پنجشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۹ ,25 February 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹ ساعت ۰۷:۲۳
یک کارشناس مذهبی مطرح کرد؛
فاطمه الزهرا(س) بهترین الگوی ولایتمداری/اهل بیت(ع) چراغ هدایت و کشتی نجات هستند
 
حجت الاسلام علیرضا اصغری حسامیه گفت: فرهنگ فاطمی و شناخت ابعاد زندگی حضرت زهرا(س) سبب می شود تا در این دنیای سراسر فتنه بتوانیم چراع هدایت را پیدا کنیم.
به گزارش عصرهامون، حجت الاسلام علیرضا اصغری حسامیه کارشناس مسائل مذهبی در گفت و گو با زاهدنیوز، بیان کرد: حضرت فاطمه الزهرا(س) اسوه و الگویی ممتاز برای جامعه اسلامی است که باید این ویژگی ها در زندگی فردی و اجتماعی افراد به کار گرفته شود اما برای این منظور شرط اول معرفت به این خصوصیات است و تا زمانی که این خصائص و معیارهای زندگی ایشان را ندانیم، نمی توانیم از آنها بهره ببریم.

وی افزود: دخت گرامی پیامبر (ص) با همین خصوصیات از جمله صداقت، امانت، رعایت حقوق دیگران، خیرخواهی و دلسوزی، عبادت پروردگار و رعایت حق الناس و امثال آن به کمال رسیدند بنابراین پس از اطلاع از ویژگی های رفتاری حضرت زهرا(س) از طریق مطالعه، تحقیق، بهره مندی از پژوهش هایی بر پایه اسناد دقیق تاریخی و پذیرش آنها به عنوان شرایط لازم برای رسیدن به کمال و سعادت باید به آنها عمل کنیم.

وی خاطرنشان کرد: حضرت زهرا(س) به عنوان الگویی بزرگ در مسیر سعادت انسان است، اگرچه ما هیچ گاه به جایگاه و ذات مقدس معصومین(ع) دست نخواهیم یافت اما باید آنها را قله این راه بدانیم و مسیر ما به سمت آنان باشد و به ائمه اطهار(ع) توسل کرده و از خداوند بخواهیم توفیق رسیدن به این ویژگی های آنان را عطا کند.

این کارشناس مذهبی با اشاره به ویژگی ولایت مداری حضرت فاطمه الزهرا(س)، تاکید کرد: ولایت مداری بانوی دوعالم تبعیتی چشم بسته و کورکورانه نبود، در قرآن کریم آمده است پیامبر اکرم(ص) هنگام دعوت به دین می فرمودند من اسلام را علی بصیرتین پذیرفتم و شما نیز برای ایمان آوردن باید اینگونه باشید.

وی تصریح کرد: منظور از ولایتمداری این است که بدانیم ولی و حجت خداوند و یا نماینده ولی معصوم و ولی فقیه چه چیزی از ما می خواهند، مدار زندگی ما در مسیر اهل بیت(ع) باشد و هر آنچه که دستور دادند و یا نهی کردند بپذیریم و بدانیم که چه افقی برای ما ترسیم کرده اند و سعی کنیم در مسیر این سرچشمه هدایت قرار بگیریم و از هر کاری که باعث دور شدن از اولیای خدا می شود فاصله بگیریم.

اصغری حسامیه ادامه داد: برخی اهل بیت(ع) را در دل قبول دارند اما در عمل آنها نشانه ای از این پذیرش دیده نمی شود، گروهی دیگر ارادت به معصومین در قلب و اعمال آنها وجود دارد اما از جان و مال و آبرو در راه آنان خرج نمی کنند، بهترین نمونه ولایتمداری آن است که هم در قلوب و رفتار و کردار ما نمایان باشد و از آنچه داریم در راه آنها بگذریم همانند شهید سلیمانی که وجودش سرشار از محبت اولیای الهی و اعمالش شبیه به آنان بود و جانش را در راه خدا و ولی معصوم و ولی فقیه فدا کرد.

وی افزود: فرهنگ فاطمی و شناخت ابعاد زندگی حضرت زهرا(س) سبب می شود تا در این دنیای سراسر فتنه بتوانیم چراغ هدایت را پیدا کنیم، کسی که در دریای سهمگین و تاریک گرفتار طوفان شد فانوس دریایی نجات بخش وی می شود، اهل بیت(ع) همان چراغ هدایت وکشتی نجاتی هستند که در دریای مواج زندگی مادی، ساحل امن را به ما نشان می دهند و ما را از گمراهی و ظلمت رها می کنند.

وی گفت: امروز باید روح تعالیم اهل بیت(ع) و اصول حاکم بر زندگی آنها را به کار ببریم، ما باید ساده زیستی زندگی فاطمه الزهرا(س) را مطابق با معیارهای امروز به جوانان بیاموزیم و از تجمل گرایی بپرهیزیم برای تبیین ویژگی های تربیتی و اخلاقی حضرت زهرا(س) باید کلیات را با مصادیق امروزی آن بیان و به کار ببریم.

وی خاطرنشان کرد: خداوند در قرآن درباره حجاب می فرماید«اگر حجاب داشته باشید اذیت نمی شوید» بانوان جامعه برای اینکه مورد طمع و تعرض عده ای خدانشناس قرار نگیرند و حرمت و حریم خانواده آنان حفظ شود باید خود را از چشمان نامحرمان بپوشانند این حجاب برای زنان مصونیت را به ارمغان می آورد، البته عفاف و حیا برای زنان و مردان وجود دارد و حجاب فاطمی باید الگوی بانوان ما باشد و دختران ما این حجاب را الگوی زندگی خویش قرار دهند.

 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۴۱۹۸


ارسال