سه شنبه ۳۱ فروردين ۱۴۰۰ ,20 April 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۵ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۰۸:۰۰
زخم های کم آبی درمانی ندارد؛
کاهش 96 درصدی بارش‌ها در جنوب شرق کشور/ زنگ خطر تنش آبی به صدا درآمد
 
با کاهش بارش ها در جنوب شرق کشور و با توجه به وابستگی بیشتر نقاط سیستان و بلوچستان برای تامین آب به بارش های سالیانه می توان گفت که زنگ خطر تنش آبی در این خطه به صدا درآمد.
به گزارش عصرهامون؛ طبق اعلام مسئولان هواشناسی، در پی کم بارشی ها و خشکسالی های دو دهه اخیر، اقلیم بخش قابل توجهی از مساحت سیستان و بلوچستان از خشک به فرا خشک تبدیل شده است.

اما امسال شرایط به قدری سخت تر از سال گذشته است، چراکه از ابتدای سال زراعی، حدود پنج میلی متر باران در این خطه باریده است که نسبت به سال گذشته حدود 96 درصد و نسبت به بلندمدت بیش از 90 درصد کاهش را نشان می دهد.

با توجه به وابستگی این دیار به بارش های سالیانه برای تامین آب و ناپایداری منابع آبی، به دلیل افزایش تبخیر و کاهش بارندگی، به زودی شاهد چالش هایی برای تامین آب خواهیم بود.

وابستگی آب زاهدان به رودخانه هیرمند

در همین راستا علیرضا قاسمی، مدیرعامل آبفای سیستان و بلوچستان در گفت و گو با خبرنگار ما بیان کرد: در زمان کنونی برای افزایش میزان ظرفیت تولید آب، منابع آبی جدیدی وجود ندارد و آب شرب زاهدان از چاه نیمه های سیستان تأمین می شود که خود وابسته به رودخانه هیرمند است و شرایط پایداری ندارد.
 
وی با بیان اینکه زیرساخت های فعلی جوابگوی نیاز روزافزون و رشد بی‌رویه جمعیت مرکز پهناورترین استان کشور نیست، افزود: با وجود اینکه همواره تلاش شده تا خدمات‌رسانی به بهترین شکل به مشترکان ارائه شود، ولی متاسفانه طی سالیان اخیر با رشد بی رویه جمعیت و همچنین بروز خشکسالی‌های متوالی در سطح استان، این امر تأمین آب شرب را با چالش‌های جدی مواجه ساخته است.
 
اضافه شدن مشترکان جدید و ثابت ماندن ظرفیت تولید آب

این مقام مسئول ادامه داد: در سالی که گذشت مشترکان جدیدی در حاشیه شمال شهر و 100 درصد اراضی غرب شامل شهرک الغدیر، مسکن مهر سه خانواری، شهرک جهاد و شهرک برق،اضافه شدند این در حالی است که ظرفیت تولید آب زاهدان که حدود هزار و هفتصد و پنجاه لیتر در ثانیه بوده ثابت مانده و زاهدان با کمبود 800 لیتر در ثانیه آب به یکی از پر تنش ترین شهرهای استان در تابستان ها و زمان پیک مصرف تبدیل شده است.
 
 وی اذعان کرد: همچنین در سالی که گذشت سیستان و بلوچستان رتبه اول کم‌بارش ترین استان کشور را به خود اختصاص داد و با کاهش 96 درصدی بارندگی، زنگ تنش آبی بیش از گذشته به صدا در آمد و برای استانی که تأمین آب شرب 18 شهر آن وابسته به بارش‌های سالیانه است شرایط بحرانی را رقم زد.
 
افزایش 23 درصدی مصرف آب با شیوع کرونا
 
قاسمی اضافه کرد: از سوی دیگر عجین شدن زندگی مردم با ویروس منحوس کرونا که خود به تنهایی باعث افزایش 23 درصدی مصرف آب مشترکین نسبت به دوران مشابه گذشته شده است نیز مزید بر علت گردیده تا تابستان‌های سختی را پیش رو داشته باشیم.
 
وی با اشاره به اینکه صحیح مصرف کردن را باید از الان آغاز کنیم اذعان داشت: تغییر در سبک زندگی برای سازگاری با کم‌آبی امری ضروری است و می‌بایست حتی‌المقدور از آب شربی که با هزینه بالا و زحمت زیاد تهیه می شود، محافظت کرد. وی افزود: هر فرد با مصرف بهینه می‌تواند حافظ و حامی منافع جمعی باشد، و افراد جامعه با علم و اطمینان از اینکه هر رفتاری که به سود جامعه باشد به سود آنها نیز هست و هر کاری که زیانی به جامعه برساند به آنها هم ضرر می‌زند، باید مسئولانه رفتار کنند چرا که هر چقدر مخازن موجود آب ما کمتر و صحیح‌تر مصرف شود ما تابستان بهتری را پشت سر خواهیم گذاشت.
 
2 پروژه مهم برای کاهش تنش آبی در دست اجراست

 
مدیرعامل آبفای سیستان و بلوچستان ادامه داد: در سال گذشته 2 پروژه‌ی مهم برای جبران بخشی از کمبود آب شهر زاهدان را آغاز کردیم و در این راستا در گام نخست اقدامات لازم جهت راه اندازی فاز چهارم آب شیرین کن زاهدان با ظرفیت 15 هزار متر مکعب در شبانه روز، با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی به مبلغ 620 میلیارد ریال صورت پذیرفت که در حال حاضر 10 هزار متر مکعب آن آماده است.
 
وی با بیان این که با احتساب هر متر معکب برای یک مشترک در تابستان، این پروژه مشکل ۱۵ هزار خانوار را حل خواهد کرد، بیان کرد: سال 98 نظر مساعدی از سوی شرکت مهندسی آب و فاضلاب به استان صورت گرفت که به واسطه آن ۴۸ میلیارد تومان از محل اعتبارات تنش آبی کشور که مجموع آن زیر ۵۰۰ میلیارد تومان بود، معادل ۱۰ درصد به سیستان و بلوچستان رسید.
 
اضافه کرد: در همین راستا پروژه‌هایی را در استان برای رفع تنش آبی شروع کردیم که دومین و شاخص ترین آن طرح تأمین آب اضطراری شهر زاهدان  از دشت حرمک با عملیات حفر و تجهیز 6 حلقه چاه و اجرای 23 کیلومتر خطوط جمع‌آوری و انتقال، 48 کیلومتر خطوط انتقال نیرو و بهره گیری از قطعات اجرا شده‌ی خط دوم انتقال آب از چاه نیمه به زاهدان و افزایش ظرفیت تأمین به میزان 250 لیتر بر ثانیه با اعتباری بیش از 650 میلیارد ریال است.
 
وی در خاتمه عنوان نمود: در اقدامی ضربتی و جهادی تاکنون پنج مرحله از اتصال خط انجام شده است و در تلاشیم این پروژه را هرچه سریع تر به سرانجام برسانیم و امید است با اجرای پروژه های میان‌مدت و درازمدت، تنش آب شرب به حداقل برسد.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۶۲۸۱


ارسال