چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ ,27 January 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۰۹
دور زدن قوانین به قیمت جان شهروندان؛
دهن کجی صنوف متخلف به سلامت مردم در روزهای سیاه کرونایی / بازرسی ها و برخورد با متخلفان تشدید می شود
 
محمد قاسمی معاون بازرسی صنعت و معدن سیستان و بلوچستان گفت: برخی صنوف قوانین را رعایت نمی کنند و اقدام به بازگشایی واحدهای صنفی خود میکنند که با این افراد متخلف برخورد و واحدهای صنفی آنها پلمپ می شود.
به گزارش عصرهامون؛ به نقل از زاهدنیوز،یک سال از شیوع کرونا در جهان می گذرد و این ویروس منحوس در این مدت جان بسیاری از مردم دنیا و از جمله هموطنان ما را گرفته است، بسیاری از هموطنان به این ویروس مبتلا و تعدادی بستری شده و برخی نیز جان خود را از دست داده اند تاکنون چندین بار محدودیت های کرونایی در چند مرحله در کشور اجرا شده تا آمار ابتلا به ویروس و مرگ و میرها کاهش پیدا کند.

مسئولان تنها راه حل کنترل این ویروس را اجرای پروتکل های بهداشتی، فاصله گذاری اجتماعی و کاهش ترددها می دانند، رعایت این محدودیت ها می تواند جان بسیاری از هموطنان را از خطر مرگ نجات دهد اما در این بین برخی به قوانین دهن کجی کرده و محدودیت ها را دور می زنند.

اگرچه از ابتدای شیوع طرح جامع محدودیت های کرونایی، صنوف مختلف شهرستان زاهدان همکاری خوبی در این زمینه داشتند اما هنوز برخی صنوف همچنان قوانین را نادیده گرفته و با جان مردم بازی می کنند.


دولت  فکری برای ضرر و زیان کسبه کند

یکی از کسبه خیابان خیام شهرستان زاهدان که فارغ از همه چیز اقدام به بازگشایی صنف خود کرده است دراین باره می گوید: من هم می دانم کرونا خطرناک است اما با این تعطیلی ها چگونه نان شب خانواده ام را فراهم کنم.

و ی ادامه داد: دولت ابتدا باید فکری برای ضرر و زیان کسبه کرده و بعد اقدام به تعطیلی کند این راه حل موقتی دردی را دوا نمی کند بلکه مشکلات بازاریان را افزایش می دهد.

تعطیل کنم چگونه اجاره مغازه ام را بدهم

یکی دیگر از کسبه می گوید: ما همه جوره سعی می کنیم دستورالعمل ها رارعایت کنیم بنابراین مشکلی برای ما و مردم پیش نمی آید، می بینید ک ماسک دارم کرونا نمی گیرم.

وی ادامه داد: این محدودیت ها فشار  اقتصادی زیادی را بر صاحبان صنوفی  وارد کرده است مغازه من استیجاری است تعطیل کنم چگونه اجاره مغازه ام را بدهم.

 

برخی صنوف قوانین را دور می زنند

ریگی صاحب یکی از اغذیه فروشی های شهر دراین باره می گوید: دود این تعطیلی ها به چشم واحدهای صنفی می رود که قوانین را رعایت می کنند  در مقابل برخی به شیوه های مختلف قانون را دور زده و کاسبی خود را در این شرایط اعمال محدودیت ها ادامه می دهند.

وی  افزود: برخی از همکاران ما بی توجه به شرایط قرمز شهرستان مشغول فعالیت هستند و با جان خود و مردم بازی می کنند.

۵۸۵ واحد صنفی متخلف پلمپ شده اند

محمد قاسمی معاون امور بازرسی و حمایت از مصرف کنندگان سازمان صمت سیستان و بلوچستان در گفت و گو با خبرنگار ما بیان کرد: در طرح اعمال محدودیت های کرونا، اداره صمت متولی کار است و دستگاه هایی مانندنیروی انتظامی اتاق اصناف و اتحادیه ها نیز همکاری دارند، گشت های مشترک با هماهنگی بخش های مختلف انتظامی، پلیس اماکن،شهرداری، بهداشت تشکیل شده و برای اجرای طرح در گشت های مشترک و اجرای محدودیتها به کمک صنعت ومعدن آمده اند.

وی افزود: سازمان صمت باید تعطیلی واحدهای صنفی را اجرایی کند تاکنون ۲۷ هزار و 80 بازرسی، چهار هزارو ۲۵ اخطار و تذکر و ۵۸۵ واحد صنفی متخلف پلمپ شده اند.

وی خاطر نشان کرد:مدیریت هوشمند محدودیت های کرونا از 20آبان آغاز شده است و در ابتدا واحدهای صنفی غیر ضرور از ساعت 18 تعطیل می شد و از ابتدای آذرماه تعطیلی کامل واحدهای گروه غیر ضروری در دستورکار قرار گرفت و ۸۸درصد از واحدهای صنفی استان دستورالعمل ها را رعایت می کنند.

قاسمی تاکید کرد: سپاه و بسیج همکاری بسیار خوبی در اجرای طرح شهید سلیمانی و افزایش نظارت ها بر واحدهای صنفی در شرایط کرونایی دارند که قابل تقدیر است و بسیجیان پایگاه های مقاومت در کنار نیروهای بازرسی صنعت و معدن همکاری خوبی برای اجرای محدودیت ها در استان و شهرستان زاهدان دارند تا با اجرای کامل محدودیت ها گامی مثبت در زمینه کاهش آمار ابتلا به کرونا برداشته شود.

معاون بازرسی صنعت و معدن سیستان و بلوچستان ادامه داد: برخی صنوف قوانین را رعایت نکرده و اقدام به بازگشایی واحدهای صنفی خود می کنند که با این افراد متخلف برخورد و واحدهای صنفی آنها پلمپ می شود اما در زاهدان بیش از 90درصد صنوف قوانین را رعایت و محدودیت ها اجرا می کنند.

وی اذعان کرد: واحدهای صنفی که قوانین را رعایت نمی کنند ابتدا تذکر و اخطار به آنان داده می شود اما اگر واحد صنفی به تخلف خود ادامه دهد بدون شک پلمپ خواهد شد و تاکنون 585 واحد صنفی در استان پلمپ شده اند و این بازرسی ها روز به روز شدیدتر خواهد شد.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۲۷۰۱


ارسال