جمعه ۳ ارديبهشت ۱۴۰۰ ,23 April 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۲۱
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی سیستان و بلوچستان مطرح کرد؛
تخصیص ۹۲ درصدی اعتبارات هزینه ای سیستان و بلوچستان/ تولید گوشت مرغ طی ۴ سال، ۵۶ درصد افزایش یافت
 
مهرداد عرب اول گفت: در بخش اعتبارات هزینه ای ۵۴۱ میلیارد تومان ابلاغ اعتبار به سیستان و بلوچستان داشتیم که ۴۹۸ میلیارد تومان آن یعنی حدود ۹۲ درصد تخصیص پیدا کرده است.
 مهرداد عرب اول، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان در گفت و گو با عصرهامون با اشاره به آخرین وضعیت اعتبارات تملک گفت: در این بخش از محل اعتبارات جدول ۱-۱۰ قانون هزار و ۴۳۰ میلیارد تومان اعتبار مصوب داشتیم که تاکنون ۶۲۱ میلیارد تومان آن یعنی حدود ۴۳ درصد تخصیص پیدا کرد، از این میزان ۳۲۳ میلیارد تومان نقدی و ۲۹۸ میلیارد به صورت اسناد خزانه بود.

وی ادامه داد: در سایر ردیف ها هزار و ۶۲۱ میلیارد تومان ابلاغ اعتبار به استان داشتیم که تاکنون ۸۶۶ میلیارد تومان آن یعنی۵۳ درصد تخصیص پیدا کرده است از این میزان ۳۵۱ میلیارد تومان نقدی و ۴۹۷ میلیارد تومان در قالب اسناد خزانه بوده است.

این مقام مسئول اظهار کرد: مجموع اعتباراتی که تا این لحظه در اختیار استان قرار گرفته سه هزار و ۵۲ میلیارد تومان بوده که هزار و ۴۸۸میلیارد تومان یعنی حدود ۴۹ درصد تخصیص یافته، از این مبلغ ۶۷۴ میلیارد تومان نقدی و ۷۸۲ میلیارد تومان در قالب اسناد خزانه بوده است، حدود ۱۲۰ میلیارد تومان از محل تخصیص نقدی نیز به حقوق پرسنل شاغل در طرح های عمرانی تخصیص یافت.

وی ادامه داد: در بخش اعتبارات هزینه ای هم تا این لحظه ۵۴۱ میلیارد تومان ابلاغ اعتبار به استان داشتیم که ۴۹۸ میلیارد تومان تخصیص پیدا کرده که حدود ۹۲ درصد می شود، همچنین ۴۶۸ میلیارد تومانی که ابتدای سال در قالب هزینه های عمومی به استان ابلاغ شده آخرین تخصیص ابلاغی  ۴۵۱ میلیارد تومان یعنی ۹۶ درصد می باشد.

عرب اول تصریح کرد: در بخش هزینه ای هر آنچه به استان ابلاغ شده تخصیص یافته و نقدینگی اش هم تامین شده و در اختیار دستگاه های اجرایی قرار گرفته است.

وی با بیان این که مطالعات آمایش هم به تصویب رسیده و سیستان و بلوچستان را در شورای عالی آمایش خوب دیده اند، گفت: کار نویی را در سیستان و بلوچستان انجام دادیم و اولین استان از بین ۳۱ استان هستیم که تنظیم سند آمایش شهرستان ها را در دستور کار قرار داده ایم که برای ۵ شهرستان جنوبی مطالعات انجام شده است.

جایگاه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی سیستان و بلوچستان

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی سیستان و بلوچستان با اشاره به گزارش مرکز آمار ایران در خصوص جایگاه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی استان های کشور بیان کرد: از نظر سرزمین و اقلیم سیستان و بلوچستان با ۱۱.۲ درصد مساحت ایران رتبه اول را دارد.

وی افزود: از نظر برآورد جمعیت، استان در سال ۹۴ دو میلیون‌ و ۷۲۵ هزار نفر جمعیت دارد که در سال ۹۸ به ۲ میلیون و ۹۷۸ هزار نفر رسیده و از این حیث رتبه دهم را داریم، رشد جمعیتی  طی سال های ۹۴ تا ۹۸، حدود ۹ درصد است.

عرب اول گفت: توزیع نسبی جمعیت استان به کل کشور از ۳.۵ درصد در سال ۹۴ به ۳.۶ در سال ۹۸ رسیده، از بعد شهرنشینی در سال ۹۴ شاخص این استان ۴۸.۵ درصد و کل کشور ۷۳.۷ بوده که استان در سال ۹۸ به ۵۰.۹ رسیده و از این حیث رتبه ۳۱را داریم این شاخص در سیستان و بلوچستان نسبت سایر استان های منطقه ۸ با ۵ درصد رشد، بیشترین مقدار عددی را داشته است.

به گفته این مقام مسئول،  تراکم‌نسبی جمعیت در کشور در سال ۹۴،  ۴۸ نفر در کیلومتر مربع بوده است، سیستان و بلوچستان از ۱۵ نفر در سال ۹۴، به ۱۶ نفر در سال ۹۸ رسیده است که از این نظر رتبه ۲۹ را در کشور داریم و استان های منطقه ۸ آمایش تقریبا در یک رنج و کم تراکم ترین استان های کشور هستند.

نرخ مشارکت اقتصادی نیروی انسانی

وی اضافه کرد: نرخ مشارکت اقتصادی نیروی انسانی نیز از ۲۹.۹ در سال ۹۴ به ۳۱.۸ در سال ۹۸ رسیده که متوسط آن در کشور ۳۹.۹ است.

 عرب اول اذعان کرد: نرخ مشارکت اقتصادی زنان از ۸.۹ در ۹۴ به ۱۴.۷ در ۹۸ رسیده که ۶۵ درصد رشد را نشان می دهد، در سال ۹۴ رتبه ۳۰ و ۹۸ رتبه ۲۰ را کسب کردیم و بیشترین میزان رشد در این شاخص در منطقه ۸ به سیستان و بلوچستان اختصاص دارد.

وی گفت: در بخش کشاورزی متوسط  سرانه تولید گوشت قرمز کشور در سال ۹۴، ۱۰.۲۱ کیلوگرم به نفر بوده که استان از ۷.۶ در سال ۹۴ به ۶.۶ در سال ۹۸ رسیده و با کاهش همراه بوده است، در سرانه تولید شیر هم در سال ۹۴ کشور ۱۱۵.۷۸ کیلوگرم به نفر است که استان از ۲۵.۳ در سال ۹۴ به ۲۳.۶ رسیده و با ۷ درصد رشد منفی رتبه ۳۰ را دارد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی سیستان و بلوچستان سرانه تولید گوشت مرغ را در کشور در سال 94،  ۲۶.۸ کیلوگرم به نفر اعلام کرد و گفت: این شاخص در استان از ۸.۲ در ۹۴ به ۱۲.۹ در ۹۸ رسیده که ۵۶ درصد رشد را نشان می دهد.

وی گفت: سرانه تولید آبزیان کشور در سال گذشته، ۱۵.۴۴ کیلوگرم به نفر است که در استان از ۸۶.۴ در سال ۹۴ به به ۱۰۵.۴ در سال ۹۸ رسیده که با وجود ۲۲ درصد رشد همچنان جایگاه دوم از این حیث به سیستان و بلوچستان اختصاص دارد.

عرب اول اظهار کرد: در فصل آب سهم جمعیت روستایی بالای ۲۰ خانواره بهره مند از آب آشامیدنی سالم در کشور از ۷۱.۳ در سال ۹۴ به ۷۶ درصد در سال ۹۸ رسیده و این شاخص در سیستان و بلوچستان از ۶۳.۲ به ۶۸.۱ درصد افزایش یافته و استان با هشت درصد رشد در جایگاه ۲۶ کشور است، اما وضعیت این خطه نسبت به دیگر استان های منطقه ۸ بهتر بوده که نشان از تاثیر افزایش اعتبارات در این بخش است.


انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۵۶۳۶


ارسال