در پی انتشار یک گزارش مطرح شد؛

طرح های مشارکتی مشمول اقدام ملی مسکن نمی شود/ محاسبه آورده مردم؛ براساس قیمت تمام شده ساخت

11 ارديبهشت 1400 ساعت 8:54

ابوالفضل مهدیار، معاون امور مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی سیستان و بلوچستان گفت: طرح های مشارکتی مشمول طرح اقدام ملی نمی شود، تعاونی ها هر میزان زمین درخواست کنند به آن ها اعطا می شود و پول زمین را از آن ها نمی گیریم و هر تعداد واحدی که ساخته می شود مربوط به مردم است.


به گزارش عصرهامون، به تازگی گزارشی در این پایگاه خبری با عنوان جام زهرآگینی که به اجبار باید نوشید/کیسه دوزی پشت پرده برای آورده مردم منتشر شد که در آن گلایه های یکی از مسئولان تعاونی های مسکن زاهدان در رابطه با مشکلات طرح اقدام ملی مسکن آورده شده بود.

در این گزارش وی ضمن انتقاد از طرح مسکن ملی، گفت: در سال های پایانی از دولت تدبیر و امید اجرای طرح ساخت واحدهای مسکونی با عنوان طرح "اقدام ملی مسکن" آغاز شد که در ابتدا با کش و قوس های فراوانی همراه بود و پس از مدتی به اتحادیه انبوه سازان مسکن و تعاونی های مسکن جهت اجرا واگذار کردند.

وی در این گزارش، طرح مسکن ملی را جام زهری برای تعاونی های مسکن و مردم و بخشش با منت از حق الناس به حق الناس نامید و اظهار کرد راهی جز تمکین خواسته مسئولان نداریم و در این طرح کیسه دوزی از مال مردم شده است.

بر این اساس سوالات زیادی در ذهن خوانندگان این گزارش به ویژه متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن ایجاد شد و آن ها را برای ادامه راه و تامین آورده دچار تردید کرد.

خبرنگار ما در تماس تلفنی با معاون امور مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی سیستان و بلوچستان ابهامات مطرح شده در این گزارش را جویا شد.

در طرح اقدام ملی زمین رایگان است

ابوالفضل مهدیار، معاون امور مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی سیستان و بلوچستان در این زمینه به خبرنگار ما بیان کرد: اینکه عنوان می شود باید از هر ۱۰۰خانه ای که تعاونی های مسکن و انبوه سازان می سازند ۳۰ الی ۳۵ خانه را به دولت بدهند و پول این واحدها توسط مردم ثبت نام کرده برای طرح مسکن ملی پرداخت شود درست نیست.

وی ادامه داد: در طرح های مشارکتی زمین از سمت دولت اعطا می شود و سرمایه گذار مسکن می سازد که دولت به نسبت یک به سه با سرمایه گذار شریک می شود و اگر ۱۰۰ واحد ساخته شود ۳۰ واحد مربوط به دولت است که هزینه ساخت ۳۰ واحد هم توسط سرمایه گذار پراخت می شود.

این مقام مسئول تصریح کرد: در طرح اقدام ملی مسکن، تعاونی ها هر میزان زمین درخواست کنند به آن ها اعطا می شود و پول زمین را از آن ها نمی گیریم و هر تعداد واحدی که ساخته می شود مربوط به مردم است.

طرح های مشارکتی مشمول اقدام ملی مسکن نمی شود

معاون امور مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی سیستان و بلوچستان گفت: اما در طرح های مشارکتی، تعدادی از واحدها مربوط به دولت است و پول زمین در قالب واحدهای ساخته شده از سرمایه گذار دریافت می شود و سرمایه گذار به جای پول زمین به دولت واحد می دهد و دولت هم واحد را دوباره در اختیار مردم می گذارد.

دیار اظهار کرد: طرح های مشارکتی مشمول اقدام ملی مسکن نمی شود و در حال حاضر اصلا در سیستان و بلوچستان انجام نمی شود و مربوط به سال های گذشته حتی پیش از اجرا طرح مسکن مهر در استان بود.

وی ادامه داد: اینگونه نیست که ارگان هایی مانند شهرداری، آتش نشانی، شرکت برق و ... برای خدماتی که در آینده ممکن است ارائه شود از الان پول بگیرند، این کار انجام نمی شود و اگر فردی مستنداتی در این زمینه دارد می تواند با مراجعه به اداره کل راه و شهرسازی این موضوع را بررسی کند.

این مقام مسئول اظهار کرد: تنها هزینه های آماده سازی دریافت می شود که در قالب طرح اقدام ملی مسکن در حال کار است، برای هر اقدامی همان زمان اجرا پول دریافت می شود و قرار نیست برای کارهایی که ممکن است در سال های آینده به انجام برسد اکنون پول دریافت شود و هیچ دستگاهی این کار را انجام نمی دهد.

هزینه آورده مردم براساس قیمت تمام شده ساخت است

معاون امور مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی سیستان و بلوچستان  بیان کرد: هزینه آورده مردم هم بر اساس قیمت تمام شده ساخت است، دلیل اینکه تعاونی های مسکن به جای انبوه سازان در طرح اقدام ملی مسکن به کار گرفته شده اند همین است.

مهدیار اظهار کرد: زیرا انبوه ساز مانند پیمانکار است و برای ساخت و ساز درصدی سود دریافت می کند، اما تعاونی های مسکن بر اساس قیمت تمام شده هزینه را دریافت می کنند که بدون سود است و با تایید هزینه ها و تراز مالی از سوی اداره تعاون به همان قیمت به اعضا مسکن تعلق می گیرد.

وی گفت: اگر اعضا زود پول را بدهند سریعتر پروژه اجرا می شود و به تورم نمی خورد، اما اگر مانند برخی از پروژه های مسکن مهر، افراد آورده خود را دیر تحویل دهند که فایده ای ندارد و کار به سرعت انجام نمی شود.

وام فعلا ۱۰۰ میلیون تومان است

مهدیار بیان کرد: ۵۰ درصد تخفیف در هزینه های نظام مهندسی برای طرح اقدام ملی مسکن در نظر گرفته شده و از روز اول هم این سازمان همکاری لازم را داشته است، یعنی برای یک پروژه هزینه خدمات مهندسی، ناظر و مجری را با تخفیف ۵۰ درصد محاسبه کرده است.

وی ادامه داد: اگر مردم آورده داشته باشند و در هر مرحله ای بخواهند انصراف دهند برای آن ها جایگزین معرفی می شود و آورده آن ها کامل تحویل آن ها خواهد شد.

این مقام مسئول تصریح کرد: وام مسکن مربوط به طرح اقدام ملی مسکن در سیستان و بلوچستان هنوز به همه تعاونی ها پرداخت نشده است، فعلا ۲ پروژه دریافت کرده اند و باقی در حال تکمیل مدارک برای بانک هستند.

معاون امور مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی سیستان و بلوچستان افزود: میزان وام هم فعلا ۱۰۰ میلیون تومان است، افزایش وام خیلی مهم نیست، اما بازپرداخت آن برای مردم سخت است که ۱۲ ساله و ۱۸ درصد است.

مهدیار اظهار کرد: مسئول تعاونی مسکن که به دفتر این پایگاه خبری مراجعه کرده می تواند به اداره کل راه و شهرسازی مراجعه کند تا اگر خلافی شده و فردی هزینه اضافی دریافت کرده است از طریق حراست موضوع پیگیری شود.

وی بیان کرد: هزینه های تعاونی ها هر سال بررسی می شود، اداره تعاون سالانه مجمع برگزار می کند و هزینه ها بررسی و تراز مالی ارائه و توسط حسابرس ذی صلاح بررسی می شود، اگر مورد تایید اداره تعاون بود کار را ادامه می دهند، همچنین از نظر فنی هم نظام مهندسی ناظر دارد و بلوک به بلوک و واحد به واحد بررسی را انجام می دهد.

انتهای پیام/
 


کد مطلب: 137070

آدرس مطلب: http://www.asrehamoon.ir//fa/doc/news/137070/طرح-های-مشارکتی-مشمول-اقدام-ملی-مسکن-نمی-شود-محاسبه-آورده-مردم-براساس-قیمت-تمام-شده-ساخت

عصر هامون
  http://www.asrehamoon.ir/