سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ ,26 January 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۵۵
استاندار سیستان و بلوچستان:
مدیریت و حمایت از طرح ۴۶ هزار هکتاری سیستان ادامه داشته باشد
 
احمدعلی موهبتی گفت: مدیریت و حمایت از طرح ۴۶ هزار هکتاری سیستان تا رسیدن به هدف نهایی تولید و توانمندشدن طرح ادامه داشته باشد و سپس به مردم واگذار شود.
به گزارش عصرهامون به نقل از روابط عمومی استانداری؛ احمد علی موهبتی استاندار سیستان و بلوچستان در دیدار با عسگری نماینده مجلس و نایب رئیس کمیسیون آب و کشاورزی و اکبری معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی که در دفتر استاندار برگزار شد بیان کرد: مدیریت و حمایت از طرح ۴۶ هزار هکتاری سیستان تا رسیدن به هدف نهایی باید ادامه داشته باشد چرا که این طرح همانند کودکی نوپاست که باید دستش گرفته شود.

موهبتی اظهار کرد: در طرح ۴۶ هزار هکتاری بهره برداری از آب و خاک باید به حداکثر برسد و برای این منظور شیوه های نوین کشت و نظام بهره برداری باید انجام شود.

وی گفت: باید تا زمانی که طرح به سامان برسد بر آن مدیریت شود و سپس خود مردم نقش آفرین شوند.

استاندار افزود: برای مدیریت طرح مباحث مختلفی از جمله اختصاص بودجه و یا تشکیل نهادی مستقل همچون سازمان عمران سیستان که قبلاً وجود داشت، مطرح شده است.

وی تاکید کرد: باید ردیف اعتباری در بودجه سال آینده برای آن در نظر گرفته شود و در برنامه هفتم نیز ادامه داشته باشد و بعد از برنامه های هفتم که غنی سازی و توانمندسازی طرح انجام شود، دولت نقش مدیریت را به مردم واگذار نماید.

استاندار گفت: در اعتبارات استان چالش‌های جدی وجود دارد و از این محل نمی توانیم به این حوزه کمک کنیم چراکه شاخص های استان بسیار پایین هستند و در حوزه‌های مختلف قدرت مانور که بتوانیم به این بخش کمک کنیم فراهم نیست.

وی افزود: در حال حاضر یکی از اشکالات کار عدم یکپارچه سازی اراضی است و کشاورزان در منطقه در زمین های کوچک و به صورت سنتی کار می‌کند و در حوزه یکپارچه سازی الگویی ارائه نشده است.

وی ادامه داد: همچنین کشاورزی در حال حاضر تنها در ۶ ماه از سال منجر به اشتغال کشاورز می‌شود که باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی شود تا کشاورزی در کل طول سال و در کنار آن کارهایی همچون دامپروری منجر به تولید و اشتغال شود.

وزارت خارجه حق آبه را پیگیری کند

عسگری نماینده مجلس و نایب رئیس کمیسیون آب و کشاورزی نیز در این دیدار پروژه سیستان را یک مگاپروژه قوی در سطح کشور عنوان کرد و گفت: در کمیسیون‌ آب و کشاورزی به دنبال این هستیم که بعد از اتمام و بهره برداری این پروژه مدیریتی واحد بر آن حاکم شود.

وی افزود: رایزنی‌هایی با کمیسیون تلفیق انجام شده که اعتباری سالیانه برای مدیریت این پروژه اختصاص شود و با توجه به تورم سالیانه این اعتبار افزایش یابد.

نماینده مجلس گفت: وزارت خارجه نیز باید حق آبه تعیین شده بر اساس توافقاتی که در گذشته صورت گرفته را پیگیری کند.

وی تاکید کرد: رویکرد و نگاه کمیسیون آب و کشاورزی در مجلس در خصوص این پروژه رونق تولید و اشتغال است به‌گونه‌ای که فضایی شکل بگیرد که حرکتی معکوس از حاشیه نشینی به سمت روستاها شکل بگیرد و هم اکنون چنین بستری آماده شده است.

عسکری ادامه داد: اشکالاتی بر این پروژه وارد است که از جمله آن می‌توان کشت سنتی در منطقه را نام برد که باید به کشت مکانیزه تغییر یابد.

وی اضافه کرد: در بحث آبیاری نیز ۴ یا ۵ برابر روش های نوین آب مصرف می‌شود.

نایب رئیس کمیسیون آب و کشاورزی تاکید کرد: در حوزه یکپارچه سازی اراضی نیز باید حرکتی صورت بگیرد و این امر نتایج خوبی را در بر خواهد داشت.

عسگری با بیان اینکه مجموعه ۴۶ هزار هکتاری و همچنین مناطقی همچون ایلام و خوزستان استعداد بسیار خوبی در تولید نهاده‌های دامی دارند، افزود: در حوزه مسائل مربوط به نهاده های دامی ۹.۲ میلیون تن نیاز سالیانه ذرت است که حدود ۲ میلیون تن تولید می کنیم و نیاز به سویا ۴.۳ میلیون تن است که حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تن تولید می‌کنیم.

وی گفت : در زمینه جو نیز شش و نیم میلیون تن نیاز سالانه است که ۵۰ درصد آن را تولید می‌کنیم و ۵۰ درصد آن وارد می شود که اگر در سیستان و مجموعه ۴۶ هزار هکتاری و همچنین خوزستان و ایلام مدیریت شوند می توانیم در تولید نهاده‌های دامی به نقطه مطلوبی برسیم و از تنش های اقتصادی وارد شده در بحث نهاده‌های دامی و انحصار واردات این نهاده ها جلوگیری کنیم.

پایان آذر ماه؛ زمان بهره‌برداری از طرح

علیمراد اکبری معاون آب و خاک وزارت کشاورزی نیز از بهره برداری و افتتاح طرح ۴۶ هزار هکتاری تا پایان آذرماه خبر داد و گفت: بر اساس پیگیری ها، بهره برداری از این طرح تا پایان آذر ماه انجام خواهد شد.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۲۷۶۷


ارسال