دوشنبه ۸ آذر ۱۴۰۰ ,29 November 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۹:۱۹
سرمای کم سابقه در سیستان و بلوچستان؛
رکورد سردترین روز ایرانشهر در 15 سال اخیر شکسته شد
 
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: سرمای کم سابقه که از ابتدای دی ماه زاهدان و نیمه شمالی استان را فرا گرفته است، رفته رفته به مناطق مرکزی و جنوبی استان نفوذ کرد و سردترین روز ایرانشهر در 15 سال اخیر را رقم زد.
به گزارش دریافتی عصرهامون، محسن حیدری در گفت  و گو با روابط عمومی هواشناسی سیستان و بلوچستان اظهار داشت: در این مدت کمینه دمای هوا در ایرانشهر به منفی 1.1 درجه سلسیوس رسید، مقداری که در 15 سال اخیر بی سابقه بوده است.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: در 50 سال اخیر تنها 11 بار کمینه دمای هوا در ایرانشهر به کمتر از 1 درجه سلسیوس رسیده است.

وی افزود: سرمای هوا در برخی شهرهای استان به حدی بود که رکورد بلند مدت کمترین دمای روزانه نیز شکسته شد برای مثال کمینه دمای شهر مهرستان و راسک برای نخستین بار به ترتیب به 6.8- و 3.2 درجه سلسیوس رسید. این رکورد در شهر راسک در جنوب شرقی استان طی دو روز برای 2 بار متوالی شکسته شد.

حیدری ادامه داد: این کاهش دمای هوا در شهر راسک که در عرض 26 درجه شرقی قرار دارد و فاصله هوایی آن با خلیج چابهار کمتر از 150 کیلومتر است از زمان تأسیس ایستگاه هواشناسی در این شهر یعنی 1388 تا کنون بی سابقه بوده است.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: در این مدت سرمای هوا به باهوکلات و زرآباد در نزدیکی سواحل دریای عمان نیز نفوذ کرد و کمینه دمای این مناطق را به ترتیب به 2 و 6.6 درجه سلسیوس رساند.

وی افزود: سرمای هوا بیشتر از سایر نقاط استان در شهرهای زاهدان و زابل متمرکز بوده است جایی که کمینه دمای هوا در زاهدان به مرز منفی 11 درجه سلسیوس و در زابل به منفی7.3 درجه سلسیوس رسید.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: بر اساس خروجی نقشه های پیش یابی و مدل های جوی همچنان تا پایان هفته سرمای هوا و یخبندان شبانه در زاهدان و برخی شهرهای نیمه شمالی استان ادامه دارد.

انتهای پیام/ 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۴۱۱۴


ارسال