چهارشنبه ۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ ,21 April 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : جمعه ۱۵ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۵۹
در خطبه های نماز جمعه سیستان وبلوچستان مطرح شد؛
خدمات سپاه خاری در چشم دشمنان انقلاب/مافیای سوخت عامل بخش اعظم مشکلات سیستان و بلوچستان است
 
خطیبان جمعه سیستان و بلوچستان با تاکید بر اینکه خدمات بی منت سپاه در استان همچون خاری در چشم دشمنان انقلاب است، مافیای سوخت را عامل بخش اعظم مشکلات سیستان و بلوچستان دانستند.
به گزارش عصرهامون، آیت الله مصطفی محامی امام جمعه زاهدان در خطبه های نماز جمعه این هفته، بیان کرد: یکی از راه های تحصیل تقوا، استفاده از فرصت برای تحکیم پیوند با خداوند و پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم و ائمه هدی و پیروی از سیره و رفتار آنهاست،  ۲۵ رجب سالروز شهادت امام موسی کاظم است و ۲۷ رجب سالروز مبعث پیغمبر اسلام و عید بزرگ مسلمانان است، شب و روز مبعث از ایام مهم در طول سال است و اعمال ویژه ای دارد و از امام صادق (ع) نقل شده که روزداری آن معادل ۶۰ سال عبادت است.

وی افزود: روز مبعث از روزهای ویژه و روزه آن مستحب است غسل و نماز و دعا و زیارت پیامبر اکرم و امیرالمومنین علی علیه السلام سفارش و صلوات فرستادن بسیار تاکید شده است، قرائت زیارت امام علی(ع) در شب و روز آن نکته جالبی است و این پیام ها و معانی متفاوتی دارد و به همگان می فهماند که علی جان پیامبر است، همان گونه که در آیه مباهله اشاره شده، امامت علی (ع) و اولادش ادامه همان رسالتی است که آغازش در مبعث است.

وی خاطرنشان کرد: ۱۸ اسفند سالروز تشکیل کانون‌های مساجد و محلات است، امام کاظم در دوره خفقان شدید حکومت عباسی می زیست و در زندان و حصر شدید زندگی می کرد بنابراین شبکه نواب را به وجود آورد تا به رسیدگی امور شیعیان بپردازند و رابط مردم و امام باشند و این موضوع زمینه ساز دوران غیبت و دوری از امام زمان شد.

محامی تاکید کرد: این کار امام  موسی کاظم(ع) در گام دوم انقلاب و در راستای احیای تمدن اسلامی درس پیام ویژه ای دارد که  باید به سراغ شناسایی نیروهای شایسته و بکارگیری و شبکه سازی آنها برویم تا به صورت هماهنگ و هم افزا عمل کنند یکی از عرصه های این کار مساجد و کانون‌های فرهنگی آن هستند.

ولایت و رسالت نعمت های بزرگ خداوند

وی ادامه داد: مردم و مسئولان باید دست به دست هم از ظرفیت بزرگ مساجد استفاده کنند نیروهای شایسته، متعهد و جوانان متعهد و فعال را شناسایی و اموزش دهند و زمینه ابراز وجود آنها را فراهم و به صورت شبکه ای توانمند انقلابی و اسلامی دربیاورند تا به صورت هسته های انقلاب و مقاومت در کشور باشند و همه برای بکارگیری نیروهای جوان شیعه و سنی و تاسیس کانون‌های مساجد و تقویت آن در مساجد شیعه و سنی تلاش کنند.

امام جمعه زاهدان اذعان کرد: نعمت نبوت پیامبر اکرم(ص) بسیار بزرگ و خدا به خاطر این نعمت بر مومنان منت نهاده است، همچنان که توفیق ایمان به پیامبر یکی از نعمت های غیر قابل شمارش خداوند به شمار می رود  همان گونه که در دعای شب ۲۷ رجب میخوانیم، برترین تجلی خدا در شب مبعث برای پیامبر قرار داده شده و این ظرفیت بزرگ و وجود عظیم الشان را بر مومنان عطا کرده و منت بر آنها نهاده است آنگاه که از میان خودشان پیامبری مبعوث کرد این آیات الهی را بر مردم تلاوت و کتاب و حکمت به آنها بیاموزد و این جامعه گمراه را پاک و پاکیزه و تزکیه و کتاب و حکمت بیاموزد.

وی تصریح کرد: خداوند حتی توفیق اسلام و ایمان را نعمتی بزرگ و منت یاد می کند و می فرماید خدای بزرگ برشما منت گذاشته که به ایمان هدایت کرده است اگر راست بگوئید و مومن باشید این درباره ولایت ائمه هدی نیز صدق می کند و می فرماید به هیچ چیز همانند دعوت به ولایت سفارش نشده‌است و در فردای قیامت به طور حتم از آن نعمت سوال خواهند کرد، ولایت و رسالت نعمت های بزرگ خداوند است.

آیت الله محامی افزود: ولایت فقیه پرتوی از آن ولایت بزرگ ائمه اطهار است باید با سیره و معارف آنها آشنا شویم و پیوند خود و خانواده هایمان را با آنها تقویت و مسیر زندگی مان را در مسیر زندگی پیامبر و ائمه هدی قرار دهیم و از خدا بخواهیم زندگی و مرگ ما را در مسیر آنها قرار دهد.

فضای سبز لازمه حفظ سلامت و هوای پاک

وی گفت: یکی از راه های تحصیل تقوا و حفظ جامعه اسلامی و آبادانی دنیا و آخرت ، ایستادگی در برابر توطئه دشمن و تلاش برایجاد امنیت و آبادانی جامعه اسلامی است ،درختکاری و حفظ منابع طبیعی همواره در معارف اسلامی مورد تاکید اسلام و اولیای الهی است و هر ساله می بینیم که رهبر انقلاب نهالی را می کارند اما گاهی این موضوع مورد غفلت قرار می گیرد به خصوص در استان ما و شهر زاهدان کمتر به این نکته توجه می شود.

وی  با بیان اینکه فضای سبز برای تفریح ،سلامت و حفظ و هوای پاک لازم و ضروری است، ادامه داد: گلایه های شهروندان از عملکرد شهرداری متعدد است و شهردار بیان می کند درآمد سرانه کم م و براساس درآمد فعالیت ها خوب است اما نارضایتی شهروندان رو به افزایش بوده و اگر بودجه ها درست مدیریت و استفاده بهینه شود وضعیت بهتری را شاهد خواهیم بود اما اگر درست مدیریت استفاده و گزارش داده نشود بودجه های بهتری در اختیار آنها قرار نمی گیرد.

وی عنوان کرد: جشن نیکوکاری را در نیمه دوم اسفند در پیش رو داریم و انتظار می رود مردم با تلاش بیشتری به کمک کمیته امداد و بهزیستی بشتابند و خانواده های آبرومند را شناسایی و  در حد توان به آنان خدمت کنند تا مشکلات جامعه کمتر و خانواده های نیازمند کمتری در جامعه داشته باشیم.

وی بیان کرد: در روزهای گذشته شاهد حملات آمریکایی به پایگاه های مقاومت در عراق و سوریه بودیم و این نشان دهنده این است که دولت جدید آمریکا، راهبرد جنگ طلبی دولت های قبلی را دنبال می کند و همان گونه که رهبر انقلاب گفتند اینها راه و سیاست شان یکی است و کسانی که دلخوش به این دولت کرده بودند خود مشاهده کردند که سیاست جنگ طلبی آنها ادامه دارد.

امام جمعه زاهدان خاطرنشان کرد: راهبرد جبهه مقاومت این است که آمریکایی ها را از منطقه غرب آسیا اخراج کنند و امیدواریم به برکت خون شهدای مقاومت، سردار شهید سلیمانی و ابو مهدی المهندس این دشمنان هر چه زودتر از منطقه خارج شوند، انفجار کشتی اسرائیلی نشان دهنده ضعف و استیصال آنهاست و امیدواریم فرمایش رهبر انقلاب محقق و اسرائیل هر چه زودتر محو و نابود شود.

وی ادامه داد: آنچه براساس شواهد و قرائن اتفاقات سروان و کورین به دست می آید، این جریانات  از آغاز با برنامه دشمن شروع شده یا پس از جرقه اولیه، جریانات تجزیه طلب و رسانه های معاند و سلطنت طلبان و غربی ها به سرعت به میدان آمدند و سرمایه گذاری و موج سواری کردند و به دنبال ایجاد آشوب در استان و کشور هستند.

 انتقام دشمن از بصیرت مردم با حمله تروریستی به نیروهای مهندسی سپاه

وی تاکید کرد: نکته دوم این است که باید از نیروهای نظامی و امنیتی به خصوص سپاه تقدیر و تشکر کنیم چرا که هم برای دفاع از کشور و حفظ امنیت تلاش می کنند و هم با طرح رزاق به فکر معیشتی مردم مرزنشین هستند که همان طرح رزاق نیز به درستی انجام نشده و به منصه ظهور نرسیده است و هم در جهت عمران و آبادانی استان با اجرای پروژه های راهسازی و جاده سازی و آبادانی  تلاش می کنند.

امام جمعه زاهدان تصریح کرد: تقدیر دیگری باید از مسئولانی کنیم که پس از گلایه در نماز جمعه قبلی، به طرق مختلف اطلاع رسانی کردند و جلسات توجیهی داشتند که امیدواریم در آینده به بحث اطلاع رسانی دقیق و سریع به مردم اهتمام ویژه داشته باشند اما تشکر ویژه از مردم فهیم و نجیب بلوچستان که با آشوبگران همکاری نکردند و با آشوبگران همراهی نکردند و این آشوبها گسترش پیدا نکرد.

وی گفت: دشمن نیز از مردم انتقام می گیرند و در روزهای گذشته شاهد حمله به نیروهای مهندسی سپاه پاسداران بودیم که برای عمران و آبادانی استان و رفع محرومیت و خدمت به مردم تلاش می کردند و این دشمنان کینه خود را از این مردم همراه انقلاب و همکار مسئولان به این گونه نشان می دهند باید از مردم تشکر ویژه داشته باشیم و ان شاالله این بصیرت و هوشیاری ادامه داشته باشد.

وی افزود: پشت صحنه این اتفاقات مافیای سوختی  در استان و کل کشور است سوخت های غیرمجازی که با ظاهرسازی و سند سازی به صورت مجاز که از سایر استان ها به سیستان و بلوچستان و سپس به خارج از مرز منتقل می شود و همه مسئولان استان و کشور در قوای سه گانه و مسئولان ارشد نظامی و امنیتی تلاش کنند برای مقابله و مبارزه با مافیای سوخت تلاش کنند که بخش اعظم مشکلات استان ناشی از فعالیت آنهاست و نیروهای نظامی و انتظامی هوشیاری خود را حفظ و در برابر توطئه های احتمالی دشمن تقویت کنند چرا که دشمن دست از دشمنی برنمی دارد، همه مردم شیعه و سنی و مسئولان باید متحد و منسجم و ید واحده در برابر دشمن باشیم.

دشمنان اسلام تفرقه بین شیعه و سنی را می خواهند

حجت الاسلام  سید محمد موسوی با اشاره به روز درختکاری و هفته منابع طبیعی بیان کرد: اسلام در مسئله درختکاری ارزش فوق العاده قرارداده است حتی درختی که سایه داشته باشد چرا که با حیات موجودات زنده ارتباط مستقیمی دارد و علم ثابت کرده درخت اکسیژن تولید می کند و کربن در جامعه جمع می‌کند ولی شاهدیم درخت‌ها و مزارع از بین می رود و ساختمان و جاده درست می شود که محیط زیست در حال از بین رفتن است، اگر هر کسی بتواند درختی بکارد هم به زندگی خودش هم محیط زیست کمک زیادی کرده است.

وی با اشاره به فتح خیبر تصریح کرد: این افتخاری است که نصیب امام علی (ع) شد و در شب قبل فتح خیبر امیرالمومنین مریضی سختی شد به درد چشم گرفتار شده بود و در صبح با دستان پیامبر چشم های امام علی شفا پیدا کرد و فتح توسط این بزرگوار بود، فتحی که همچنان دشمنان در داغ این شکست میسوزند و دنبال انتقام هستند.

خطیب جمعه چابهار ضمن تسلیت شهادت امام کاظم افزود: این امام بزرگوار خدمات بزرگی به جهان اسلام کرد در آن زمان ۱۴ سال زندانی بودند دچار چهار حاکم خبیث شدند؛ امام کاظم در مقابل هر چهار طاغوت به سخت ترین شکل ممکن اسلام را حفظ کرد.

وی ادامه داد: مبعث رسول اکرم ص عظیم ترین روز در اسلام است و پیامبرگرامی اسلام در ماه رجب به دعا و راز و نیاز می‌پرداخت و در همین ماه هم به مبعث رسید.

حجت الاسلام موسوی با اشاره به حوادث اخیر استان اذعان کرد: انسان اگر اندک وجدان و بیداری داشته باشد دست دشمنان اسلام
و جنایتکار را در این حوادث به خوبی مشاهده میکند.

وی گفت: ال سعودی و وهابیون که این همه هزینه میکند مشرک هستند چرا در همه این سال‌ها به سمت صهیونیست ها تیری شلیک نشده این افراد فقط هدفشان تفرقه انداختن بین شیعه و سنی هستند.

امام جمعه چابهار ادامه داد: هدف کشورهایی مثل انگلیس که شیعه و سنی انگلیسی راه انداختند ریشه زدن اسلام است ما نباید فریب این دشمنان را بخوریم و براساس همان اتحاد و همدلی پیش برویم.

حجت الاسلام  موسوی خاطر نشان کرد: سپاه پاسداران در سال های اخیر در محرومیت زدایی این استان و شهرها و روستاها خدمات به مردم کردند و در راس همه امورات امنیت را برای مردم به ارمغان آوردند.

وی گفت: ما از سپاه خادم تر برای مردم ندیدیم هم در حوزه مدرسه خانه و جاده و آب و خانه های بهداشت برای برداران سنی احداث کردند با دست خالی و بدون صلاح و بی دفاع آیا حمله کردن به این افراد جایز است.

دشمن خدمات سپاه را برای مردم نمی خواهد

حجت الاسلام ابراهیم گزمه امام جمعه شهرستان هیرمند در خطبه های نماز جمعه گفت: در هفته گذشته اتفاقاتی در مرز استان افتاد که با ورود مومنان و معتمدان و روشنگری شد و در نهایت فروکش کرد.

وی افزود: اما جبهه مخالف انقلاب اسلامی هنوز دارند بر روی این موضوع موج سواری می کنند و کسانی را که برای خدمت در منطقه حضور دارند را تخریب می کنند.

امام جمعه هیرمند بیان کرد: افرادی که در استان نا امنی ایجاد می کنند برای دلخوشی اربابانشان همانند آمریکا و اسرائیل خوش رقصی می کنند.

وی ادامه داد: سپاه سالهاست در کشور در حال محرومیت زدایی، راهسازی و خانه سازی است اما دشمن این موضوع را نمی خواهد.

حجت الاسلام گزمه تصریح کرد: کسانی که در استان نا امنی ایجاد می کنند نه دلسوز شیعه است و نه سنی اینها عامل بیگانه هستند و درصدد تخریب نظام جمهوری اسلامی هستند.

امام جمعه هیرمند خاطرنشان کرد: درست است که در برخی از جاها کمتر توجه شده و در برخی جاها بیشتر این بی تدبیری دولت بوده اما درست نیست که بخواهند استان را نا امن کنند.

۱۵ اسفند روز طبیعت، طراوت و شگفتن گل و گیاه است

حجت الاسلام و المسلمین مراد نورایی یار امام جمعه موقت شهرستان سراوان بیان کرد: ۱۵ اسفند ماه به عنوان روز درختکاری در تقویم جمهوری اسلامی نامگذاری شده، این روز یادآور روز طبیعت، طراوت، شکفتن گل و گیاه، آبادانی و خرمی طبیعت است.

وی با اشاره به اینکه در دین مبین اسلام برای احیای درخت احادیث و روایات مختلف وجود دارد، افزود: هر ساله شاهد کاشتن درخت توسط رهبر فرزانه انقلاب اسلامی به عنوان نماد، سمبل و الگو هستیم تا ما هم با غرس درخت؛ خود و آیندگان از سایه و اکسیژن این درخت استفاده کنیم.

امام جمعه موقت سراوان اضافه کرد: زمین های حاصلخیز فراوان در استان وجود دارد که رها شده اند اما جوانان با توجه به سود های کلان شغل های کاذب به آن سمت روی آورده اند و جالب این است که ادعای فقر و تنگدستی هم می کنند.

حجت الاسلام و المسلمین نورایی یار خاطر نشان کرد: برخی یک‌شبه پول های هنگفتی را از راه قاچاق به دست می آورند که در این مسیر جان خود را از دست می دهند، در بحث قاچاق سوخت شاهد شعله ور شدن لاشه های خودروهایی در جاده ها هستیم که خانواده هایی داغدار می شوند.

وی با اشاره به قرار گرفتن در آستانه سالروز شهادت امام کاظم (ع)، گفت: امام کاظم (ع) ۱۴ سال در زندان های خلفای بنی عباس در اسارت قرار داشت که بدترین شکنجه ها را تحمل و به شهادت رسید.

امام جمعه موقت سراوان اضافه کرد: ۲۱ اسفند ماه، ۲۷ رجب مصادف است با یک رخداد مهم و مبارک که آن مبعث رسول اکرم در غار حرا برای هدایت بشر است تا در روز قیامت بدون حامی نباشیم و راه بهشت را در پیش گیریم.

خصوصیات بی نظیر عید مبعث برای بشریت

حجت‌الاسلام والمسلمین واحدبخش بامری در خطبه‌های نمازجمعه این هفته بخش جلگه چاه هاشم شهرستان دلگان با اشاره به فرارسیدن عید مبعث، عنوان کرد: عید شریف مبعث‌ در حقیقت عید تاریخ انسانیت و روز برافراشته شدن پرچم رسالتی است که خصوصیات آن برای بشریت ممتاز و بی نظیر است.

خطیب جمعه این هفته بخش جلگه چاه هاشم در ادامه با اشاره به فرارسیدن هفته منابع طبیعی، گفت: در کشور ما ۱۵ تا ۲۲ اسفندماه به عنوان هفته منابع طبیعی نامگذاری شده که نخستین روز آن روز درختکاری است.

امام جمعه موقت بخش جلگه چاه هاشم شهرستان دلگان افزود: درختکاری در کشورمان دارای پشتوانه ای از علایق ملی و سنت تاریخی است.

وی تصریح کرد: تاریخ نشان می دهد که ایرانیان از دیرباز جشن های ملی خاصی داشتند که در این جشن ها به درختکاری پرداخته و به خاک و زراعت احترام ویژه ای می گذاشتند.

حجت‌الاسلام والمسلمین بامری خاطرنشان کرد: در کشورمان ، مردم روز ۱۵ اسفند که مصادف با روز درختکاری است با حضور در پارکها و جنگلها نسبت به کاشت نهال و درخت اقدام می کنند.

دولت جوان و حزب اللهی هم گام با مکتب انقلاب اسلامی

 حجت الاسلام عیسی بزمانی، امام جمعه ایرانشهر در خطبه های نماز جمعه این هفته بیان کرد: خودم و شما برادران و خواهران ایمانی را به رعایت تقوای الهی دعوت می کنم، تقوا بهترین توشه ای است که خدای سبحان از بندگانش انتظار دارد.

وی با اشاره به اینکه پانزدهم اسفندماه مصادف با روز درختکاری است، افزود: غرس نهال یکی از آداب پسندیده و مورد نیاز در جامعه بوده که باید به آن توجه ویژه شود و برای کاشت آن باید به سمتی حرکت کنیم که نهال های مثمر ثمری کشت شوند که دیگران بتوانند از آن ها استفاده و بهره مند شوند و این مسئله باید توسط مسئولین به صورت مناسب فرهنگ سازی شود.

امام جمعه ایرانشهر تصریح کرد: یک شنبه هفدهم اسفند ماه مصادف با شهادت بزرگ خیبر شهید همت بوده که از ویژگی های اخلاقی این بزرگوار می توان به اخلاص و توجه به عمل نام برد.

وی اضافه کرد: سه شنبه بیست و پنجم رجب مصادف با شهادت امام موسی کاظم(ع)بوده که این مناسبت را به محضر نازنین ولی عصر امام زمان (عج) و مقام معظم رهبری و عموم مردم تسلیت عرض کرده و برکاتی که در ایران اسلامی وجود دارد به دلیل حضور نوادگان و امام زادگان و امام رضا (ع) است.

این خطیب جمعه اشاره به شخصیت بزرگ پیامبر اکرم(ص)، خاطرنشان کرد: پنج شنبه بیست و یکم اسفندماه بعثت حضرت محمد(ص) بوده که باید در حد شان و منزلت بزرگوار این مناسبت را پاس بداریم.

وی عنوان کرد: در هفته گذشته شاهد موضوع کشتی مربوط به صهیونیست ها بودیم که مورد تیر غیب قرار گرفتند و این اتفاق توسط خودشان صورت گرفته و عمده هدف آنان از انجام این برنامه ملتهب کردن شرایط کنونی در ایران اسلامی و گروه های مقاومت بوده است.

بزمانی تصریح کرد: بعد از شهادت سردار دلها منطقه دچار تحولاتی شده که بخش اعظم آن مربوط به انتقام سخت بوده که باید اجرایی شود و امریکایی ها از کل منطقه غرب آسیا خارج شوند.

وی بیان کرد: در گفتمان های اخیرشان مقام معظم رهبری به وجود دولت انقلابی، جوان و حزب اللهی تاکیدات فراوانی داشتند که این مسئله یکی از اصیل ترین گفتمان های انقلاب است.

به گفته امام جمعه ایرانشهر منتخب مردم باید هم راستا با مبانی مکتبی و انقلابی، اعتقادی اسلامی باشد که در حوزه های مختلف دولت دچار تعارضات نظری نشوند.


انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۵۶۳۴


ارسال