شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰ ,4 December 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
سومین و آخرین مناظره نامزد‌های سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، با موضوع «دغدغه‌های مردم» امروز از ساعت ۱۷ در رسانه ملی آغاز شد.
به گزارش عصرهامون به نقل از راه دانا؛ سومین و آخرین مناظره نامزد‌های سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، با موضوع «دغدغه‌های مردم» امروز از ساعت ۱۷ در رسانه ملی آغاز شد.
مناظره اول نامزد‌های سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری روز شنبه ۱۵ خرداد با موضوع «اقتصادی» و مناظره دوم سه شنبه ۱۸ خرداد با موضوع «فرهنگی، اجتماعی و سیاسی» برگزار شد و هر کدام بیش از ۳ ساعت طول کشید.
پیش از آغاز مناظره آخر همانند دو مناظره قبل بر اساس قرعه کشی شماره صندلی نامزد‌ها در آخرین مناظره مشخص شد؛ ولی شیوه پرسش از کاندیداها و زمان پاسخگویی آنها در مناظره سوم متفاوت خواهد بود.
 
در مناظره های قبلی از هر کاندیدا یک سوال متفاوت پرسیده می‌شد اما بناست امروز سوال‌های مشترک از همه کاندیداها پرسیده شود و طبق آخرین تصمیمات، از هریک از نامزد‌ها ۷ پرسش درخصوص «دغدغه‌های مردم» پرسیده می‌شود که هریک ۷ دقیقه فرصت دارند به این سوالات پاسخ دهند.
 
سپس هریک از نامزد‌ها ۴ دقیقه فرصت دارند تا دیدگاه سایر نامزد‌ها را نقد کنند. 
 
مناظره سوم هم در دو قسمت برگزار می‌شود و زمان تقریبی هر قسمت از مناظره حدود ۹۰ دقیقه خواهد بود. در پایان مناظره هر ۷ نامزد فرصت جمع‌بندی مطالب بیان شده را خواهند داشت.
 
 
صندلی کاندیدا‌ها در استودیو مناظرات ریاست جمهوری با قید قرعه مشخص شد
 
 بر اساس قرعه‌کشی انجام شده، شماره صندلی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در سومین مناظره به شرح زیر است:
 
سعید جلیلی صندلی شماره ۱
 
علیرضا زاکانی صندلی شماره ۲
 
عبدالناصر همتی صندلی شماره ۳
 
سیدابراهیم رئیسی صندلی شماره ۴
 
محسن مهرعلیزاده صندلی شماره ۵
 
سیدامیرحسین قاضی‌زاده صندلی شماره ۶
 
محسن رضایی صندلی شماره ۷
 
در ادامه گزارش راه دانا از سومین مناظره انتخاباتی سیزدهمین دوره ریاست جمهور را مشاهد می‌کنید:
 
 
اطلاعیه کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری

به استناد ماده ۶۲ قانون انتخابات ریاست جمهوری برای تضمین برخورداری یکسان نامزد‌های ریاست جمهوری از امکانات دولتی، کمیسیونی به نام «کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات» تشکیل شده است.
این کمیته شامل وزیر کشور، دادستان کل، دبیر هیئت اجرایی مرکزی انتخابات وزارت کشور، رئیس سازمان صداوسیما و یکی از اعضای شورای نظارت بر سازمان صداوسیما به عنوان منتخب سه قوه است.
این کمیسیون موظف است طبق ماده ۶۴ قانون انتخابات ریاست جمهوری، اگر ضمن برنامه زنده «مناظره»، هر یک از نامزد‌ها درخصوص سایر نامزد‌ها یا دیگر اشخاص حقیقی و حقوقی، مطالب توهین‌آمیز یا هتک حرمت و یا مطالب مغایر با قوانین رسمی کشور، بیان کند، به میزان مناسب، زمان برای پاسخگویی در نظر گیرد.
برای احترام به افکار عمومی مردم شریف ایران، رعایت و اجرای قانون انتخابات ریاست جمهوری به نامزد‌های محترم یادآوری شده است.
امیدواریم سومین مناظره سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری با محوریت «دغدغه مردم» فضایی اخلاق‌مدارانه، آگاهی‌بخش و در جهت شناخت از برنامه‌ها ودیدگاه‌های نامزد‌های محترم پدید آورد.
 
نامزدها 7 دقیقه فرصت دادند تا تصویری از دولت خود برای رفع دغدغه های مردم ترسیم کنند
مرتضی حیدری در آغاز آخرین مناظره انتخاباتی گفت: در این برنامه یک سوال مشترک از هر هفت نامزد در باره اولویت های اصلی مردم پرسیده خواهد شد که دولت هر یک از نامزدها چه اولویت ها، رویکرده ها و چه دغدغه هایی را دنبال خواهند کرد.
 
 
وی افزود: نامزدها فرصت دارند در 7 دقیقه فرصت دارند تصویری از برنامه های خود برای آینده مردم ترسیم کنند.
 
حیدری ادامه داد: براساس تظرسنجی ها مرکز پزوهش های صداو سیما برخی از این دغدغه ها را آماده کردیم و نامزدها می توانند یا به این موارد یا موارد مورد نظر خود بپردازند.
 
 
مجری مناظره ها تصریح کرد: براساس بررسی ها 1- گرانی و نرخ بالای تورم ، 2- عدالت و کاهش فاصله طبقات، 3- رکود اقتصادی و کساد، 4- شفافیت مقابله با فساد و ارنت، 5- سامان دهی یارانه ها، 6- بیکاری و اشتغال و 7- تامین مسکن از جمله اصلی ترین دغدغه های مردم است.
 
 
قاضی‌زاده: منابع کشور به صورت نادرست در حال توزیع است
 
سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی در بخش اول سومین مناظره انتخاباتی در رابطه با «طرح جامع خود در خصوص ۷ دغدغه تورم، عدالت، رکود، مقابله با فساد، یارانه ها، اشتغال و مسکن»، گفت: این موارد به درستی دغدغه مردم هستند اما باید ریشه یابی شوند و در روش اصلاح آنها، اصلاح صورت بگیرد.
 
 
وی ضمن نشان دادن برخی تصاویر و نمودار درباره وضعیت توزیع منابع و درآمد در کشور، افزود: بر اساس شاخص هایی که داریم، روندهایی از سال ۱۳۴۵ تا کنون وجود داشته و در برخی استان ها وضعیت نرخ بیکاری و همچنین معضلات در حوزه اشتغال در حال افزایش است.
 
نامزد انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: موضوعات بسیاری نشان دهنده عدم توازن در توزیع خدمات آموزش و حوزه مسکن است. به طور مثال با اینکه افزایش تولید مسکن پیدا کرده ایم اما این افزایش باز محصور در چند استان بوده است. همین باعث شده کم کم یک مهاجرت سراسری شکل بگیرد و وضعیت ترکیب جمعیتی کشور تغییر پیدا کند و در پی این مهاجرت سراسری برخی آسیب های اجتماعی از جمله طلاق افزایش پیدا کرده است.
 
منابع کشور به طور نادرست در حال توزیع است
 
قاضی زاده هاشمی تاکید کرد: دلایل این معضلات روشن است، علت اصلی این است که منابع کشور به طور نادرست در حال توزیع است. مجموعه منابعی که در کشور وجود دارد، نادرست توزیع می شود و ساختارها متاسفانه استضعاف گر هستند.
 
وی خاطرنشان کرد: مردم این را از نحوه مدیریت نا کارآمد و کارنابلدی مسئولان می بینند و آنچه امروز در مردم دلزدگی ایجاد کرده این است که ما در پنجره طلایی هستیم، اما متاسفانه به جای اینکه وضعیت کشور مثل همه کشورهای در حال توسعه رشد پیدا کند دچار قفل و انسداد شده ایم.
 
نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: کارنامه همه دولت ها در این زمینه مشخص است و همه دولت ها نقاط ضعف و قدرتی داشته اند اما هنوز موضوعات اساسی حل و فصل نشده است، یعنی مشکلاتی که در گذشته ذکر می شده امروز هم ذکر می شود، حتی شاید وضع بدتر هم شده باشد. مفاهیم متعالی بسیاری از جمله آزادی و امثال اینها در گذشته ذکر می شد، اما امروز مسئله ما حداقل معیشت است.
 
قاضی زاده هاشمی تاکید کرد: اختلافات اجتماعی را مردم از نحوه مدیریت می بینند که بی اعتمادی به دولت ها را شکل داده است. در موضوع کرونا ببینید مردم چقدر گرفتار شده اند. خودم خانواده ای را می شناسم که مادر سرپرست خانوار فوت کرده و دو فرزند به جا گذاشته است و حالا امثال این خانواده ها با اختلال رفتاری مواجه می شوند و دچار سو تصمیم گیری می شوند و بعد هم تقصیر به گردن مردم می افتند.
 
وی بیان کرد: مردم یک سال است از کار و زندگی مانده اند و بین کار و جان گیر کرده اند و ما به ۶۰ درصد مشاغل که روزمزد هستند می‌گوییم کار نکن! خُب محبور می شوند برای کسب خود فعالیت کنند. وقتی هم صحبت می‌شود مورد عتاب و خطاب قرار می گیرند.
 
حاضرم با روحانی مناظره کنم
 
نامزد انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: خطاب به مسئولین مربوطه به خصوص جناب روحانی عرض می کنم که مناظرات را مورد تفقد  قرار داده اند. در جمع حاضر که کسی حاضر نیست عملکرد این دولت را گردن بگیرد بنده اعلام آمادگی می کنم، فقط شما از دفتر خود خارج شوید به صدا و سیما بیایید، بنده حاضر هستم هم در موضوع کرونا هم در همه موضوعات با شما مناظره کنم.
 
قاضی زاده هاشمی درباره موضوع گرانی بنزین، گفت: هنوز معلوم نشده است که چه کسی مقصر بوده است. ساختارهایی و ستادهایی درست کرده ایم که همه پشت آنها پنهان می شوند و نهایتا مقام معظم رهبری مجبور هستند وسط کار بیایند چراکه از مسئولان کسی حاضر نشد اظهار تاسف کند، یا استعفا بدهد یا عذر خواهی کند.
 
وی تاکید کرد: مسئله ما امروز در دولت گرانی، مسکن و بیکاری هست، اما مسئله اصلی نظام دیوان سالاری کشور است که هفتاد- هشتاد سال است تغییر نکرده و باعث شده روز به روز مردم مستضعف تر شوند و عده ای خاص که به رانت دولت و سیاست و قدرت وصل هستند برخوردار باشند و سایرین ضعیف بمانند.
 
نامزد انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: ما چه باید بکنیم؟ موضوع این است که سازو کارها در کشور باید تغییر پیدا کند و طرز تفکر مدیران و نوع نگاه آنها به مردم اصلاح شود. اصل ۵۶ قانون اساسی نحوه حاکمیت را اعمال حاکمیت مردم ذکر کرده است. درحالی که در عمل روز به روز مردم از دایره خارج شده اند.
 
قاضی زاده هاشمی فزود: حاج قاسم سلیمانی می گفت هرجا مردم در عرصه بودند آنجا موفق خواهید شد و هرجا مردم را خارج کردید ما با شکست روبرو شده ایم.
 
وی افزود: ما پیش بینی کرده ایم که  دولت را به مردم واگذار کنیم و بر همین مبنا دولت مردم را تشکیل داده ایم. بر اساس این واگذاری اختیارات اجرایی را به فرمانداران می دهد. همچنین اختیار عزل و نصب مدیران را به مردم خواهیم داد و اگر یک سوم مردم شهرستانی از مدیری ناراضی باشند و او را استیضاح کنند دولت موظف است او را عزل کند.
 
نامزد انتخابات ریاست جمهوری خاطر نشان کرد: همه شهرستان ها از نظر ما پایتخت هستند و همه شهرستان ها اختیارات هیئت وزیران را دارند. یک ماموریت ملی به عنوان پایتخت حوزه ای به آنها واگذار می شود که مسئول توسعه آن حوزه در کشور باشد. با این روش این نظام هفتاد ساله اصلاح خواهد شد.
 
 
رضایی: تاخت و تازها در سیاست اجازه حل مشکلات کشور را نمی‌دهد
 
محسن رضایی نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در اولین بخش از سومین مناظره انتخابات در پاسخ به سوالی در خصوص راهکارهایش برای مقابله با تورم، بی‌عدالتی، رکود، فساد، یارانه‌ها، اشتغال و مسکن گفت: در ابتدا میلاد با سعادت حضرت معصومه و روز دختر را تبریک می‌گویم، دغدغه‌هایی که شما گفتید را قبول دارم اما دغدغه های مردم بیشتر از این چیزهاست. اما ما باید ببینیم چرا این دغدغه ها تاکنون حل نشده است. ۵۰ سال است که گرانی، بیکاری، کاهش ارزش پول ملی داریم و رشد اقتصادی کشور معیوب است و یا نوسان دارد. چرا این مسائل حل نمی‌شود.
 
 
وی ادامه داد: ایران اسلامی امروز اقتدار از دست رفته خودش را بعد از ۳۰۰ سال به دست آورده است و در بعضی از زمینه‌های دفاعی و امنیتی پیشرفت‌های خارق‌العاده‌ای کرده، وقتی مردم این دو را می‌بینند و مقایسه می‌کنند، احساس می کنند یک جایی از کار گیر است. رهبر معظم انقلاب فرمودند راه‌حل‌ها مشخص است، نمی‌دانیم چرا نمی شود؟ من می‌خواهم در این جلسه رونمایی کنم که چرا نمی‌شود.
 
جنگ زرگری بین جناح‌های سیاسی راه افتاده است
 
رضایی افزود: وقتی نگاه می‌کنیم می‌بینیم چادر مشکی در اختیار یک عده است، ذرت در اختیار عده ای دیگر است، گوشت در اختیار عده دیگری، کمی که بیشتر توجه می‌کنیم آقازاده‌ها را می‌بینیم و عقب‌تر که می‌رویم مافیاها را مشاهده می‌کنیم. چرا اینها درست شده است؟ دولت ها و مدیران کشور چه کار می‌کنند؟ مدیران کشور جای دیگری مشغولند.
 
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: جنگ زرگری که بین جناح‌های سیاسی راه افتاده، همه آنجا درگیرند. یک دفعه بحث حجاب مطرح می شود، عده ای دیگر بحث فیلترینگ را پیش می کشند، عده ای دیگر می گویند چرا ایران در سوریه است، بحث موشک، دیوارکشی، کنسرت؛ یعنی هر چند وقت یک بار یک موضوعی مطرح می شود که عده ای موافق و مخالف آن هستند. جنگ زرگری این وسط شکل می‌گیرد و تمام انرژی ها و افکار به این سمت می‌رود.
 
تاخت و تازی که در سیاست راه افتاده، جلوی حل مشکلات را گرفته است
 
رضایی تصریح کرد: در این شرایط، امام و رهبر جامعه به آن پایان می‌دهد اما بعد از مدتی دوباره این غائله راه می‌افتد. در حقیقت این تاخت و تازی که در سیاست راه افتاده و این میدان های انحرافی که به وجود آمده است اجازه نمی دهد انرژی ملت ایران، دولت‌ها روی گرانی، رکود اقتصادی و یارانه‌های پنهان متمرکز شوند که باید ما این مساله را حل کنیم.
 
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: آیا قرار است رئیس‌جمهور بعدی همانند رئیس جمهورهای دولت های قبلی باشد و قصه قبلی دوباره تکرار شود. باید به این موضوعات پایان بدهیم. در اینجا به دو جراحی بزرگ نیاز داریم، اولین جراحی اصلاح درون قدرت ایران است که باید حکمرانی، مدیریت، قوانین و قواعد و ساختار آن با یک جراحی اساسی درون قدرت اصلاح شود. مساله دوم معماری نوین اقتصاد ایران است. اقتصاد ایران باید معماری شود وگرنه شما بیایید برای گرانی و نرخ تورم پیشنهاد دهید، وقتی زمین اقتصاد زمین گرمی است که هر چه برف روی آن می بارد بخار می شود و هوا می‌رود، همه برنامه‌ها خنثی می شود.
 
رضایی گفت: برنامه دولت ما این است که اولاً با به کارگیری همه اقوام ایرانی و همه شایستگان از اصولگرا، اصلاح‌طلب و همچنین به کارگیری همه بانوان و تمام ظرفیت‌های اهل تسنن و اقلیت‌ها دوباره یک حرکتی شبیه انقلاب و بسیج در دفاع مقدس درست کنیم و همه بیاییم با هم یک دولت قوی، پاسخگو و مسئولیت پذیر را ایجاد کنیم و بعد این دولت، اصلاحات را از درون قدرت آغاز کند و وضعیت نهادهای درون قدرت از نهادهایی که منتسب به مقام معظم رهبری است و همه برای دولت کار می‌کنند تا خود دولت و رابطه سه قوه با یکدیگر که معمولاً در نزاع و درگیری، دست به یقه می‌شوند و مردم را فراموش کرده و دنبال مسائل دیگر می‌روند و تا دیوان سالاری و وزارتخانه ها را حل کنند. ما برای این موضوعات برنامه داریم و از بالا تا پایین را اصلاح خواهیم کرد.
 
ما دزدی‌ها و رانتی که مافیا می‌خورند را قطع خواهیم کرد
 
وی با بیان اینکه برای بحث اقتصاد در سه سطح برنامه ریزی کرده است، گفت: ما اقتصاد را به سه سطح اقتصاد ملی، اقتصاد استانی و اقتصاد زندگی تقسیم کرده ایم. در سطح اقتصاد زندگی طرح کفایت زندگی را پیش بینی کردیم. ما یارانه ۴۵۰ هزار تومانی را پرداخت خواهیم کرد. نگران نشوید که این منابع از کجا می آید. اگر شما دزدی نکرده اید نگران نشوید. آنقدر دزدی بوده که ما آنها را درست خواهیم کرد. ما دزدی ها و رانتی که مافیا می خورند را قطع خواهیم کرد.
 
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: ما مشکلی در تهیه منابع یارانه ۴۵۰ هزار تومانی نداریم. همچنین به خانم های خانه دار حقوق خواهیم داد و مسکن سهل و ارزان را با قسط های ۴۰ یا ۵۰ ساله درست خواهیم کرد. همچنین با رونق کسب و کارهای خانگی و ۳۰ درصد سهام صنعت نفت را به مردم می دهیم. ما برای تک تک استان ها برنامه ریزی کرده ایم.
 
در سطح ملی ۱۴ مگاپروژه داریم
 
رضایی تصریح کرد: در سطح ملی ۱۴ مگاپروژه که یکی از آنها مساله مسکن و دیگری انرژی های نو است، برنامه ریزی کرده ایم. تا در سطح اقتصاد ملی و اقتصاد استانی و اقتصاد زندگی، اقتصاد ملی ایران را بازمعماری کنیم تا بتوانیم مشکلاتی که بیش از ۵۰ سال است گریبان مردم را گرفته حل وفصل کنیم.
 
 انتقاد از برنامه‌ها
 
وی در نقد به سخنان دیگر نامزدها، گفت: این نزاع سیاسی که ابتدا داخلی بود و بعد نفوذی‌ها آمدند و سوار آن شدند و امروز عملاً فضای سیاسی کشور را مدیریت می‌کنند و بازیگران این صحنه یا ناآگاه هستند یا آگاهانه دارند وقت کشور را می‌گیرند و نمی‌گذارند تمرکز دولت روی مسائل اصلی متمرکز شود.
 
نامزد انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: رهبر بزرگوار انقلاب بارها برای حل این مشکل ورود پیدا کردند. مثلاً سیاست‌های اصل ۴۴ اقتصاد مقاومتی را تعیین کردند که ابلاغ شده ولی حتی در مجلس بسیاری از این سیاست‌ها تبدیل به قانون نشده؛ چرا این اتفاق نیفتاده است؟
 
رضایی افزود: اگر این سیاست‌ها تصویب و برنامه‌ریزی می‌شد، خود به خود ریل اقتصاد ایجاد می‌شد. یا در مسئله مذاکرات، رهبر معظم انقلاب با خط‌ومشی نرمش قهرمانانه، امکان فوق‌العاده‌ای را به دولت دادند و جانانه نیز حمایت کردند.
 
تحریم‌های بسیار سنگین‌تری به وجود آمد
 
وی اضافه کرد: قرار بود اقدامات دولت تبدیل به یک شاهکار بزرگ در برابر تحریم‌ها شود ولی اتفاقی که افتاد این بود که نه تنها تحریم‌ها برطرف نشد، بلکه تحریم‌های بسیار سنگین‌تری به وجود آمد. این نشان می‌دهد که مسئله‌ به این شکل حل نمی‌شود. به قول آن دوست عزیزمان که جایش خالی است، «باید زیر میز زد» این‌گونه نمی‌شود کشور را اداره کرد.
 
حق مردم را از گردن کلفت‌ها می‌گیریم
 
نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه اقتصاد کشور نیاز به یک جراحی واقعی دارد، گفت: دولت ما با اقتدار و قانون، نظم و امنیت را در جامعه مستقر خواهد کرد، سیاست‌های نظام را عملیاتی می‌کند و حق شما مردم را از گردن کلفت‌ها می‌گیرد و به شما می‌دهد. همچنین خواسته‌های شما را با برنامه‌ریزی دقیق و به دست شما عملیاتی می‌کند.
 
رضایی تاکید کرد: این نفوذی‌ها و آلودگی‌های امنیتی که پشت صحنه با ایجاد نمایش و دعواهای زرگری، انرژی، نگاه شما و توانمندی دولت‌ها را به انحراف می‌کشند، از پستوها بیرون می‌کشیم و اجازه نمی‌دهیم این آلودگی‌های امنیتی با انتشار یک نواری، یکمرتبه کسی کنار برود و کسی دیگر جای او بیاید. مگر می‌شود سرنوشت یک ملت بزرگ را این‌گونه بگذاریم که هر کسی بخواهد هر کاری انجام دهد؟
 
وی تأکید کرد: برای اجرای برنامه نیاز به اقتدار داریم. برنامه دولت ما جراحی‌های بزرگی است، البته این جراحی‌های بزرگ را تنها نمی‌توان روی کاغذ اجرایی دارد بلکه نیاز به اقتداری دارد که تحقق پیدا کند. در کنار اقتدار ما باید عقلانیت را برگردانیم. اینکه عقلانیت فردی و جناحی آمده جای عقلانیت جمعی نشسته، یکی از بزرگترین خسارت‌های ما است. ما باید گفتگو با مردم و نخبگان را راه بیندازیم.
 
نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: اینکه هواپیما تأخیر می‌کند، می‌گوییم همینی که هست. می‌گوییم چرا مرغ گران شد، می‌گویند همینی که هست. می‌پرسیم چرا وام‌های میلیاردی بدون وثیقه است، می‌گویند همینی که هست. این رفتار بی‌احترامی به مردم است. مردم باید در گفتگو و تعاملات شرکت کنند. ما اگر تعاملات داخلی را راه نیندازیم، تعاملات خارجی بی‌نتیجه خواهد بود.
 
وی گفت: دولت ما دولتی از شایستگان است از همه گروه‌ها و همه کسانی که شایسته هستند.
 
 
رئیسی: جای برخورد با فساد در دولت است
 
حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری در بخش اول سومین مناظره انتخاباتی، در پاسخ به سوالی در رابطه با «طرح جامع خود در خصوص ۷ دغدغه تورم، عدالت، رکود، مقابله با فساد، یارانه ها، اشتغال و مسکن»،گفت: دغدغه هایی که اعلام کردید بخشی از دغدغه های مردم است. با نشست های کارشناسی و نشست هایی که با مردم در قوه قضاییه و آستان قدس داشتیم، اگر رای مردم به بنده تعلق گرفت برای مهمترین دغدغه های مردم راهکار پیدا کردیم.
 
 
سامانه شفافیت ایجاد می‌کنیم
 
وی افزود: سه موضوع اصلاح دولت، مبارزه با فساد و ناکارآمدی، حمایت از خانواده ها و محرومین و جهش تولید و رونق کسب و کار از دغدغه های مهم مردم است. ما در دستگاه قضایی با مفسد برخورد کردیم اما برخورد با فساد در دولت است. حتما باید، سامانه شفافیت داده های اقتصادی طراحی کرد که تمامی قرارداد ها پشت ویترینی قرار بگیرد تا مردم آن را ببینند.
 
نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه در تجربه مشابهی در آستان قدس، این اقدام را انجام دادیم،اظهار داشت: با شفافیت مواردی مانند، قاچاق کنترل خواهد شد. در خصوص اصلاح نظام بانکی و نظام مالیاتی نیاز به برنامه ریزی داریم. کاهش مالیات از ۲۵ درصد و واحدهای تولیدی به ۱۰ درصد با یک شیب ملایم امکان پذیر است. 
 
رئیسی تصریح کرد: به همه کارکنان دولت احترام می گذارم اما نظام اداری باید اصلاح شود.بسیاری از نظارت های پیشینی باید به نظارت پسینی تبدیل شود؛ مجوز درست است اما تا حدی. 
 
وی با بیان اینکه در خصوص خانواده ها و اقشار محروم، برخی موارد قابل تحمل نیست،اظهار داشت: اقدامات ما باید منجر به کاهش تورم تا نیم درصد و کمتر از آن شود. رونق کشاورزی و افزایش نظارت های میدانی و ارائه کارت اعتباری خرید برای سه دهک پایین، امکان پذیر است. باید برای تولید و ایجاد فعالیت های مولد جذابیت ایجاد کرد.
 
 بانک‌ها مانع تولید هستند
 
نامزد انتخابات ریاست جمهوری،با بیان اینکه ضابطه‌های دست و پاگیر و مجوزهایی که حال تولید کننده را می‌گیرد باید اصلاح شوند،گفت: ما بانک‌ها را یکی از موانع تولید می‌دانیم. بیش از ۵ میلیون بیکار و شبه‌بیکار داریم.
 
 
زاکانی: دولت روحانی فاجعه تورمی ایجاد کرده است/ ریشه فساد را خشک می‌کنم
 
علیرضا زاکانی نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری در سومین مناظره تلویزیونی گفت:عمده مشکلات کشور گرانی و تورم است به ویژه در حوزه خوراکی و پوشاک این تورم تشدید شده و مردم را بیچاره کرده است. تورم سال ۹۰، ۱۵ درصد و سال ۹۹، ۳۹ درصد و به صورت نقطه ای و مستمر ۵۹ درصد است. این فاجعه ای است که دولت آقای روحانی ایجاد کرده است.نقدینگی از ۶۰۰ هزار میلیارد تومان به ۳۵۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده یعنی تقریبا شش برابر شده، پایه پولی از ۲۰۰ هزار میلیارد تومان به ۵۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده است که باید آقای همتی پاسخ گو باشد.
 
 
وی اظهار داشت: دولت تلاش دارد تا از تورم و جیب مردم  ارتزاق کرده و خود را اداره کند. بنده در کوتاه مدت با مدیریت نرخ ارز و مدیریت نرخ بهره بانکی و در بلند مدت با اصلاح ساختار بودجه و شفاف‌سازی، اصلاح ناترازی بانک‌ها و حذف نقدینگی، در سال اول تورم را به نصف کاهش خواهم داد.
 
با مفسدان گردن کلفت درگیر شده‌ام
 
وی گفت: امروز رقابت بین غارتگران و غارت شدگان است. تلاش دارم که صدای مظلومان و غارت‌شدگان باشم. مفاسد و بی‌عدالتی بسیار بالاست. تلاش داشته‌ام که با گردن‌کلفت‌ها درگیر شوم، با دادستان تهران، وزیر ۲۰ سال پیش اطلاعات، وزیر نفت، معاون رئیس‌جمهور و برادر رئیس جمهور طرف شده ام غیر از این هم، چاره‌ای برای برخورد با فساد نیست.
 
زاکانی ادامه داد: باید ریشه فساد را خشک کرد. در دولت اصلاح و اقدام ریشه فساد را خشک خواهم کرد. با دستان خالی امروز مقابل مفسدین ایستاده ام.راه را بلد هستم. شبکه هایی که در دولت مجلس و دستگاه قضایی شکل گرفته بود، می شناسم و ریشه فساد را خشک می کنم.
 
پول های ناحق را از حلقوم مفسدان بیرون می‌کشم
 
نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: برخی واگذاری‌ها در دهه ۷۰ و ۸۰ صورت گرفته که یک قلم ۲۵۰ هزار میلیارد تومان به سه برادر داده شده که آن را از حلقوم مفسدان بیرون خواهم کشید.
 
وی افزود: علت رکود اقتصادی، رویکرد غلط دولت است که به خارج از کشور تکیه کرده بود. بنده جهش تولید را ملاک قرار خواهم داد که در این راستا تأمین مالی، مقررات زدایی، مالیات و بیمه، صادرات، نظام توزیع را سامان خواهم داد.
 
زاکانی تأکید کرد: در راستای شفافیت، مقابله با فساد اقتصادی و رانت‌خواری، باید تمرکززدایی و هویت دادن به شهرستان‌ها را برنامه ریزی کرد. برنامه استان ها و برنامه نظام مسائل شهرستان ها را تنظیم کرده ام، مسائل ۴۵۱ شهرستان را برای تمرکززدایی احصاء کردم.
 
تا پایان سال اول دولت الکترونیک ایجاد می‌کنم
 
وی گفت: در راستای ایجاد شفافیت، دولت الکترونیک را مستقر خواهم کرد که تا پایان سال اول این اقدام انجام خواهد شد.
 
وی تصریح کرد: رانت در دولت انجام و اصلاح به هیچ وجه وجود ندارد. ساماندهی یارانه پنهان و آشکار امری مهم است. در سال ۹۷ سازمان برنامه اعلام کرد که۶۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه پنهان است، شدت انرژی را باید مهار کرد این یارانه را ساماندهی می کنیم.
 
سیزدهمین نامزد انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: یارانه آشکار امسال ۲۵۵ میلیارد تومان است. این را مستقیماً به سمت مردم خواهیم برد.
 
دولت اقدام و اصلاح ماهانه به ۷۰ میلیون نفر بن کالای ۴۰ هزار تومانی خواهد داد
 
وی ادامه داد: دولت اقدام و اصلاح ماهانه به ۷۰ میلیون نفر بن کالای ۴۰ هزار تومانی خواهد داد، سه دهک پول نقد دریافت می کنند یک دهک ۲۵۰ هزار تومان، یک دهک ۲۰۰ هزار تومان و یک دهک ۱۵۰ هزار تومان که همه این پول در بودجه امسال هست و حواله به غیب نمی دهم.
 
زاکانی گفت: نرخ بیکاری موجود، نرخ بیکاری اعلام شده و دقیق نیست. ۶ میلیون و ۷۰۰هزار شغل طی زمانبندی مشخص ایجاد خواهیم کرد. سال اول ۵۰۰هزار شغل تا پایان چهار سال.
 
۵ میلیون و ۲۰۰ هزار مسکن در ۴ سال خواهم ساخت
 
وی اظهار داشت: ساخت یک میلیون مسکن تکلیفی است که مجلس مشخص کرده است.سالانه ۳۰۰هزار مسکن حمایتی خواهم ساخت و در پایان سال پنج میلیون و ۲۰۰هزار مسکن ساخته خواهد شد. یک میلیون و ۲۰۰هزار حمایتی است که ۶۰۰هزار برای زوج های جوان و ۶۰۰هزار برای خانواده های محروم است.
 
انتقاد از برنامه ها
 
زاکانی گفت: دولت روحانی و کسانی که در این دولت کار کرده اند، مظهر نخواستن و نتوانستن هستند. مشکل ما دروغگویی است. اگر واقعا پینوکیویی در عالم واقع در کسوت این آقایان پیدا می شد، باید دماغش چند دور، دور کره زمین می چرخید.
 
وی با بیان اینکه دولت با مردم صادق نیست و دروغ می گوید، گفت: آقای همتی آبان ۹۸ گفت که نرخ بنزین ۴ واحد درصد روی تورم تأثیر دارد. البته بعدا اعلام کردند که بنده با افزایش قیمت بنزین مخالف بودم و این کار را بدترین اقدام می دانستم.
 
همتی از دولت خواست قیمت بنزین به لیتری ۵ هزار تومان افزایش یابد
 
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با در دست گرفتن برگه ای اظهارداشت: آقای همتی! چرا به مردم دروغ می گویید؟ این نامه رسمی شما است که به امضای حضرتعالی رسیده است. شما ۳۱ شهریورماه درخواست کرده اید که قیمت بنزین ۵۰۰۰ تومان و قیمت نفت گاز ۱۰۰۰ تومان شود تا دولت کسری بودجه اش را جبران کند.
 
وی تأکید کرد: مردم، من اینجا آمده ام تا نگذارم سر شما کلاه بگذارند. گذشت آن زمانی که سر مردم کلاه می گذاشتید.
 
بانک مرکزی میزان ذخایر ارزی را در اختیار صندوق بین المللی پول قرار داد؛ بزرگ ترین خیانت را کردید
 
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: اصرار مملکت را به صندوق بین المللی پول داده اید، این بزرگترین خیانت به کشور است. میزان ذخایر ارزی، ذخایر در دسترس و ذخایر غیرقابل دسترس را به صندوق بین المللی پول اعلام کرده اید، همین کار باعث شد که کشور دچار بزرگترین چالش ها شود.
 
زاکانی افزود: به مردم دروغ نگویید. دوره این حرف ها گذشته است، شامورتی بازی هم نمی توان کرد. با بی کفایتی موضوع بنزین را دنبال کردید. رئیس جمهور گفت صبح من فهمیدم که قیمت بنزین افزایش یافته، بی کفایتی از این بالاتر وجود دارد؟
 
با پُر رویی نجومی، مواجه هستیم/دوران شامورتی بازی گذشته است
 
وی با بیان اینکه خسارت های نجومی در  ۳۰ سال اخیر از امثال شما خورده ایم، تصریح کرد: آقای مهرعلیزاده، بحث از دولت اصلاحات می کرد، باید بدانید که کرسنت ۵۳ میلیارد دلار عدم النفع داشته است. چندین میلیارد دلار خسارت داشته است. یا اطلاع ندارید و می گویید، یا جای دیگری در کره زمین زندگی کرده اید.
 
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: کارت سوخت را برداشتند و ۱۵۰ هزار میلیارد تومان بالغ بر سه برابر هزینه مسکن مهر به کشور ضرر زدند.
 
زاکانی تصریح کرد: حرف های سیاسی مشکل کشور را حل نمی کند. اگر حرف سیاسی خواستید بزنید، بیایید به شما یاد بدهیم چه بگویید که گرفتار نشوید.
 
وی با بیان اینکه امروز با بانیان وضع موجود مواجه هستیم، گفت: فردی را از مجلس بیرون کرده ایم، رفته است ۸۵ میلیون تومان از بیمه سرمد متعلق به دولت حقوق گرفته است، آقای همتی چه کسی باید پاسخ دهد؟
 
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: با دلار نجومی، سکه نجومی، حقوق نجومی، اختلاس نجومی، نقدینگی نجومی و پررویی نجومی، مواجه هستیم. مگر اینجا کهکشان راه شیری است؟
 
جلیلی: مسائل امروز کشور ناشناخته نیست/ حل مشکلات برنامه می‌خواهد
 
سعید جلیلی نامزد انتخابات ریاست جمهوری در بخش اول سومین مناظره انتخاباتی، در رابطه با «طرح جامع خود در خصوص ۷ دغدغه تورم، عدالت، رکود، مقابله با فساد، یارانه ها، اشتغال و مسکن»، گفت: سوال شما این بود که چه رویکردی ما نسبت به دغدغه های اصلی مردم داریم، چرا که اینها موضوعاتی است که مطرح شده و کاملا درست است. اما علاوه بر این مسائل، دغدغه های مردم موارد دیگری است. دغدغه مردم این است که چرا این موضوعات حل نمی شود؟
 
 
وی بیان کرد: دوستان پاسخ هایی را به این ۷ موضوع چون تورم، بی عدالتی، رکود، فساد، یارانه، بیکاری و مسکن مطرح کردند و حتما هم بنده پاسخ هایی را در این زمینه دارم. سوال این است که پاسخ هایی این سوالات مانند کرونا نیست و حتی این مسائل هم مانند موضوع کرونا نیست و این طور نیست که بگویید هم مسئله و هم پاسخ نامشخص است.
 
نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: سوال این است که این موضوعاتی که کاملا مشخص است و پاسخ آن هم روشن است، چرا تاکنون حل نشده است؟ این دغدغه مردم است.
 
جلیلی اظهار داشت: امروز متوسط نرخ تورم در کشورهای دنیا ۲.۵ درصد است. بیش از ۱۰۰ کشور نرخ تورم خود را زیر ۵ درصد اعلام کرده اند و سوال این است که چرا این مشکل در ایران حل نشده است؟
 
وی ادامه داد: برای مثال درباره مسئله مسکن گفته می‌شود که زمین، مصالح ساختمانی و نیروی انسانی داریم و امکان ساخت مسکن در کشور وجود دارد. سوال بنده این است که پس چرا این مشکل حل نشده است؟
 
نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: دغدغه مردم این است که چرا دولت ها عقب هستند؟ ما از مقام رئیس جمهور صحبت می کنیم. کشور ما ظرفیت های زیادی دارد و می تواند موفق باشد و جهش پیدا کند و در این شرایط سوال ما این است که چگونه ابتدایی ترین موضوعات را حل کنیم.  
 
جلیلی بیان کرد: مسئله ها که مشخص است و مردم هم در کوچه و بازار، این موضوعات را مطرح می کنند و در زندگی خود این مسائل را لمس می کنند. دغدغه این است که چرا این راه حل ها پایدار نیست. برای مثال دولت می گوید که ۲ سال تورم را کنترل کرده است و باید بگویم که تورم مثل باران نیست که بگوییم سال دیگر باران می آید یا نمی آید.
 
وی اظهار داشت: سوال این است که چرا مردم باید این نگرانی را داشته باشند که آیا سال آینده تورم پائین خواهد بود یا خیر؟ گاهی اوقات می بینیم که وضعیت تورم خوب می‌شود و پس از مدتی فنر تورم در می رود و همه چیز گران می‌شود.  
 
نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: رویکرد دولت ما این است که هر کدام از این مسائل، پاسخ های خاص خودش را دارد. بحث ما این است که اگر می خواهیم این مسائل را حل کنیم، یک برنامه جدی می خواهد. اگر بخواهیم یک قالی ایرانی که قدمت زیادی داشته باشد، ببافیم، باید برای آن نقشه داشته باشیم و مشخص باشد که در هر نقطه ای چه نخ و چه رنگی بکار برده شود. مگر می‌شود بدون یک نقشه جامع کار کنیم؟
 
جلیلی افزود: کار رئیس جمهور دقیقا این است که مشکلات را حل کند و کارش با وزیر فرق کند و باید بداند و اشراف داشته باشد به این نقشه و باید نقش همه وزارتخانه ها و دستگاه‌ها را برای حل مشکلاتی چون تورم، مسکن و نظام سلامت بداند.
 
برنامه یک شبه و با سفارش به اندیشکده نوشته نمی‌شود
 
وی گفت: یک شبه برنامه نوشته نمی شود و با سفارش به اندیشکده، برنامه نوشته نمی شود و باید رئیس جمهور اشراف داشته باشد تا مشکلات کشور حل و فصل شود.
 
نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: سوال از رئیس جمهور این است که آیا از روزی که مسئولیت را عهده دار می‌شود، زمان را مغتنم می شمارد یا خیر؟ یکی از دغدغه های مردم این است که ۴ یا ۸ سال می گذرد و بسیاری از دغدغه ها حل نمی شود و کسی که منصف باشد معذرت خواهی می کند و اگر هم نباشد، طلبکار مردم هم می‌شود و می گوید خیلی هم خوب است.
 
جلیلی گفت: باید مشخص شود که رئیس جمهور چه برنامه هایی را می خواهد پیش ببرد. باید مشخص شود که این مسیر تا چه زمانی به هدف منجر می‌شود و قرار است جامعه به چه نقطه ای برسد. حداقلی و یا حداکثری است؟  
 
وی تاکید کرد: رئیس جمهور، رئیس جمهور ایران با همه ظرفیت هایش است. اینکه بعد از ۴ سال بگوید که چند تا مسئله حل شده است، کاملا حداقلی است و یا ایران  و یا ظرفیت های کشور را نشناخته است و یا اینکه به موضوع اشراف ندارد.  
 
نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: دغدغه مردم این است که آیا رئیس جمهور تعارفات را کنار می گذارد و یا خیر؟ آیا دوباره مشغول کارهای نمایشی خواهد شد و یا آنکه کار واقعی می کند؟ آیا می خواهد مصلحت مردم را پیگیری کند و یا اینکه هر آنچه خوشش می آید را پیگیری می کند؟
 
جلیلی اظهار داشت: اگر ما از دغدغه های مردم سخن می گوییم، مردم می خواهند یک آینده ای حداقل در ۴ سال آینده داشته باشند و اطمینان داشته باشند که کارها جدی پیگیری می‌شود و نمایشی نخواهد بود و مبتنی بر برنامه است.
 
همتی: گرانی وجود ندارد
عبدالناصر همتی نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری در سومین مناظره تلویزیونی گفت: در ارتباط با بحث امروزی که حضرتعالی مطرح کردید ببینید بدون اعاده رشد اقتصادی در حداقل ۵ درصد، نه می‌شود بیکاری را حل کرد و نه می‌توان رفاه را به کشور آورد.
 
 
 
 
وی ادامه داد: ظرف یک دهه گذشته میانگین رشد اقتصادی ما نیم درصد بیشتر نبوده است. در طول یک دهه گذشته تقریبا میشه گفت سرمایه‌گذاری ما شیب منفی زیادی را داشته است و بدون سرمایه‌گذاری نیز رشد اقتصادی معنا ندارد.
 
همتی تصریح کرد: دوستان در مورد یکسری از روبناها صحبت می‌کنند درصورتی که اقتصادt مفاهیم خودش را دارد. علم اقتصاد به ما می‌گوید که باید محیط سرمایه گذاری امن باشد و بر مبنای یک محیط سرمایه گذاری هم بتوانیم به رشد اقتصادی برسیم و این رشد اقتصادی را بتوانیم بین مردم عادلانه توزیع کنیم.
 
در دنیا مبارزه با گرانی وجود ندارد
 
وی افزود: تورم عامل گرانی است. در دنیایی که تورم ۲ و ۳ درصد است، گرانی وجود ندارد. شما در اروپا می بینید که مبارزه با گرانی وجود ندارد؛ چرا قیمت ارز بالا رفت؟ چرا قیمت مسکن بالا رفت؟ ما خودمان را به راه دیگری نزنیم جناب آقای رئیسی!
 
نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: خواهش می‌کنم به این نکته توجه کنید. تحریم در این یک دهه گذشته مبادلات اقتصادی ما با دنیا را به هم زده است. چرا این اتفاق افتاده است؟ شما یک کشور در دنیا نشان بدهید که بدون مبادلات اقتصادی بتواند پیشرفت و رشد کرده باشد.
 
وی ادامه داد: تحریم خیلی مهم است. البته برنامه‌های من برای همین هفت موردی که شما گفتید تدوین شده است و من برنامه خاصی برای اشتغال، جوانان، مسکن، جوانان و کنترل تورم دارم. برای رشد حداقل ۵ درصدی و برگرداندن تورم به دامنه ۸ و ۱۲ درصد است.
 
یک جریان می‌خواهد ما بدون دنیا زندگی کنیم
 
همتی تصریح کرد: این جریان می‌خواهد ما بدون دنیا زندگی کنیم. بدون دنیا زندگی یعنی چه؟ اولا شما بلد نیستید بدون دنیا زندگی کنید؛ اگر هم بلد باشید رشد ۸ درصدی کشور تبدیل به رشد منفی و زیر صفر درصد می‌شود. از جیب مردم برمی‌دارند و این هزینه را مردم عزیز می دهند.
 
وی افزود: به مردم بگویید، نمی‌توانیم یک کشتی با پرچم ایران روی دریا بفرستیم. پرسپولیس و استقلال نمی توانند پولشان را بگیرند. حدود ۲۰ درصد هزینه می دهیم و ۱۶ میلیارد دلار هزینه به کشور وارد می‌شود.
 
نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: آقای رئیسی بفرمایید اگر قدرت دستتان بیافتد چه اتفاقی خواهد افتاد؟ من خیلی راحت می گویم، تحریم های جهانی با اجماع جهانی بیشتر اتفاق خواهد افتاد. اما مردم شما حق دارید که بگویید چرا هیچ نفعی برای شما نداشت.
 
تحریم‌ها نبود، کاسبان تحریم سالی ۳۵۰ هزار میلیارد تومان ضرر می‌کردند
 
وی ادامه داد: اگر تحریم‌ها نبود از کاسبان تحریم سالی ۳۵۰ هزار میلیارد تومان ضرر می کردند. این ۳۵۰ هزار میلیارد، ۶ برابر حقوق پرستاران و معلمان کشور است و از کنار آن راحت نمی‌گذریم. 
 
همتی گفت: این کاسبان تحریم برای اینکه پول از دستشان  نرود  اجازه نمی‌دهند سرمایه‌گذاری خارجی در کشور شود. ترامپ و کاسبان تحریم با هم زیر مذاکرات برجام زدند. دولت عاقل، تحریم‌ها را با پشتیبانی رهبری به زودی می‌تواند بردارد.
 
نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: من فکر می‌کنم شما نمی‌خواهید سرمایه وارد کشور شود. چند سال است که ما نتوانستیم  سرمایه گذاری بکنیم. شما نمی‌خواهید شغلی برای جوانان ایجاد شود؟ مردم می‌خواهند، اما جناب آقای رئیسی و آنها که در ستاد و شبانه روز فعالیت می‌کنند اینها نشسته‌اند و مخالف برجام هستند.
 
وی ادامه داد: این‌ها مخالف تصویب FATF هستند که در مقابل من نشسته اند.
 
آقای رئیسی! شما و دوستانتان با مخالفت با FATF گل به خودی زدید
 
همتی گفت: من اقتصاد خوانده‌ام و هم مسئولیت اقتصادی در چهل سال گذشته داشتم. برنامه گسترش روابط اقتصادی دارم. در سیاست خارجه ما عربستان و امارات دشمن نیستند. خودروسازان داخلی باید بتوانند با خودروسازان خارجی رقابت کنند. اینطور نیست که پراید را به قیمت فورد آمریکایی به مردم تحمیل کنیم.
 
همتی تصریح کرد:  آقای رئیسی شما و همه دوستانتان با FATF مخالفت کردید، گل به خودی زدید. شما با تندروی در زمین ترامپ بازی کردید. من خواهش کردم به این نکته توجه کنید که تعامل با خارجt دفاع از منافع ملی و اصل اساسی برای پیشرفت اقتصادی است.

 
 
انتقاد از برنامه ها
 
وی گفت: آقای جلیلی می‌فرماید که چرا ما با 2 و 3 کشور مذاکره می‌کنیم؟ جناب جلیلی شما یک دهه کشور را با یک بیانیه خوانی در مذاکرات معطل کرده اید. از آن موقع تا الان ۸۰ درصد،کشور عقب مانده است. 
 
نامزد انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: من فکر می‌کنم شما اصلاً اطلاعی از مسائل بین‌المللی ندارید که می گویید بدون توجه به آنها کارها را انجام بدهیم. 
 
همتی تصریح کرد: بهترین دوستان ما که چین و عراق هستند، پول های ما را نمی‌دهند. شما چه می‌گویید که خودمان برویم و حل بکنیم. آن‌ها می‌گویند تا این مذاکرات به نتیجه نرسد، نمی‌توانیم با شما ارتباط برقرار کنیم.
 
وی افزود: با افتخار می‌گویید که می‌توانیم آن را دور بزنیم. بیکاری و وضعیت معیشت مردم کار شماست. چرا این‌ها را نمی‌گویید، همینطوری بیخودی می‌گویید باید تعامل کنیم. تعامل با چه کسی؟ دنیا بدون حل مشکل تحریم با شما کار نمی‌کند، الان هم کار نمی کند. ۲۰ درصد هزینه اضافه را هم می‌دهیم.
 
به زاکانی پاسخ نمی دهم!
 
نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: آقای زاکانی هم به عنوان پلیس بد و پوششی مسائل تحریف شده را مطرح کردند که من به او جواب نمی‌دهم. 
 
وی تصریح کرد: در رابطه با بورس گفتند شما نماینده دولت هستید، با اینکه رئیس بانک مرکزی در هیئت دولت رای ندارد و من را از کار برکنار کرده اند، اما سایر نامزد ها دائم از نقش بانک مرکزی در بورس می گویند. لذا لازم است من یک توضیحاتی ارائه بدهم.
 
نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: تا به حال این نکات را نگفتم و فقط  به این دلیل که هم وزیر اقتصاد و برخی رقبا در جامعه بی اخلاقی کردند، باید این موارد مطرح شده را پاسخ دهم. برای اولین بار می خواهم واقعیت‌های راجع به بورس را بگویم.
 
درباره وضعیت بورس به دفتر رهبری نامه ارسال کردم
 
همتی ادامه داد: من مدت‌ها قبل از ریزش بورس به دفتر رهبری و رئیس جمهور نامه خصوصی نوشتم و هشدار دادم که مردم را دعوت نکنید. این نامه الان پیش من است. ایشان نیز فرمودند جناب آقای رئیس‌جمهور این هشدار رئیس کل مهم است و کسان دیگری نیز شبیه به آن را مطرح کرده‌اند، مقتضی است فکر جدی در این مورد شود. 
 
وی گفت: بعد از آن چه شد؟ همه مجدد شروع کردند، مردم را به بورس دعوت کردند. وزیر اقتصاد نیز گفت مشکلی نیست. حبابی  وجود ندارد و باید بالا برود.
 
نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: افرادی در بورس چند هزار میلیارد سود بردند. چه کسانی هستند؟ شما در طول یک سال، سه بار رئیس بورس را عوض کردید. مقررات را بالا، پایین کردید و نوسان و معاملات روزانه را عوض کردید.
 
مشکل بورس هیچ ربطی به بانک مرکزی ندارد
 
همتی تصریح کرد: نایب رئیس وقت مجلس در بورس دخالت کرد و به قوه قضاییه نامه فرستاد و گفت من سه روزه مشکل را حل می‌کنم. من خدمت شما عرض بکنم، مشکل بورس هیچ ربطی به بانک مرکزی ندارد. 
 
وی افزود: بالا پایین رفتن نرخ بین بانکی نیز به خاطر تعلل وزارت اقتصاد در فروش به موقع اوراق بود. اصرار کردم اما درست نشد. گفتند این ۱۱ نفری که منابع بانک‌ها را پر کرده‌اند را معرفی کنید.
 
نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت:  این یازده نفر بیش از ۱۰ سال پیش این منابع را گرفتند. الان چون آقای رئیسی اعلام کرده بودند، شما این منابع را داده اید، من اسامی این ۱۱ نفر را  خدمت او می‌دهم و خواهش می کنم، اگر خودشان خواستند به مردم معرفی کنند.
 
بخش دوم مناظره انتخاباتی سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با موضوع «دغدغه های مردمی» آغاز شد. 
*بخش سوم/ قاضی زاده هاشمی: تورم باعث بیکاری و فقر و بالا رفتن سن ازدواج شده است
 
قاضی زاده هاشمی در نیمه دوم مناظره ها، درپاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه نقشی برای دولت احتمالی خود برای اصلاح نظام توزیع و حذف واسطه گری دارید؟ گفت: برای اصلاح امور باید نگاه منظومه‌ای داشت. وقتی ما از مهار تورم به عنوان «ام المسائل» حرف می زنیم، یعنی تورم با از بین بردن تولید، باعث بیکاری شده است. تورم باعث فقر و نابرابری شده و مهاجرت را ایجاد کرده است. تورم باعث جلوگیری از ازدواج شده و سن ازدواج را بالا برده و هزار مسئله دیگر در پی تورم به وجود آمده است.
 
 
نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: وقتی به ساختار ایجاد تورم در کشور نگاه می‌کنید، تمامی نهادها در ایجاد تورم نقش داشته اند. عوامل بسیاری از جمله نظام کسری بودجه، حوزه مالی کشور، بانک مرکزی و ساختار بانکی کشور با خلق پول و نقدینگی و اشکالات نظام توزیع و زیرساخت‌های نادرست در همه این موارد، در ایجاد تورم موثر بودند.
 
قاضی زاده هاشمی تصریح کرد: همچنین موانع بسیاری از رسیدن کالای ارزان قیمت به دست مصرف کننده جلوگیری کردند. سال‌ها ارز یارانه‌ای در اختیار افراد قرار داده ایم اما این ارز که به نام مردم داده شد، فقط در یک فقره ۳۰ میلیارد بوده است که معلوم نشد تکلیف آن چه شد.
 
وی اظهار داشت: بنابراین مجموعه مبدا و مقصد باید مدیریت شود. دولت سلام مجموعه این فرآیندها را در قالب مدیریت زنجیره تعمیم می‌بیند. یعنی از زمان واردات یا از مرحله ماده اولیه تا سفره مردم یا صادرات را در یک زنجیره کلان پیش بینی می‌کند.
 
نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: در واقع دولت به جای اینکه متصدی باشد، مشارکت جو است. این دولت مشارکت جو کارها را به مردم واگذار می‌کند و نهاد مدنی ایجاد می‌کند. این نهاد به عنوان شرکتی عمومی بخش‌های مختلف تولید را مدیریت خواهد کرد.
 
قاضی زاده هاشمی گفت: دولت در این زنجیره فقط در سه بخش ورود می‌کند، اول در تعمیم تضمین محصولات اساسی، دوم: دادن یارانه به مصرف کننده نهایی و سوم: در قیمت تعرفه برای حمایت از تولید داخلی.
 
وی تأکید کرد: اگر به اتحادیه‌ها توجه کنیم، می‌بینیم که توانایی اتحادیه‌های کنونی به قدری است که بتوانند به جای دولت، مجموعه این فرآیندها را مدیریت کنند.
 
نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: در فقره مرغ، تولید کنندگان مرغ به ما مراجعه کرده بودند و گفتند که اجازه بدهید دو و نیم برابر ظرفیت مصرف داخلی را تولید کنیم و از ابتدا تا انتهای مسیر را خودمان مدیریت کنیم. می‌گفتند می‌توانیم ۳۰ درصد زیر قیمت بازار کالا را به مصرف کننده نهایی برسانیم.
 
قاضی زاده هاشمی ادامه داد: همچنین در مورد گوشت دیدیم که وقتی قیمت ارز را اصلاح کردیم به جای ایکه قیمت گران شود، ارزان‌تر شد در واقع پیش از آن، فقط رانتی به سلطان‌های مختلف داده بودیم.
 
تورم را به زیر ۵ درصد می‌رسانیم
 
وی در تشریح برنامه‌های دولت احتمالی خود، تصریح کرد: براساس برنامه‌ای که داریم در طی ۴ سال تورم را به زیر ۵ درصد می‌رسانیم. ۴.۵ میلیون مسکن تولید می‌کنیم، به طوری که سه دهک کم درآمد جامعه ،صاحب مسکن شوند و ۳۰ ساله پول آن را بازگردانند.
 
نامزد انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: در ایران کاری می‌کنیم که کسی دچار سوء تغذیه نباشد. وزارت خانواده را برای ازدواج و پایداری خانواده، فرزند آوری و آسیب‌های اجتماعی تأسیس خواهیم کرد و صندوق اعتبار خانواده تشکیل می‌دهیم که به هر زوج جوان در سه موضوع ازدواج، اشتغال و تهیه مسکن اعتبار ۵۰۰ میلیون تومانی خواهد داد.
 
قاضی زاده هاشمی اظهار داشت: ما نظام یکپارچه مالیاتی داریم و توزیع منابع بر اساس سرانه خانوار خواهد بود، همچنین اختیارات هر شهرستان از جمله بودجه به خودش واگذار می‌شود.
 
وی گفت: مدل نظام شایستگی، در نظر داریم که براساس استانداردهای مشخص و شفاف اعلام شده مدیران با نظر مردم در این نظام نصب یا عزل می‌شوند.
 
نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: همچنین برای حل مشکل آب فلات مرکزی ایران، دو طرح قنات ملی و لوپ آبی ایران را طراحی کرده‌ایم.
 
قاضی زاده هاشمی درباره بورس، گفت: سهمی از سامانه شستا و صندوق ذخیره فرهنگیان را قابل عرضه در بورس قرار می‌دهیم. ما مسئله بورس را حل خواهیم کرد. همانطور که یک شبه مردم را مصیبت زده کردند، به همان راحتی می‌توان این مشکل را حل کرد.
 
*بخش سوم/ رضایی: به جوانان زمین مجانی می‌دهیم
 
رضایی در نیمه دوم مناظره ها در پاسخ به سوالی در خصوص برنامه هایش برای حل مشکلات ازدواج جوانان گفت: مساله جوانان در کشور ما که من به آنها می گویم فرشتگان نجات ایران زیرا مهمترین سرمایه ما هستند. در دوران انقلاب و دفاع مقدس و هر کجا که ما به جوانان اهمیت دادیم و مشکلات‌شان را حل کردیم و از سوی دیگر به آنها میدان دادیم کارهای بسیار بزرگی انجام دادند.
 
 
وی ادامه داد: امروز جوانان ما به شدت با مشکلات عظیمی رو به رو هستند. اولاً شغل ندارند، ثانیاً نمی‌دانند آینده‌شان چه می‌شود. می‌خواهند ازدواج کنند، مسکن و شغل ندارند لذا در یک سردرگمی به سر می‌برند.
 
رضایی تصریح کرد: جوانان که بزرگترین سرمایه های ما برای نجات از این شرایط هستند خودشان درگیر مسائل و مشکلاتی شده اند، ما برای حل مشکلات جوانان از دولت شروع خواهیم کرد، دولت ما ترکیبی از جوان گرایی و تجربه گرایی است. دولت اقدام و تحول تجارب نسل اول و دوم را با انرژی بالندگی و استعدادهای جوانان نسل سوم و چهارم ترکیب می کند، با این اقدام با یک تیر دو نشان می زنیم، اولاً با آزاد کردن یک انرژی عظیم هم مشکلات خود جوانان را حل می‌کنیم و هم مشکلات کشور.
 
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: مهمتر از اینها جوانان نسل چهارم و پنجم که مشکلات کشور به آنها منتقل می شود از میان‌شان زمام داران آینده را تربیت می کنیم. به همین دلیل در سراسر کشور و تمام استان ها مراکز تربیت زمامداران آینده را تاسیس می کنم.
 
رضایی با تاکید بر اینکه توجه جدی دولتش به مسائل جوانان است، تصریح کرد: جوانان برای اینکه ازدواج کنند باید در ابتدا مسکن و شغل داشته باشند. مساله مسکن جوانان را در نهضت خانه سازی ایرانیان حل می‌کنیم. خانه‌سازی دو بعد دارد یکی تولید که تولید کنندگان مانند پیمانکاران ساختمانی و دیگری تقاضا و خریداران مسکن. ما تولیدکنندگان را به بازار سرمایه وصل می کنیم و جوانان و خریداران مسکن را بانک ها متصل می کنیم و همه بانک های کشور را موظف می کنیم. هر زوج جوانی ۱۰ درصد آورده بیاورد ۹۰ درصد دیگر را بانک به آنها وام می دهد.
 
 
وی افزود: از طرفی دیگر ما به جوانان زمین مجانی می‌دهیم و با طولانی کردن زمان بازپرداخت اقساط، شرایط را برای خانه دار شدن جوانان فراهم می کنیم.
 
رضایی ادامه داد: در حال حاضر ۱۶۵ هزار دکتری و فوق لیسانسه بیکار داریم. ما همه اینها را در سایت جمع سپاری عضو می کنیم و از همان فردایی که دولت من مستقر شود به آنها خواهم گفت گروه بندی شوند و شروع کنند نیازهای وزارتخانه ها را به این افراد بدهند و آنها کارهای پژوهشی انجام دهند و پژوهش های خود را در اختیار وزارتخانه ها قرار دهند و ما ماهیانه به آنها حقوق می دهیم. کم کم با شناسایی استعدادهای آنها، آنها را وارد کسب و کار خواهیم کرد.
 
آمریکا را با دیپلماسی واقعی وادار به تعهداتش می‌کنیم
 
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: حتماً مساله برجام را جدی خواهیم گرفت و آمریکا را با یک دیپلماسی واقعی نه دیپلماسی کاغذی و التماسی وادار خواهیم کرد که به تعهداتش عمل کند. نکته مهم این است که کشور را معطل مذاکرات نخواهیم کرد. کشور را در چرخه تولید و اشتغال خواهیم انداخت و وقتی آمریکایی‌ها ببینند که ما فرمول پیشرفت را در دوران تحریم یاد گرفته ایم همان گونه که در گذشته در تحریم های شدید توانستیم روی پای خودمان بایستیم و با کمک مردم سرزمین هایمان را آزاد کنیم. وقتی آمریکایی‌ها متوجه این موضوع شوند آنها دنبال ما خواهند آمد و التماس می کنند و می‌گویند ما قبول داریم و بیایید بنشینیم مذاکره کنیم.
 
وی افزود: مذاکرات بسیار مهم است اما فعال کردن میدان نیز اهمیت دارد. برجام یک تعهد بین المللی است، مقام معظم رهبری آن را تصویب کرده و ما حتماً آن را دنبال خواهیم کرد که تعهدات دولت های اروپایی و آمریکایی اجرایی شود.
 
*بخش چهارم؛ پاسخ به انتقاد از برنامه‌ها
 
رضایی در نقد به صحبت های دیگر نامزدهای انتخابات گفت: برنامه جزئی از مدیریت است و نمی شود آن را کسانی دیگر بنویسند و به مدیر سنجاق کنند. مدیر خودش باید برنامه داشته باشد و این برنامه را با کمک ستادش نهایی کند. یعنی ایده را مدیر می دهد وگرنه می شود این اوضاعی که ما در این دولت ها داشتیم.
 
وی افزود: نکته مهم در مسئله برنامه این است که هر کسی می خواهد یک مجموعه ای را مدیریت کند، باید مشکلات فعلی را ببیند و همچنین تصویری از چشم انداز آینده داشته باشد.
 
من هشت سال آینده را دوران سرنوشت می‌دانم
 
نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: دوستان ما باید بگویند که در هشت سال آینده چه چیزی می بینند و اوضاع را چگونه ارزیابی می‌کنند و برای مشکلات فعلی و آینده چه راهکارهایی را در پیش می گیرند. من هشت سال آینده را جزو مهمترین دوران جمهوری اسلامی ایران می‌دانم. یعنی من هشت سال آینده را دوران سرنوشت می‌دانم. از یک طرف با تهدیدات بزرگی روبرو هستیم و از سوی دیگر با فرصت های بسیار بزرگی مواجه هستیم.
 
محسن رضایی اظهار داشت: اگر دولت‌های گذشته تکرار شود، ایران با خطرات بزرگی مواجه خواهد شد. اما اگر از فرصت‌ها استفاده شود، روی بلندترین قله منطقه قرار خواهیم گرفت و پیشرفت های زیادی خواهیم داشت.
 
یکی از ویژگی‌های دولت گذشته، روزمرگی بود
 
وی افزود: اگر آینده پژوهی و آینده نگری نباشد، دچار روزمرگی خواهیم شد. یکی از ویژگی‌های دولت گذشته، روزمرگی بود. به همین دلیل مسئله جمعیت، محیط زیست، کاهش آب‌های زیرزمینی را نتوانستند پیش‌بینی کنند و فردا هم نمی‌توانند پیشرفت فناوری را در دنیا پیش‌بینی کنند و نتیجتا با نگاه به پشت سر برنامه‌نویسی می‌کنند. در حالی که نوشتن برنامه و مدیریت کردن شرایط باید با نگاه به پشت سر، جلوی پا و آینده باشد. در غیر این صورت با مشکلات جدی مواجه خواهیم شد و نمی‌توانیم از فرصت های طلایی استفاده کنیم.
 
نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری گفت: هشدار می‌دهم شرایط کنونی کشور، شرایطی نیست که حتی یک ثانیه را هم بتوانیم از دست بدهیم. تاریخ آینده ایران برای ما قصه‌ای را خواهد نوشت که شاید هیچ دولتمردی ندیده باشد.
 
 
*بخش سوم/ رئیسی: ما در نظام سلامت با مشکل تعارض منافع روبرو هستیم
 
آیت الله رئیسی در رابطه با «برنامه خود برای دوران پسا کرونا در حوزه های کسب و کار، فرهنگ و آموزش» گفت: ما در نظام سلامت دو مشکل داریم. علی رغم زحمات بسیاری که در این زمینه کشیده شد و باید به زحمات کادر درمان و وزارت بهداشت ارج نهاد، اما مردم و کسب و کارها دچار آسیب شدند و مشکلات اقتصادی جدی به کشور وارد شد.
 
 
نامزد انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: ما در نظام سلامت با مشکل تعارض منافع روبرو هستیم. تعارض منافع تصمیم گیری را سخت می کند. در حوزه سلامت به نظر من باید منافع را کنار گذاشت.
 
رئیسی با بیان اینکه یکی از مسائلی که باید ساختاری حل شود این است که تعارض منافع را یا به حداقل برسانیم یا کلا منتفی کنیم، عنوان کرد: دومین مسأله انحصار است. ما باید دسترسی به پزشک و متخصص را برای تمام کشور آسان کنیم. عزیزان زیادی در این قضیه آسیب دیدند. حوزه گردشگری و حوزه های مختلف بسیار آسیب دیدند.
 
وی ادامه داد: کسب و کارها و مستاجر ها بسیار آسیب دیدند ما باید در پساکرونا کاری کنیم تا مردم احساس کنند فکر اساسی برای آسیب دیدگان کسب و کار دیده شده است نه اینکه بگوییم در یک مقطع این قدر وام می دهیم. این مشکل در کشور معضل ایجاد کرده و مردم را در زمینه کسب و کار با معضل مواجه کرده است.
 
وی بیان کرد: مطلب دیگر این است که در ارتباط با کرونا علی رغم همه زحمات کشیده شده، معتقدم هم در حوزه جلوگیری از زیان و خسارت مردم هم حوزه درمان جای بررسی جدی وجود دارد. سازمان بازرسی هم در حوزه بهداشت و درمان و هم آسیب های وارده به بخش های مختلف بررسی های جدی انجام داده است. ما در برخی موارد واقعا با برخی بی تدبیری ها مواجه هستیم که اگر نبودند خسارت مردم بسیار کمتر بود.
 
لیست ابربدهکاران را چرا در مناظره می‌دهید؟
 
نامزد انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: در رابطه با لیست ابربدهکاران که ارائه شد، آیا مردم و جوانان سوال نمی کنند که اگر ایشان مسئولیت داشت و می‌توانست لیست را ارائه بدهد، چرا در مناظره انجام داد؟ و اگر نباید می‌داد، چرا اینجا لیست را ارائه کرد؟
 
رئیسی افزود: مثل لیستی که در رابطه با ارز صادرات مطرح شد و گفتند ۲۷ میلیارد دلار ارز صادراتی برنگشته است. هر چه گفتیم اسامی را بدهید فقط اسامی مربوط ۷ هزار دلار آن را معرفی کردند. در یک جلسه مجمع گفتند بقیه را اعلام می کنند و در نهایت لیست تمام بدهکاران را فرستادند در حالی که ما لیست افرادی که بیشترین سهم در صادرات را داشتند، خواستیم.
 
دولت گفت، پرونده بدهکاران ارزی را قضایی نکنید
 
وی تصریح کرد: بعد دولت گفت نباید اینها را قضایی کرد بلکه باید بصورت تهاتری اینها را حل کرد. این نوعی بی تدبیری است. مردم را اذیت کردن و مسأله را قضایی کردن کارهای نادرستی است. آقایان هم رای می خواهند، هم می خواهند مردم اعتماد کنند.
 
*بخش چهارم؛ پاسخ به انتقاد از برنامه‌ها
 
من اگر به عنوان کاندیدا نبودم، آقایان می‌خواستند چه بگویند؟
 
نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری در رابطه با نقد خود به سخنان دیگر نامزدها گفت: نمی‌دانم من اگر به عنوان کاندیدا نبودم، آقایان می خواستند چه بگویند؟ خداروشکر من هستم و آقایان من را مورد خطاب قرار دادند و چیز بدی نشد.
 
از من ناراحتید یا از مردم؟ مردم به شما اقبال ندارند
 
رئیسی افزود: در این جلسه آدم برنامه می‌دهد، کارنامه می‌گوید. دوم اینکه معلوم نیست شما از من ناراحتید یا از مردم. مردم به سمت شما اقبال ندارند، چه می‌خواهید بکنید؟ عملکرد را نگاه کنید، ببینید چطور عمل کردید که مردم به اینجا رسیدند. این خیلی روشن است، بروید و ببینید مردم چرا ناراحت هستند و اصلا پیچیده نیست.
 
در آنچه به مردم گفتم صادق بودم
 
رئیسی افزود: از همان مردمی که می‌گویید نمی‌خواهند پای صندوق بیایند بپرسید که از چه ناراحت هستند. ببینید این دولت با مردم، جوانان و تولیدکنندگان چه کرده است. آمدم و دیدم در بانک‌ها هر کدام دارید به یک شیوه عمل می‌کنید. یکی وام با سود ۱۸ درصد و دیگری ۲۵ درصد و ۳۵ درصد می دهند.
 
وی تاکید کرد: گفتیم وضعیت تولیدکنندگان را پیگیری کنید، اثر نداشت و به قضات گفتیم بیشتر از میزان شورای پول و اعتبار برای شما ضامن اجرا نباشد. بالاخره مملکت مقرراتی دارد و باید براساس قانون و یک چارچوبی بچرخد. با دستگاه قضا تولیدی ها احیا شدند.
 
نامزد انتخابات ریاست جمهوری بیان کرد: بانکی که امروز باید مشکل کشور را حل کند به معضل تبدیل شده است. در رابطه با فضای مجازی مردم می‌دانند در آنچه گفتم صادق بودم. نگاهشان به من این بود که من مخالف این فضا هستم.
 
هیچ فیلتری در زمان من در قوه قضاییه انجام نشد
 
رئیسی تصریح کرد: هیچ فیلتری در زمان من مطلقا در قوه قضاییه  انجام نشد. چرا حرف‌هایی می‌زنید که بعداً خودتان نتوانید پاسخ آنها را بدهید؟ آنچه اهمیت دارد اینکه گفته‌ام مسأله اینترنت و دسترسی جوانان به آن آزاد شود، حالا کفی در حد ۲۰ گیگ و ۵۰ گیگ؛ احتیاج به فضای مجازی مثل برق و آب می‌ماند و همیشه این را گفتیم.
 
وی عنوان کرد: از روز اول که به قوه قضاییه آمدم اطلاعیه دادم و گفتم مردم در این فضا با من صحبت کنند. چرا فضاسازی می‌کنید؟ مردم من را می‌شناسند و عملکرد من را دیدند. اینگونه نظر دادن دور از انصاف است. هیچ روزنامه‌ای در دوران من بسته نشد و هیچ رسانه‌ای در دوران من محدود نشد.
 
 
بخش سوم/ زاکانی: رقم اندک صادرات ما به کشور های منطقه و اوراسیا، فاجعه است
 
زاکانی گفت: اولین کاری که انجام خواهم داد، این است که رویکرد غلط دولت کنونی را به یک رویکرد درست تغییر می‌دهم و با تکیه بر پتانسیل‌ها و توانمندی‌های داخلی، از همه فرصت‌های منطقه‌ای و جهانی برای پیشرفت کشور استفاده می‌کنم.
 
 
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه توانمندی‌های داخلی برای تولید بی نظیر است، گفت: در حوزه مسکن با ۱۳۰هزار بافت فرسوده و سکونتگاه‌های غیررسمی وجود دارد که ظرفیتی برای ساخت مسکن است، در حوزه زیرساخت‌های ریلی با توجه به کریدور جنوب ـ شمال می‌توان ۳۰هزار میلیارد دلار سالانه درآمد کسب کرد. در بخش نفت، گاز و پتروشیمی با توجه به صنایع پایین‌دستی می‌توان سالانه بالای ۴۰ میلیارد دلار درآمد کسب کرد. کارخانه‌های راکد موجود در بخش پتروشیمی ۱.۸ میلیارد تن در بخش پتروشیمی و ۱۰میلیون تن در بخش پلیمری ظرفیت خالی دارند که با توجه به این دو بخش می‌توان مشکل اشتغال و منابع ارزی را حل کرد.
 
وی اظهار داشت: در بخش معادن از رتبه ۷ به رتبه ۲۰ کاهش رتبه داشته‌ایم به این دلیل که کار دست افراد باتدبیر نبوده است بنابراین با توجه به تولید داخل، کشور را اداره خواهیم کرد تا تحریم‌ها بی‌اثر شود. حوزه کشاورزی و روستایی محور اصلی خواهد بود.
 
 
زاکانی با بیان اینکه رویکرد دولت ما توجه به توانمندی‌های داخل خواهد بود، گفت: منطقه ما در سال ۹۸، ۱۱۴۳ میلیارد دلار واردات داشته است که سهم ما ۲۳ میلیارد دلار بوده است. منطقه اوراسیا ۳۷۰ میلیارد دلار واردات داشته، سهم ایران ۶۰۰ میلیون دلار بوده؛ این فاجعه است.
 
روحانی اقتصاد بلد نبود، همتی را رئیس کل بانک مرکزی کرد
 
وی تأکید کرد: دوست عزیزمان علاقه ندارد با من بحث کند زیرا به او یاد داده‌اند با من بحث نکند. در نوبت اول، ایشان یک حرف زد و گفت آقای روحانی همه چیزش خوب است اما اقتصاد بلد نیست. این حرف درست است. آقای روحانی چون اقتصاد بلد نبود شما را رئیس کل بانک مرکزی کرد.
 
کشور را می‌توان به بهترین نحو اداره کرد اما این آقایان نمی‌توانند
 
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: اگر بخواهیم با دلار مبادله کنیم، FATF روی گلویمان می‌نشیند اما اگر با پول دو طرفه کشورها تبادل کنیم، FATF نیز ملغی اثر می‌شود و تحت فشار قرار نمی‌گیریم اما دوستان نمی‌خواهند کار کنند، کشور را می‌توان به بهترین نحو اداره کرد اما این آقایان نمی‌توانند.
 
زاکانی گفت: مانده بودم که با این دولت چطور برخورد کنیم؛ این دولت به منتقدانش توهین‌های زیادی می‌کند؛ آنها را بیسواد می‌کند البته این خصوصیت مسری بوده، به ایشان هم سرایت کرده و بنده را پلیس بد خواندند. اینها کسانی هستند که جز با توهین کار خود را پیش نمی‌برند.
 
آمده‌ام تا مردم در صف کالا تحقیر نشوند
 
وی تأکید کرد: بنده آمده‌ام تا مردم در صف کالا تحقیر نشوند و مردم را در قرارگاه مرغ خراب نکنند. من فریاد اعتراض مردمی هستم که گرانی را تحمل می‌کنند و عده‌ای نور چشمی با ارز ۴۲۰۰ تومانی کالا وارد می‌کنند. بنده آمده‌ام تا صدای مردم سیستان و بلوچستان باشم. سه بار افتتاح گاز شده است اما هنوز گاز به این استان وارد نشده است.
 
زاکانی گفت: امام(ره) فرمودند؛ فرق رژیم طاغوت با ما این است که باید خدمت کنیم اگر دنبال منافع خودمان باشیم ما همان طاغوت هستیم.
 
حق نداریم مثل سناتورها کنار هم بنشینیم
 
وی ادامه داد: اگر انقلاب نبود هیچکدام از ما اینجا نبودیم. در جایگاهی بودیم که متناسب با شرایط امروز مان نیست لذا حق نداریم مثل سناتورها کنار هم بنشینیم و حرف های کلی بزنیم و همدیگر را متهم کنیم حق نداریم بی برنامه کار کنیم اشتباه کنیم و در استخر شنای آنها شنا کرده و در فضای آنها تنفس کنیم. اگر اینگونه بود ما از مردم جدا شده ایم و به فرموده امام روز مرگ ماست.
 
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه ریشه فساد را در کشور خواهم خشکاند، تصریح کرد: فساد بلای جان کشور است. ریشه دروغ را خواهم کند، فرمودند من را از بانک مرکزی اخراج کردند، آقای واعظی گفتند خلاف اعلام کردند.
 
زاکانی ادامه داد: بیان کردم که ۱,۲۰۰ میلیارد تومان در پایان سال ۹۸ از بانک صادرات به پاسارگاد منتقل شده است، گفتند نه اینگونه نیست اما آقای دژپسند تایید کرد.
 
وی اظهار داشت: الان گفتند که ایشان در تاریخ شهریور ماه ۹۸ بنزین ۵ هزار تومان را توصیه کردند می گویند که خلاف می گویید. این نامه با امضای رسمی ایشان اینجا است من آمده ام تا با دروغ مقابله کنم.
 
تازه کامنت های زیر اینستاگرامتان را باز کردید؛ جرات رو به رو شدن با مردم را ندارید
 
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به اظهارات همتی در مورد فیلترینگ گفت: شما کامنت های زیر اینستاگرامت را بسته بودی تازه باز کردی، شما جرات رو به رو شدن با مردم را نداری، وقتی اشتباهات زیاد می شود یعنی کسانی که زیاد تست غلط می زنند جواب تست های درست را می دانند که تست های غلط را جدا می کنند. این دولت عامدانه تست های غلط را می زند.
 
جَنگ اقتصادی را به جُنگ شادی تبدیل کرده اند
 
زاکانی گفت: جنگ اقتصادی را به جُنگ شادی تبدیل کرده اند. صبح جمعه به ریش مردم خندند، با کفش به چادر زلزله زده ها رفتند. با ماشین خارجی به کارخانه خودروسازی ایرانی رفتند.
 
وی گفت: مشکلات متعددی در کشور ما وجود دارد باید دست به دست هم بدهیم ریشه ناکارآمدی، تفکر غلطی است که ۴۰ سال مثل اختاپوس در کشور ما خیمه زده از انقلاب مصرف کرده و هیچ خدمتی به مردم نکرده است.
 
 
 
بخش سوم/ جلیلی: امکان تعامل گسترده و سازنده با جهان به ویژه در زمینه اقتصادی وجود دارد
 
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در نیمه دوم مناظرات گفت: بنده در سال اول انتخاب روحانی با وی جلسه ای داشتم و گفتم اگر می خواهید اهدافتان را دنبال کنید، راهش این است که باید ماشین دولت را راه بیندازید. کُندی هایی که در ماشین دولت وجود دارد، باعث می شود که شما به مقصدتان نرسید.
 
 
جلیلی بیان کرد: لازم نیست ساختارها عوض شود بلکه باید سازوکارها فعال شوند. این مبتنی بر این است که چه رویکردی داشته باشید. باید مشخص شود آیا می خواهید به شکل روزمره کشور را اداره کنید یا اینکه برنامه شما این است که برای دستگاه های خود مأموریت تعریف کنید و باید به آن نتایج برسند و سپس ماشین دولت خودش را به این اهداف می رساند.
 
 
وی ادامه داد: اگر مشخص شود که تک تک دستگاه ها باید چه وظایفی را دنبال کنند، دستگاه ها مجبور می شوند خودشان را به آن برسانند اما اگر قرار نباشد به نتیجه ای برسیم، طبیعتا کار خودشان را انجام می دهند.
 
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: به عنوان کسی که ۳۳ سال کار سیاست خارجی کرده ام به ضرس قاطع می گویم که امکان تعامل گسترده و سازنده با جهان به ویژه در زمینه اقتصادی وجود دارد. می شود اما اینها نمی توانند.
 
جلیلی افزود: ما ۱۲ میلیارد دلار روابط اقتصادی با عراق داریم. ۱۰ میلیارد دلار از این عدد مربوط به بخش خصوصی است که کار خود را انجام می‌دهد و ۲ میلیارد دلار از آن مربوط به بخش دولتی است و دولتی ها نمی توانند آن را انجام دهند و این ضعف است. عرض بنده این است که اگر رئیس جمهور و دولت اشراف داشته باشند و برنامه را بدانند، می فهمند که در کجاها مشکل وجود دارد.
 
وی متذکر شد: ما چند روز پیش با اتحادیه تعاونی های سراسر کشور جلسه ای برگزار کردیم و آنان گفتند که هیچ مشکلی در روابط خارجی ندارند، اگر داخلی ها اجازه دهند. آنان گفتند با ۱۱ کشور صادرات دارند و پول را هم به خوبی می گیرند.
 
امضای کنوانسیون‌ها هیچ فایده‌ای برای کشور ما ندارد
 
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اظهارداشت: بنده با قاطعیت می گویم که امضای کنوانسیون ها هیچ فایده ای برای کشور ما ندارد و  حاضرم با هر فردی در این باره مناظره کنم، چرا که در بیانیه FATF آمده است که حتی اگر آن را امضا کنید، باید FATF گام بعدی را برای ما تعریف کند. ۳۹ اقدام هم در این زمینه انجام دادیم و آنان فقط ۱۶ مورد را قبول دارند. چرا مسئله را به مردم غلط می گویید؟
 
برجام سند طلبکاری ملت ایران است
 
جلیلی ادامه داد: رئیس جمهور باید بداند و قاطعانه تصمیم گیری کند. برجام سند طلبکاری ملت ایران است، نه سند بدهکاری. ما هزینه برجام را دادیم و امروز باید طلبکار باشیم. زمانی که ۱۵ بار گفته می شود که ایران همه تعهداتش را انجام داده است پس نتیجه آن چه شد؟ نباید هر روز از سرمایه ملت مورد دیگری را هزینه کنیم.
 
وی گفت: زمانی که ما به مسائل جهانی و داخلی آگاه باشیم می توانیم این مشکلات را حل کنیم. بنده از پایین ترین سطح وارد دستگاه دولتی شدم و در این مسیر رشد کردم و می دانم در این باره چه جریاناتی وجود دارد و یک دستور رئیس جمهور زمانی که به سطوح پایین می رسد، چه فرجامی پیدا می کند و چگونه یک کارشناس می تواند آن کار را معطل کند. زمانی که هماهنگی در سطوح بالا وجود نداشته باشد بسیاری از مشکلات به وجود می آید.
 
سیاست خارجی چهار سال آینده باید اقتصاد محور باشد
 
جلیلی تصریح کرد: اگر مردم ایران می خواهند امروز رئیس جمهور خود را انتخاب کنند، رئیس جمهور باید هم به مسائل جهانی واقف باشد و بداند که سیاست خارجی چهار سال آینده باید سیاست خارجی اقتصاد محور باشد و برای آن مأموریت تعریف شود و در صادرات کشور نقش داشته باشد و همچنین رئیس جمهور باید برای آن راه حل داشته باشد، در غیر این صورت یک بهانه کافی است تا کار نکند.
 
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تأکید کرد: شما باید بهانه ها را بردارید و بنده به ملت ایران می گویم هیچ بهانه ای از جمله اینکه چه کسی در انتخابات آمریکا انتخاب شد یا فلان کنوانسیون چه بود، نمی تواند مانع پیشرفت اقتصاد کشور ما شود. باید ظرفیت های داخلی کشورمان را بشناسیم.
 
بخش چهارم؛ انتقاد از برنامه ها
 
وی گفت: اگر امروز از بیکاری، گرانی و مشکل مسکن صحبت می شود، نگاه ما به چهار سال آینده، یک نگاه فرصت محور است. این مسائل با اداره روزمره کشور حل نمی شود. جهش امروز برای کشور و استفاده حداکثری از فرصت ها هم ممکن و هم یک ضرورت است و لازمه اش این است که قبلاً بررسی ها انجام شده باشد.
 
نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری افزود: در مورد نظام بانکداری، نظام سلامت، موانع تولید، راجع به اینکه چگونه نه تنها مشکل قطع شدن برق نداشته باشیم، بلکه صادرات برق هم داشته باشیم، درباره اینکه روستاهای ما چگونه باید هر کدام سلول جهش کشور باشند نه اینکه حداکثر خدماتی به آنان ارائه باشد، باید ارزیابی های دقیق انجام شود.
 
صحبت‌های آقای همتی جابجا کردن مرزهای ادبیات است
 
جلیلی تصریح کرد:  ۲۷ درصد جمعیت ما در  روستاها هستند و باید به آن با یک نگاه حداکثری نگاه کرد و باید این زمینه را برای آنان ایجاد کرد که بتوانند جهش یابند و در ادامه کشور را به جهش برسانند. این اهانت به روستا است؟ این جابجا کردن مرزهای ادبیات توسط همتی است و بنده نمی دانم چگونه این مطلب را مطرح کرد.
 
وی ادامه داد: عرض بنده این است که می گوییم اگر صحبت از این جهش می کنیم، باید برای اشتغال، تک تک دستگاه ها، مسئولیت داشته باشند، همچنین باید برای ارز آوری، مسئولیت تعریف شده باشد تا کشور معطل نماند.
 
نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری خاطرنشان کرد: مسائل را غلط بیان نکنید. می گویند که ۲۰۰ کشور عضو FATF هستند، مگر نمی دانید که شما هم هستید! برنامه اقدام امضاء کردید و از ۴۱ بند ۳۹ مورد را اجرا کرده اید. شما حتی این مسئله را هم نمی دانید! اینها انجام شده و آنان گفته اند که قبول نیست. به جای آنکه از آنان طلبکار باشید، از داخل طلبکاری می کنید؟
 
جلیلی اظهار داشت: ما می گوییم برای مثال، ۴۹ دستگاه در مورد روستاها باید وظایفی را انجام دهند و آیا این حرف اهانت به روستائیان است. بنده اصلا این موضوع را نمی فهمم.
 
وی تاکید کرد: اگر ما می خواهیم مسائل مهمی چون بیکاری را حل کنیم، با اداره روزمره برطرف نمی شود و یا با برنامه ای که با اولین سوال دچار تردید شویم، حل نمی شود و یا اینکه بعد روی آن مطالعه خواهیم کرد، حل نمی شود و باید از روز ابتدای شروع کار دولت این برنامه با قوت آغاز شود.
 
 
 
*بخش سوم/ همتی: یک میلیون به دهک پایین جامعه می‌دهم
 
همتی در نیمه دوم مناظرات گفت: بحث زنان و فعالیت هایشان بسیار مهم است و حتماً باید به آن توجه کنیم. الان ۵۰ درصد جمعیت کشور زنان هستند. واقعیتش، آن حدی که باید، شأن و جایگاه زنان باشد در جامعه به آن توجه نکردیم. 
وی افزود: بخشی از آنها تحصیلکرده هستند. خیلی از آنها نیاز به کار دارند. فکر می‌کنم دولت باید اول محیط اجتماعی و زمینه لازم برای امنیت اجتماعی را فراهم کند. دوم فرصت برابر به آنها بدهد، برای اینکه در اجتماع مشارکت داشته باشند و بتوانند شغل به دست بیاورند، فعالیت‌های ورزشی و فعالیت‌های اجتماعی کنند. 
 
نامزد انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به اینکه تعداد اشتغال و فرصت شغلی که برای آنها ایجاد می‌کنیم برابر نیست،اظهار داشت:  زنان تحصیل کرده هستند و می‌خواهند کارآفرینی بکنند. الان مشکل جدی آنها نیز همین است.
 
همتی افزود: حتماً وام‌های خُرد را راه می‌اندازیم تا اینکه بتوانیم با خود اشتغالی، با نوآوری و کارآفرینی بانوانی که کارآفرین هستند، استفاده کنند. زنان سرپرست خانوار، خیلی مشکل دارند و جزو سه دهک پایین جامعه هستند.
 
 
وی گفت: برنامه‌ای که من دارم این است که یک میلیون تومان به خانواده های سه دهک پایین از طریق هدفمند کردن یارانه ها داده شود نه اینکه با چاپ پول به بودجه دولت اضافه شود. بنابراین برنامه‌های خیلی وسیعی برای زنان دارم، زنان باید خط مقدم فعالیت‌های اجتماعی و اقتصادی در کشور باشند.
 
نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: آقای رئیسی فرمودند چرا الان لیست را به من داده اید؟ من لیست را قبلا به قوه قضائیه داده بودم اما نمی‌دانم چرا از پرونده هایشان پیش نمی‌رود ؟ الان اگر صلاح بدانید اسامی آنها را اعلام کنید، زیرا از من می خواهند که اعلام کنم.
 
همتی گفت: جناب آقای جلیلی فکر می‌کنم شوخی می‌کنند که می‌گویید ۲۰۰ کشور نمی دانند و من فقط من می دانم. فقط شما و کره شمالی می گویید که «اف ای تی اف» به درد نمی‌خورد. این برای جلوگیری از پولشویی و فعالیت‌های تروریستی است، چرا کاری می‌کنید که به عنوان تروریست معرفی شویم، اجازه بدهید کشور نفس بکشد. 
 
وی تصریح کرد: آقای رئیسی الحمدالله دو سال است که تبلیغ می کنند. من از شما سوال می کنم اینترنت امن یعنی چه؟ به نظر من یعنی اینستاگرام بسته شود و شما نیاز پیدا کنید، برای هر کسب و کاری از آقایان مجوزآبگیرید. آقای رئیسی اینجا کره شمالی نیست.
 
نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: وزیر شجاع ما آقای آذری جهرمی را به دادگاه احضار می‌کنید. آقای رئیسی چرا نمایندگان شما در کمیته فیلترینگ به بسته شدن اینستاگرام رای دادند.
بخش چهارم؛ انتقاد از برنامه‌ها
 
همتی گفت: در این مناظره می‌بینیم که جای روستاییان بی صدا خالی است. البته وقتی که مشاور جناب رئیسی که شهر به شهر یرای او تبلیغ می‌کند و آقای جلیلی ترک موتورش می نشیند، به روستاییان عزیز توهین می‌کند چه انتظاری می توان داشته باشیم. نگاه مشاور آقای جلیلی به روستاییان، نگاهی است که در جلسه پیش آقای رئیسی به کارمندان داشت.
 
برنامه جامع برای روستاییان دارم
 
وی افزود: انگار روستایی واژه ای تحقیر آمیز است. انگار کارمند، واژه تحقیر آمیز است. مردم عزیز روستا، برای شما  برنامه جامعی دارم. در این برنامه تضمین می‌کنم که محصول کشاورزی شما را به نرخ روز بخرم، نه نرخ تحمیلی که معمولاً رایج است.
 
نامزد انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: من انبارهای گسترده در سراسر کشور برای نگهداری محصولات کشاورزی و عرضه آن در بورس کالا راه می‌اندازنم تا مجبور نشوید محصولات آن را زیر قیمت به دلالان بفروشید.
 
همتی گفت: اقای رئیسی در صحبت چند روز پیش گفتند، بانک مرکزی نمی‌تواند نرخ سود را پایین بیاورد ولی من با ابزار قوه قضاییه می‌توانم. اولا باید این را پرسید که چرا این را تاحالا  پایین نیاورده‌اید؟
 
وی افزود: آقای رئیسی اقتصاد، مثل دادگاه و زندان نیست. اگر سود بانکی را در شرایط تورم بخواهیم پایین بیاوریم، آن پیرمرد و پیرزن بازنشسته که پولشان را در بانک گذاشتند و سود آن را می‌گیرند زندگیشان را می‌چرخانند، آنها چگونه باید زندگی کنند؟
 
نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت:  من فکر می کنم راجع به این مسائل باید فکر اساسی کرد. ریشه این تورم را باید بخشکانیم.  اینگونه کشور و اقتصاد را نمی‌شود اداره کرد.
 
همتی افزود: آقای قاضی زاده گفتند رئیس ستاد من یک خانم است. این خانم همان خانمی است که گفت «بیل گتس» با واکسن کرونا می‌خواهد ۱۵ درصد از مردم جهان را بکشد.
 
وی تصریح کرد: واکسیناسیون همگانی و رایگان کرونا را در سراسر کشور تا پایان امسال پایان خواهم داد.
 
*بخش آخر؛ جمع بندی مناظره
 
نامزد انتخابات ریاست جمهوری در بخش پایانی مناظره گفت: مردم عزیز شش ماه است که تمام براندازان خارجی و تندروهای داخلی من را تخریب کردند. حتی برخی از مشکلات اقتصادی را، همین آقایان حاضر در این جلسه، به گردن من انداختند.
 
همتی افزود: من هیچ نگفتم، همین آقایان حاضر در اینجا، می دانند که من با دستان تقریبا خالی در بانک مرکزی، با ترامپ جنگیدم، ولی به رویشان نمی آورند، چون باید من را تخریب کنند. 
 
وی افزود: من می دانستم اگر وارد صحنه انتخابات شوم، تخریب‌ها، تقریبا صد برابر خواهد شد. ولی گفتم ممکن است، هیچ وقت نتوانم خودم را ببخشم. لذا در لحظات آخر و در دو ساعت مانده به پایان ثبت نام، در صحنه حاضر شدم.
 
نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه آقای روحانی رئیس جمهور خوبی در دوران تعامل بود، آن سال‌ها را به یاد بیاورید،گفت: اما هیچکس نمی‌دانست که او در دوران جنگ اقتصادی چگونه عمل خواهد کرد. هیچ‌کس ترامپ و کارهایش را پیش بینی نمی کرد.
 
روحانی در جنگ اقتصادی موفق عمل نکرد
 
همتی با بیان اینکه روحانی نتوانست در دوران جنگ اقتصادی، آن طور که باید عمل کند،اظهار داشت: تیم ناهماهنگ اقتصادی و اعتماد به آدم‌هایی که خیر او را نمی خواستند و در کنار آن، تخریب‌ها و سنگ اندازی همین گروه از آقایانی که اینجا نشسته اند هم دخیل بود.
 
وی تصریح کرد: باید قبول کنیم، وقتی مردم خشمگین هستند، رئیس‌جمهور نباید بخندد و بگوید من هم صبح جمعه خبر دار شدم.  مردم، هم وطنانم، ۳ سال است که آقایان تخم یاس و ناامیدی در جامعه می کارند. به شما الهام می‌کنند که رای شما هیچ اهمیتی ندارد.
 
نامزد انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: دشمنان خارجی و تندروهای داخلی هر دو از رای شما می ترسند، چون بازی آن‌ها به هم می‌خورد. شما مردم برای این صندوق رای، خون داده اید.
 
همتی گفت: در این ۱۲ سال با جوانان ما چه کار کردند که شعارشان از رای من کو؟ به شعار، «رای بی رای» تبدیل شد. ما در انتخاب‌هایمان اشتباه کردیم اما باعث نمی شود، وقتی زمین خوردیم دیگر بلند نشویم. 
 
کشور را به قدرت اقتصادی منطقه تبدیل می‌کنم
 
وی افزود: بیایید دوباره با هم یار دبستانی را بخوانیم، خوشحال باشیم. من قول می‌دهم کشور را از این پیچ خطرناک رد کنم. قول می‌دهم کشور را به قدرت اقتصادی منطقه تبدیل کنم. نمی‌گذارم دیگر کسی به خاطر معیشت شرمنده خانواده‌اش شود. این کاری است که من بلد هستم.
 
نامزد انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: از تاج‌زاده و جنیدی تا صفایی فراهانی، از فردوسی‌پور و دایی تا آذری جهرمی، از طیب نیا و پزشکیان تا کرباسچی و فرجی دانا، از مسجد جامعی و ظفرقندی تا محمد جواد ظریف، همه‌ آنها می‌توانند در کنار من باشند، برای آنکه ایرانی بهتر داشته باشیم.
 
همتی اظهار داشت: من هیچ ترسی ندارم، نه برادرانم فاسد هستند و نه پسرم و نه همسرم و نه دخترانم. من به هیچ کس باج ندادم و نخواهم داد.  
 
وی خطاب به مردم ایران، گفت: به من اعتماد کنید، روز رای گیری بزنید زیر میز، روز ۲۸ خرداد نگذارید به روز ۲۸ مرداد تبدیل شود. قدرت خودتان را به همه کسانی که نمی‌خواهند خوشحالیتان را ببینند، نشان دهید. به همه کسانی که می‌گویند اگر مشکل دارید جمع کنید و بروید. اینجا وطن ما و اینجا ایران ماست.
 
بخش سوم/ مهرعلیزاده: بورس یکی از بهترین بازارهای ممکن برای جذب سرمایه‌گذاری است
 
مهرعلیزاده همچنین در بخش دیگری از مناظره به برنام‌هایش درباره وضعیت بازار بورس اشاره کرد وگفت: بورس یکی از بهترین بازارهای ممکن برای جذب سرمایه‌گذاری است. برای اینکه پول وقتی در یک جا جمع می‌شود، به سمت تولید می‌رود.
 
 
وی افزود: یکی از مشکلات اساسی کشور ما، مشکلات تولید است و از طرف دیگر مسئله افزایش و رونق تولید نیز مسئله دیگری در زمینه تولید است.
 
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ادامه داد: از طرف دیگر یکی دیگر از مشکلات اقتصادی امروز کشور، گرایش دادن جامعه به سمت اقتصاد و تولید است.
 
مهرعلیزاده افزود: آنچه که در فروردین سال گذشته اتفاق افتاد این بود که به هر دلیلی، که به نظر من غیرکارشناسی بود، دولت در مسئله بورس دخالت کرد. صاحبان سهام عمده که معمولاً نقش تعیین‌کننده در قیمت سهام خودشان دارند، در یک هماهنگی، با یکدیگر وارد معرکه شدند و مردم را برای آوردن پولشان برای سرمایه‌گذاری در بورس تشویق کردند.
 
وی گفت: این مسئله موجب نشد که پول به سمت تولید برود، بلکه موجب این شد که بعضاً به شکل حبابی، قیمت سهام چندین برابر شود که این چندین برابر شدن هم اصولاً به منتفع شدن سهامداران عمده منتهی شد که بعداً هم وقتی حباب ترکید و قیمت ها واقعی شد، دیدیم که مردم متضرر شدند و فشار وارد کردند، این جزو همان مواردی است که عرض کردم که کوچکترین مسئله اجتماعی، پتانسیل تبدیل شدن به یک بحران اجتماعی را دارد.
 
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری افزود: تا جایی که بنده اطلاع دارم بعد از بحران بوجود آمده در بورس، دولت مجبور شد که از صندوق توسعه ملی ۲۰۰ میلیون دلار اختصاص دهد که تبدیل به ریال کنند و خسارات مردم جبران شود.
 
مهرعلیزاده تصریح کرد: همه این کارها قابل توجه است که به نظر من باید کار بورس را به خود بورس و بازار سهام واگذار کنند و دخالت دولت در بورس همواره زمانی است که به شکست بازار معروف است و شکست بازار نیز زمانی است که اتفاق خاصی مانند بحران ایجاد شده سالها پیش در آمریکا باید باشد.
 
وی اضافه کرد: بنابراین بایستی بورس را به خود بورس واگذار کنند و نقش سهامداران عمده را در آنجا به حداقل برسانند.
 
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: از طرف دیگر اگر این ۷۰ تا ۷۵ درصد اقتصاد که در دست دولت است را حل کنیم و سهامداران عمده وابسته به دستگاههای بزرگ و نهادها و دستگاههای نظامی و غیرنظامی دخالت نکنند قطعاً بورس یک وضعیت مطلوبی خواهد داشت که تنها راه آن استقلال بورس در چارچوب بازارهای بین المللی خواهد بود.
 
مهرعلیزاده با اشاره به افزایش سرمایه در تولید افزود: در حال حاضر تولید ناخالص داخلی کشور ما ۵۰۰ میلیارد دلار در سال است، این رقم در خصوص آمریکا ۲۲ هزار میلیارد دلار، چین ۱۶ هزار میلیارد دلار، اروپا جمعاً ۱۲ هزار میلیارد دلار است که جمع این ارقام حدود ۵۰ هزار میلیارد دلار در مقایسه با ۵۰۰ میلیارد دلار در کشور ما است.
 
وی ادامه داد: این کشورها در مجموع ۱۰۰ برابر کشور ما تولید خالص داخلی در سال دارند.
 
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: سوال این است که ما می خواهیم رشد سرمایه و فروش در بازارهای منطقه ای و جهانی داشته باشیم، راهکار آن چیست؟ ما می توانیم با تلاشی که انجام خواهیم داد در منطقه، بازار بالقوه ای ایجاد کنیم.
 
مهرعلیزاده تصریح کرد: آقای جلیلی گفتند که گردش بازار صادراتی در منطقه ۲۰ میلیارد دلار اما من معتقدم که می توانیم به ۵۰ میلیارد دلار این گردش بازار را افزایش دهیم اما اینها مستلزم این است که با دنیا رابطه خوبی برقرار کنیم.
 
وی افزود: اقتصاد ما دچار سیاست زدگی شده است، سیاست ما بر اقتصاد حاکم شده است. ما بایستی اقتصاد را نجات دهیم و سیاست خارجی مان را از تحریم ها و اف ای تی اف در اختیار اقتصاد قرار دهیم تا بتوانیم تعامل خوبی با دنیا برقرار کنیم.
 
بخش چهارم مناظره؛ انتقاد از برنامه‌ها
 
مهرعلیزاده همچنین تصریح کرد: اگر سیطره دولت را از مسائل اقتصادی برداریم، بسیاری از مسائل حل می‌شود. تمام صحبت‌هایی که آقایان درباره «اف‌ای تی‌اف» مطرح می‌کنند، واقعیت در جامعه امروز این است که با دیوارنوردی‌ها و با این قبیل کارها و با معطل کردن مسئله «اف‌ای تی‌اف» و در خصوص جریانات مذاکرات، هزار مشکل ایجاد کردنکارها پیش نمی‌رود، کشور ما به نقطه‌ای رسیده که امروز شاهد وضع موجود هستیم، امروز در شرایطی از لحاظ اقتصادی هستیم که آنچه را که بدست می آوریم را مصرف می‌کنیم.
 
وی افزود: در کشور ما حداکثر میزان درآمدی که داریم در سال، ۶ هزار دلار برای هر ایرانی است، ما همان را براساس میانگین‌ها استفاده می‌کنیم و ریالی برای سرمایه‌گذاری نداریم.
 
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری تصریح کرد: ایرانیانی داریم که در داخل و خارج کشور سرمایه دارند. ما ۷ میلیون ایرانی خارج از کشور داریم که از این تعداد حداقل ۵ میلیون نفرشان افراد متخصص و سرمایه‌دار هستند. باید برای آنها فضای امن ایجاد کنیم که بتوانند در داخل کشور سرمایه‌گذاری کنند.
 
مهرعلیزاده تصریح کرد: ما تکنولوژی را از کجا می‌خواهیم وارد کنیم؟ ما از نظر تکنولوژی، برتر از کشورهای منطقه هستیم. ما می‌خواهیم سرمایه را از کجا بیاوریم؟ کشورهای اطراف که سرمایه‌ای ندارند به ما بدهند.
 
وی گفت: سرمایه در غرب، چین، ژاپن، کره و هند و تکنولوژی نیز در این کشورهاست.
 
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری افزود: تا زمانی که بخواهیم دنبال تنش و ماجرا جویی در دنیا باشیم وضعیت همین است.
 
مهرعلیزاده افزود: من نمی‌دانم که محکوم کردن دولت قبلی چه نتیجه‌ای دارد؟ مگر آقای رئیسی جزو سران سه قوه نیست؟ مگر آقای رئیسی در جلسه سران قوا نبود که در مسئله بنزین تصمیم غلط گرفتند و سپس اجرا شد؟ آقای رئیسی خودش می‌گوید که تلگرام و اینستاگرام دارد و با مردم مهربان شده است، همین الآن دستور دهید که فیلترینگ برداشته شود.
 
وی خطاب به آیت‌الله رئیسی گفت: لطف کنید در خصوص آنهایی که در ماجرای آبان ۹۸ دستگیر شدند و تعدادشان نیز حتی مشخص نیست و خانواده‌هایشان نیز نگران هستند، درخواست عفو از مقام معظم رهبری برای این خانواده‌ها داشته باشید.
 
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری تأکید کرد: باید مقداری نگرانی‌ها را کاهش دهیم و فقط حرف نزنیم.
 
جمع‌بندی مناظره و بخش پایانی؛
 
 نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: مردم سرافراز ایران شش روز دیگر انتخابات برگزار می‌شود، انتخاباتی که می‌تواند با نتیجه‌ای از پیش تعیین شده به پایان برسد و یا با معجزه‌ای، نتیجه‌ای غیر از خواست انحصارطلبان رقم بزند.
 
وی افزود: قرار بود جمهوریت جمهوری اسلامی حفظ شود و مردم در رأس امور باشند، بیان اندیشه محدود نشود و تمام سلایق در انتخابات حضور داشته باشند.
 
مهرعلیزاده تصریح کرد: قرار بود با رفع رانت، تبعیض و تحقق عدالت، همه آحاد ملت ایران فرصت برابر داشته باشند، مردم در اینکه چه می‌پوشند، چه می‌خورند و چه می‌اندیشند و در یک کلام در انتخاب سبک زندگی، آزاد باشند.
 
مهرعلیزاده تأکید کرد: می‌دانم که امروز با این «قرار بودها» فاصله داریم، لیکن امروز دو راه پیش روی ما است.
 
وی ادامه داد: راه نخست این است که با صندوق رأی قهر کنیم و در این انتخابات شرکت نکنیم و راه دوم اینکه با امید به آینده درخشان و برای عزت ایران و ایرانیان و نیز برای خط بطلان کشیدن بر این صحنه‌آرایی خطرناک با ا مید به آینده، در جلوگیری از به خطرافتادن ایرانمان در آینده بر سر صندوق‌ها حاضر شویم.
 
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری خطاب به مردم ایران، تأکید کرد: در خرداد سال ۷۶ نیز ابر و باد و مه و خورشید و فلک برای انتخاب یک فرد به میدان آمده بودند، اما قدرت خاص شما مردم، عرصه دیگری را رقم زد و تشکیل دولت اصلاحات به عنوان کارآمدترین دولت پس از پیروزی انقلاب را به ارمغان آورد.
 
مهرعلیزاده ادامه داد: مردم ایران، قدرت در دست شما است، قدرت انتخاب بین شادی و نشاط و یا اندوه و ناامیدی، برقراری عدالت و یا تبعیض و ظلم.
 
وی اضافه کرد: مردم ایران شرکت و یا عدم شرکت در انتخابات، حق شما است، اما عدم شرکت در انتخابات، محروم ساختن خویشتن از حق خویشتن است، بیایید با استفاده از این حق قانونی خود به زندگی سلامی دوباره کنیم و با رأی به دولت زندگی، ایرانی بسازیم برازنده ایرانیان، بیایید همه با هم و در کنار هم برای حکمرانی خوب و ساختن ایرانی آباد، آزاد و مستقل تلاش کنیم، این بار لحظه انتخابات، لحظه تغییر قرن است.
 
انتهای پیام/
 
 
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۸۷۶۶


ارسال