شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹ ,23 January 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
ابراهیم کُرد گفت: کشور ما یکی از قطب های بزرگ در تولید واکسن است و بسیاری از کشورها متقاضی استفاده از واکسن های ایرانی هستند.
به گزارش عصرهامون، ابراهیم کُرد متخصص ویروس شناسی پزشکی و فارغ التحصیل موسسه واکسن سازی رازی در گفت و گو با زاهدنیوز، بیان کرد: کشور ما در کنار دانشگاه هایی که مراکز تحقیقاتی بسیار عالی دارند مانند دانشگاه تهران، دارای دو موسسه بزرگ و قدیمی رازی و پاستور در زمینه واکسن سازی است و سابقه واکسن سازی در کشور ما قدمت بسیاری دارد.

وی افزود: واکسن کرونا اولین واکسنی نیست که در کشور ما تولید می شود و کشف واکسن کرونا با توجه به قدمت دیرینه ایران در علم پزشکی اصلا جای تعجب نیست، دانش تولید واکسن از سال های دور در ایران وجود داشته است، این ویروس بسیار پر ریسک بود و گرنه پیش تر از این می توانستیم به واکسن کرونا دست پیدا کنیم.

وی خاطرنشان کرد: کار کردن بر روی ویروس کرونا به دلیل ریسک زیاد، شرایط خاصی نیاز دارد وگرنه تولید واکسن در ایران بسیار زودتر می توانست رخ دهد، چرا که دانش لازم و امکانات برای تهیه واکسن را داریم و تحقیقات بسیار خوبی از ابتدا برای کشف واکسن کووید19  آغاز شد و دانشگاه های مختلف از جمله دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، پروپوزال های مختلفی را دراین زمینه ارائه دادند و تولید واکسن کرونا در ایران امری بدیهی بود.

این متخصص ویروس شناسی تاکید کرد: نگاه رهبر انقلاب پیرامون مسائل مختلف از جمله واردات واکسن نگاهی جامع است و مسائل را از جهات مختلف و با توجه به سابقه ای که کشورهایی مانند آمریکا و انگلیس در تقابل با جمهوری اسلامی دارند بررسی می کنند، واکسن های ژنتیکی برای اولین مجوز استفاده انسانی گرفته است بنابراین نگرانی و بدبینی هایی نسبت به مصرف آنها و تاثیر بر ژنوم انسان و ایجاد خطر وجود دارد.

واکسن تولید شده در آمریکا و انگلیس ژنتیکی هستند

وی اذعان کرد: به دلیل همین نگرانی ها، واکسن های ژنتیکی تاکنون مجوز استفاده نداشته اند اما با توجه به شرایط اضطراری کرونا در دنیا مجبور به دادن مجوز استفاده از آنها شده اند، از نگاه علمی این نگرانی درباره واکسن های ژنتیکی وجود دارد که فایزر و چند نمونه از واکسن هایی که کشورهایی مانند آمریکا و انگلیس استفاده و مصرف می کنند از این دسته از واکسن های ژنتیکی هستند.

وی ادامه داد: تاثیر گذاری واکسن نسبی و زمان بر است و بعد از 2هفته یا بیشتر بعد از تزریق در فرد باید منتظر تاثیر آن باشیم، این واکسن ها به دلیل شرایط اضطراری وارد بازار مصرف شده اند و دوره تحقیقاتی طولانی مدت خود را نگذرانده اند تا نظر قطعی درباره مدت زمانی که ایمنی می دهند داده شود.

وی افزود: بنده در کنار تیمی در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان نیز تحقیقاتی در زمینه تولید واکسن داشتیم تا با همکاری موسسه پاستور بتوانیم وارد فازهای نهایی شویم، کشور ما یکی از قطب های بزرگ در تولید واکسن است، موسسه رازی قدمتی بسیار طولانی در تولید واکسن های مختلف دارد و بسیاری از کشورها متقاضی استفاده از واکسن های ایرانی بوده که کاملا ایمن و قابل اعتماد هستند.


انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۴۰۰۰


ارسال