شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹ ,23 January 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۰۴
توسط وزیر میراث فرهنگی صورت گرفت؛
اعطای لوح ثبت "ادیمی" به عنوان شهر ملی خامه دوزی
 
علیرضا جلالزایی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان گفت: امروز لوح ثبت شهر ادیمی به عنوان شهر ملی خامه دوزی توسط وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اعطا شد.
علیرضا جلالزایی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون بیان کرد: امروز در نشست شورای ثبت شهرها و روستاهای ملی که با حضور وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، نمایندگان سیستان و مسئولان ملی و استانی در تهران برگزار شد، لوح ثبت شهر ادیمی به عنوان شهر ملی خامه دوزی توسط وزیر مربوطه اعطا شد.

وی ادامه داد: سوم شهریور ماه 99 در جلسه شورای عالی ثبت شهرها و روستاهای ملی صنایع دستی کشور، شهر ادیمی مرکز شهرستان نیمروز استان به عنوان شهر ملی خامه‌دوزی در فهرست شهرهای ملی صنایع دستی کشور به ثبت رسید.

وی بیان کرد: پرونده شهر ادیمی شهرستان نیمروز واقع در شمال سیستان و بلوچستان به عنوان شهر خامه دوزی تهیه و برای ثبت ملی به تهران ارسال شده بود که شهریور ماه در فهرست شهرهای ملی صنایع دستی کشور به ثبت رسید.

به گفته این مقام مسئول، ادیمی چهارمین منطقه استان است که در حوزه صنایع دستی در سطح جهانی و ملی قرار می‌گیرد، پیش از این کلپورگان به عنوان روستای جهانی، ایرانشهر شهر ملی سوزن دوزی و تنگه سرحه به عنوان روستای ملی حصیر بافی ثبت شده اند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان اظهار کرد: امید است بعد از ثبت ملی نیز بتوانیم در حفظ، اشاعه و رونق این هنر با ایجاد بازارچه صنایع دستی در منطقه و مرکز آموزش صنایع دستی در این شهر و شهرستان نیمروز اقدام شود.

انتهای پیام/


 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۴۰۶۹


ارسال