پنجشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۹ ,25 February 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
وقتی بدنه یک سیستم نمی تواند از خودش کسب تجربه کند اساسا چطور می توان زمام یک تجربه تازه را به دست آن سپرد؟
 
به گزارش عصرهامون به نقل از تسنیم، حمید روشن‌ضمیر| خبر را شما هم شنیده‌اید. سایت نمایشگاه مجازی کتاب تهران که قرار بود از روز گذشته و به صورت 24 ساعته به فروش کتاب برای مخاطبان بپردازد از همان ساعات اولیه به اصطلاح از دور خارج شد.
واکنش برگزار کنندگان به این اتفاق اعلام این اتفاق و البته در دست به روزرسانی قرار گرفتن سایت بود و صد البته در این میان چیزی که مهم نبود مخاطبانی بودند که با اشتیاق در روز اول به نمایشگاه سر زدند و واخورده و حیرت زده از حجم پیش بینی‌های انجام نشده در این زمینه عطای خرید را به لقای آن بخشیدند.
در این زمینه چند مساله قابل توجه و تاسف است.
نخست بی اعتنایی به بدنه تخصصی فعال در این زمینه و به نوی دهان کجی به صاحبان تجربه در این زمینه که حتی در مقام یک مشورت ساده هم ظاهرا مورد توجه قرار نگرفته‌اند و حاصل این اتفاق تولید پایگاه اینترنتی فعلی و وضعیت اخیر آن است.
نکته دوم مخفی نگاه داشتن پروسه اجرای این نمایشگاه در طول هشت ماه گذشته است. استدلال مدیران موسسه برگزار کننده این بود که این اتفاق برای اجرای پروژه در آرامش و به دور از جنجال‌های رسانه‌ای!است. بگذریم از کیفیت پرداخت رسانه‌ها به این مساله که روز گذشته درباره آن قلم زده شد اما حرکت با چراغ خاموش در این عرصه حاصلی در نهایت بهتر از آنچه شاهد بودیم به ارمغان نیاورد و فرجام کار را به جایی رساند که نمایشگاهی که عالی‌ترین مقام یک وزارتخانه آن را افتتاح کرده است به کار حتی چند ده مخاطب هم نیامد و البته این مقام عالی و سایر مقامات عالیه وزارت مطبوع فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز خود را مکلف به توضیح و عذرخواهی از مخاطبان این رویداد نمی‌بینند و تنها شاهد نبود تعهد و آبروریزی در اجرای این رویداد هستند.
نکته سوم در این زمینه عدم استفاده از تجربه‌های موجود در این زمینه است. بدنه فعلی مدیریت این تجربه را بدنه فنی موسسه خانه کتاب سابق شکل می‌دهند که تجربه قابل توجهی در زمینه ایجاد این چنین رویدادی نداشته است. در کنار این مساله موضوع همیشگی کند بودن سامانه‌های مرتبط با نمایشگاه کتاب که تجربه سالها برپایی نمایشگاه فیزیکی کتاب آن را به ارمغان آورده است و نیز تجربه بسیار بد برگزاری نمایشگاه کتاب مجازی در منطقه جنوب کرمان را نیز باید به این مساله افزود.
حالا این سوال وجود دارد که وقتی بدنه یک سیستم نمی‌تواند از خودش کسب تجربه کند اساسا چطور می‌توان زمام یک تجربه تازه را به دست آن سپرد؟
نکته چهارم که از قضا تاسف انگیز نیز هست سکوت تشکل‌ها صنفی و نهادهای مدنی و فعال نشر و نویسندگی است که در این زمینه منفعلانه عمل کرده و هیچ انتقاد و یا نکته‌ای جز در زمینه لزوم فعال‌تر بودن شرکت پست برای اهالی صنف و تشکل خود ندارند.
کاش مدیران نمایشگاه و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این روزها فرصتی برای گشت زدن در فضای مجازی و ریزش سرمایه انسانی جمع شده پیرامون برند نمایشگاه کتاب تهران داشته باشند تا متوجه شوند که شاید کار هر مدیریت و سیستمی برگزاری چنین رویدادی نیست و قرار نیست همه عرصه‌ها وتخصص‌های تجربه شده در حوزه فروش کتاب را در چند اتاق چند مدیر خود تجمیع شده ببینند و مدام در تدارک اختراع چرخ از ابتدا باشند.
انتهای پیام/
 
 
 
 
 
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۴۳۸۰


ارسال