سه شنبه ۳۱ فروردين ۱۴۰۰ ,20 April 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۲۱
استاندار سیستان و بلوچستان مطرح کرد؛
سال 1400 سالی طلایی برای معادن سیستان و بلوچستان/فعال شدن مرکز تولید بچه ماهی ها در تفتان
 
احمد علی موهبتی گفت: با سرمایه گذاری های انجام شده در بخش معادن باید گفت سال 1400 سالی طلایی برای معادن سیستان و بلوچستان خواهد بود.
احمد علی موهبتی، استاندار سیستان و بلوچستان در گفت وگو با عصرهامون در حاشیه بازدید میدانی از توانمندیها و پتانسیل های شهرستان جدید تاسیس تفتان، ضمن تاکید بر وجود پتانسیل و توانمندیهای فراوان این شهرستان، بیان کرد: تفتان شهرستانی بسیار مستعد در سیستان و بلوچستان است که هم ظرفیت های معدنی فراوان دارد و هم در حوزه کشاورزی و دامپروری فعال می باشد.

 وی افزود: در این شهرستان اقداماتی از گذشته همچون راه اندازی مجموعه تولید و تکثیر ماهی که ۱۰ سال پیش تاسیس شده اما تاکنون تعطیل می باشد، صورت گرفته است، این واحد مشکلاتی داشته که تخصیص آب و نیاز آبی این مجموعه یکی از مهمترین آنها است که حدود یک و نیم لیتر در ثانیه نیاز آب دارد.

استاندار سیستان و بلوچستان تصریح کرد: نیروی متخصص و تضمین برای خرید بچه ماهی های تولید شده از دیگر مشکلات این طرح است.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اقداماتی که در این حوزه انجام شده می توان امیدوار بود تا خیرین و سرمایه گذاران به استان جذب شوند که نمونه آن را می توان سرمایه گذاران خوبی دانست که در شهرستان خاش مطالعاتی با هماهنگی اداره کل شیلات سیستان انجام داده تا بحث پرورش انواع ماهیان را در حوزه شهرستان خاش در منابع آبی قنوات و چاه ها در دستور کار قرار دهند تا حرکتی جدید آغاز شود.

موهبتی ادامه داد: در ادامه این حرکت نیاز به تولید بچه ماهی در این منطقه وجود دارد که با هزینه و زمان حداقلی به استخرها برسند؛ در تحقق این امر از همکاری اداره کل شیلات و سرمایه گذاران قدردانی می کنیم امید است مشکلات این سرمایه‌ گذاری حل و در سال جاری اقدام خوب در حوزه پرورش ماهی سردابی که مستعد بودن آن در منطقه خاش و تفتان است با راه اندازی این مرکز توسعه پرورش ماهی رخ دهد.

وی با تاکید بر اینکه ظرفیت مهم دیگر حوزه تفتان موضوع معادن است، اذعان کرد: تمام معادن شناخته شده استان در حوزه طلا ۱۳ تن بوده که معدن جدیدی در شهرستان تفتان توسط شستا شناسایی و سرمایه گذاری صورت گرفته است که ۲۵ تن طلا شناسایی شده است.

وی گفت: قطعا این اقدام می تواند محرک باشد تا سال ۱۴۰۰ سال طلایی معدن در سیستان وبلوچستان رقم بزند  و شروع عملیاتی را در استخراج و فرآوری منطقه در کارخانه ای که در همین منطقه زده خواهد شد، امید آفرین است برای تمام بخش های معدنی که سایر کانی های فلزی مثل مس که یکی از مهمترین مجموعه های معدنی استان است که از شمالی ترین نقطه استان شروع و در اطراف بزمان و تفتان در دو قله آتشفشان منطقه به حداکثر میرسد قطعا نوید بخش برای بخش معدنی استان است.

موهبتی افزود: بخش گردشگری از دیگر ظرفیت های خوب تفتان است که از قبل مانند بخش کشاورزی فعال بوده ولی  کفاف لازم را ندارم باید برای تجهیز زیرساخت های گردشگری کمک کرد که رونق خوبی داشته باشد.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۴۴۲۱


ارسال