يکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ ,7 March 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : جمعه ۲۶ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۲۵
در خطبه های نماز جمعه زاهدان عنوان شد؛
افراط و تفریط خروج از مسیر حق و عدالت /سیاست استکبار تفرقه افکنی است
 
آیت الله محامی گفت: شیعه و سنی باید با درس گرفتن از اولیای دین در جهت وحدت جامعه اسلامی تلاش و در کنار پایبندی به عقاید خود در رفتار اجتماعی با پیروان سایر مذاهب بر وحدت تاکید کنند.
به گزارش عصرهامون، به نقل از زاهدنیوز، آیت الله مصطفی محامی امام جمعه زاهدان در خطبه های نماز جمعه بیان کرد: حضرت زهرا(س) چند سخنرانی و گفت وگو بعد از رحلت پیامبر اکرم (ص)داشته اند و سخنرانی ایشان در مسجد النبی و در بین مهاجرین و انصار به خطبه فدکیه مشهور است حضرت فاطمه(س) در این خطبه معارف اسلامی را برای مردم بیان و از فدک که میراث پیامبر به ایشان بود صحبت می کنند و از این رو به خطبه فدکیه مشهور است.

وی افزود: ایشان در این خطبه می فرماید خداوند مردم را دستور به ایمان داد تا وجود آنها از آلودگی به شرک پاک کند و نماز را واجب کرد تا انسان را از شرک و تکبر دور کند چنانچه که شیطان حاضر به سجده در برابر انسان نشد این سجده نشان دهنده تواضع در مقابل  خداوند است، زکات برای تزکیه جان و نفس و از بین بردن دلبستگی به مال دنیا  و این تمرینی برای دل بریدن از اموال دنیوی و مقاومت در قراردادهایی های دنیا است و  سبب رشد رزق شما می شود.


وی خاطرنشان کرد: حضرت زهرا( س) در ادامه خطبه فدکیه می فرماید: خداوند روزه را بر شما واجب کرد تا اخلاص را در وجود انسان نهادینه کند تا کار برای خداوند انجام شود در روزه امکان خودنمایی وجود ندارد و زمینه ریا بسیار کمتر است، حج و عدل را قرار داد تا همه بر محور عدالت بگردند.


امامت اهل بیت مایه وحدت و نظم و مانع تفرقه در جامعه است

وی ادامه داد: در ادامه خطبه آمده است ،خداوند برای اینکه حاکمیت الهی در جامعه باشد اطاعت از ما اهل بیت را بر شما واجب کرد تا از گروه گروه شدن و تفرقه در امان بمانید، و جهاد را برای عزت اسلام و صبر و پایداری را برای دریافت اجر الهی قرار داد‌ و عمل به اینها جامعه اسلامی را از انحطاط و شکست دور می کند، امامت اهل بیت مایه وحدت و نظم و مانع تفرقه در جامعه است.

امام جمعه زاهدان تاکید کرد: افسوس که زمامداری جامعه اسلامی به دست ولی الهی قرار نگرفت و جامعه اسلامی از این وحدت و انسجام محروم شد نه تنها جامعه اسلامی بلکه جامعه بشری از حکومت عدل علوی محروم شد حضرت علی علیه السلام پنج سال به حکومت ظاهری رسید اما در این مدت درگیر جنگ های بزرگ شدبا این حال همچنان حکومت داری او در تاریخ می درخشد و مردم از فیض مدیریت این انسان کامل محروم بودند به همین علت شاهد تفرقه و تشدد در جامعه اسلامی بوده و هستیم.

آیت الله محامی اذعان کرد: رهبری امام خمینی و رهبر معظم انقلاب نمونه ای از ولایت ولی الهی و انسجام جامعه اسلامی است به طوری که این قدرت لرزه بر اندام مستکبران جهان انداخته و پیشرفت های کشور در عرصه های مختلف و توسعه و نفوذ فرهنگی در منطقه سبب هراس دشمن است.

افراط و تفریط و خروج از اعتدال خارج شدن از مسیر حق است

خطیب نماز جمعه زاهدان افزود: یکی از راههای تحصیل تقوا الهی پرهیز از افراط و تفریط و انحراف به راست و چپ و اعتدال در جامعه اسلامی است در خطبه هفته گذشته به حفظ وحدت بین مذاهب و اقوام مختلف تاکید شد مراقب باشیم تا افراط گرایان به این وحدت لطمه نزنند، افراط و تفریط و خروج از اعتدال خارج شدن از مسیر حق است حضرت علی علیه السلام نیز می فرماید در مسیری که می روید راه میانه را در پیش بگیرید و از مسیر حق خارج نشوید.

وی تصریح کرد: اگر گروهی در مسیر خود افراط داشته باشند باعث حساسیت در گروه مقابل می شود و این افراط در گروه های جامعه تاثیر متقابل دارد طرفدار هر مذهبی عقاید مذهب خود را صحیح می داند اما مهم این است که گروه مقابل را تکفیر نکند و مانند داعش که خود را حق می دنست و بقیه را گردن میزد، هر کسی بین خود و خدا باید پاسخگوی عقایدش باشد مخالف را تحمل و با اخلاق اسلامی منصفانه با محبت و کریمانه برخورد کند طعنه نزند، دشنام نگوید و مسخره نکند.

وی گفت: دستورات اسلامی این است که با مخالف با انصاف و کریمانه برخورد کنیم. در عرصه جامعه و تعاملات اجتماعی بر نقاط مشترک تاکید و از دست گذاشتن بر اختلافات پرهیز کنیم بحث علمی در مراکز علمی صورت گیرد جای بحث ها با رعایت اخلاق و انصاف در مراکز علمی است اما در جامعه باید بر نقاط مشترک تاکید و بر وحدت بیفزائیم.

سیاست استکبار تفرقه افکنی است

وی سیاست استکبار را همان سیاست فرعونی و شیطانی تفرقه عنوان و مطرح کرد: دشمنان به دنبال تفرقه دربین امت ها برای تسلط بر آنها هستند دشمن نیز فرقه های مختلفی مانند بهائیت و وهابیت را برای تفرقه بیشتر در امت های اسلامی ایجاد کرده است شیعه و سنی باید با درس گرفتن از اولیای دین در جهت وحدت جامعه اسلامی تلاش  و در کنار پایبندی به عقاید خود در رفتار اجتماعی با پیروان سایر مذاهب بر وحدت تاکید کنند و مشت محکمی در برابر دشمنان اسلام شوند.

آیت الله محامی رفتار حضرت علی (ع) را نمونه ای بر تلاش برای وحدت جامعه اسلامی دانست و تاکید کرد: برخورد امیرالمومنین و سایر ائمه معصومین در جامعه برای مسلمانان راهگشا است امام صادق(ع) در نامه ای به شیعیان در عین تاکید بر حقانیت شیعه به همکاری و همراهی و رعایت اخلاق با سایرین اشاره می کند اینها سیره درس برای همه مسلمانان است، درباره ایام فاطمیه نیز از افراط و تفریط بپرهیزیم چرا که این موضوع سبب سوء استفاده دشمن می شود در این موضوع اختلافی نیست که حضرت زهرا (س) مظلوم بود و برخورد مناسب و شایسته با ایشان صورت نگرفت و ایشان از اوضاع پیش آمده نگران و عصبانی بود و از این ناراحتی جان به جان آفرین تسلیم کرد.

وی ادامه داد: درباره مظلومیت حضرت علی(ع) بین مذاهب اسلامی اختلافی نیست ، ده ها سال امام اول شیعیان و خلیفه چهارم اهل سنت را لعن کردند اما در آن زمان در منطقه سیستان از لعن امیرالمومنین سر باز زدند و این افتخاری برای مردم این منطقه است اما همه مردم، جوانان و فرهیختگان هوشیار باشند از افراط پرهیز کنند و اجازه ندهند که عده ای افراطی گری کنند چراکه این بازی در زمین دشمن است و به تعبیر رهبر انقلاب هرکس چه شیعه و سنی بر طبل تفرقه بکوبد در زمین دشمن بازی کرده است.


انتهای پیام/
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۴۱۹۴


ارسال