سه شنبه ۳۱ فروردين ۱۴۰۰ ,20 April 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۸ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۰۵
نوده‌فراهانی در گفت‌وگو با دانا مطرح کرد؛
اصناف مخالف تعطیلی ۱۰ روزه هستند؛ ۳میلیون نفر بیکار می‌شوند/ برخورد با گران فروشان در ماه رمضان
 
رئیس اتاق اصناف تهران با تاکید بر اینکه اصناف مخالف تعطیلی ۱۰ روزه هستند، گفت: اجرای پروتکل‌های بهداشتی و نظارت بر آن برای کنترل کرونا موثرتر از تعطیلی است و تعطیل کردن باعث بیکاری سه میلیون نفر خواهد شد.
به گزارش عصر هامون به نقل از خبرنگار اقتصادی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ پس از اعمال نشدن محدودیت برای سفرهای نوروزی و در کنار آن دید و بازدیدها، شیوع کرونا در کشور دوباره تشدید شد و امروز تمامی مراکز استان‌های کشور به وضعیت  قرمز برگشت.
بر اساس تصمیمات ستاد ملی کرونا در شرایط قرمز کرونایی تنها مشاغل ضروری در گروه یک مجاز به فعالیت هستند. در شرایط نارنجی مشاغل گروه ۱ و ۲، در شرایط زرد مشاغل گروه ۱ تا ۳ و در شرایط آبی هر چهار گروه مشاغل می‌توانند فعالیت کنند.
بر این اساس در حال حاضر در تهران باید فقط مشاغل گروه یک فعالیت کنند؛ علیرضا زالی فرمانده عملیات مقابله با کرونا در تهران هم برای گذر از این بحران، تعطیلی یک هفته تا ۱۰ روزه در استان تهران را به دولت پیشنهاد داد. ایرج حریرچی، معاون وزیر بهداشت نیز، گفت که در حال حاضر در شهر تهران محدودیت‌ها و تعطیلی مشاغل گروه ۲، ۳ و ۴ اعمال می‌شود.
این در حالی است که براساس مشاهدات میدانی خبرنگار دانا، تعطیلی مشاغل گروه ۲ در تهران را اجرایی نمی‌شود؛ به طوری که در حال حاضر تمام مراکز خرید و پاساژهای غیرضرور نیز فعال هستند. اتاق اصناف نیز هنوز درباره تعطیلی‌ها اظهار نظری نکرده است هر چند در روزهای اخیر تنها تعطیلی مجموعه‌های ورزشی، نمایشگاه‌ها و گالری‌ها و مراکز تعویض پلاک در تهران اعلام شد.
 
اصناف مخالف تعطیلی ۱۰ روز/ نظارت‌ها بیشتر شود
 
قاسم نوده‌فراهانی، رئیس اتاق اصناف تهران در همین زمینه و درگفت‌وگو باخبرنگار راه دانا؛ گفت: به نظرم تعطیلی در بهبود وضعیت کرونایی اثر چشم‌گیری نخواهد داشت، مگر مکان‌هایی که اجتماعات کنترل نشده وجود دارد تعطیل شود؛ مثلاً بعضی از پاساژها که اجتماع برای خرید در آنها زیاد است.
وی پیشنهاد داد: بهتر است اگر ستاد کرونا قصد دارد دستورالعمل جدیدی در زمینه وضعیت قرمز کرونایی کشور صادر و اجرایی کند، آن را به اصناف هم اطلاع دهد تا از طریق بازرسان و اتحادیه‌ها و مسئولان مراکز خرید به عنوان بازوی اجرایی عمل کنیم.
رئیس اتاق اصناف تهران ادامه داد: یکی از مشکلات سال گذشته پس از تعطیلی‌های پیاپی عدم آگاهی اصناف درباره روش‌های پیشگیری از این ویروس بود؛ اما امروز آگاهی اصناف برای اقدامات پیشگیرانه بالا رفته است. آموزش‌ها در این مدت به مردم آموخت که ممکن است سال‌ها با این شرایط زندگی کنیم و تا واکسیناسون عمومی انجام نشود و ایمنی به سطح بالایی نرسد، این شرایط ادامه دارد.
 
نوده‌فراهانی تاکید کرد: اصناف در روزهای گذشته مجددا به همه اتحادیه‌ها و واحدهای صنفی ابلاغ کرد که هر چه بیشتر پروتکل‌های بهداشتی را اجرا و قوانین را رعایت کنند بهتر است تا کشور را ۱۰ روز تعطیل کنیم و با پیامدهای آن مثل تعطیلی بیش از یک میلیون واحد تجاری و بیکاری بیش از سه میلیون نفر را شاهد باشیم.
وی با طرح این سوال که اگر تعطیلی اجرا شود، آیا فرد تمام ۱۰ روز را در خانه می‌ماند؟، پاسخ داد: جواب این سوال را همه می‌دانیم؛ پس اگر بر الزامات در بکارگیری دستورات ستاد ملی کرونا تاکید کنیم تا واحدهای صنفی در حین فعالیت، پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند، بهتر است؛ البته در کنار آن نظارت هم بیشتر انجام می‌شود و همزمان از شیوع جلوگیری کنند؛ کارآمدتر از تصمیم برای تعطیلی است.
 
برخودرو با گران فروشان در ماه رمضان
رییس اتاق اصناف اضافه کرد: تعطیلات در قیمت کالاها تاثیری ندارد؛ البته نمی‌گوییم متخلف در اصناف وجود ندارد ولی ملاک قیمت برای صنوف، نرخنامه و سود مصوب است و با هر ریال دریافت اضافه برای واحد متخلف پرونده تشکیل شده و توسط اصناف و تعزیرات حکومتی بررسی و اعمال قانون می‌شود.
 
قیمت آش و حلیم روز شنبه اعلام می‌شود
نوده‌فراهانی درباره وضع قیمت‌ها در هفته‌هی پیش رو هم گفت: برنج هندی ۱۸ هزار و ۵۰۰ تومان، برنج تایلندی ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان، شکر ۸ هزار و ۷۰۰ تومان است و هیچ کس حق ندارد گران‌تر بفروشد؛ قیمت آش و حلیم هم برای ماه رمضان روز شنبه اعلام می‌شود.
وی با اشاره به توزیع ۱۸ کالای مشمول در همه فروشگاه‌ها تا پایان ماه رمضان به فروشندگان و اصناف توصیه کرد: به مناسبت ماه مبارک رمضان کالا‌ها را با حداقل سود ممکن عرضه کنند و از ثواب این ماه بهره ببرند البته برای بازار ماه رمضان برنامه‌ریزی شده و کمبودی در زمینه تهیه و توزیع ارزاق و کالا‌ها نداریم.
انتهای پیام/ط
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۶۴۵۹


ارسال