جمعه ۸ اسفند ۱۳۹۹ ,26 February 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۳۹
رئیس هیات اندیشه‌ورز ستاد امر به معروف و نهی از منکر:
تفرقه و اختلاف بزرگترین مانع در مسیر تامین امنیت پایدار/مولوی‌ها، کتابچه امربه معروف و نهی از منکر ویژه اهل سنت را تدوین کنند
 
حجت الاسلام جواد طاهری گفت: لازم است تا مولوی‌ها نسبت به تدوین کتابچه جامعه فریضتین در حوزه اهل‌سنت اقدام کنند.
به گزارش عصرهامون، حجت الاسلام جواد طاهری در اولین نشست هیات اندیشه‌ورز ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان که در دفتر نماینده ولی‌فقیه در استان برگزار شد اظهار داشت: یکی از موارد مهمی که در رابطه با آن هیچ‌گونه اختلافی میان شیعه و سنی وجود ندارد، امر به معروف و نهی از منکر است که می‌تواند منشاء برکات و تحولات زیادی باشد.

وی افزود: تفرقه و اختلاف بزرگترین مانع در مسیر تامین امنیت پایدار و پیشرفت همه جانبه در سیستان وبلوچستان است که اگر این دو فریضه مهم به نحوا احسن احیا شده و به یک فرهنگ عمومی تبدیل شود طبیعتاً دیگر هیچ‌کس جرات تفرقه افکنی را به خود نمی‌دهد چرا که می‌داند با واکنش تند مردم استان مواجه خواهد شد.

به گفته طاهری؛ یکی از ضرورت‌های احیاء امر به معروف و نهی از منکر، گسترش مطالبه‌گری صحیح و ارائه آموزش‌های لازم به مطالبه‌گران است که در این خصوص نیز باید دوره‌های آموزشی متعددی ویژه اقشار مختلف مردم برگزار شود تا شهروندان ضمن آشنا شدن با حق و حقوق خود، این موارد را در چارچوب قانون و ضابطه از مسئولان خود مطالبه کنند.

مدیر نمایندگی شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه سیستان وبلوچستان ادامه داد: لازم است تا کتابچه جامع و کامل امر به معروف و نهی از منکر در حوزه اهلسنت با ذکر مصادیق اصلی معروف ومنکر و شیوه‌های صحیح اجرا به قلم مولوی‌ها و اساتید مدارس دینی آنها تدوین و به برادران و خواهران اهلسنت ما عرضه شود.

وی تاکید کرد: یکی دیگر از نکاتی که باید به صورت خاص و تخصصی به آن ورود کرد، شیوه‌های صحیح مطالبه‌گری، بیان معروفات و گفتمان‌سازی امر به معروف و نهی از منکر در جامعه است و نباید کار به جایی برسد که فرد یا افرادی به نام مطالبه‌گری و امر به معروف و نهی از منکر، مطالبی را به زبان بیاورند که نه تنها سودی نداشته بلکه باعث ایجاد تشنج و تفرقه شود.

وی تصریح کرد: برای جلوگیری از این‌گونه انشقاق‌ها نیز باید کارگروه‌های تخصصی تشکیل شود و راه و روش صحیح و شیوه حرکت در خطوط اصلی مطالبه‌گری و امر به معروف و نهی از منکر را به افراد آموزش دهیم که اگر این مهم اتفاق بیفتد طبیعتاً تاثیر و نفوذ پذیری و مقبولیت مطالب بیان شده برای مردم و مسئولان دوچندان خواهد شد.

حمایت ستاد استان از آمران به معروف و ناهیان از منکر

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر سیستان وبلوچستان نیز در این جلسه اظهار داشت: وحدت؛ بزرگترین معروف در استان محسوب می‌شود و هیچ‌کس نباید به بهانه امر به معروف و نهی از منکر خدشه‌ای به آن وارد کند.

محسن اکبری افزود: برگزاری دوره‌های آموزشی ویژه اقشار مختلف، کلاس‌های اخلاق، وبینارهای تخصصی و... از جمله مواردی است که در این ستاد برنامه‌ریزی شده و با استفاده از ظرفیت همه دستگاه‌ها، رسانه ملی و مطبوعات سعی در ترویج دوچندان و احیای فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر و مطالبه‌گری در استان داریم.

وی ادامه داد: ناگفته نماند که نقد سازنده با تخریب؛ تفاوت معنایی و محتوایی بسیاری دارد و به همه افرادی که در این مسیر گام برمیدارند ابتدا توصیه می‌شود که آموزش‌های لازم را طی کرده و سپس در چارچوب قانون و به دور از جناح‌بازی و مسائل قومی و مذهبی و سیاسی اقدام کنند.

به گفته اکبری؛ بر اساس قانون، هیچ شخص و ارگانی اجازه ندارد در مسیر اجرا و ضوابط تعیین شده برای امر به معروف و نهی از منکر مانع ایجاد کند که در صورت مشاهده چنین مواردی، این ستاد با تمام توان از مطالبه‌گران و آمران به معروف و ناهیان از منکر حمایت کرده و در صورت نیاز، وکلای خبره و کارآزموده‌ای را برای دفاع از آنها در محاکم قضایی تعیین می‌کند.

گفتنی است در پایان این جلسه و با نظر اعضاء چهار کارگروه آموزش و گفتمان‌سازی، پژوهش و آسیب‌شناسی، مطالبه‌گری و رسانه و فضای‌مجازی به تصویب رسید که هر یک در حوزه ماموریت‌های ابلاغی خود به فعالیت خواهند پرداخت.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۵۲۸۵


ارسال