دوشنبه ۵ مهر ۱۴۰۰ ,27 September 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
کامران کردی از فراهم شدن امکان تشخیص ژنتیکی و شناسایی ویروس کرونای موسوم به ویروس انگلیسی در حوزه دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر خبر داد.
‌ ‌ به گزارش عصرهامون کامران کردی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر در گفت و گو با خبرنگار پهره گفت: با حمایت وزارت بهداشت، تجهیزات تشخیص ژنتیکی بیماری کرونا و شناسایی نمونه های مبتلا به ویروس کرونای انگلیسی در این دانشگاه ایجاد شده است.

وی افزود: پس از بررسی آزمایشگاهی نمونه‌ها مشخص شده که از مجموع ۶۷۹ نمونه، ۲۹ مورد مبتلا به ویروس کرونا از نوع انگلیسی است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر تصریح کرد: با بررسی‌ آزمایشگاهی نمونه‌های برخی افراد مشکوک به کرونا انگلیسی، وجود این نوع ویروس جهش یافته در نمونه های ارسالی از شهرستان های ایرانشهر، سرباز، راسک، دشتیاری و کنارک تایید شد.

کردی با اشاره به این که در پیک سوم کرونا قرار داریم، عنوان کرد: تب، بدن درد از علائم ابتلا به ویروس کووید_۱۹ است، مگر آن که با انجام تست خلاف آن ثابت شود.

این مقام مسئول با اشاره به این که مراکز خدمات بهداشتی۱۶ ساعته آماده خدمت رسانی به بیماران کرونایی هستند، خاطرنشان کرد: از تمامی موارد مشکوک تست کرونا در راستای شناسایی افراد مبتلا به این بیماری و پیشگیری از شیوع بیشتر آن انجام می شود.

کردی با بیان این که قدرت سرایت ویروس انگلیسی حدود هفت تا ده برابر نوع عادی آن است، اضافه کرد: شیوع جهانی ویروس کرونای جهش یافته و در راس آن ها ویروس انگلیسی مهم ترین تهدید سلامت مردم در حال حاضر است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر خاطر نشان کرد: قدرت انتقال این ویروس بیشتر از نوع قبلی است و به شدت واگیر دار بوده و میزان بیماری‌زایی و کشندگی بیشتری دارد و محدود به یک گروه سنی خاص نیست و افراد جوان تر و سالم تر جامعه را هدف قرار می‌دهد.

کردی، عادی انگاری شرایط را زنگ خطر در مبارزه با کرونا عنوان کرد و افزود: مردم ما در یک سال اخیر سختی‌ها و مشکلات متعددی را به خاطر انطباق سبک زندگی خود با دستورالعمل‌های بهداشتی متحمل شدند و اعضای نظام بهداشت و درمان هم طبیعتا این دشواری‌ها را درک می‌کنند و تجربه کردند، اما هنوز هم باید به مقاومت خود در برابر این همه گیری ادامه دهیم تا تلفات کمتری داشته باشیم.

وی تاکید کرد: مردم عزیز  در صورت امکان و نداشتن ضرورت در خانه بمانند و چنانچه به ناچار از خانه هایشان بیرون می‌روند، اصول بهداشتی را به خوبی رعایت کنند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر تصریح کرد: با تلاش همکاران این ارگان از روند کاهشی موارد ابتلا، موارد بستری و موارد فوت ناشی از این بیماری خرسند هستم، اما به شدت نگران ورود به پیک بعدی همه گیری کرونا نیز وجود دارد.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۶۰۴۲


ارسال