جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹ ,22 January 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
اسحاق جهانگیری گفت: طرح آبرسانی به مزارع دشت سیستان یکی از طرح های کلیدی و موثر کشور است که با اذن رهبری اعتبارات اضافه ای برای آن منظور شد.
به گزارش عصرهامون، جهانگیری در بازدید از طرح آبرسانی به ۴۶ هزار هکتاری اراضی دشت سیستان، گفت: سیستان و بلوچستان به لحاظ مختلف منطقه حساس و تاثیرگذاری است، مردم آن بسیار صبور هستند که از کشور حراست به خوبی حراست می کنند، هر چه برای آن ها کار شود، نسبت به بزرگواری شان بسیار کم است، فاصله زیادی وجود دارد نسبت به آنچه که مردم انجام می دهند با کاری که ما برای آن ها صورت می دهیم.

وی ادامه داد: سه هزار و هفتصد میلیارد تومان اعتبار در طرح ۴۶ هزار هکتاری دشت سیستان سرمایه گذاری شده است، هدف این بود که برای مردمی که در این منطقه زندگی می کنند در فصل های خشک و سخت حداقل هایی برای زندگی آن ها فراهم کنیم تا بتوانند کشاورزی شان را در حجم محدود تری داشته باشند.
 
معاون اول رئیس جمهور گفت: لازم بود که سرمایه گذاری بزرگی انجام بگیرد، پیشنهادی در دولت تهیه شد و رئیس جمهور خدمت رهبری رساند، با اذن ایشان و کمک مجلس اعتبارات اضافه ای منظور شد، طرح کامل شده است.

به گفته وی، اراضی که این حجم سرمایه گذاری روی آن صورت گرفته باید کشت متناسب با این شرایط را داشته باشند، بنابراین تعیین الگوی کشتی که درآمد کشاورز را متناسب با این حجم سرمایه گذاری بالا ببرد، از مهم ترین مسئولیت های وزارت جهاد کشاورزی است.
 
جهانگیری افزود: باید کاری کنیم که در همه 46 هزار هکتار محصولاتی کشت شود که زندگی کشاورز را تامین کند، این ممکن است گیاه دارویی یا محصول جدیدی باشد.
 
وی با بیان این که موضوع دومی که اهمیت دارد باید روی اراضی کار شود، خاطرنشان کرد: اقدام دیگر ایجاد نظام بهره برداری است تا از مجموعه سرمایه گذاری شده حفاظت شود و هم برای آینده توسعه ای منطقه فکر کند، مهم ترین انگیزه ام از سفر به زابل این بود، متناسب با این منطقه باید برای آن راهکار توسعه ای فکر کنیم.

این مقام مسئول اذعان کرد: برای این که منطقه به توسعه مورد نظر برسد، می طلبد که کارهای بزرگتری انجام شود که زمینه آن غیر از کشاورزی باشد و روی خدمات، صنعت و تجارت فکر و سازمان متناسب با آن را ایجاد کنیم.
 

انتقال ١٢٠ میلیون متر مکعب به اراضی دشت سیستان

علیمراد اکبری، معاون آب و خاک وزارت جهادکشاورزی هم خصوص طرح آبرسانی ۴۶هزار هکتاری دشت سیستان  گفت: این طرح دارای ٢ ایستگاه پمپاژ اصلی، پنج ایستگاه پمپاژ مستقل و ٩ ایستگاه پمپاژ ثانویه است که سالیانه ۴٠٠ میلیون مترمکعب آب تخصیصی از چاه نیمه ها را برای بیش از ٧٠ هزار بهره بردار در محل مزارع تحویل می کند.

وی ادامه داد: از ابتدای مهرماه امسال ١٢٠ میلیون متر مکعب از شبکه آبرسانی با لوله در دشت سیستان در محل حدود ١۵ هزار حوضچه پنج هکتاری در اختیار کشاورزان قرار گرفته و بر اساس آخرین آمار در فصل کشت پاییزه بیش از ۵۶ هزار هکتار آبیاری شده است.

بر اساس این گزارش؛ جهانگیری در ادامه سفر 2 روزه اش به سیستان و بلوچستان که از چابهار و با افتتاح فاز نخست بندر صیادی تنگ، آغاز عملیات اجرایی چهار پروژه بندری،بازدید از پروژه های در دست اجرای این منطقه و شرکت در نشست ستاد سواحل مکران همراه بود، صبح امروز عازم زابل شد و پس از بازدید از طرح انتقال آب به اراضی سیستان در نشست اقتصاد مقاومتی شرکت کرد.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۳۹۲۵


ارسال