پنجشنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰ ,20 January 2022
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۳۸
بسته نوروزی سیستان و بلوچستان؛
میرجاوه؛ شهرستانی که جاذبه های طبیعی و تاریخی فراوانی دارد
 
میرجاوه از شهرهای سوق‌الجیشی سیستان و بلوچستان و کشور است که دروازه ورود شبه قاره و پاکستان به ایران به اروپا محسوب می شود و یکی دیگر از شهرستان های سیستان و بلوچستان بوده که آثار تاریخی زیادی از دوره معاصر در آن قرار گرفته است.
به گزارش عصرهامون، در اواخر قاجار و اوایل پهلوی این منطقه تحت سیطره نیروهای انگلیسی بود و برای انتقال نیرو و تجهیزات و دسترسی آسان به این مناطق اقدام به احداث خط آهن کویته- میرجاوه- زاهدان کردند که ایستگاه راه آهن میرجاوه این بنا در خیابان فرخی سیستانی و روبروی ایستگاه راه آهن جدید در بافت قدیمی شهر واقع شده و در سال 85 به شماره 16437 در فهرست میراث فرهنگی کشور به ثبت رسیده است.
 
 
ساختمان شهربانی سابق
 
این بنا در اواخر قاجار و اوایل پهلوی در شهرستان میرجاوه خیابان فرخی سیستانی روبروی ایستگاه راه آهن توسط قوای انگلیس احداث شد که مصالح آن سنگ، آجر و گچ است تا سال ۵۴ دارای استفاده نظامی اداری بود و در سال ۷۶ به شماره ثبت ۲۵۷۷ در فهرست میراث ملی کشور به ثبت رسید.
 

معماری صخره‌ای تمین
 
روستای تمین در ۵۶ کیلومتری جنوب غرب میرجاوه قرار دارد و یکی از روستاهای دارای معماری صخره‌ای است که همانند دیگر روستاهای معماری صخره‌ای کشور نظیر میمند و کندوان جزو معماری دستکند به شمار می‌آید.
 
معماری روستای تمین شامل مجموعه ای از فضاهای معماری منفرد است که در دل کوه حفر شده، این فضاها کروی و بیضی شکل است که برخی به فضاهای جانبی منتهی می‌شوند، از این فضاها به عنوان محل سکونت انبار مواد غذایی و محل نگهداری دام استفاده می‌شده است.
 
 
قبرستان هفتاد ملا
 
یکی از جاذبه‌های بسیار زیبا و منحصر به فرد شهرستان میرجاوه قبرستان هفتاد ملا است که در ۶۳ کیلومتری میرجاوه بخش لادیز روستای روپس قرار گرفته است و بیش از ۵۰۰ متر مربع وسعت دارد و به شکل کمانی در سینه کوه واقع شده و به همین علت از گزند باد و باران در امان است.
 
قدمت این اثر به دوران اسلامی بر می گردد که نوع معماری آن از زیگورات ها الهام گرفته است، این اثر در سال ۸۰ به شماره ۳۸۲۶ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.
 
 
غار لادیز
 
در فاصله ۱۰۰ کیلومتری زاهدان و ۱۰ کیلومتری میرجاوه قرار دارد، این منطقه دارای آبشار و چشم اندازهای زیبا با پوشش گیاهی غالب گز است.
 
در حال حاضر با توجه به کیفیت خوب و بالای آب غار لادیز مورد استفاده کشاورزی و شرب اهالی و ساکنان لادیز میرجاوه قرار می گیرد.
 
 
روستای تمین
 
در ۶۵ کیلومتری جنوب غربی میرجاوه یکی از مناطق بسیار زیبا در قسمت شمالی قله تفتان است، میوه های مختلفی در این روستا به عمل می‌آید از جمله انجیر، زردآلو، سیب، انگور، عمده کار مردم روستا کشاورزی و دامپروری است، این روستا به 2 قسمت تمین بالا و تمین پایین تقسیم می شود.
 
 
چشمه حضرت موسی (ع)
 
این چشمه در روستای تمین در ۶۵ کیلومتری میرجاوه بخش لادیز واقع شده است، تنها منبع تامین آب شرب و کشاورزی اهالی روستاست که در فصل تابستان خنک و در زمستان گرم است که به باور مردم هنگامی که حضرت موسی (ع) عصای خود را به کوه زد از دل کوه چشمه‌ای جوشید که تاکنون جاری و روان است.
 
انتهای پیام/
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۶۰۷۳


ارسال