يکشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ ,28 February 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۴۹
نخاله معضل جدی بزرگترین بندر اقیانوسی ایران؛
چابهار در تصرف پسماند های ساختمانی است/لزوم برورد قاطع با تخریب کنندگان محیط زیست
 
یکی از مهم‌ترین معضلات زیست‌محیطی شهرها، تخلیه نخاله‌های ساختمانی در محل‌های غیر مجاز و نزدیک محل سکونت افراد می باشد که این معضل جدی این روزها گریبانگیر بزرگترین بندر اقیانوسی کشور شده است.
به گزارش عصرهامون به نقل از چهاربهاران، جمع کردن و سامان دادن به نخاله های ساختمانی یکی از مهمترین مسائلی است که ذهن مردم را به خود مشغول کرده و نظارت داشتن عملی بر جمع کردن، حمل و دفع اصولی نخاله های ساختمانی یکی از ضروریات امروز است تا هیچ فردی نتواند با دور زدن قانون و تخلف، حقوق دیگران را پایمال کند.
 
در بعضی از نقاط شهری چابهار که یک شهر توریستی و گردشگری است شاهد انباشت انبوهی از نخاله‌های ساختمانی هستیم که نه‌تنها تهدیدی برای سلامت شهروندان و مسافران می شود، بلکه به سیما و منظر شهری نیز آسیب می‌زند.
 
در بسیاری از نقاط ساخت و ساز شهری در حال انجام  و با این معضل آشنایی خوبی داریم، به طوری که تعدادی از ساخت و ساز کنندگان متاسفانه از جمع آوری نخاله های ساختمانی خود امنتاع و راحت ترین راه را یعنی رها کردن آنها در پیاده رو و سطح خیابان ها با این نیت که جمع آوری نخاله ها وظیفه مامورین شهرداری است، انتخاب می کنند که این مسئله با فرهنگ شهروندی در تضاد بوده و باعث تضییع حقوق دیگران است.
 


ریختن پسماندهای ساختمانی باعث آسیب به جذب گردشگر در چابهار می شود

محمد یونس حقانی؛ شهردار بندر چابهار در گفت و گو با خبرنگار ما، بیان کرد: در راستای ساماندهی نخاله های ساختمانی، طی مجوزی که از شورای اسلامی شهر و فرمانداری در این جهت اخذ شد، برخورد با افراد متخلف در قالب شرکت های حقوقی انجام می گیرد.
 
وی افزود: برخی افراد اقدام به تخلیه این نخاله های ساختمانی در معابر عمومی می‌کنند که مشکلاتی نظیر سد راه شدن در پیاده روها، آلودگی محیط در سطح شهر ایجاد کرده است.
 
شهردار چابهار با اشاره به موارد قانونی این معضل تصریح کرد: اشخاصی که اقدام به تخلیه  نخاله های ساختمانی در معابر کنند طبق ماده 16 و 20 قانون مدیریت پسماند، تخلیه و ریختن هرگونه زباله و نخاله‌های ساختمانی در حاشیه، نزدیک شهرها و در مناطق مشخص نشده شهرداری جرم محسوب شده و با متخلفان برخورد قضایی می‌شود.
 
وی ادامه داد: با تمهیداتی که اندیشیده شده امکان تخلف در تخلیه نخاله‌های ساختمانی به حداقل می‌رسد و با ماشین‌های متخلف و افرادی که نخاله می‌ریزند برخورد قانونی و قاطع می‌کنیم.
 


 برخورد قانونی شهرداری با خاطیان

حقانی با اشاره به فرهنگ سازی در این خصوص اذعان کرد: باید برای شهروندان این موضوع فرهنگ سازی شود و نخاله و پسماندها را در قسمت های که توسط شهرداری مشخص شده تخلیه کنند.
 
وی با اشاره به اینکه محل تخلیه خاک و نخاله ساختمانی، روبروی ترمینال مسافربری شهر چابهار بعد از کارخانه آسفالت تعیین شده است گفت: برای ریختن زباله و نخاله و همچنین تخلیه پسماندها این نقطه از شهر را برای دفع این پسماندها در نظر گرفته شده است.
 
شهردار بندر چابهار از شهروندان خواست در صورت مشاهده این موارد سریعاً آن را با سامانه 137 شهرداری اطلاع دهند تا همکاران ما با این افراد متخلف برخورد قانونی کنند.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۵۳۵۷


ارسال