يکشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ ,28 February 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۲۰
مدیرکل کتابخانه های عمومی سیستان و بلوچستان:
۶ کتابخانه در سیستان و بلوچستان در حال ساخت است/آمادگی برای ایجاد پیشخوان کتاب در حاشیه شهر زاهدان
 
حامد زارعی گفت: با همکاری ستاد بازآفرینی ۶ کتابخانه در مناطق حاشیه ای سیستان و بلوچستان در حال ساخت است.
به گزارش عصرهامون، حامد زارعی، مدیرکل کتابخانه های عمومی سیستان و بلوچستان در دیدار با جمعی از مدیران و کارشناسان دفاتر تسهیلگری حاشیه شهر زاهدان که صبح امروز به منظور بررسی راه های همکاری با دفاتر تسهیلگری در کتابخانه عمومی استاد کامبوزیا انجام شد بر لزوم همکاری برای کاهش آسیب های اجتماعی در حاشیه شهر تاکید کرد.

وی گفت: ۲ نگاه سنتی و جدید به کتابخانه های عمومی وجود دارد که نگاه اول همان امانت کتاب و استفاده از قرائت خانه است.

این مقام مسئول تصریح کرد: اما در رویکرد جدید، کتابخانه ها در بستر اجتماع مطرح هستند؛ در این رویکرد کتابخانه باید با توجه به مسائل و مشکلات هر منطقه برای آموزش و ارائه خدمت برنامه ریزی مناسب داشته باشد.

زارعی بیان کرد: با توجه به اینکه دفاتر تسهیلگری از نزدیک با این مسائل و مشکلات آشنایی دارند، می توانند در ارائه خدمات بهتر به کتابخانه های عمومی کمک کنند.

مدیرکل کتابخانه های عمومی سیستان و بلوچستان افزود: اگر معضلات هر منطقه به درستی شناسایی شود، می توانیم منابع مناسب برای رفع همان مشکل را در کتابخانه های عمومی ارائه دهیم.

وی ایجاد پیشخوان کتاب در مناطقی که امکان احداث کتابخانه وجود ندارد را یکی از راه های ارائه خدمت به علاقمندان به کتاب و کتابخوانی دانست و افزود: آمادگی داریم با همکاری دفاتر در مناطق حاشیه شهر پیشخوان های کتاب ایجاد کنیم.

زارعی با اشاره به کمبود فضای کتابخانه ای در استان گفت: برای ارتقای زیربنای کتابخانه ها با همکاری ستاد باز آفرینی، 6 کتابخانه در سطح استان و در مناطق حاشیه ای در حال احداث است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی سیستان و بلوچستان ادامه داد: فعالیت های کتابخانه های عمومی در سه بخش آگاهی بخشی، آموزش و اوقات فراغت دسته بندی شده است که در بخش آموزشی، اولویت با آموزش های مهارتی با هدف ایجاد کسب وکارهای کوچک است.

زارعی با اشاره به وجود کتابخانه عمومی استاد کامبوزیا در حاشیه شهر گفت: از طریق تعامل مسئول کتابخانه با خیرین، قبل از شیوع بیماری کرونا تیم های پزشکی به این کتابخانه مراجعه می کردند و برای کودکان محله به صورت رایگان ویزیت چشم پزشکی و دندان پزشکی انجام می دادند.

وی اظهار کرد: همچنین با کمک خیرین خارج از استان در ابتدای سال تحصیلی برای کودکان و نوجوانان لوازم التحریر و لباس تهیه شد و در اختیار آنان قرار گرفت.

زارعی گفت: برای هر کتابخانه محدوده خدمت حدود 2 کیلومتری تعریف شده است و دفاتر تسهیلگری می توانند از منابع کتابخانه محدوده خود برای امانت کتاب به اعضای تحت پوشش استفاده کنند.

شناسایی هزار دانش آموز بازمانده از تحصیل

عیسی ورشویی، به نمایندگی از مسئولان و کارشناسان دفاتر تسهیلگری حاشیه شهر زاهدان، گفت: در هر دفتر 5 کارشناس و یک مدیر حضور دارد که در حوزه های شهرسازی و مددکاری اجتماعی فعالیت می کنند.

وی ادامه داد: از سال 98 در شهرستان زاهدان 9 دفتر تسهیلگری در مناطق حاشیه ای ایجاد شده است و تاکنون بیش از هزار دانش آموز بازمانده از تحصیل توسط این دفاتر شناسایی و خدمات لازم به آن ها ارائه شده است.

ورشویی با اشاره به لزوم ایجاد کتابخانه در مناطق حاشیه شهر گفت: با توجه به استقبال جوانان و نوجوانان از کتابخانه های موجود در سراهای محله و دفاتر تسهیلگری برای گسترش، ایجاد، تجهیز و شاداب سازی کتابخانه ها نیاز به مساعدت نهاد کتابخانه های عمومی داریم.

انتهای پیام/
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۵۴۱۶


ارسال