چهارشنبه ۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ ,21 April 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۰۱
معاون امنیتی و انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان مطرح کرد:
تشریح جزئیات حادثه سراوان/دشمنان و رسانه های بیگانه به دنبال نا امن سازی مرز/کانالیزه کردن مرز منافع عده ای را به خطر انداخته است
 
محمد هادی مرعشی در تشریح حادثه سروان گفت: چندی قبل گروهک جیش الظلم کلیپی را پخش کردند و گذرها را زیر سوال بردند، مشخص بود قرار است اتفاقی بیفتد، وقتی همه این موارد را کنار هم می گذاریم تکمیل پازل نشان از این است که این برنامه ها توسط دشمن و بسیاری از سرویس های بیگانه برنامه ریزی شده تا مرز آرامش نداشته باشد.
به گزارش عصرهامون؛ محمد هادی مرعشی، معاون امنیتی و انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان در جمع خبرنگاران با تشریح جزئیات حادثه سراوان، بیان کرد: ماجرا از هشت صبح روز گذشته در حوزه شمسر سراوان آغاز شد، در این منطقه گذری برای معیشت مرزنشینان و کمک به معیشت آن ها و همچنین کنترل های لازم برای ورود و خروج افراد ایجاد شده است.

وی ادامه داد: روز گذشته شاهد تجمع انبوهی از جمعیت سوخت بران که به صورت غیرقانونی اقدام به انتقال سوخت به کشور پاکستان می کنند، بودیم که قصد داشتند از محل گذر عبور کنند، تقریبا بیش از 2 ساعت مذاکره با این افراد انجام شد که خویشتن داری کنند و در چارچوب قواعد در نظر گرفته از گذر وارد شوند.
 
به گفته این مقام مسئول، ظاهرا در ادامه این تجمع، از سوی ماموران پاکستانی منجر به تیراندازی می شود و هجوم شدت پیدا می کند و با شکستن درهای گذر و  ایجاد خسارت جمعیت وارد می شوند که در این بین یک نفر کشته و چهار نفر مجروح می شوند.
 
وی گفت: برخی افراد با سوء استفاده از فضای ایجاد شده لابه لای این افراد موج سواری می کنند و به سمت پاسگاه شمسر حمله ور می شوند، موتوری از ماموران مستقر در مرز را آتش می زنند، به تعدادی خودرو سنگ پرانی می کنند و قصد ورود به داخل پاسگاه را داشتند، در حالی که حریم آن بسیار محترم است و نیروهای جانباخته و محافظ مرز اجازه ندارند که به کسی اجازه ورود به پاسگاه را بدهند، چراکه به نوعی این محل حریم و ناموس ماموران است، بنابراین به دلیل هجوم به سمت پاسگاه مجبور به تیراندازی می شوند که تعدادی مجروح شدند و جمعیت و آن هایی که قصد تخطی داشتند، متفرق شدند.

مرعشی اذعان کرد: در ادامه مجروحان به بیمارستان منتقل شدند و متاسفانه یک نفر نیز در بیمارستان فوت می کند، این موضوع در حال بررسی است که فوت دوم ناشی از اتفاق ها و تیراندازی در پاکستان بوده است یا خیر، در این میان فضای مجازی این موضوع را دست می گیرد و مردم را برای تجمع در سراوان تحریک می کند.

وی ادامه داد: جلساتی به منظور درخواست از معتمدان در سراوان برگزار شده است تا موضوع را کنترل کنند که تا ساعت 10 موضوع کنترل شد، امروز هم عده ای به سمت فرمانداری هجوم آوردند و صحبت های مسئولان را برنتابیدند، شیشه ها را شکستند و متفرق شدند.

این مسئول تصریح کرد: نکته مهمی که باید اشاره کنم، مردم استان مستحضر هستند که در گذشته تعداد زیادی کشته در جاده های استان داشتیم که همواره نیز مورد اعتراض مردم بود تا فکری برای این موضوع شود، از آنجایی که موضوع سوخت بری در استان نهادینه شده بود و ما ظرفیت مناسبی را برای ایجاد اشتغال نداشتیم، در نهایت با دستور استاندار که از رسانه ها هم پخش شد، برنامه بر این شد تا به سوخت بران در حد مجاز اجازه تردد دهیم، منتها بدون پلاک مخدوش و با سرعت مطمئنه که اتفاقی نیفتد، این ها مواردی بود که شاید قانونی نباشد، ولی به دلیل این که مشکلی برای مردم به وجود نیاید و سطح تلفات بالا نرود تدبیر و آرامش حداقلی ایجاد شد.

وی خاطرنشان کرد: برای گذرها هم همین برنامه است، چند گذر مرزی را با نظر مردم ایجاد کردیم که بتوان به صورت قائده مند در سفره آن ها نانی گذاشت و معیشت و نیاز مرزنشینان در چارچوب مناسب برطرف شود، اگر قرار باشد کار قائده مند انجام نشود و به صورت غیرقانونی پیش برود حداقل هایی هم که ایجاد شده سلب خواهد شد.

مرعشی افزود: درخواستم این است که با رعایت قانون همه معتمدان و تریبون ها کمک کنند تا بتوانیم کار بزرگی را که به برای مردم استان در دست گرفتیم برای آن بخشی که واقعا اشتغالی برایشان فراهم نشده و نیاز است که در مرز فعالیت داشته باشند، در چارچوب خودش دنبال کنیم.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه تعداد کشته ها 2 نفر و زخمی ها نیز 6 نفر است، گفت: به طور قطع مشخص است وقتی اتفاقی می افتد پشت موضوع گروه هایی برای ایجاد اشکال برای نیروهای امنیتی و مردم استان هستند و کسانی می خواهند مردم را از بدنه نیروها جدا کنند، کسانی که منافعشان به خطر افتاده است، چرا که وقتی سوخت را در مرز کانالیزه کنیم منافع عده ای به هم می خورد و به خطر می افتد، این ها همان افرادی هستند که تحریک می کنند.

معاون استاندار سیستان و بلوچستان اذعان کرد: چندی قبل گروهک جیش الظلم کلیپی را پخش کردند و گذرها را زیر سوال بردند، مشخص بود قرار است، اتفاقی بیفتد وقتی همه این موارد را کنار هم می گذاریم تکمیل پازل نشان از این است که این برنامه ها توسط دشمن و بسیاری از سرویس های بیگانه برنامه ریزی شده تا مرز آرامش نداشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: مردم مستحضر هستند که بیش از یک و نیم سال است که آرامش نسبی در استان با کمک خودشان برقرار شده است و اینک نیز نیازمند آن هستیم تا با کمک خود مردم این آرامش را حفظ کنیم  ان شاءالله که کمک و مراقبت کنند به خصوص جوانان تحریک نشوند و آب را به آسیاب دشمن نریزند.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۵۴۱۸


ارسال