دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ ,1 March 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۱۷
در گفت و گو با علمای شیعه و اهل سنت سیستان و بلوچستان عنوان شد؛
تبیین فضایل حضرت زهرا(س) وظیفه علمای شیعه و سنی /اهل سنت علاقه و ارادت بسیاری به حضرت زهرا(س) دارند
 
علمای شیعه و اهل سنت سیستان و بلوچستان با بیان این مطلب که تبیین فضایل حضرت زهرا(س) وظیفه علمای شیعه و سنی است، بر لزوم معرفی سیره آن حضرت به نسل جوان تاکید کردند.
حجت الاسلام والمسلمین جواد طاهری مسئول شورای سیاستگذاری ائمه جمعه سیستان و بلوچستان در گفت و گو با عصرهامون، بیان کرد: حضرت زهرا(س) به عنوان انسانی معصوم و یکی از اهل بیت پیامبر اکرم(ص) الگویی برای همه مسلمانان است، اگر بخواهیم درک درستی از قران داشته باشیم باید ببینیم که حضرت فاطمه(س) چگونه به آن عمل می کرد، ایشان نزدیک ترین شخص به پیامبر اکرم(ص) و در سختی های مختلف اقتصادی و نظامی همراهش بود و مسائل و مشکلات مختلف در آن برهه زمانی را درک کرده است.

وی افزود: حضرت زهرا(س) فرزندان بزرگی را در دامان خود پرورش داد که قهرمانان کربلا بودند، توجه به فضائل آن حضرت که در آیات تطهیر، مباهله و در سوره نسا و دهر آمده است، می تواند ترسیم درستی از زندگی، جایگاه و شخصیت ایشان برای انسان باشد، همچنین در روایات ذکر شده که کاری که فاطمه را خشنود کند نبی مکرم اسلام و خداوند را راضی و خوشحال کرده است.

وی خاطرنشان کرد: سبک زندگی فردی و اجتماعی ما در مسائل مختلف تربیتی ، عبادی و سیاسی باید در جهت رضایت حضرت فاطمه(س) باشد و بدون شک چنین اعمالی سبب خشنودی پروردگار نیز خواهد شد و این بانوی بزرگوار الگویی بزرگ برای همه مردم و در میان شیعه و سنی محبوب هستند و همین موضوع بیانگر شخصیت و جایگاه والای ایشان است تبیین و تشریح فضایل حضرت زهرا(س) و تفسیر آیات مختلف در این باره برای مردم، وظیفه ای بر دوش علمای شیعه و سنی است.

حجت الاسلام طاهری تاکید کرد: حضرت زهرا(س) کارهای منزل را خود انجام می دادند، در برخی جنگ ها برای مجاهدین خدا نان می پختند و یا مجروحان را مداوا می کردند، ایشان را به سبب احادیثی که برای بانوان مدینه بیان می کردند محدثه نیز می نامیدند، عبادات، سبک زندگی آن حضرت در ابعاد گوناگون، فرزند پروری و تلاش برای شکل گیری شخصیت آنان باید بررسی و سرلوحه کار ما قرار گیرد.

وی با اشاره به ولایتمداری حضرت زهرا(س)، تصریح کرد: حضرت فاطمه الزهرا(س) پس از رحلت نبی اکرم(ص) و به سفارش ایشان چند کار را انجام دادند، ایشان شبانه درب خانه مهاجرین و انصار رفتند و از جایگاه امیرالمومنین دفاع کردند، سخنرانی در مسجد و تبیین موضوع برای بانوانی که به منزل آن حضرت می امدند، بیان موضوع در مزار پیامبر و هنگام عزاداری برای ایشان و وصیت نامه این بانوی بزرگوار در راستای حمایت از ولایت بود.

وی ادامه داد: حضرت زهرا(ص) در بین زنان مدینه نیز ولایت را مهمترین رکن اسلام عنوان کردند و خبر از حوادث تلخ آینده دادند اما مردم متوجه این بیانات نشدند تا اینکه جنگ های جمل و صفین پیش آمد، همان طور که ما نیز پیش از فتنه 88 جایگاه رهبر انقلاب را درک نمی کردیم اما مقام معظم رهبری در این موضوع کشور را ازگرداب بزرگی نجات داد و این موضوع جایگاه ولایت را در مسائل مختلف نشان می دهد، شهید سلیمانی در محافل مختلف تذکر می داد مراقب باشید ولی فقیه تنها نماند چراکه اهمیت این مطلب را به درستی درک کرده بود.

گسترش فرهنگ فاطمی نجات بخش جامعه

مولوی عبدالغنی دهانی مدرس حوزه های علمیه اهل سنت زاهدان نیر در گفت و گو با خبرنگار ما، بیان کرد: حضرت فاطمه الزهرا(س) ام ابیها لقب داشتند چرا که همانند مادری مهربان برای پیامبر اکرم(ص) بودند، ایشان فرزندانی همچون امام حسین(ع) و امام حسن(ع) را در دامان خود پرورش دادند که تاریخ ساز بودند،  و این به سبب تربیت در دامان مادری نمونه بود.

وی افزود: حضرت زهرا(س) همسری فداکار بود که وظایف خود را برای حمایت از حضرت علی(ع)، نگهداری از فرزندان و خانه داری به بهترین نحو انجام می داد، در روایات آمده است آن قدر کارهای منزل سخت و سنگین برای ایشان بود که از پیامبر درخواست خدمتکار کردند اما نبی اکرم(ص) ذکری که به نام حضرت فاطمه(س) معروف است را به ایشان آموختند و امروز این تسبیحات راهگشای مشکلات همه انسان ها است.

وی خاطرنشان کرد: هنگامی که ادعای عشق و محبت به پیامبر اکرم(ص) و اهل بیت(ع) را داریم باید زندگی آنها را سرلوحه خود قرار دهیم مادران و دختران ما باید از زندگی این بانوی بزرگ درس بگیرند همراهی ایشان در شعب ابی طالب در کنار پدر بزرگوارشان و تحمل سختی ها در محاصره اقتصادی و همسرداری و فرزند پروری حضرت زهرا(س) الگویی برای همه مسلمانان است.

مولوی دهانی اذعان کرد: مطالعه سیره و روش حضرت زهرا(س) و گسترش آن از روش های مختلف می تواند فرهنگ فاطمی را در جامعه گسترش دهد و هنگامی که به درک صحیحی از ابعاد مختلف زندگی ایشان رسیدیم می توانیم آن را در رفتار خود به کار ببندیم.

این کارشناس مذهبی ادامه داد: اهل سنت بر این باورند که حضرت زهرا(ص) بانویی بهشتی است که خداوند متعال در همین دنیا بر او سلام فرستاده است و مسیر راه و مکتب ایشان برحق و سرور زنان بهشتی هستند، اهل سنت ارادت خاصی به دخت گرامی نبی اکرم(ص)  دارند چرا که جگر گوشه رسول الله است و پیامبر درباره ایشان می فرماید« فاطمه پاره تن من است».


انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۴۲۴۵


ارسال