چهارشنبه ۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ ,21 April 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۹ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۰۷:۵۳
در گفت و گو با روانشناس شخصیت مطرح شد؛
افسردگی؛ تحفه شوم زندگی مدرن امروزی/اختلال روانی که در ردیف ناتوان کننده ترین بیماری ها قرار دارد
 
رضا وردانی با بیان این که افسردگی تحفه شوم زندگی مدرن امروزی است، گفت: این اختلال روانی ممکن است آثار مخربی بر روابط بین فردی روابط خانوادگی و کار کردن بگذارد، چراکه اختلالات روانپزشکی جزو شایع‌ترین و ناتوان کننده ترین بیماری هاست.
رضا وردانی، روانشناس شخصیت در گفت و گو با عصرهامون بیان کرد: کلمه افسردگی، این روزها زیاد به گوش می رسد، به گونه ای که انگار بخشی از زندگی مدرن شده باشد، موضوعی مهم که روی فکر، عمل و احساسات تأثیرات مخربی می‌گذارد.
 
وی ادامه داد: این بیماری نگران کننده است و اگر درمان نشود می تواند عواقب جبران ناپذیری داشته باشد، افسردگی علاوه بر این که زندگی فرد و خانواده وی را تحت تاثیر قرار می‌دهد، می تواند به جامعه نیز آسیب فراوان برساند.
 
وردانی تصریح کرد: انسان سالم محور توسعه پایدار است و انسان بیمار، ناامید و در رنج نمی تواند نقش های متعدد فردی اجتماعی و اقتصادی را که به عهده‌اش گذاشته می‌شود، به درستی ایفا کند، چنانچه درسازمان جهانی بهداشت نیز تعریف سلامتی در برگیرنده سلامت توأمان جسمانی، روانی و اجتماعی است.

اختلالات روانپزشکی از دلایل عمده سال های از دست رفته عمر
 
وی با بیان این که اختلالات روانپزشکی جزو شایع‌ترین و ناتوان کننده ترین بیماری هاست، افزود: مطالعه بر بیماری ها در ایران و جهان نشان می‌دهد که اختلالات روانپزشکی از دلایل عمده سال های از دست رفته عمر به دلیل بیماری و ناتوانی هستند، طبق برآورد سازمان جهانی بهداشت، یک نفر از هر چهار نفر در طول زندگی خود به یکی از اختلالات روانپزشکی مبتلا می‌شوند.
 
این کارشناس با اشاره به این که اختلالات روانپزشکی در ایران در مجموع رتبه دوم بار بیماری‌ها را پس از حوادث غیرعمدی در کشور به عهده دارد، گفت: اختلال افسردگی اساسی بیشترین شیوع را در بین اختلالات روانپزشکی به خود اختصاص داده، بنابراین افزایش آگاهی جمعیت عمومی پیرامون این اختلال علل و انواع آن راه‌های موثر پیشگیری و درمان آن و همچنین گسترش فرهنگ گفت و گو پیرامونش با هدف کاهش انگ اجتماعی تحمیل شده در این حوزه و تشویق مبتلایان به مراجعه برای دریافت خدمات امری ضروری است.
 
وی افزود: بسیاری از افراد در جامعه ممکن است هنوز علائم این بیماری را نشناسند و آن را حالتی طبیعی و تحت تاثیر شرایط محیطی خود بدانند و دیگران نیز آنها را به خاطر داشتن علائم افسردگی، مورد سرزنش قرار دهند، به آنها برچسب بزنند، چراکه نسبت به این موضوع آگاهی ندارند که با حمایت فرد بیمار و راهنمایی های اش جهت مراجعه و دریافت خدمات تخصصی می توانند به او کمک کنند تا درمان شود و به زندگی عادی بازگردد.
 
به گفته وردانی، یکی از راهبردهای مهم برای نیل به این هدف، تلاش برای افزایش سطح سواد سلامت روان تشخیص به موقع اختلالات و برای کاهش انگ اجتماعی بیماری افسردگی است.
 
وی اظهار کرد: افسردگی در سراسر جهان و در همه گروه های سنی می تواند بروز کند و به علت آزردگی روانی که ایجاد می کند، باعث افت عملکرد در افراد می‌شود، ممکن است افراد مبتلا برای انجام کارهای روزمره خود نیز دچار مشکل شوند.

افسردگی بعد از حوادث رانندگی؛ دومین علت مرگ جوانان
 
این روانشناس با بیان این که افسردگی ممکن است آثار مخربی بر روابط بین فردی روابط خانوادگی و کار کردن بگذارد، اضافه کرد: افسردگی شدید می تواند منجر به اقدام به خودکشی در افراد شود، چنانچه در حال حاضر افسردگی بعد از حوادث رانندگی جاده‌ای دومین علت مرگ در گروه سنی ۱۵ تا ۲۹ سال است.
 
وی گفت: افسردگی قابل پیشگیری و درمان است، درک بهتر از این پدیده و آگاهی از راه های پیشگیری و درمان آن به کاهش انگ پیرامون آن منجر می شود و باعث خواهد شد که افراد بیشتری برای دریافت خدمات مراجعه کنند.
 
وی در تعریف افسردگی گفت: افسردگی بیماری است که در آن، خلق فرد غمگین است و علاقه اش را به کارهایی که در گذشته انجام می‌داده است، از دست می دهد، همچنین عملکرد روزانه‌اش مختل می‌شود و این شرایط حداقل به مدت ۲ هفته ادامه می یابد.
 
به گفته وردانی، کاهش انرژی، تغییراتی در میزان خواب و اشتها، بی قراری و اضطراب، فقدان قدرت تصمیم گیری، احساس بی ارزشی، عذاب وجدان، ناامیدی، فکر آسیب به خود یا خودکشی نیز در فرد افسرده وجود دارد که افزایش سطح آگاهی عمومی و ارتقای سلامت روان در جامعه از مهمترین عوامل موثر در پیشگیری و درمان افسردگی است که بی شک رسانه‌ها نقش بی‌بدیل در ارتقای آگاهی عمومی پیرامون افسردگی، علل و انواع آن و مسیرهای صحیح درمان ایفا می‌کنند.
 
وی ادامه داد: گاهی رسانه ها ممکن است با ارائه تصویری غلط از بیماری روانپزشکی و همچنین توصیه های اشتباه در خصوص مدیریت صحیح این اختلالات، نقش مخربی در این خصوص داشته باشند، کیفیت شبکه اجتماعی افراد شامل حلقه دوستان، گروه همسالان، همکاران و اعضای خانواده هم می‌توانند در پیشگیری از افسردگی نقش مثبتی ایفا کنند، آن ها هم می‌توانند در مواقع ابتلای فرد به بیماری افسردگی با نقش حمایتی خویش آنها را به سمت درمان رهنمون سازند، در عین حال الگوهای غلط رابطه هم ممکن است تشدید کننده افسردگی یا مانع از برون رفت فرد از حالت افسرده شود.

راه های گذر از دره های افسردگی
 
وی افزود: سبک زندگی مطابق با الگوهای رفتاری صحیح، خواب شبانه ‌روزی، وعده های غذایی، ورزش عدم سوء مصرف مواد مخدر، محرک و الکل و عدم مصرف داروهای روانپزشکی بدون تجویز پزشک، تلاش برای یادگیری مهارت های زندگی مثل برقراری ارتباط موثر، کنترل خشم و استرس، تقویت مهارت‌های حل مسئله و یادگیری مهارت های صحیح فرزند پروری نیز، در پیشگیری از افسردگی می‌تواند موثر باشد و در عین حال در فرد مبتلا به بیماری افسردگی کمک به کاهش رفتارهای مغایر با سلامت و در نتیجه تسریع روند درمان کند.
 
این کارشناس گفت: پیشگیری از افسردگی در گروه‌های آسیب‌پذیر یعنی نوجوانان، جوانان، زنان و سالمندان بسیار مهم است، تحقیقات نشان داده اند که علاوه بر آنکه افسردگی در زنان دو برابر مردان است، بلکه وجود پدیده افسردگی پس از زایمان در درصدی از زنان، سلامت مادران و نوزادان را دچار خدشه می کند، لذا باید در این حوزه به زنان توجه خاص کرد.
 
وی اضافه کرد: نوجوانی و ابتدای جوانی سنی است که به دلیل احتمال بیشتر رفتارهای تکانشی در فرد مبتلا به بیماری افسردگی رفتارهای آسیب زننده به خود و خودکشی ممکن است بیشتر بروز کند، افسردگی در سالمندان ممکن است با تغییرات طبیعی سن اشتباه گرفته شود و فرد افسرده سالمند از تشخیص صحیح و دریافت درمان کافی باز بماند.
 
وردانی افزود: در ضرورت تشخیص به موقع و درمان افسردگی باید گفت که هزینه درمان به موقع و مراجعه به یک درمانگر حرفه‌ای در مجموع بسیار کمتر از هزینه های اقتصادی و اجتماعی فردی است که در صورت عدم درمان به وی تحمیل خواهد شد.
 
وی تاکید کرد: افزایش آگاهی و ترویج گفت و گو پیرامون افسردگی در جمعیت عمومی و همچنین در سطح سیاست گذاران ضروری است، دست اندرکاران حوزه سلامت روان باید به نقش تولی گری خود در حوزه سلامت، جامع عمل بپوشانند تا در آینده بتوان شاهد به بار نشستن این تلاش ها در عرصه سلامت کشور باشیم.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۵۰۷۲


ارسال