شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹ ,23 January 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۲۰ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۳۴
عضو شورای عالی نظام پزشکی کشور عنوان کرد:
خون‌های آلوده، سوغات فرانسوی‌ها به ایرانیان/جمهوری اسلامی ایران، کشوری توانمند در تولید واکسن کرونا است
 
محمد رضا امینی فرد با اشاره به این که ایران توانایی کافی برای ساخت واکسن کرونا را دارد، گفت: نباید به واکسن‌ خارجی تولیدی کشورهای آمریکا، فرانسه، انگلیس اطمینان کرد.
به گزارش عصرهامون محمدرضا امینی فرد، رئیس انجمن آسیب شناسی ایران در گفت و گو با خبرنگار پهره بیان کرد: مقام معظم رهبری در سخنرانی روز گذشته گفتند که ورود واکسن آمریکایی و انگلیسی به کشور ممنوع بوده و حق هم با ایشان است که این امر در واقع نشان دهنده دلسوزی شان بوده که می خواهند ما بهترین محصول را از نطر کیفیت دریافت کنیم و با اطمینان کافی و بدون تلفات جانی آن را برای مردم ایران مورد استفاده قرار دهیم.
 
وی ادامه داد: واکسنی که در آمریکا، انگلیس و فرانسه با تکنولوژی جدید تولید و تاییده شده که آزمون های بالینی کاملا مشخصی را طی چندین مرحله مختلف انجام ندادند و معلوم نیست چه تاثیری دارد و آیا از روی اطمینان به نتایج قابل قبولی رسیده اند یا نه؟

رئیس انجمن آسیب شناسی ایران اضافه کرد: ایرانیان سابقه بدی در مورد ورود خون های آلوده از فرانسه به کشورشان دارند که باعث شد هزاران نفر در کشور مبتلا به بیماری ایدز شوند که این مورد سبب شد در زمینه ورود محصولات خارجی احتیاط لازم صورت بگیرد.

وی تصریح کرد: هر محصولی که در کشورهایی چون فرانسه، آمريکا و انگلیس تولید می شود نباید وارد کشور ما شود و جان مردم را به خطر بیندازد.

امینی فرد خاطرنشان کرد: متخصصان ما در داخل اقدام به تولید واکسن کرونا کردند که یکی از واکسن ها در مراحل انجام آزمایشات فاز اول و دوم بالینی بوده و وارد فاز سوم شده که بعد از حصول اطمینان کامل می توانیم از آن ها استفاده کنیم.

وی گفت: تولید واکسن در ایران با تکنولوژی مناسب و پیشرفته انجام می شود، اما میزان تولیدی آن پایین بوده ‌که در این مرحله دولت می تواند با تخصیص ارز و حل مشکلات ریالی این گونه موارد را حل کند.

عضو شورای عالی نظام پزشکی کشور خاطرنشان کرد: کشورهای اروپا، آمریکا، فرانسه می خواهند آزمایشات و تحقیقات تکمیلی واکسن ها را بر روی مردم سایر کشورها از جمله ایران، امتحان کنند، این در حالی است که بعد از چندین سال مجوز استفاده از این گونه داروها را در درون کشورشان می دهند.
 
انجام آزمایشات بالینی در کشورهای جهان سوم از اهداف غربی ها

وی در ادامه، بیان کرد: یکی از اهداف کشورهای غربی این است که آزمایشات بالینی را در کشورهای جهان سوم انجام دهند و نتایح نهایی را دریافت کنند و ما باید در کشور خود به این مسئله فکر کنیم که آیا ورود واکسن به کشورمان به صلاح ما بوده یا نه و چه عواقبی را در پی خواهد داشت‌.

این مقام مسئول تصریح کرد: هر دارویی در هر جا تولید شود دارای عوارضی بوده و هیچ کس هم نمی تواند توجیه کند و سازنده های خود واکسن هم نظرشان این است که بعد از چند ماه نتایج بالینی استفاده از آن مشخص می شود.

وی خاطرنشان کرد: واکسن کرونا برای اولین بار ساخته شده و هیچ کس هم سابقه ای از نحوه درمان آن ندارد و کشورهایی چون آمریکا، فرانسه و انگلیس به دنبال سود و فروش هستند، پس ایران باید هوشیار باشد و در زمینه ورود این محصول برای آنان میدان را باز نکند و در اختیارشان قرار ندهد.

امینی فرد گفت: اگر آمریکایی ها می توانستند واکسن تولید کنند این افتضاحات کرونایی در آن جا رخ نمی داد و ایالت متحده که محل تولید علم بوده، دارای آمار بالای مرگ و میر روزانه افراد مبتلا به کروناست، اگر آنان تدابیری را در مدیریت بهداشتی اتخاذ می کردند این اتفاقات برایشان نمی افتاد.

وی با بیان اين که کشور ایران در زمینه تولید واکسن دارای دانش و علم کافی بوده، عنوان کرد: تهیه واکسن‌هایی چون فایزر از کشورهای دیگر امکان پذیر نیست، برای حمل این دارو نیاز به دمای۷۰- درجه سانتیگراد است و در عین حال هزینه انتقال هم بالا بوده که می توان این داروها را در داخل نیز تولید کرد که بعد از انجام آزمایشات بالینی مردم کشورمان با اطمینان خاطر از آن استفاده کنند.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۴۰۰۱


ارسال