پنجشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۹ ,25 February 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
یک کارشناس انرژی با بیان اینکه خاموشی‌ها بخش صنعت و کشاورزی را با مشکل مواجه می‌کند، گفت: مصرف برق خانگی در کشور ما ۵ برابر سرانه مصرف در کشورهای اروپایی است.
به گزارش عصرهامون، یونس نور الهی کارشناس حوزه انرژی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی راه دانا، درباره علت خاموشی‌ها اخیر در فصل زمستان اظهار کرد: از سال‌ها قبل قابل پیش‌بینی بود که روزی در حوزه انرژی با این مشکل مواجه خواهیم شد و پیش‌بینی می‌شود تا زمانی که روند کنونی را دنبال می‌کنیم، بر این مشکل پابرجا باشد.
وی افزود: مسئولان و برنامه ریزان حوزه انرژی کشور متأسفانه برنامه مشخص و مدونی برای تأمین انرژی کشور ندارند. در سال‌های اخیر هم دچار مشکل کمبود تابستانه برق بودیم که دلیل آن واضح و مشخص بود و ظرفیت تولیدی نیروگاه‌ها، کفاف مصرف را نمی‌داد.
 
کمبود انتقال گاز دلیل اصلی خاموشی است
نور الهی تأکید کرد: البته برای جبران این کمبودهای تابستانه هم راهکارهایی وجود داشت که برنامه ریزی به حل این مشکلات کمک می‌کرد ولی عزمی برای پیشگیری در متولیان دیده نمی‌شد که این امر باعث شد کمبودها به کسری‌های زمستان هم بیانجامد.
وی اضافه کرد: دلیل کمبود انرژی زمستان، کمبود توان تکنولوژیک استحصال منابع گازی است. با توجه به توسعه شبکه گاز رسانی به مناطق شهری و روستایی، امروز میزان مصرف ما به مراتب بیشتر از میزان تولید است. در خوش‌بینانه ترین حالت در زمستان تولید و مصرف گاز به نقطه سر به سر رسیده و با هم برابری می‌کند و با افزایش مقدار کم، مصرف در بخش خانگی دچار کمبود خواهد شد.
این کارشناس انرژی گفت: امروز تقریباً مصرف گاز خانگی ما حدوداً با میزان تولید گاز در کشور برابری می‌کند و عملاً گازی برای مصرف در سایر بخش‌هایی نظیر صنعت، نیروگاه‌ها و سایر بخش‌های تولیدی باقی نمی‌ماند؛ این یعنی ما خود را محکوم کرده‌ایم که توسعه‌ی اقتصادی در کشور انجام نپذیرد، زیرا مجبوریم گاز را به بخش خانگی واگذار کنیم که ماحصل آن ایجاد کمبود کنونی در تولید برق می‌شود.
این کارشناس تأکید کرد: مشکل امروز ما ظرفیت نیروگاهی نیست. نیروگاه‌های ما امروز توان تولید ۸۰ تا ۸۵ هزار مگاوات برق را دارد و در حالی که میزان مصرف برق در کشور عددی بالاتر از ۴۰ هزار مگاوات است؛ ولی مشکل ما عدم توانایی تأمین سوخت برای نیروگاه‌هاست و حتی افزودن نیروگاه‌های جدید مشکل کنونی را کمتر نخواهد کرد.
نور الهی گفت: از دیدگاه کارشناسی مشکل ما بالا بودن سرانه مصرف خانگی است که بر اساس آمارهای رسمی میانگین مصرف ما ۵ برابر سرانه مصرف در کشورهای اروپایی است که حدوداً آب و هوایی مشابه کشور ما دارند. بررسی‌ها نشان داده مصرف خانگی در سایر کشورها عددی حدود یک پنجم است.
وی تأکید کرد: کمبود برق خانگی در برابر چشمان مردم است اما نمی‌بینند که خاموشی‌ها چه بلایی بر سر کشاورزی و صنایع می‌آورد و صدای این بخش‌ها به گوش کسی نمی‌رسد.
 
برق هسته‌ای مطالبه‌ای از دولت
این کارشناس در زمینه برق هسته‌ای گفت: برق هسته‌ای بازده بالایی به نسبت هزینه‌هایی خود دارد که باعث شده امروزه این نوع تولید برق جزء مطالبات مردم از دولت‌ها شود و برق هسته‌ای را به عنوان یکی از راهکارها برای حل مشکل خاموشی‌ها، می‌توان در نظر گرفت.
وی به تولید برق از انرژی‌های تجدیدپذیر اشاره کرد و ادامه داد: محاسبات کارشناسی نشان می‌دهد ما با استفاده از پتانسیل انرژی خورشیدی در استان سیستان و بلوچستان می‌توان چند برابر نیاز برق کشور است.
نور الهی در باره عدم استفاده از سوخت‌های جایگزین در نیروگاه‌ها بیان کرد: بعید می‌دانم وزارت نیرو فقط به واسطه دستور سازمان محیط زیست در جهت آلودگی هوا اقدام به عدم استفاده از سوخت‌های جایگزین کند، زیرا اولویت وزارت نیرو مصارف خانگی است و حداکثر کاری که محیط زیست در این زمینه انجام می‌دهد، جریمه است که وزارت نیرو ترجیح می‌دهد جریمه را پرداخت کند ولی مشترکین دچار قطعی نشوند.
انتهای پیام /
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۴۵۰۸


ارسال