چهارشنبه ۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ ,21 April 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : جمعه ۸ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۲۸
در خطبه های نماز جمعه سیستان وبلوچستان مطرح شد؛
لزوم برخورد قاطع با عاملان اهانت به ساحت پیامبر (ص) و توطئه گران/خویشتن داری نیروهای نظامی در حوادث اخیر قابل تقدیر است
 
خطیبان جمعه سیستان و بلوچستان با تاکید برلزوم برخورد قاطع با عاملان اهانت به ساحت پیامبر (ص) و توطئه گران، خویشتن داری نیروهای نظامی در حوادث اخیر قابل تقدیر دانستند.
به گزارش عصرهامون، آیت الله مصطفی محامی امام جمعه زاهدان در خطبه های نماز جمعه بیان کرد: احسان و نیکوکاری سرمایه گذاری برای آخرت و سیره  پیامبر و ائمه معصومین بوده است  وقتی مسکینی در حالت نماز نیاز خود را به امیرالمومنین(ع) بیان کرد ایشان با اشاره به انگشتر خود آن را به او هدیه کردند و این ویژگی مردان خداست.

وی افزود: تلاش برای حل مشکلات مسلمانان از جهات مختلف قابل بررسی است کسی که در راه خدا از مال خویش می گذرد نشانه اعتقاد او به وحدانیت خداست این اموال از آن خداوند و به امانت در دست ماست همانگونه که در  آیه شریفه قرآن بیان شده است که از آنچه که خداوند تبارک به شما داده انفاق کنید، صدقه دادن نشانه ایمان و از خصوصیات مومن است.

امام جمعه زاهدان خاطرنشان کرد: انفاق نشانه اعتقاد و اعتماد به وعده های خداوند است و بی تردید  خداوند آن را با سود چند برابر به فرد برخواهد گرداند.

وی ادامه داد: متفقین کسانی هستند که اهل انفاق بوده و حتی در اوج گرفتاری و سختی و تنگدستی اهل انفاق هستند و عصبانیت خود را می پوشانند همه مردم و مسئولان و نهادهای خدمت رسانی باید در این مسیر در حد توان قدم بردارند و برای حل مشکلات خانواده های نیازمند و آبرومند تلاش کنیم و کمیته امداد باید گزارش خدمات فراوان خود را به  ملت تقدیم کند و اینکه آمار خانواده های نیازمند زیاد باشد شایسته کشور ما نیست و باید تلاش شود تا خانواده ها بتوانند نیاز خود را برطرف کنند.

نهادهای مختلفی در ارتباط با تربیت مسئولیت دارند

وی با اشاره به هشتم اسفند روز امورتربیتی ، اذعان کرد: انسانی که براساس فطرت توحیدی آفریده شده است، عوامل مختلفی بر تربیتش تاثیر دارند و اگر این تربیت در مسیر صحیح انجام شود، فرد خود را گام به گام به فطرت توحیدی اش نزدیک می کند و اگر غلط باشد این انسانی که با فطرت توحیدی آفریده شده ممکن است از مسیرالهی و توحید فاصله بگیرد، تربیت در رشد و سقوط انسان تاثیر بسزایی دارد و در معارف اسلامی به تربیت دنی و اسلامی تاکید بسیاری شده است، تربیت عرصه های مختلفی مانند عقلانی، فقهی، علمی، اخلاقی، معنوی ، عادی ، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و عرصه های مختلف دیگر دارد.

آیت الله محامی افزود: نهادهای مختلفی در ارتباط با تربیت مسئولیت دارند اما نهاد خانواده مهمترین  آنهاست و نهادهای تربیتی مانند مدرسه، دانشگاه و حوزه های علمیه نقش ویژه ای در تعلیم و تربیت دارند و تاثیرگذاری آنها روی تربیت نسل جدید بیشتر است، واقعیت این است که در جامعه ما به عنوان جامعه اسلامی، تربیت اسلامی آنچنان که باید و شاید از جایگاه شایسته خویش برخوردار نیست، اهتمام لازم به این موضوع نشده و دچار مشکلاتی در جامعه هستیم که اگر ریشه یابی کنیم می فهمیم که کسی یا نهادی وظیفه خود را به درستی انجام نداده و این نشان دهنده این است که تربیت جامعه دچار مشکل بوده است و اگر انسانی درست تربیت شده باشد و در هر موقعیتی کارش را به درستی انجام می دهد نتیجه صحیحی از کارش خواهد گرفت.

وی تصریح کرد: اگر مسئولی در حیطه کاری و مدیریتی اش درست عمل نکند و یا کارمند، کارگر و یا هر قشری از جامعه به درستی کارش را انجام ندهد سبب خلل در جامعه می شود، اگر مرد و مسئولان ما براساس تربیت اسلامی به وظیفه شرعی و قانونی خود به نحو احسن عمل می کردند جامعه دچار این مشکلات حاد اقتصادی و معیشتی نبود و این استان با وجود همه ظرفیت ها برای رشد اقتصاد، فرهنگی ، علمی و عمرانی برای شاخص های پیشرفت در پایین جدول قرار نمی گرفت و این نشان دهنده خلا و خلل در کارهاست و کم کاری صورت گرفته است  این نشان دهنده ضعف در تربیت اسلامی است.

مسئولین در قبال سیستان و بلوچستان و حل مشکلات این استان درست عمل نکرده اند

امام جمعه زاهدان افزود: اگر همه کارشان را به درستی انجام می دادند اینگونه نبود که استان با وجود همه استعدادها فاقد صنایع، معادن، تجارت درست و حتی دامداری و کشاورزی شایسته باشد و بسیاری  از مردم مجبور باشند برای امرار معاش به مشاغل کاذب و یا قاچاق و سوخت بری روی بیاورند این سخنان توجیه کار خلاف نیست اما چرا باید وضعیت سیستان و بلوچستان به اینجا برسد که با وجود همه ظرفیت ها و استعدادها ، بخشی از جامعه  برای امرار معاش به این مسیر وارد شوند.

وی گفت: اگر مردم ما براساس تربیت اسلامی رشد می یافتند حتی همین بخش کوچک از جامعه نیز با تحمل سختی، حاضر نمی شدند به سراغ مشاغل کاذب و یا خلاف مانند سوخت بری و قاچاق بروند، حاضر می شدند کار سخت انجام بدهند اما عزتمندانه از زور بازو و کار درست نان حلال بخورند، فرهنگ کار در استان آسیب دیده و بسیاری حاضر نیستند کار سخت انجام دهند و به دنبال کار راحت و درآمد بیشتر هستند و اگر تربیت براساس اسلام بود این اتفاق نمی افتاد اگر همه ما به وظیفه اسلامی و دینی خود به درستی عمل می کردیم زمینه التهاب آفرینی در جامعه پیش نمی آمد، قانون شکنی و قانون گریزی در جامعه پیدا نمی شد.

وی ادامه داد: مکرر گفته ام که باید از دو قطبی سازی و التهاب آفرینی در استان که خواسته دشمن است پرهیز کنیم اما در روزهای اخیر دیدیم که التهاباتی رخ داد و دشمن به شدت دنبال سو استفاده است و تمام امکانات خود را جمع می کند تا شاید بتواند استفاده خودش را ببرد اتفاقی در مرز سراوان رخ داد و دامنه آن به شهر کشیده شد و دشمن خارجی و جبهه متحد کفر و نفاق و سلطنت ها همه به میدان آمدند و  ایادی خود در داخل را به کار گرفتند و هجمه رسانه ای و موج سواری را در استان فعال کردند.

در حادثه سراوان رسانه ها و صداوسیما ضعیف عمل کردند

آیت الله محامی تاکید کرد: اگر وظایف هر کسی به درستی انجام می گرفت این مشکلات پیش نمی آمد و این آسیب ها نشان  دهنده خلل در عمل به وظایف و تربیت دینی است، در این رابطه چند نکته باید توجه شود اول لزوم بررسی دقیق ماجرا که آیا تدبیر بهتری در این خصوص امکان پذیر بود و نتیجه آن نیز اعلام و اعمال شود.

وی خاطرنشان کرد: نکته دوم اطلاع رسانی درست به مردم است متاسفانه در مقابل بوق های رسانه ای فعال دشمن، دوستان ما کم کار کردند و ضعیف عمل کردند انتظار از صدا و سیما و مسئولان این است که اطلاع رسانی دقیق برای مردم داشته باشند و به یک یا دو مصاحبه و خبر اکتفا نکنند وقتی در این جهت کم کاری می شود مردم ناخواسته به شبکه های بیرونی سوق داده می شوند، اخبار و اطلاعات خود را از آنجا می گیرند و صدا و سیما باید بیش از گذشته فعال بوده و اطلاع رسانی را به مردم داشته باشد.

خویشتن داری نیروهای نظامی در حوادث اخیر قابل تقدیر است

وی عنوان کرد: نکته سوم تقدیر و تشکر از نیروهای نظامی و انتظامی است که برای دفاع از کشور و حفظ امنیت در مرزها و مقابله با آشوبها تلاش و مقاومت و پایداری کردند و شهید تقدیم کردند آشوب در هیچ جای دنیا و در هیچ کشوری قابل تحمل نیست مرزبانان و نیروهای انتظامی باید با قدرت و قوت کار خود را دنبال کنند و همه ما و مردم باید از تلاش های خالصانه آنان تقدیر و تشکر می کنیم.

امام جمعه زاهدان افزود: نکته دیگر تقدیر مضاعف از تدبیر نیروهای نظامی و انتظامی در سراوان است که با وجود تعرض هایی که صورت گرفت با مردم مستقیم درگیر نشدند و این موضوع سبب شد تا آرامش زودتر به شهر بازگردد و نکته بعد لزوم حفظ هوشیاری همه مردم اعم از شیعه و سنی است  همه باید اتحاد و انسجام را بیش از گذشته تقویت و به نمایش بگذاریم تا دشمن طمعی برای نفوذ و ایجاد اختلاف و آشوب نداشته باشد و این  وحدت و انسجام که میراث گرانبهای از گذشته بوده تقویت کنیم و به جهانیان نشان دهیم .

وی تصریح کرد: همه نهادهای نظامی و انتظامی و امنیتی و مردمی هوشیاری خود را حفظ کنند و آماده مقابله با توطئه های دشمن باشند چرا که دشمن هیچ گاه از دشمنی اش دست برنمی دارد و هر جا احساس  کند می تواند توطئه ای داشته باشد به دنبال آن خواهد بود، مردم باید آمادگی خود را برای مقابله با توطئه های دشمن حفظ کنند.

با اغتشاشگران و قاتلان مدافع وطن قاطعانه برخورد شود
 
حجت الاسلام والمسلمین عظیم بامری، امام جمعه دلگان نیز در خطبه های نماز جمعه این هفته این شهرستان با محکومیت اقدام اغتشاشگران در روزهای اخیر، گفت: اغتشاشگران با شهادت یک مدافع وطن و هتک حرمت به ساحت مقدس پیامبر اسلام (ص) باطن واقعی خود را به همگان نشان دادند.
 
وی تصریح کرد: به طور قطع این اقدامات اغتشاشگران محکوم است و در اسرع وقت باید دستگیر و با آنان قاطعانه برخورد شود.
 
امام جمعه دلگان خاطرنشان کرد: صف مردم از اغتشاشگران و تروریست هایی که تمام هدفشان ضربه زدن به کشور و جامعه ما بوده، جداست.
 
اعلام انزجار مردم سراوان از خرابکاران و تخریبگران بیت المال
 
حجت الاسلام و المسلمین مجتبی بامری امام جمعه سراوان هم با اشاره به ضرورت دشمن شناسی و تاثیر گذاری آن در تمامی ابعاد، بیان کرد: انقلاب اسلامی ایران توسط بهترین انسان روی زمین در عصر زمان و بهترین افراد به وجود آمد.
 
وی با بیان اینکه انقلاب اسلامی با حق جویی و حقیقت طلبی برای احیای ارزش های دین الهی مقابل دشمان راه خدا ایستاد، افزود: دشمن با ترفند های مختلف برای تفرقه میان مسلمانان استفاده می کند، اما مردم وحدت آفرین سیستان و بلوچستان همیشه دست رد به توطئه آنها زدند.
 
امام جمعه سراوان با اشاره به اقدام دشمنان برای زیر سوال بردن خدمات انقلاب اسلامی و دستاوردهای سپاه در سیستان و بلوچستان، گفت: مردم سیستان و بلوچستان انسان های وحدت آفرین و انقلابی هستند، آن ها می دانند که اتفاق رخ داده در مرز و حمله به پاسگاه نظامی کار دشمن است، به طور قطع ساز و کار قانونی برای مقابله با افرادی که به سمت پایگاه نظامی حمله ور می شوند، وجود دارد و اگر ناحقی صورت گرفته از طریق قانون پیگیری انجام شود.
 
بامری با بیان اینکه فرمانداری هر شهر حیثیت و هویت آن شهر است، ادامه داد: مردم سیستان و بلوچستان به ویژه شهروندان سراوانی بدانند که توطئه ایجاد شده توسط دشمن برای ناامنی بود و با موج سواری دست به خرابکاری در فرمانداری زدند تا خدمات خدمتگزاران مردم را زیر سوال برند.
 
وی خاطر نشان کرد: باید با اغتشاشگران و اشرار که دست به خرابکاری زدند و بی رحمانه فرزندان این مردم را شهید و به ساحت مقدس حضرت محمد (ص) اهانت کردند، برخورد قاطع شود تا کسی جرات انجام چنین اقداماتی را نداشته باشد.
 
امام جمعه سراوان، حساب مردم سراوان را از توطئه گران جدا دانست و گفت: اگر جایی تمرد از قانون یا ناحقی انجام شده است، باید از مسیر قانونی حل شود می طلبد ریش سفیدان، بزرگان، معتمدین و علما در این برهه از زمان هوشیار باشند، چرا که با بی دقتی و غفلت، دشمن جولان می دهد و با خرابکاری چهره مردم مسلمان، قانومند، انقلابی و وحدت آفرین استان را خدشه دار می کند.
 
بامری گفت: نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران توان مقابله با هر نوع شرارت و توطئه را دارند، تا جایی که بسیاری از قلدران جهان را به زانو در آورده اند.
 
وی با اشاره به اهمیت دشمن شناسی و بصیرت افزایی، اذعان کرد: با اعلام انزجار معتمدین، سران طوایف، ریش سفیدان و بزرگان سراوان از خرابکاران و توطئه گران چهره زیبای مردم استان توسط انسان های شرور و لاابالی خدشه دار نشد.
 
سامان دادن سوخت بران و عدم سوء استفاده سودجویان
 
حجت الاسلام عیسی بزمانی، امام جمعه ایرانشهر نیز گفت: حوادثی که این روزها سیستان و بلوچستان را تحت تاثیر قرار داده و اتفاقاتی که چهارم اسفندماه در سراوان رخ داد، باعث شد پلیس پاکستان به دنبال ماشین های سوختکش در خاک کشورشان بیفتد و ۲ هزار و چهارصد خودرو هم به مرز ایران هجوم بیاورند.
 
وی افزود: این مسئله باعث شد در خاک پاکستان توسط پلیس این کشور ۲ تن از سوختبران کشته شوند و آنان را تحویل پلیس ایران بدهند. اکنون این موضوع باعث شده گروهک های جیش الظلم و ضداتقلاب از فرصت سوء استفاده کرده و علاوه بر ایجاد تفرقه، شکاف مذهبی را مطرح و با احساسات مردم بازی کنند.  
 
امام جمعه ایرانشهر ادامه داد: در پاسگاه کورین حضور گروهک ها و هجوم آنان باعث شد تا به سمت یکی از  ماموران انتظامی تیراندازی کنند و جلوی آمبولانس را بگیرند که این امر باعث به شهادت رساندن وی شد.
 
وی گفت: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نگاه ویژه ای به استان صورت گرفته و باعث شده است که امکانات و تجهیزاتی چون جاده، راه، برق، آبرسانی افزایش پیدا کنند.
 
بزمانی با اشاره به طرح رزاق اظهار کرد: این طرح با هدف سامان دادن سوخت بران و عدم سوء استفاده سودجویان و به نفع مردم مرزی اجرا می شود.
 
به گفته بزمانی، چند وقت قبل بین دولت و مجلس اختلافی پیش آمد و به حول قوه الهی با تدبیر رهبری این اختلاف حل شد، عقیده رهبر انقلاب همیشه مبنی بر این بوده که دشمن از ایجاد اختلاف در کشور خوشحال شده و به دنبال سوءاستفاده است.
 
وی ادامه داد: از بهمن ماه تا کنون بسیاری از کالاها و اجناس افزایش ۵۰ درصدی قیمت داشته که  علت این روند صعودی قیمت ها، عدم هماهنگی وزارت صمت و جهاد کشاورزی و عدم نظارت مسئولان و بازرسان ذیربط است. 
 
معاندین و اشرار عامل حادثه سراوان
 
حجت الاسلام علی رئوفی نژاد، امام جمعه موقت نیکشهر نیز گفت: امنیت کشور، دشمن را ناامید و عصبانی کرده، امنیت به اندازه ای در جامعه مهم است که باید حاکم اسلامی امور را هدایت و آن را برقرار کند.
 
وی با بیان این که اگر امنیت باشد، دشمنان نظام ضعیف می شوند، افزود: کسانی که در حوادث اخیر دست به اقدام های توهین آمیز زدند، سوخت بر نبودند و جزو معاندین و اشرار هستند.
 
رئوفی نژاد افزود: آن کس که ندای تفرقه بین شیعه وسنی را سر می دهد، می خواهد حادثه سراوان را دست آویزی برای برهم زدن امنیت قرار دهد.
 
حساب مردم از اشرار جداست
 
حجت الاسلام محمود پارسا، خطیب جمعه شهر بنجار با اشاره به اتفاقات اخیر استان و حمله به پاسگاه ها و فرمانداری سراوان و جنایاتی که انجام شد، بیان کرد: حساب مردم عادی با اشرار جداست، اهل سنت اصیل از گروه‌های مخرب و اراذل و اوباش جدا هستند و باید وحدت، بصیرت و انسجام خودمان را در برابر توطئه‌های دشمن حفظ کنیم.
 
وی افزود: فصل الخطاب و خط قرمز برای همه ما اجرای قانون است و با اشرار بزدل و برهم زنندگان نظم و امنیت عمومی نظام که سوء استفاده می کنند، باید به شدت برخورد شود.
 
وی تاکید کرد: دستگاه قضایی و نیروهای امنیتی و اطلاعاتی نقش محوری داشته باشند و در برابر معاندان نظام با شدت و جدیت بیشتری برخورد کنند، اینکه عده ای فرصت‌طلب و تجزیه طلب درون کشور به دستگاه حاکمیتی فرمانداری و کلانتری و پاسگاه حمله کنند و تعدادی از نیروهای نظامی را شهید و زخمی کنند و پرچم محمد رسول الله را پایین بکشند و هیچ عکس العمل جدی نشان ندهیم، اجحاف در حق نظام است و باعث سوء استفاده دیگران خواهد شد، نظامی که برای امنیتش ۳۰۰ هزار شهید تقدیم و تروریست ملعون عبدالمالک ریگی را دستگیر کردیم.
 
وی گفت: باید با این افراد برخورد جدی و عبرت آمیز و بازدارنده صورت گیرد تا جلوی اتفاقات احتمالی گرفته شود.
 
پارسا با اشاره به جنایت اخیری که در منطقه سیستان انجام شد، گفت: معلم دلسوز، فداکار، مومن، انقلابی و ولایتمدار به قتل رسید باید همه دستگاه ها دست به دست هم بدهند تا عوامل این جنایت هولناک را شناسایی کنند.
 
دشمن از احساسات مردم سوءاستفاده می کند
 
حجت الاسلام ابراهیم گزمه، امام جمعه هیرمند در خطبه های نماز جمعه این شهرستان گفت: دشمن امروز دنبال بهانه است، آنها ضربات مهلکی از نظام جمهوری اسلامی ایران خورده اند و منتظرند جرقه ای در یک جا شکل بگیرد تا ماهی خودشان را از آب گل آلود صید کنند.
 
وی با بیان ای که اگر در این بین افراد تاثیر گذار جامعه در تریبون ها دقت نکنند دشمن بهره برداری خود را می کند، افزود: اتفاقات مرز سراوان در حال بررسی است و هر کس مقصر باشد، با آنها برخورد می شود.
 
گزمه ادامه داد: اما در هنگامه حوادث همه افراد باید منطقی رفتار کنند و احساسات را کنار بگذارند، چرا که دشمن سوار احساسات می شود و برای خود مردم هزینه تراشی می کند.
 
وی گفت: در مراکز نظامی امنیت برای همه مردم شکل می گیرد، اگر آتش به جان جامعه بیفتد تر و خشک می سوزند.
 
امام جمعه هیرمند خاطرنشان کرد: امروز رسانه های پاکستان را مشاهده کنید و ببینید که چطور از این ماجرا کشته سازی کردند، با وجود اینکه افرادی زنده هستند، می گویند کشته شدند.
 
وی گفت: امنیتی که در استان شاهد آن هستیم مدیون زحمات همه مردم، نیروهای امنیتی و بزرگان طوایف است لذا باید هوشیار باشیم.
 
حجت الاسلام گزمه تصریح کرد: اگر مطالبه ای هست باید از مسیر خودش پیگیری کنیم، در غیر این صورت اینطور رفتار ها باعث سوء استفاده دشمنان می شود و در نهایت ما را به جان خودمان می اندازد.
 
امنیت موجود به برکت برادری شیعه و سنی به وجود آمده است
 
امام جمعه هیرمند گفت: اگر بین دو برادر اختلاف به وجود آید، دشمن سوء استفاده می کند، این وحدت و امنیتی که امروز شاهد آن هستیم به برکت برادری شیعه و سنی به وجود آمده است و به طور قطع دشمن این موضوع را نمی خواهد.
 
وی گفت: امنیت نعمت بزرگی است که امروز شاهد آن هستیم، اگر اشتباهی توسط شخصی شکل بگیرد باید مراقب باشیم تا عواقب آن به جامعه کشیده نشود.
 
حجت الاسلام گزمه با بیان این که اخبار را از منابع موثق پیگیری کنیم، تا برای نظام هزینه تراشی نشود، افزود: امروز نظامی که توانست کشورهای همسایه را امن کند درون کشور برای ما چیزی نیست، قطعا این حوادث کنترل شده است و خللی در مردم در رابطه با حمایت از نظام ایجاد نخواهد کرد.

استکبار جهانی به دنبال ایجاد تفرقه در جامعه است

حجت الاسلام والمسلمین سید محمد موسوی؛ امام جمعه شهرستان چابهار با اشاره به میلاد با سعادت امام علی (ع) بیان کرد: موضوع مهم اینکه در تولد امام علی علیه السلام ۴۰مورد معجزه ذکرشده در احادیث و روایات داریم و در ۱۳رجب که یکی از با عظمت ترین روزهااست و از معجزات الهیست و اینکه آن حضرت در کعبه متولد شد.

وی افزود: در آن زمان دیوار کعبه شکفته می‌شود و فاطمه مادر حضرت در موقعی وارد کعبه می شود که بیشترین جمعیت مشرکین در کعبه هستند تا همچین واقعه را از نزدیک ببینند.

امام جمعه چابهار با اشاره به فرارسیدن شهادت حضرت زینب (س) تصریح کرد: از فضیلت های مهم‌ آن حضرت معرفت، بصیرت و شجاعت است که شخصیت آن حضرت را به اوج فضیلت رسانده است و که همانطور که مشاهده می‌شود امروز در نظام جمهوری اسلامی به این سه نکته بسیار نیازداریم.

وی با اشاره به مسئولین و مردم که چشم و امیدتان به استکبار جهانی نباشد اذغان کرد: ما نیاز به معرفت، بصیرت و شجاعت زینبیه که دشمن در برابرش قد خم می‌کند نیاز داریم و فقط ذکر و یاد خدا انسان را پیروز میکند.

حجت الاسلام موسوی خاطر نشان کرد: به وعده های دروغین دل نبندید و استکبار جهانی قصد دارد بین جامعه تفرقه بیندازد و ما ملت باید بصیرتمان را افزایش دهیم.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۵۴۶۸


ارسال