جمعه ۸ اسفند ۱۳۹۹ ,26 February 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : جمعه ۱ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۴۵
در خطبه های نماز جمعه سیستان وبلوچستان مطرح شد؛
لزوم شناخت توطئه های دشمن و حضور در صحنه های دفاع از اسلام و انقلاب/دولت جوان حزب‌اللهی علاج مشکلات کشور است
 
خطیبان جمعه سیستان و بلوچستان با تاکید برلزوم شناخت توطئه های دشمن و حضور در صحنه های دفاع از اسلام و انقلاب، دولت جوان و حزب‌اللهی را علاج مشکلات کشور دانستند.
به گزارش عصرهامون؛ آیت الله مصطفی محامی امام جمعه زاهدان در خطبه های نماز جمعه این هفته بیان کرد: ایام اعتکاف را در پیش رو داریم اما به دلیل بیماری کرونا این مراسم برگزار نمی شود اما باد از برکات این ایام بهره مند شویم و اعمال این روزها را انجام دهیم و به توصیه رهبر انقلاب مردم خداجوی در هر سه روز نماز حضرت جعفر طیار را برای رفع مشکلات و آمرزش گناهان بخوانند.

وی افزود: روز میلاد امیرالمومنین (ع) به نام روز پدر نامگذاری شده است این روزبزرگ را به پدران جامعه اسلامی که در تربیت فرزندان خود اهتمام دارند تبریک می گویم، در حدیث نبوی آمده است من و علی(ع) پدران امت هستیم ولی الهی، امام جامعه اسلامی  است و باید این روز را به امام زمام(عج) تبریک بگوییم و به صورت گفتاری و رفتاری قدرشناس وجود آن حضرت باشیم .

وی خاطرنشان کرد: ما باید همواره رابطه قلبی را با امام زمان(عج) حفظ کنیم و در شبانه روزی دقایقی را با تلاوت قرآن و زیارت نامه با امام درد و دل کنیم، عملکرد ما مورد رضایت ایشان باشد. همچنین باید به مقام معظم رهبری به عنوان رهبر و پدر جامعه روز پدر را تبریک بگوییم و در گفتار و رفتار این قدرشناسی را نشان دهیم و تلاش کنیم که عملکرد ما در چارچوب ولایت ولی فقیه باشد.

امام جمعه زاهدان تاکید کرد: عمل به سیره پیامبر و ائمه هدی و بهترین راه قدردانی و قدر شناسی از آنان است، رعایت ادب و اخلاق مورد توجه آنان و قرآن کریم است، و مباحث اخلاقی به صورت ریز و درشت بیان شده است، اهمیت موضوع اخلاق تا جایی است که پیامبر اکرم می فرماید من مبعوث شدم تا مکارم اخلاقی را کامل کنم و هر آنچه دراین باره مورد نیاز جامعه بشری است بیان کنم و نبی اکرم(ص) خود اولین عمل کننده به این آیات نورانی و در اوج قله رعایت اخلاق و ادب بود.

وی ادامه داد: فرزندان امیرالمومنین و دیگر ائمه هدی هر کدام سرآمد روزگار در رعایت اخلاق و ادب بودند، نمونه های زیادی از برخورد اخلاقی پیامبراکرم و حضرت علی را در رفتار با افراد خوانده و شنیده ایم.
برخورد ابا عبدالله الحسین در عاشورا و کربلا را شنیده ایم وقتی حُر وارد شد خود ایشان به لشکر دشمن و اسب ها و مرکب های آنها آب دادند و در قرآن کریم آمده است به خدایان باطل دشنام نگویید تا آنها هم از سر نادانی به خدای شما ناسزا نگویند اگر ناسزاگویی رواج پیدا کند حق و باطل نمی شناسد.

آیت الله محامی اذعان کرد: رعایت اخلاق حتی با دشمن و کافر مورد تاکید دین اسلام است جامعه اسلامی باید مملو از ادب، اخلاق و جامعه ای نمونه از این نظر باشد گاهی در جامعه خود شاهد بداخلاقی های رفتاری و گفتاری در محیط خانواده و اجتماع هستیم ادب و اخلاق باید در همه جا رعایت سود و همه مردم مسئولند به خصوص مسئولان و روحانیون و فرهیختگان مسئولیت بیشتری برای رعایت ادب و پرورش سایرین در این زمینه دارند.

وی افزود: یکی از راه های تحصیل تقوای فردی و اجتماعی، درس گرفتن از تاریخ، شناخت توطئه های دشمن و حضور در صحنه های دفاع از اسلام و انقلاب اسلامی است،دولت جدید آمریکا سر کار آمده است در مورد برجامی حرف های متعددی قبل انتخابات گفتند اما کاری انجام نشده و همان روش دولت قبل را در پیش گرفته است البته به گفته رهبر انقلاب تا در عمل رفع تحریم ها انجام نشود و راستی ازمایی هایی برداشتن تحریم انجام نشود، سیاست جمهوری اسلامی تغییر نخواهد کرد و طبق مصوبه مجلس اگر تا پنجم اسفند طرف های برجام به تعهدات برجامی خود بازنگردند دولت جمهوری اسلامی موظف است اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کند.

وی ادامه داد: دشمن همواره به دنبال ضربه زدن از هر راهی است اگر دولت آمریکا موضوع صلح را مطرح و انصارالله یمن را از لیست تروریست بردارد به دنبال این است که ال سعود را از باتلاقی که در آن گرفتار شده نجات دهد، مردم یمن ۶سال در مقابل عربستان با آن همه ثروت، مقاومت کرده است و آمریکا به دنبال حفظ آل سعود است تا منافع خود و اسرائیل را در عربستان تقویت کند، داعش دست پرورده خود آمریکایی هاست و هنوز با سران آنها جلسه دارند و از آنان پشتیبانی می کنند تا به خیال خام خود دوباره در عراق و سوریه قدرت پیدا کنند اما به برکت خون شهید سلیمانی و المهدی المهدی این آرزو را به گور خواهند برد.


امام جمعه زاهدان گفت: سوم اسفند صدمین سالگرد کودتای انگلیسی و رضاخانی است که با فشار به احمدشاه قاجار مقدمات را برای قدرت دادن به رضاخان مهیا کردند و پهلوی ها سالیان سال با پشتیبانی آمریکا و انگلیس دست به جنایات متعدد در کشور زدند همه  باید با تاریخ کشور آشنا شویم دانشجویان و دانش آموزان باید بدانند که چه تحولاتی رخ داده تا تحت تاثیر تلویحات دشمن قرار نگیرند و عده ای کودتای رضاخانی را کودتای ملی بیان  و نقش انگلیس را کمرنگ نکنند‌.

وی تصریح کرد: همچنین سوم اسفند سالروز پیام تاریخی امام خمینی خطاب به روحانیت است که به عنوان منشور روحانیت شناخته می شود و درواقع وصیتی اختصاصی برای روحانیون است که به تعبیر رهبرانقلاب باید مثل درس و کتاب مورد توجه روحانیون و حوزه های علمیه قرار بگیرد و این خطاب  برای عموم مردم نیز قابل استفاده است، روحانیون وظیفه بیشتری در برابر این میان دارند و باید برای تحقق آن تلاش ویژه داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: رزمایش ترکیبی سپاه در غرب کشور که از توانمندی های جدیدی در رزم شبانه پرده بر داشت و آمادگی کشور را تحت فرماندهی رهبر انقلاب نشان می دهد و پیام قدرت به دشمن است، در هفته اخیر هیئت های مختلف فرهنگی و اقتصادی به استان سفر داشتند همه دستگاهها باید تلاش کنند بودجه ها بری استان مصرف و سرمایه گذاری شود، ۴۷هزار واحد مسکونی برای ساخت در استان مصوب شده است و همه نهادهای اجرایی باید در این زمینه همکاری و همراهی داشته باشند تا خدمت بیشتری به مردم استان انجام شود.

استکبار جهانی ایران قدرتمندی نمی خواهد

حجت الاسلام والمسلمین جانعلی ظریف صیادی امام جمعه موقت شهرستان هیرمند در خطبه های نماز جمعه گفت: روایات مختلفی در خصوص تولد حضرت علی (ع) است.

وی افزود: در طول تاریخ سابقه نداشته است که کسی در جایی که حضرت علی علیه السلام متولد شده اند به دنیا بیاید و بعد از آن هم هیچگاه این اتفاق رخ نداده است.

حجت الاسلام ظریف صیادی بیان کرد: امام علی علیه السلام در پاکترین جای زمین متولد شدند و این امر با قدرت الهی و با شکاف خانه خدا انجام شد.

خطیب موقت جمعه هیرمند تصریح کرد: تولد حضرت علی علیه السلام همانند تابش خورشیدی بر دل مکه بود.

وی با اشاره به سيزدهم رجب و روز پدر گفت: پدر و مادر دو شخصیت تکرار نشدنی در زندگی انسان ها هستند که باید همواره احترام آنها نگه داشته شود.

حجت الاسلام ظریف صیادی تصریح کرد: همه مسئولان فرمایشات حضرت آقا را باید سر لوحه کار خود قرار دهند.

وی ادامه داد: در خصوص برجام حضرت آقا فرمودند که در برجام باید آمریکا تحریم ها را بردارد تا ما به برجام برگردیم.

وی گفت: استکبار جهانی امروز ایران قدرتمندی نمی خواهد، هدف آنها این است که با تجزیه کشور ها بهتر بتواند بر روی آنها حکومت کند.

شگفتی سازی ایرانیان با ساخت واکسن کرونا

حجت الاسلام و المسلمین مجتبی بامری امام جمعه سراوان با اشاره به دیدار تصویری مقام معظم رهبری با مردم تبریز به مناسبت ۲۹ بهمن، بیان کرد: مردم تبریز افرادی هستند که در طول تاریخ ۱۵۰ ساله انسان های پر افتخاری بودند که حادثه های زیبایی آفریدند، یکی از شاخص های سربلند مردم تبریز حماسه ۲۹ بهمن بوده است.

وی با بیان اینکه تبریز سرزمین نخبه پرور است، آذربایجان دژ مستحکم مقابل تهاجم دشمن بوده اند، افزود: نکته برجسته ای است که دلبستگی عمیق به اسلام و قیامت در دل گروه و قومی باشد که این نکته در مردم تبریز وجود دارد.

خطیب نماز جمعه سراوان با توجه به علاقمندی مردم ایران به دیانت، اسلام و ایران عزیز، اضافه کرد: ایرانیان خائنان وطن را در دامن خود نگه نمی دارند و علاقمند به اسلام و ایران هستند.

حجت الاسلام و المسلمین بامری با اشاره به اینکه مقابل دشمن نباید ترسید و دست برتر به دشمن داد چرا که آن زمان نشانه شکست است، خاطر نشان کرد: با نترسیدن ها و خسته نشدن ها مقابل دشمن با سربلندی در ابعاد مختلف مسیر را طی کرده ایم و گاها شگفتی آفریده ایم که تولید واکسن کرونا از آن شگفتی ها بود.

وی با توجه به اینکه یکی از بالاترین دستاورد های انقلاب اسلامی استقلال و عظمت مردم ایران است که مبادا با تنبلی ناامید شدن در دل و ذهن مردم ایجاد شود، گفت: مسئولین و دست اندر کاران نباید با تنبلی، سستی و بی دقتی مباحثی که دشمن دنبال می کنند را ایجاد کنند.

امام جمعه سراوان اذعان کرد:دشمن دشمنی می کند مگر در بحث برجام تمام مسائل هسته ای که سالها تلاش کرده ایم نابود نکردیم؟ پس دیگر چه اعتمادی به دشمن منافق و دغل باز پیمان شکن باید کرد، وعده دیگر فایده ندارد.

حجت الاسلام و المسلمین بامری ادامه داد: حضور پر رنگ پر انتخاب از مباحث ناامید کردن دشمن و نشانه پایبندی مردم به انقلاب و حضور در صحنه است.

وی افزود: در انتخابات شورا و رئیس جمهور باید دقت شود، افرادی انتخاب شوند که دشمن شناس و به ظرفیت داخل توجه داشته باشد و همچنین علاج مشکلات جامعه را در داخل بدانند نه اینکه بگویند ناجی مشکلات دشمن است.

حجت السلام و المسلمین بامری با بیان اینکه در باب نا امنی و سرقت موتور سیکلت در شهر اعتراضاتی وجود دارد، به هیچ عنوان این مسائل در سراوانی که سنبل امنیت است قابل قبول نیست، نباید اجازه دهیم ناامنی ایجاد شود که لازم است یا چنین افرادی و با سارقان برخورد قاطع انجام شود، تصریح کرد: برخی از شهروندان از رفتار ناپسند برخی از مسئولین گلایه دارند، اگر این روند ادامه داشته باشند با مسیول بی مسئولیت برخورد انقلابی و نام آنها در تریبون نماز جمعه بیان می شود.

کودتای سوم اسفند رضاخان یکی از مقاطع حساس تاریخ کشورمان است

حجت الاسلام والمسلمین واحد بخش بامری در خطبه های این هفته بخش جلگه چاه هاشم دلگان با اشاره به سالروز کودتای رضاخان در سوم اسفند ماه ۱۲۹۹ ، گفت: بخش مهمی از هویت یک ملت ریشه در تاریخش است.

وی ادامه داد: ملتی که تاریخ خود را نداند و یا آن را فراموش کند، محکوم به تکرار آن و حرکت به سمت قهقهرا است.

امام جمعه موقت بخش جلگه چاه هاشم عنوان کرد: یکی از مقاطع حساس و نقاط عطف تاریخ معاصر ما، کودتای سوم اسفند ماه در صد سال قبل توسط رضاخان است.

وی تصریح کرد: صد سال قبل یعنی در سال ۱۲۹۹ شمسی، قوای قزاق به فرماندهی رضاخان از قزوین به سمت تهران حرکت کرده و بدون هیچ مانعی در سوم اسفند ماه تهران را تصرف کردند.

حجت الاسلام والمسلمین بامری افزود: قوای قزاق ،نیروی نظامی ویژه ای بود که در سال ۱۲۵۸ شمسی به درخواست ناصرالدین شاه و در پی قراردادی بین ایران و روسیه تزاری تشکیل شد.

خطیب جمعه این هفته بخش جلگه چاه هاشم گفت:  این قوا برای چندین دهه مهمترین نیروی نظامی کشورمان به شمار می رفت و نقش مهمی در تاریخ ایران ایفا کرد.

هرگز نباید علت اصلی دشمنی استکبار با انقلاب و جمهوری اسلامی را فراموش کرد

حجت الاسلام والمسلمین احمد لطفیان سرگزی امام جمعه شهرستان نیکشهر با اشاره به اهمیت امر به‌ معروف و نهی از منکر گفت: امر به معروف و نهی از منکر، نوعی انضباط اجتماعی است؛ یعنی محدود کردن تمایلات اشخاص در برابر مصالح جامعه؛ در واقع نوعی کنترل افراد لاابالی است. امر به معروف حافظ مرزها و حقوق افراد است؛ و جامعه بی فریاد، جامعه ای مرده است و افراد ساکت، جماداتی متنفّس بیش نیستند.

رئیس شورای امر به معروف و نهی از منکر شهرستان نیکشهر، تقویت بنیه نظامی و دفاعی و تبدیل شدن ایران به یک قدرت بزرگ منطقه‌ای را از دستاوردهای مهم انقلاب خواند و گفت: علت اصلی توطئه‌های گوناگون آمریکا و رژیم صهیونیستی و برخی دولت‌های اروپایی همین حرکت روبه جلوی انقلاب است که ان‌شاء‌الله قدرت ملت و مسئولان، این توطئه‌ها را خنثی خواهد کرد.

رئیس سادام به معروف و نهی از منکر شهرستان نیکشهر با اشاره به مراسم ابتکاری پر شور امسال در ۲۲ بهمن وحضور مردم در راهپیمای تصریح کرد: اگر نسل جدید انقلاب راهش را به‌خوبی ادامه نمی‌داد، انقلاب این موفقیت‌ها را نداشت. امام رضوان‌اللّه‌تعالی‌علیه راهی را ترسیم کردند که توسط جانشین صالحشان، رهبر معظّم انقلاب به‌خوبی طی شده است. مسیری که امروز جوانان ما دنبال می‌کنند، مسیر بسیار خوبی است. موفقیت‌هایی که در حوزه‌های مختلف علمی، ورزشی، تولیدی و ... به‌دست آمده، در سایه‌ی تلاش همین جوانان است. امروز راه جوانان در عرصه‌های مختلف، راه خوبی است و به‌خوبی ادامه پیدا کرده است. جوانان امروز ما کمتر از جوانان دوران انقلاب و جنگ تحمیلی نیستند. ما ریزش‌هایی داشتیم، امّا رویش‌های زیادی هم داشته‌ایم. جوانان امروز ما بسیار فعال، شجاع و غیرتمندند. این هم به‌خاطر توجهاتی است که رهبر انقلاب به جوانان دارند. امروز جوانان ما به رهبر انقلاب عشق می‌ورزند.

وی با اشاره به استمرار دشمنی سلطه‌گران به علت مخالفت ملت ایران با نظام سلطه افزود: انقلاب اسلامی دستاوردهای عظیمی داشته است که باید از آنها برای رفع نقاط ضعف و غیر قابل قبول همچون مشکلات معیشتی و فاصله طبقاتی استفاده کنیم.

وی حضور پُر شور مردم را در انتخابات سال آینده ریاست جمهوری و در درجه بعد انتخاب صحیح و اصلح را باعث تضمین آینده کشور خواند و درباره برجام نیز خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی این بار وعده وحرف نمی‌پذیرد و ملاک، فقط عملِ طرف مقابل است.

وی ادامه داد: هنگام پیروزی انقلاب، مستکبران، جهان را به دو قسمت سلطه‌گر و سلطه‌پذیر تقسیم کرده بودند اما انقلاب اسلامی این جریان را که رگ حیات نظام استکبار بود، به صراحت رد کرد و سلطه گران غرب و شرق به همین علت و با وجود اختلافاتشان، جبهه گسترده‌ای در مقابل انقلاب ملت ایران تشکیل دادند.

 لطفیان سرگزی با تأکید بر اینکه هرگز نباید علت اصلی دشمنی استکبار با انقلاب و جمهوری اسلامی را فراموش کرد، افزود: البته آنها توطئه‌ها و ضدیت‌هایشان را به بهانه‌های مختلف از جمله حقوق بشر، مقررات اسلامی، هسته‌ای، موشکی، منطقه‌ای و مسائل دیگر اِعمال می‌کنند اما باید متوجه بود که این مسائل فقط بهانه است.

وی با اشاره به ادامه خصومت مستکبران گفت: ملت ایران برای پیروزی در مقابل این هجمه‌ها به دو چیز نیاز دارد: «استحکام عناصر هویتی» و «افزایش قدرت درونی».

وی برخورداری از زیربنا و نظام فکری و عقیدتی منسجم را مهمترین عنصر استحکام هویت ملی برشمرد و افزود: زیربنای مستحکم فکری انقلاب از اسلام و قیام امام حسین (ع)گرفته شده است

وی ادامه داد: فراموش کردن راه امام و کلام امام ، نتیجه‌اش انحراف از مسیر انقلاب خواهد بود.

 وی تأکید کرد: البته صرف زیربنای مستقل فکری کافی نیست و در عمل نیز باید از ویژگی هایی برخوردار بود که مهمترین آنها عبارتند از نترسیدن، خسته نشدن، ناامید نشدن، تنبلی نکردن، ندانسته در نقشه دشمن ورود نکردن و در مواقع لازم آماده فداکاری بودن.

وی با اشاره به وجود این خصوصیات بارز در ملت ایران در «استحکام عناصر هویتی» و «افزایش قدرت درونی».و فداکاری شهدا گفت: ملت ایران انصافاً خسته نشده‌اند که نمونه‌های آن را در تشییع بی‌نظیر شهید سلیمانی و همچنین مراسم ابتکاری پر شور امسال در ۲۲ بهمن دیدیم. اگر همراه این مجاهدت، استقامت و منحرف نشدن از مسیر باشد، مشکلات هم حل خواهد شد.

وی افزود: ما در کنار دستاوردها، هیچگاه عقب ماندگی‌ها در برخی بخش ها را پنهان نکردیم و معتقدیم این عقب ماندگی ها در شأن انقلاب اسلامی و قابل قبول نیست و باید جبران شود علت اصلی این عقب ماندگی ها، انقلابی عمل نکردن است. هرجا انقلابی عمل کردیم، عقب ماندگی نداشتیم اما هرجا از انقلاب کوتاه آمدیم و حرکتی ناشی از کسالت و بی توجهی، انجام دادیم، عقب ماندگی بوجود آمد.

وی با اشاره به تمرکز دشمن بر روی ناکامی‌ها و نادیده گرفتن دستاوردها و عملیات روانی و دروغ گویی برای ناامید و بدبین کردن مردم و جوانان، افزود: متاسفانه برخی عناصر در داخل از روی غفلت و برخی هم مغرضانه همان حرف های دشمن را تکرار می کنند.

حضرت علی (ع) موثرترین فرد در اعتلای دین مبین اسلام

حجت الاسلام والمسلمین عیسی بزمانی، امام جمعه ایرانشهر در خطبه های نماز جمعه این هفته در مصلی فاطمه الزهرا(س) بیان کرد: تقوا همچون سپر است و برای محفوظ ماندن از گناهان و حفظ، حراست خود در برابر وسوسه های شیطانی باید تقوای الهی را انتخاب کرد و در این راه قدم برداریم.

وی افزود: شهادت جمعی از سربازان گمنام امام زمان (عج) را که در مقابل جرائم سازمان یافته جان خود را فدا کردند و در حقیقت اینگونه جانفشانی ها برای تداوم انقلاب اسلامی رقم می خورد را تسلیت عرض می کنم.

امام جمعه ایرانشهر تصریح کرد: امروز یکم اسفندماه مصادف با سالروز شهادت شهید محلاتی و روز روحانیت بوده که در سال ۶۴ در راه دفاع از آرمان های انقلاب جان خود را تقدیم نظام اسلامی کرد و بیش ترین تعداد شهدا بین شهدای روحانیت وجود دارد و هدف عمده آنان حفظ انقلاب و دین است.

وی خاطرنشان کرد: مسئله کودتای انگلیسی ها که با حضور رضاخان انجام شد در حافظه تاریخی ملت ایران ثبت شده و آغاز این استبداد سال ۱۲۹۹ بود و اکنون یکصد سال از آن زمان می گذرد و مردم باید بدانند که عده ای با ایجاد تحریم ها به دنبال این هستند که نقض کودتا را منکر کنند.

وی اضافه کرد: در تاریخ رد پای انگلیسی ها همه جا وجود دارد و با کودتا به نوعی کشور از هم گسیختگی و تجزیه نجات پیدا کرد و ما باید بدانیم آنان در هیچ برهه زمانی خواهان منفعت ملت ایران چه در گذشته و چه در آینده نبودند.

این خطیب جمعه اذعان کرد: چهارم اسفندماه، دهم رجب مصادف با ولادت امام جواد (ع) است که امام رضا (ع) درباره شخصیت والای حضرت فرموده مولودی بابرکت تر از فرزند من برای جامعه ایمانی شما سراغ ندارم.

وی گفت: ۱۳ رجب ولادت امیر مومنان است که برای شناخت امام علی (ع) باید او را در نور قرآن جست و جو کرد.

بزمانی عنوان کرد: در دوازدهم آذر ماه ایران اسلامی برای جامعه غربی اقدام راهبردی مجلس یعنی لغو تحریم ها را خواستار شد و عده ای با خیال واهی و باطل به دنبال این هستند که با روی کار آمدن دولت جدید آمریکا، برجام حل و مشخص می شود.

وی تصریح کرد: امروز در کشور شاهد دردهای مزمن اقتصادی هستیم و بسیاری از مردم در مسائل معشیتی دچار آسیب هایی شدند و این گونه مشکلات به دلیل سو مدیریت بوده و اگر انتخاب دقیق و مناسب با نیاز کشور انجام می شد نظاره گر اینگونه معضلات اجتماعی نبودیم.

امام جمعه ایرانشهر بیان کرد: مشارکت در انتخابات بسیار مهم بوده و این نشان از مسئولیت نظام و اعتبار آن است که مردم به آن قائل هستند و طبق فرمایشات مقام معظم رهبری علاج دردهای مزمن کشور در پرشور بودن انتخابات انتخاب اصلح دولت جوان انقلابی و حزب اللهی است.انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۵۲۸۹


ارسال