سه شنبه ۳۱ فروردين ۱۴۰۰ ,20 April 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۳۱
انتشار گزیده‌ای از اشعار شاعران جهان در رثای شهید سلیمانی
 
کتاب «مرد میدان»، گزیده‌ای از شعر شاعران ایرانی و خارجی در رثای شهید حاج قاسم سلیمانی به انتخاب میلاد عرفان‌پور توسط انتشارات مکتب حاج قاسم منتشر شد.
به گزارش عصرهامون به نقل از تسنیم، از همان نخستین لحظات انتشار خبر شهادت شهید سردار قاسم سلیمانی شاعران از جمله نخستین هنرمندانی بودند که با سروده‌های خود به شهادت این سرباز رشید جمهوری اسلامی ایران واکنش نشان دادند‌، صدها شعر از شاعران جوان و گمنام گرفته تا شاعران چهره و مطرح کشور سروده شد و شب شعرهای متعددی در گوشه و کنار این سرزمین برگزار شد.
سرودن شعر در سوگ از دست دادن شهید سردار قاسم سلیمانی تنها اختصاص به شاعران ایرانی نداشت بلکه شاعرانی از کشورهای مختلف از هند و پاکستان گرفته تا افغانستان و لبنان و سوریه نیز به سرودن اشعار مختلفی در رثای شهید قاسم سلیمانی پرداختند.
این شاعران در شعرهای خود علاوه بر سوگ و مرثیه به  شخصیت حاج قاسم و جنبه‌های مختلف زندگی او نیز پرداختند،‌ حتی شعرها در موارد بسیاری رنگ حماسی و خونخواهی نیز به خود گرفت. حالا میلاد عرفان‌پور به جمع‌آوری این اشعار در قالب کتابی با عنوان «مرد میدان» پرداخته که توسط بنیاد شهید سلیمانی منتشر شده است.

 عرفان‌پور در مقدمه خود بر این کتاب می‌نویسد:‌ « صدها شعر از اصناف گوناگون شاعران ایران و جهان در این مدت سروده شده است،‌ گردآوری گزیده‌ای خواندنی و نسبتاً جامع از این آثار ارزشمند ضرورتی بود که زمینه تألیف این کتاب شد. در کتاب حاضر که حاصل  جست‌وجو و رصد بهترین سرودها برای این شهید سرافراز است تلاش شد، بهترین و مؤثرترین شعرها انتخاب شوند و صد البته محتمل است که  از آثار خوبی از چشم ما دور مانده باشد.
اگرچه بیان عظمت آن انسان شگفت،‌ حتی به زبان شعر هم دشوار است امیدواریم این محموعه به خوبی جریان مبارک و خودجوش سرایش شعر برای شهید حاج قاسم سلیمانی را بازتاب دهد و آنچنان که شایسته است مخاطبان را به کار آید.»
 اشعار این کتاب به انتخاب میلاد عرفان‌پور و با گردآوری محمدرضا شفیعی منتشر شده است،‌ مرتضی حیدری آل کثیر نیز  کار ترجمه اشعار شاعران عرب‌زبان را بر عهده داشته است. 
شعرهایی از شاعرانی چون احمد بیابایی‌، سعید بیابانکی‌، محمدرضا ترکی،‌ مهدی جهاندار،‌ محمدمهدی سیار قاسم صرافان‌، محمدرضا سهرابی‌نژاد،‌ علی‌محمد مودب‌، علی موسوی گرمارودی، یوسفعلی میرشکاک و ... در این کتاب گردآوری شده است،‌ در محجموع از 91 شاعر ایرانی و 19 شاعر خارجی اشعاری گرداوری شده‌اند.
انتشارات مکتب حاج قاسم این کتاب را در شمارگان 1000 نسخه در 272 صفحه به قیمت 67 هزار تومان منتشر کرده است.
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۵۶۶۷


ارسال