دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ ,1 March 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۵۲
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سیستان و بلوچستان خبر داد؛
شناسایی 442 نیروی کار خارجی غیر مجاز در سیستان و بلوچستان
 
مهرداد جهاندیده گفت: 442 نیروی کار خارجی غیر مجاز در 10 ماهه سال جاری در سیستان و بلوچستان شناسایی شدند.
مهرداد جهاندیده، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سیستان و بلوچستان در گفت و گو با عصرهامون بیان کرد: بازرسان کار این اداره‌ کل در 10 ماهه گذشته از سال، 910 مورد بازرسی از واحدهای کارگری، صنعتی و خدماتی سراسر استان انجام دادند که در پی آن، 442 کارگر خارجی فاقد پروانه کار شناسایی شدند.

وی اظهار کرد: با توجه به اینکه بعد از شناسایی اشتغال غیرمجاز اتباع بیگانه در استان، در مرحله نخست رویکرد این مجموعه جایگزینی نیروی کار ایرانی است، در این مدت 89 نیروی کار ایرانی جایگزین نیروی کار غیرمجاز بیگانه شدند.

جهاندیده افزود: در این مدت حدود 480 میلیون و یکصد و هشت هزار و ششصد و هشتاد و نه ریال جریمه در زمینه استفاده غیرمجاز از اتباع بیگانه به کارفرمایان آنها ابلاغ شده است.

این مقام مسئول گفت: با توجه به اینکه شورایعالی کار حداقل دستمزد روزانه را به مبلغ 611 هزار و هشتصد و نه ریال در سال 99 را تعیین کرده است، مبلغ جریمه برای هر روز اشتغال غیرمجاز اتباع خارجی، سه میلیون و پانصد و نود هزار و چهل و پنج ریال خواهد بود.

وی افزود: میزان جریمه سال 99 کارفرمایانی که اقدام به استفاده از اتباع خارجی فاقد مجوز کار می‌کنند به میزان پنج برابر حداقل دستمزد روزانه است و این میزان جریمه در صورت تکرار تخلف، دو برابر خواهد شد.

جهاندیده تصریح کرد: بر اساس ماده 181 قانون کار، کارفرمایان در صورت بکارگیری اتباع بیگانه فاقد پروانه کار و یا افرادی که اعتبار پروانه کار آنها منقضی شده باشد، با توجه به شرایط و امکانات خاطی و مراتب جرم، برابر قانون از 91 روز تا 180 روز حبس و پرداخت چند برابر دستمزد یک کارگر جریمه می‌شوند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سیستان و بلوچستان تاکید کرد: لازم است تا مدیران واحدهای کارگاهی، کارخانه ها، اصناف و ادارات از بکارگیری اتباع بیگانه غیر مجاز بعنوان نیروی کار خودداری کرده و در صورت نیاز به تخصص کارگر خارجی، برای اخذ مجوز از مجاری قانونی نسبت به دریافت پروانه کار برابر مقررات اقدام کنند.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۴۴۶۴


ارسال