سه شنبه ۳۱ فروردين ۱۴۰۰ ,20 April 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۰۷:۵۶
بازار داغ گرانفروشی در جنوب شرق کشور؛
عوام فریبی با شعار دروغین تخفیف در فروشگاه های زنجیره ای/ اصناف زاهدانی زیر ذره بین گشت های مشترک رفتند
 
رشد قارچ گونه فروشگاه های زنجیره ای با شعار "تخفیف"، در حالی این روزها رقیبی جدی برای سوپرمارکت های محلی به شمار می رود که بازار داغ گرانفروشی در برخی از این مراکز گلایه های مردمی را به دنبال داشته است.
طی ماه های اخیر شماری از شهروندان سیستان وبلوچستان تصاویر و فیلم هایی به تحریریه خبر عصرهامون ارسال کرده که حکایت از گران فروشی و عوام فریبی با شعار دروغین "تخفیف"، در برخی از فروشگاه های زنجیره ای دارد.

با گسترش شعب فروشگاه‌های بزرگ و زنجیره‌ای که مداوم در حال رقابت با یکدیگر و حتی با سوپرمارکت های محلی هستند، بساط حراجی‌های بزرگ با ارقام حیرت‌انگیز نیز حسابی باب شده است. این روزها اکثر فروشگاه‌ها، تمام ویترین ورودی خود را با برچسب انواع تخفیف‌های اغواگر پوشانده‌ و تلاش می‌کنند تا با هر ترفندی مشتریان را به سمت و سوی خود جذب کنند.

در این میان برخی فروشگاه‌ها برای جلب مشتری بیشتر به ارسال پیامک‌های انبوه هم رو آورده‌ یا یکی از کارگران فروشگاه را بیرون از مغازه برای تبلیغ تخفیف در آن مرکز بکارگیری کرده؛ اما اکثر مشتریان پس از خرید اقلام مورد نیاز تخفیفی که وعده داده شده بود را  دریافت نمی کنند.

در واقع برخی فروشگاه‌ها قیمت‌های غیرواقعی بر روی کالاهای خود می‌زنند و در نهایت رقم جدیدی را به عنوان آف معرفی کرده که در برخی موارد از قیمت واقعی و اصلی جنس هم گرانتر است!، گاهی مردم متوجه این موارد می‌شوند و موقع اعتراض به فروشگاه‌ها با این پاسخ مواجه می‌شوند که یا سیستم اشتباه کرده و یا قیمتی که به عنوان قیمت واقعی مصرف کننده روی محصول از سوی کارخانه درج شده، قیمت قدیم است!
 

 
شاید بسیاری از مردم ندانند که بر اساس قانون فریب آنها از سوی فروشگاه‌ها تخلف است و مجازات دارد و می‌توانند حقوق خود را پیگیری کنند.
 
در همین راستا پس از ارسال تصاویر و فیلم هایی از سوی شهروندان، خبرنگار ما نیز به برخی دیگر از شعب فروشگاه های زنجیره ای مراجعه و این موضوع را مشاهده کرد، سپس طی هماهنگی صورت گرفته گَشتی مشترک با حضور رئیس انجمن حمایت از حقوق مصرف کنندگان زاهدان و بازرسین صنعت و معدن استان که در پی دریافت شکایات مردمی از برخی فروشگاه‌های زنجیره‌ای و درخواستی که پیرامون مطالبات مخاطبین سایت خبری تحلیلی عصرهامون برای رصد قیمت کالاها بود، برنامه ریزی شد و از نزدیک وضعیت مورد بررسی قرار گرفت.
 

 
برای نمونه یک نشان تجاری چای با حدود 5 درصد تخفیف 94 هزار و 810  تومان به فروش می‌رسید در حالی که قیمت مندرج روی این کالا 79 هزار و 900 تومان بود که هم گرانفروشی محسوب می‌شود و هم تخفیف ۵ درصدی آن متقلبانه است.

 برخورد قاطع و سریع در انتظار متخلفین   

میثم قاسمی، بازرس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان در حاشیه این گشت مشترک به خبرنگار ما گفت: با توجه به گزارشات مردمی به ستاد خبری 124 و مواردی که توسط این رسانه استانی مطرح شد، و از آنجایی که عمده گزارشات تخلف در گرانفروشی بود اقدام به بازدید میدانی از واحدهای فروشنده مواد غذایی در شهرستان زاهدان کردیم.

وی بیان کرد: در بازرسی که از واحدهای فوق صورت گرفت تخلف گران فروشی برای برخی از آنها محرز و پرونده تشکیل شد.

این مقام مسئول، در همین ارتباط از مردم خواست حتما در زمان خرید هر نوع کالایی در فروشگاه‌های زنجیره‌ای قیمت مندرج در خود کالا را با مبلغی که در صندوق پرداخت می‌کنند، مقایسه کنند.

وی اذعان کرد: به منظور حمایت از حقوق مصرف کنندگان و مبارزه با گرانفروشی و همچنین ایجاد تعادل و ثبات بازار اقلام اساسی، گشت‌های مشترک بازرسان به‌صورت دائم در شهرستان زاهدان در حال انجام است، و در صورت محرز شدن هرگونه گرانفروشی، عدم ارائه فاکتور، عدم درج قیمت، تقلب، کم فروشی، عدم رعایت نکات بهداشتی و سایر موارد؛ واحدهای متخلف شناسایی و برای تمامی آنها پرونده تخلفاتی تشکیل و برای رسیدگی به تعزیرات حکومتی ارسال خواهد شد.
 

 
قاسمی تاکید کرد: شهروندان در صورت مشاهده هرگونه تخلف صنفی با شماره تلفن۱۲۴ و یا مراجعه به سازمان انجمن حمایت از حقوق مصرف کنندگان واقع در خیابان امام خمینی(ره) زاهدان، می توانند موارد را اطلاع دهند تا در اسرع وقت به موضوع رسیدگی شود.

بازرس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تاکید کرد: شهروندان مطمئن باشند که در راستای پیگیری حق و حقوق آنها، برخورد قاطع و سریعی با متخلفین صورت می گیرد.

با این تفاسیر اما، بازدید میدانی گشت های مشترک از فروشگاه های زنجیره ای شهرستان زاهدان در حالی دائما در دستور کار قرار دارد که این مراکز؛ اتحادیه دارند و اگر به وظایف نظارتی شان عمل می‌کردند، شاید به حضور گشت‌های مشترک سازمان صنعت، معدن و تجارت، تعزیرات حکومتی، بهداشت و انجمن حمایت از حقوق مصرف کنندگان در این فروشگاه‌ها هم نیازی نبود.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۵۵۰۶


ارسال