يکشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ ,28 February 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۴۳
در پی انتشار ویروس جهش یافته کرونا در کشور؛
ویروس کووید19 برای موج چهارم دور خیز کرد/ تکذیب خبر ابتلا شهروند چابهاری به کرونای انگلیسی
 
کرونای انگلیسی با قدرت سرایت شدیدتر ویروس و درگیری کردن قشر کودک و نوجوان ناگهان همه را شوک زده و حیران کرد و به سادگی بین افراد منتقل می شود.
به گزارش عصرهامون به نقل از چهاربهاران، یکسال از حضور مهمان ناخوانده مردم جهان به نام "ویروس کرونا" گذشت و در پی شیوع این بیماری میلیونها نفر در سراسر دنیا مبتلا شدند و با تمام تلاش کادر بهداشت و درمان اما بسیاری از مردم به دلیل عدم درمان قطعی آن و داشتن بیماری زمینه ای و پایین بودن سیستم ایمنی بدن فوت شدند.

کشورهای مختلف دنیا تمام تلاش خود را برای درمان و ساخت یک دارو انجام دادند و امروز پس از گذشت یکسال شاهد تولید چند واکسن برای مقابله با آن هستیم اما هنوز به طور صد در صد تایید  نشده است ولی تاکنون نتایج مثبتی داشته است.

اما با وجود تولید واکسن مقابله با کرونا و کاهش شیوع این بیماری، 2 ماه پیش خبر گونه جهش یافته آن به نام کرونا انگلیسی با قدرت سرایت بالا و درگیری کردن قشر کودک و نوجوان ناگهان همه را شوک زده و حیران کرد و شادی واکسن، دوباره باعث موجی از ناامیدی شد.

عادی سازی روابط اجتماعی و بی توجهی مردم به دلیل ساخت واکسن و کاهش شیوع بیماری، پیامد سخت و جبران ناپذیری دارد به گونه ای که وزارت بهداشت و درمان هشدار شروع موج چهارم شیوع کرونا در ایران را داده است که قطعا عواقب ناگواری به همراه دارد.

نوجوانان و جوانان گروه های هدف نوع جهش یافته ویروس هستند

 مهدی میرادی؛ متخصص بیماریهای عفونی در گفت و گو با خبرنگار ما، بیان کرد: قدرت انتشار ویروس انگلیسی نسبت به نوع اولیه افزایش یافته است که باعث میشود به سادگی بین افراد منتقل شود و به مراتب هرچه میزان ابتلا افزایش پیداکند، مرگ و میر ناشی از ابتلا به خصوص در سالمندان سیر صعودی خواهد داشت.
 
مهدی میرادی گفت: کرونا انگلیسی با نام علمی «۲۰۲۰۱۲۰۱» شایع شده که مراقبت در برابر این ویروس جهش یافته کرونا باید شدیدتر و رعایت پروتکل های بهداشتی افزایش یابد.
 
وی افزود: ویروس جهش یافته انگلیسی همه گروه های سنی را به ویژه نوجوانان و جوانان را تهدید میکند که این نشان از کاهش سن ابتلا به بیماری در نوع جهش یافته کرونا انگلیسی است.
 
این مقام مسئول تصریح کرد: در حال حاضر ویروس جهش یافته انگلیسی در استان های مختلف کشور مشاهده شده و نیاز است اقدامات پیشگرانه فعلی تشدید و با حساسیت بیشتری رعایت شوند.
 
هیچ مورد ابتلا به ویروس جهش یافته انگلیسی تاکنون در چابهار مشاهده نشده است

وی ادامه داد: در پی انتشار شایعاتی در فضای مجازی مبنی بر ابتلا یک نفر به ویروس جهش یافته کرونا انگلیسی اعلام می شود هیچ مورد یا مواردی از ابتلا به این ویروس تاکنون در سطح شهرستان مشاهده نشده است.
 
میرادی اذعان کرد: با توجه به شیوع ویروس جهش یافته در برخی استان های کشور احتمال ورود بیماری به شهرستان میرود، لکن تاکنون هیچ موردی از ابتلا به ویروس جهش یافته انگلیسی در سطح شهرستان چابهار مشاهده نشده است.

وی گفت: علائم نوع جهش یافته ویروس مانند علائم قبلی کرونا مانند تب، سرفه و... است اما بسیار شدیدتر و در زمان کوتاهی بیمار را از پای در میاورد، بنابراین مردم باید آن را جدی بگیرند و بلافاصله پس از بروز علائم به پزشک مراجعه کنند، زیرا در صورت مراجعه به موقع مراحل اولیه درمان یعنی داروهای ضد ویروسی، ضد انعقادی و ضد التهابی اثر می‌گذارد و در غیر این صورت دیگر تاثیری نخواهند داشت.
 
متخصص بیماریهای عفونی با اشاره به اینکه خوشبختانه واکسن های کووید -۱۹ بر نوع جهش یافته ویروس نیز موثر است خاطر نشان کرد: رعایت فاصله فیزیکی، شستن دست ها و استفاده از ماسک برای مقابله و پیشگیری از بروز کرونای جهش یافته موثر است و افراد باید توجه جدی به نکات پیشگیرانه داشته باشند.
 
میرادی گفت: شهروندان حتما اخبار مربوط به حوزه سلامت را از طریق رسانه های معتبر و روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان چابهار پیگیری و از انتشار شایعات فضای مجازی جدا خودداری کنند.
 
پیشگیری از شیوع ویروس جهش یافته انگلیسی با رعایت پروتکل های بهداشتی
 
عبدالرسول خدمتی؛ رییس مرکز بهداشت شهرستان چابهار گفت: با توجه به شیوع نوع جدید ویروس کرونا به نام کرونا انگلیسی، لازم است شهروندان با رعایت پروتکل های بهداشتی در مقابل این ویروس از خود مراقبت کنند.
 
وی تصریح کرد: با توجه به افزایش قدرت انتقال بیماری، افراد جامعه باید استفاده از ماسک را جدی بگیرند و رعایت فاصله گذاری فیزیکی و عدم حضور در اماکن پر ازدحام را تا حد ممکن کاهش دهند.
 
رییس مرکز بهداشت شهرستان چابهار افزود: جوانان و نوجوانان در نوع جدید ویروس جزو گروه های پر خطر محسوب می شوند و باید به شکل جدی تری پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند.
 
خدمتی خاطرنشان کرد: با رعایت کامل پروتکل ها و دستورالعمل های بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک، میتوان از ابتلا به این ویروس پیشگیری کرد.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۵۲۷۳


ارسال