سه شنبه ۳۱ فروردين ۱۴۰۰ ,20 April 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۵ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۵۳
مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان خبر داد؛
مشاهده پرنده نادر بوچانگا برای اولین بار در کنارک
 
وحیدپورمردان گفت: اولین مشاهده پرنده نادر بوچانگا در شهرستان کنارک ثبت شد.
وحید پورمردان، مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان در گفت و گو با عصرهامون بیان کرد: طول بدن این گونه ۳۰ تا ۳۱ سانتی متر و طول بالهای آن ۱۳ تا ۱۴ سانتیمتر و بدنی یک دست سیاه با دم بلند و دو شاخه دارد.

وی افزود: بوچانگا در میان درختان پراکنده پهن برگ، اراضی مزروعی و اطراف روستاها و حتی در شهرها دیده و اغلب به تنهایی و گاهی به صورت جفتی مشاهده می شود، ولی زمستان ها در دسته های کوچک است.

پورمردان ادامه داد: بوچانگاها حشره خوار هستند و گاهی از مارمولک ها و حتی پرندگان کوچک تغذیه می کنند، برای شکار طعمه روی شاخه‌های بدون برگ در بالاترین نقطه از درختان، سیم های برق، حصارها و یا پشته های گلی در مزارع می نشیند و اطراف را برای یافتن حشرات زیر نظر می‌گیرند، همچنین برای صید حشرات در اطراف دام های اهلی یا حیوانات وحشی دیده می شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان اظهار کرد: "زارودنی" در تابستان ۱۸۹۸ میلادی تعداد چهار تا پنج از این گونه را در منطقه رود بمپور در جنوب شرق سیستان و بلوچستان گزارش کرد و تاکنون از حضور این گونه درکنارک گزارشی ثبت نشده بود و این اولین گزارش از ثبت این گونه در این شهرستان است.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۶۳۲۸


ارسال