جمعه ۸ اسفند ۱۳۹۹ ,26 February 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۱۱
سبقت مشکلات از وعده های روحانی در جنوب شرق کشور؛
صف های گاز در سیستان و بلوچستان همچنان پابرجاست/از قاچاق سیلندرهایLPG به افغانستان تا تخلف آشکار فروشندگان گاز
 
درحالی سالها از وعده روحانی برای رسیدن گاز به سیستان می‌گذرد که شهروندان این دیار همچنان در صف های طولانی و در جدال با سرما و کرونا به دنبال تهیه سیلندرهای گاز هستند.
به گزارش عصرهامون؛ به نقل از اوشیدا؛ صف گاز یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتی است که در سال‌های اخیر بر دوش شهروندان سیستان و بلوچستانی سنگینی می‌کند معضلی که در هشت سال گذشته دولت هم نتوانسته آن را برطرف کند.

با آغاز زمستان سرد امسال مردم در سیستان و بلوچستان همانند سال‌های گذشته با این مشکل روبه‌رو شده‌اند و باید برای دستیابی به یک سیلندر گاز ۱۱ کیلویی ساعت‌ها در صف و سرما بمانند، همچنین برخی از افراد نیز برای تهیه آن به شرکت‌های سیلندرپرکنی مراجعه می‌کنند، مکانی که این روزها شاهد خیل عظیمی از جمعیت است.

لوله گاز برخلاف وعده‌ای که رئیس‌جمهور کشورمان داده بود هنوز به بیش از 70درصد شهرهای بزرگ استان از شمال تا جنوب نرسیده است و تامین گاز تمامی استان از طریق تانکر و سیلندرهای گاز انجام می شود.

طبق معمول در زمستان مصرف گاز افزایش می‌یابد و این امر باعث می‌شود تا تقاضا زیاد و عرضه کم شود، یکی از مهم‌ترین دلایلی که عرضه گاز در فصل زمستان با مشکل روبه‌رو شود قاچاق آن به کشورهای افغانستان و پاکستان است، به گونه ای که چند روز قبل سپاه پاسداران موفق به کشف میزان قابل‌توجهی از سیلندرهای گاز قاچاق شد.
 

قاچاق، یکی از دلایل عرضه کم گاز در سیستان

فریدون عرب، کارشناس مسائل اجتماعی در گفت‌وگو با خبرنگار ما گفت: قاچاق گاز سال‌هاست در سیستان و بلوچستان خودنمایی می‌کند و برخلاف قاچاق سوخت کمتر به آن توجه می‌شود.

وی افزود: قاچاق سوخت درگذشته یک فعالیت همگانی برای مرزنشینان استان محسوب می‌شد اما با ایجاد دیوار مرزی پدیده‌ای جدیدی در بین افراد خاص به وجود آمد که منجر به خارج کردن گاز به‌صورت قاچاق از مرز شد.

عرب ادامه داد: برخی از شرکت‌های گاز معمولاً درصد قابل‌توجهی از سهمیه گاز خود را به‌صورت آزاد به فروش می‌رسانند چرا که امر برای آنها سودهی بیشتر خواهد داشت.

این کارشناس مسائل اجتماعی اظهار کرد: برخی از شرکت‌های گاز برای اینکه بتوانند میزان گاز بیشتری را در محیط کمتری حمل کنند دست‌به‌کار بسیار خطرناکی می‌زنند و میزان ۵۰ کیلو گاز را در یک کپسول کوچک به‌صورت فشرده قرار می‌دهند.

وی ادامه داد: بارها دیده شده که این کپسول‌ها به‌اشتباه بین مردم توزیع می‌شود و باعث به‌وجودآمدن خطراتی ازجمله ترکیدگی لوله و یا شلنگ گاز شده است.

مکانی برای ذخیره گاز ایجاد شود

حجت‌الاسلام مجتبی عزیزی امام‌جمعه شهرستان زابل نیز با انتقاد از روند توزیع گاز در زابل به خبرنگار ما گفت: مشکل گاز سال‌هاست در زابل و استان پابرجا است و مسئولان باید یک راهکار مفید برای این موضوع پیدا کنند.

وی افزود: ذخیره گاز در جایگاه‌های توزیع امروز یک امر ضروری محسوب می‌شود تا هنگامی‌که خودروهای حمل‌کننده با تأخیر وارد منطقه می‌شوند مردم از این منابع ذخیره شده استفاده کنند.

امام‌جمعه زابل همچنین گفت: امید داریم تا مشکلات این‌چنینی از منطقه سیستان برچیده شوند چرا این‌گونه معضلات با پیگیری مسئولان قابل‌حل است.
 

5 فروشنده متخلف گاز در زابل جریمه شدند

رضا شهری زاد رئیس اداره صنعت، معدن تجارت زابل دراین‌خصوص به خبرنگار ما گفت: با توجه‌ به وجود صف‌های گاز و امکان تخلف از سوی فروشندگان، بازدید از روند توزیع روزانه انجام می‌شود.

وی افزود: از ابتدای ماه جاری تاکنون ۶۳ مورد بازدید از فروشندگان گاز مایع در زابل به انجام رسیده است که در آن تعداد پنج تخلف از سوی فروشندگان کشف شده است.

شهری زاد ادامه داد: برخی از فروشندگان ممکن است در روند توزیع گاز تخلف گران‌فروشی و کم‌فروشی انجام دهند که این موارد را باید شهروندان به تلفن ۱۲۴ اداره صمت گزارش دهند.

سیستان نیازمند جایگاه LPG

محمد سرگزی نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی نیز دراین‌خصوص به خبرنگار ما گفت: ناوگان حمل‌ونقل گازی در منطقه سیستان باید تقویت شود و این موضوع را از طریق وزیر نفت پیگیری کرده‌ایم.

وی افزود: همچنین در شمال استان نیز نیازمند ایجاد یک جایگاه ال پی جی هستیم تا برخی از بار مشکلات گازی کاسته شود.

سرگزی خاطرنشان کرد: همچنین نقص لوله گاز از زاهدان به زابل به طول ۷۰ کیلومتر و تسریع در روند لوله کشی گاز در داخل شهر از دیگر مشکلات گازکشی به زابل است که باید مرتفع شود.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۴۲۶۲


ارسال