چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ ,27 January 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۲۵
کرونا کسب و کارها را از سکه انداخت؛
چرخ معیشت کارگران زیر بار کرونا شکست/ دستمزدهایی که کفاف زندگی را نمی‌دهد
 
قرنطینه برای عده ای یعنی سقوط به زیر خط فقر و تلاش برای ماندن در صحنه؛ یعنی بازی با مرگ و خطر ابتلا به کرونا ولی دست از تلاش برای معیشت برنداشتن. آری این داستان بسیاری از افرادی است که به واسطه شیوع ویروس کرونا از کار بیکار شده اند.
به گزارش عصرهامون به نقل از کُردتودی، اگرچه کارگران در سال‌های گذشته هم زندگی‌‌شان با دستمزد‌ها و حقوق های اندک به سختی می‌گذشت اما شیوع کرونا و محدودیت های ایجاد شده روز به روز سفره‌های این قشر از جامعه کوچک‌تر از قبل شده تا جایی که برای گذران زندگی برخی از اقلام مورد نیاز زندگی شان را هم حذف  کرده اند.
حداقل درآمد یک کارگر در ماه  یک میلیون و 900 هزار تومان  است که میزان یارانه پرداختی به یک خانواده چهارنفره، 182هزار تومان است. کارگرانی که سرپرست یک خانواده چهارنفره هستند براساس داده‌های این گزارش باید 45درصد حقوق و یارانه ماهانه خود را صرف مقابله با ویروس کرونا کنند.

آیا خودشان می توانند با این وضعیت زندگی کنند
رضا اصلانی کارگر سنندجی می گوید: من یک کارگر ساختمانی هستم که در این ایام و با شروع ویروس کرونا  از کار بیکار شده ام و این روزها به شدت روزگار را به سختی می گذرانم.
وی می گوید: با چند برابر شدن قیمت ها زندگی یک کارگر این روزها زمین تا آسمان تغییر کرده و ما دیگر توان خرید بسیاری از نیازهای اولیه زندگیمان را نداریم.
این کارگر در ادامه گفت: در شرایط فعلی برای زنده ماندن و مبتلا نشدن به کرونا باید حدود 700 هزار تومان از درآمدم را صرف خرید ماسک و مواد بهداشتی کنم و در هزینه‌های دیگر مانند اجاره خانه و خورد و خوراک دچار مشکل شوم.
 اصلانی می گوید: صدای ما را به مسئولان برسانید و به آنها بگویید آیا خودشان می توانند با این وضعیت زندگی کنند.

از مشکلاتمان هرچه بگوییم، کم گفته‌ایم
خسروی، یکی دیگر از کارگرانی است که هر روز برای امرار معاش خانواده‌اش سر میدان  شهر حاضر می‌شود تا شاید کسی به کارگر نیاز داشته باشد و از بین تعداد بی‌شمار کارگری که دور میدان اصلی سنندج منتظر کار هستند، وی را برای انجام کارش انتخاب کند. 
وی از سختی‌های این روزهای زندگی خود و خانواده‌اش چنین گفت: وضعیت زندگی‌ام بسیار نامناسب است و بیشتر از  4ماهی است که بیکار هستم و نتوانسته ام حداقل ممکن نیازهای اساسی خانواده ام را تامین کنم و در نهایت شرمنده آنها شده ام.
این کارگر روز مزد می گوید:  نه تنها من، بلکه تمامی همکارانی که هر روز صبح سر میدان حاضر می‌شویم و چشم به خیابان می‌دوزیم، تا خودرویی متوقف شود و تقاضای کارگر کند، در چنین شرایط سختی قرار داریم و از مشکلاتمان هرچه بگوییم، کم گفته‌ایم.

17 هزار سنندجی عضو انجمن کارگران استان هستند
 ناجی روحانی نایب رییس  کانون کارگران ساختمانی کردستان اظهار داشت: حدود ۴۵ هزار نفر عضو انجمن کارگران استان هستند که از این تعداد ۱۷ هزار نفر آنها مربوط به شهرستان سنندج است.
 وی یادآور شد: کردستان چون استان صنعتی نیست و واحدهای تولیدی بزرگ که اشتغال زیادی داشته باشند در آن وجود ندارد بسیاری از مردم آن برای کارگری نه تنها به سایر استان ها بلکه به خارج از کشور می روند.
 نایب رییس  کانون کارگران ساختمانی کردستان با اشاره به اینکه ساخت و ساز در استان به حدی نیست که جوابگوی تعداد کارگران این بخش باشد، اضافه کرد: بعد از شیوع ویروس کرونا تردد به استان‌های دیگر کشور هم محدود و ممنوع شد  و علاوه بر این  اقلیم کردستان عراق هم تردد مسافر از مرز باشماق مریوان را ممنوع کرد.
ابتدای اعلام این خبر نور امیدی در دل بسیاری از کارگرانی که شاغل در واحدهای کم خطر و پرخطر از لحاظ شیوع کرونا بودند، ایجاد و همین باعث ثبت نام بیش از ۱۲ هزار نفر کردستانی زیر پوشش بیمه تامین اجتماعی در سامانه دریافت بیمه بیکاری شد.
 تمام این افراد مشمول دریافت بیمه بیکاری نشدند و در این بین کارگران ساختمانی هم که از بیمه کارگری برخوردارند نیز جزو مشاغل فاقد بیمه بیکاری هستند و این طرح هم شامل این افراد نشده است.

۹۵۰۰ فقره پرونده مربوط به متقاضیان تسهیلات حمایتی کرونا در شبکه بانکی استان ثبت شده است
برهان صلواتی مدیر کل کار و رفاه اجتماعی استان کردستان با اشاره به این که ۹۵۰۰ فقره پرونده مربوط به متقاضیان تسهیلات حمایتی کرونا با اعتبار ۱۲۳ میلیارد تومان در شبکه بانکی استان ثبت شده است اظهارکرد: از این تعداد تاکنون ۶۳۰۰ پرونده با اعتبار ۶۸ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان پرداخت شده و سایر متقاضیان هم که پرونده آنان در شبکه بانکی در جریان است تا پایان آبان ماه مهلت دارند پیگیر دریافت تسهیلات درخواستی شوند.
وی همچنین به ثبت مشخصات بیش از ۱۳ هزار کارگر متقاضی بیمه بیکاری در سامانه بیمه بیکاری خبر داد و افزود: از این تعداد، بالغ بر ۹ هزار نفر واجد شرایط دریافت مقرری بیمه بیکاری بودند که پس از تامین اعتبار از طریق سازمان مدیریت و برنامه ریزی، نسبت به پرداخت بخشی از آن تا پایان اردیببهشت ماه اقدام شده و مابقی نیز بر اساس سامانه جدید جامع روابط کار در حال پیگیری است.
اما این خدمت تنها شامل کسانی می‌شود که تابع قانون کار هستند و قرارداد آنها رسمی و مطابق با قانون کار تدوین شده باشد.
از همین رو بخش زیادی از کارگران غیررسمی و یا کارگرانی که دارای قراردادهای موقت هستند، از این امکان بی‌بهره ماندند و تدبیر موثری برای کمک به این قشر آسیب‌پذیر تاکنون نشده است.
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۲۷۰۹


ارسال