سه شنبه ۳۱ فروردين ۱۴۰۰ ,20 April 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۸ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۲۷
کرونا عامل کاهش اهدا خون در جنوب شرق کشور؛
تسریع در خون دهی باعث نجات جان بیماران تالاسمی می شود/ اهدای خون 60نفر از بسیجیان شهر پلان
 
۶۵۰ بیمار تالاسمی این شهرستان نیازمند خون هستند و می‌طلبد مردم در زمینه اهدای خون بصورت جدی ورود تا مشکلات این قشر را مرتفع کنیم.
به گزارش عصرهامون به نقل از چهاربهاران، با شیوع ویروس کرونا و پاندمی آن در جهان میزان اهدای خون در همه کشورها روند نزولی داشته و در برخی کشورها تا ۷۰ درصد کاهش مشاهده شده و در ایران نیز این روند تا ۳۵ درصد هم گزارش شد، اما اکنون شاهد کاهش ۱۰ درصدی اهدای خون در کشور هستیم.
 
پس از شیوع ویروس کرونا شاهد تشکیل کمپین هایی برای اهدای خون بودیم و مردم هم ما را در این امر یاری کردند و از سویی دیگر همکاری بسیج در کنار دیگر ارگان ها موجب شده که خون مورد نیاز بیماران از جمله بیمارانن تالاسمی تامین شود.
 
بیماران تالاسمی در جنوب سیستان و بلوچستان بخصوص در شهرهای های نیک شهر، کنارک و چابهار از مصرف کنندگان دایمی خون هستند و خون مورد نیاز آنها باید تامین شود و اگر روند اهدا خون کاهش یابد مشکلات جبران ناپذیری برای این بیماران ایجاد کرد.
 
عبدالرزاق صابری؛ رئیس انتقال خون چابهار در گفت و گو با خبرنگار چهاربهاران بیان کرد: در حال حاضر میزان ذخیره خون به طرز چمشگیری کاهش پیدا کرده و از آنجایی که نیاز به فرآروده های خونی برای بیماران تالاسمی همیشگی است متاسفانه با شیوع ویروس کرونا مردم کمتر به اهدای خون توجه نشان می دهند.
 
وی افزود: از همه اهدا کنندگان خون تقاضا داریم که در انجام این کار با اولویت قرار دادن آن، تسریع ببخشند تا بتوانیم به همه نیازمندان خدمت رسانی کنیم.
 
وی ادامه داد: ۶۵۰ بیمار تالاسمی این شهرستان نیازمند خون هستند و می‌طلبد مردم در زمینه اهدای خون بصورت جدی ورود تا مشکلات این قشر را مرتفع کنیم.
 
رئیس انتقال خون چابهار با اشاره به نگرانی مردم از انتقال ویروس کرونا تصریح کرد: شیوع گسترده ویروس کرونا و ایجاد نگرانی های زیاد در جامعه، یکی از دلایل جدی در کاهش آمارهای حضور و اهدای خون مردم است اما آنها یقین داشته باشند که اهدای خون به دلیل رعایت کامل شیوه نامه های بهداشتی، در بالاترین سطح سلامت قرار دارد.
 
صابری با اشاره به اینکه سن قابل قبول برای اهدا کننده خون ۱۸ سال و حداکثر سن ۶۰ سال تمام است خاطرنشان کرد: از هر فرد سالم بالای ۵۰ کیلوگرم وزن و سن بالای ۱۸سال تا سن ۶۰ سال ۱۰.۵ سی سی یا میلی لیتر به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خون گرفته می شود و حجم کیسه های خون اهدایی ۴۵۰ سی سی یا میلی لیتر است.
 
60نفر از بسیجیان شهر پلان چابهار خون اهدا کردند
 
 اکبر بادپا؛ فرمانده حوزه شهید شهرامفر پلان در گفت و گو با خبرنگار چهاربهاران بیان کرد: 60 نفر از مردم بسیجی شهر پلان در راستای کمک به بیماران نیازمندان در یک اقدام جهادی خون را اهدا کردند.
 
وی افزود: با توجه به شیوع ویروس کرونا و کاهش اهداء کنندگان و ذخیره خون، اين افراد با حضور خود در تامین 40 واحد خون براي كمك به بيماران نيازمند موثر واقع شدند.
 
وي با اشاره به اينكه مردم پلان همواره آماده خدمت رساني به مردم و ارائه خدمات امدادي به نيازمندان هستند تصریح کرد: اهداي خون به عنوان يك اقدام خداپسندانه با هدف ترويج و نهادينه كردن فرهنگ خون دهی براي رفع مشكل بيماران نيازمند انجام می شود.
 
بادپا خاطر نشان کرد: اهدا خون هم مثل سایر عرصه ها یک کار جهادی است و می تواند در حفظ سلامت جامعه تاثیر بسزایی داشته باشد.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۶۴۷۳


ارسال