سه شنبه ۳۱ فروردين ۱۴۰۰ ,20 April 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۱۴ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۴۸
رئیس مالکیت فکری دانشگاه علوم پزشکی زاهدان خبر داد؛
دریافت برگه سبز ثبت اختراع در زمینه ارتوپدی توسط عضو مرکز رشد دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
 
لیلی محمدی گفت: بهر وز شاهین فر عضو مرکز رشد دانشگاه علوم پزشکی زاهدان موفق به دریافت برگه سبز ثبت اختراع " دستگاه ترکیبی برون کاشت جهت قرار گیری صحیح استخوان شکسته در اندام تحتانی" شد.
 لیلی محمدی، رئیس مالکیت فکری دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با اشاره به اینکه شکستگی های استخوانی یکی از نتایج درمان پذیر حوادث منجر به تروما است، در گفت و گو با عصرهامون بیان کرد: در شکستگی های باز که پوست بدلیل شکستگی استخوان، شکافته شده،  عموما برای جلوگیری از ایجاد عفونت، از اکسترنال فیکساتور استفاده می شود که غالبا  انواع فیکساتورهای موجود در بازار توانایی حفظ مناسب زاویه یا چرخش بین دو قطعه شکسته را ندارند که این اختراع با نام آسافیکس این قابلیت را دارد.

وی افزود: این اختراع در حقیقت، یک وسیله ثابت سازی خارجی استخوان با امکان جا اندازی راستا و زاویه استخوان شکسته بعد از عمل جراحی و بدون نیاز به بستری مجدد و ایجاد درد مضاعف ناشی از آن در بیمار و یا تحمل عوارض داروهای بیهوشی و صرف هزینه اضافی است که از ادغام دو مقوله و سیستم وسیع ثابت کننده های خارجی بدن و ایجاد توانایی مضاعف و کارا به وجود آمده است.
 

محمدی ادامه داد: گاه در شکستگی استخوان اعم از باز یا بسته، چند تکه از دو یا چند قطعه شکسته به خصوص نزدیک مفاصل، بقدری کوچک و کوتاه است که  امکان ثابت نگه داشتن آن وجود ندارد قطعات دستگاه آسافیکس در محل اتصال به یکدیگر دارای ابزاری است که عملکردی مانند مفصل داشته و  قابلیت جااندازی (ریداکشن) استخوان بعد از جراحی را فراهم می کند.

وی با اشاره به اینکه این دستگاه در اعمال جراحی جهت افزایش طول استخوان پا برای افزایش قد نیز استفاده می شود، افزود: آسافیکس از یک طرف خصوصیات دستگاه ایلیزاروف را داشته و از قوانین و مکانیک آن تبعیت می کند و از طرف دیگر از قوانین ساختار سیستم شنز اسکرو وکلمپ یا اکسترنال فیکساتورهای معمولی معروف به A.O  بهره مند است.

وی اضافه کرد: به جرات می توان گفت این اختراع، با توجه به ابتکار مخترع، از انواع خارجی موجود در بازار قوی تر و دقیق تر عمل می کند.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۶۲۹۰


ارسال