دوشنبه ۲۹ شهريور ۱۴۰۰ ,20 September 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۱۴ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۰۸:۲۴
یک معضل همیشگی در سیستان و بلوچستان؛
کابوس رها کردن زباله در معابر زابل پایان ندارد/ناوگان فرسوده یا عدم فرهنگ سازی علت چیست
 
جمع‌آوری زباله در زابل با ضدونقیض‌های بسیاری همراه است و هر دو طرف یعنی مردم و شهرداری هرکدام کوتاهی را از چشم دیگری می‌دانند همین امر باعث شده است تا زابل به شهر پر از زباله تبدیل شود.
به گزارش عصرهامون به نقل از اوشیدا؛ یکی از مهم‌ترین معضلات شهر زابل رهاسازی زباله‌های خانگی در معابر است، بسیاری از شهروندان خارج از ساعت قانونی زباله‌های خود را در معابر رها می‌کنند.

همچنین اکثر شهروندان نیز معتقد هستند که نبود سطل‌های زباله آنها را مجبور کرده تا زباله‌های خود را در معابر قرار دهند، از طرفی آنها اظهار دارند که شهرداری در برخی از معابر زابل اقدام به جمع‌آوری زباله نمی‌کند.

با این حال جمع‌آوری زباله در زابل با ضدونقیض‌های بسیاری همراه است و هر دو طرف یعنی مردم و شهرداری هرکدام کوتاهی را از چشم دیگری می‌دانند همین امر باعث شده است تا زابل به شهر پر از زباله تبدیل شود.

عدم جمع‌آوری زباله از سوی شهرداری زابل

حمید سراوانی یکی از شهروندان ساکن شهر زابل در گفت‌وگو با خبرنگار ما گفت: در کوچه امام خمینی ۶۷ بیشتر از یک ماه است که خودروهای حمل زباله مراجعه نکرده‌اند و همین امر باعث شده است تا زباله‌های خانگی در کنار درب منزل تلنبار شود.

وی افزود: خودروهای حمل‌کننده زباله دیر به دیر در این محل حضور می‌یابند و بسیاری از شهروندان از این روند ناراضی هستند.

این شهروند سیستانی ادامه داد: بارها برای حل این معضل با شهرداری زابل تماس حاصل کرده‌ایم اما همچنان با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کنیم.

وی بیان کرد: نه‌تنها کوچه امام خمینی ۶۷ دارای این معضل است بلکه بسیاری از محلات زابل دچار این مشکل شده‌اند و تلنبار شدن زباله‌های خانگی باعث به وجود آمدن مشکلاتی برای ساکنان این محلات شده است.

ناوگان حمل زباله در زابل فرسوده است

موسی خمری شهردار شهر زابل در همین رابطه به خبرنگار ما گفت: خودروهای حمل زباله در زابل برخلاف سایر شهرها که در ساعت ۹ شب به درب منازل مراجعه می‌کنند به‌صورت ۲۴ ساعته در محلات زابل حضور دارند.

وی افزود: در زابل فرهنگ قراردادن زباله رأس ساعت قانونی درب منزل هنوز عملی نشده است و شهروندان هر ساعتی که بتوانند زباله‌های خود را در معابر قرار می‌دهند.

شهردار زابل بیان کرد: از طرفی همچنین حضور ۲۴ ساعته خودروهای حمل زباله در محلات باعث فرسودگی و ازکارافتادن برخی از این خودروها شده است که هر بار نیاز به تعمیر دارند.

وی تصریح کرد: در مدت‌زمان تعمیر خودروهای فرسوده هرچند که خودروهای جایگزین به برخی از معابر اعزام می‌شوند اما ممکن است برخی از معابر در این مدت‌زمان بدون خودرو بمانند و همین امر باعث می‌شود که زباله‌های یک محله با تأخیر چندساعته جمع‌آوری شود.

خمری تصریح کرد: از شهروندان تقاضا داریم که زباله‌های خود را رأس ساعت و همچنین در سطل‌های زباله تهیه شده در ابتدای هر کوچه قرار دهند تا فعالیت پاکبانان نیز راحت‌تر شود.

شهرداری‌های منطقه سیستان در حال تجهیز

محمد سرگزی نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی نیز در این خصوص به خبرنگار ما گفت: تجهیز شهرداری‌های منطقه سیستان به ماشین‌آلات موردنیازشان و رفع کمبودها در این بخش می‌توانید بر خدمات‌رسانی شهرداری‌ها تأثیر مثبتی گذارده و موجبات رضایت شهروندان شود.

وی افزود: از همین رو یکی از برنامه‌های کاری ما پیگیری جهت تجهیز و بهسازی ماشین‌آلات مورداستفاده شهرداری‌های منطقه سیستان است.

سرگزی بیان کرد: در گام نخست این برنامه از سوی سازمان شهرداری‌ها به هر کدام از شهرداری‌های شهرهای نیمروز، قرقری و زهک یک دستگاه ماشین مخصوص حمل زباله تحویل شد و مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: همچنین به هر کدام از شهرداری‌های هیرمند و بنجار یک دستگاه بیل مکانیکی بکهو اختصاص پیدا کرد.
وی گفت: تجهیز سایر شهرداری‌های منطقه به ماشین‌آلات موردنیاز نیز در دست اقدام می‌باشد و تا ماه آینده این موارد به سایر شهرداری‌ها نیز تحویل خواهد شد.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۶۲۶۵


ارسال