دوشنبه ۵ مهر ۱۴۰۰ ,27 September 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۵ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۰۲
رئیس اداره هواشناسی زابل خبر داد؛
جولان توفان شن با سرعت ۱۰۸ کیلومتر بر ساعت در زابل/ دید افقی به ۵۰۰ متر رسید
 
غلامحسین عابدی گفت: بیشینه سرعت توفان گردوخاک که از دیشب در زابل آغاز شده، امروز به ۱۰۸ کیلومتر بر ساعت رسید و شعاع دید افقی در محدوده فرودگاه این شهر را به ۵۰۰ متر کاهش داد.
به گزارش عصرهامون؛ غلامحسین عابدی، رئیس اداره هواشناسی زابل اظهار داشت: وزش توفان و بادشدید علاوه بر زابل، چهار شهرستان شمالی دیگر استان را نیز فرا گرفته است به طوری که گرد و خاک توفان، شعاع دید در زهک را نیز به شدت کاهش داده است.

وی ادامه داد: این توفان سبب تشکیل توده عظیم گردوغبار و نفوذ آن به سایر مناطق استان شد به طوریکه شعاع دید افقی در زاهدان و میرجاوه به هزار متر کاهش یافته است.

رئیس اداره هواشناسی زابل افزود: علاوه بر این گردوغبار گسترده به شهرهای نصرت آباد، خاش، سراوان و ایرانشهر نیز نفوذ کرده و شعاع دید افقی را به شدت کاهش داده است.

عابدی در بخش دیگری گفت: بر اساس گزارش های دریافتی، وزش این باد ترددهای جاده ای در برخی محورهای مواصلاتی شمال استان نظیر زاهدان-زابل را با اختلال همراه کرده است.

وی افزود: بر اساس آخرین خروجی نقشه های پیش یابی و مدل های جوی، حداقل تا پنج شنبه پیش رو وزش بادهای شدید ۱۲۰ روزه در شمال  استان ادامه دارد.

رئیس اداره هواشناسی سیستان وبلوچستان ادامه داد: وزش این بادهای شدید و توفان گردوخاک منجر به خیزش گردوخاک، کاهش کیفیت هوا و افزایش غلظت ذرات غبار در عرض های پایین تر این مناطق می شود.

عابدی افزود: اختلال در برخی محورهای مواصلاتی شمال استان و وقوع خسارت به بخش کشاورزی و سازه های موقت از پیامدهای دیگر این شرایط است.

وی خاطرنشان کرد: توصیه می شود در زمان غبار آلود شدن هوا در ترددهای غیر ضروری در فضای باز خودداری شود. همچنین رفت و آمدهای بین شهری از دوشنبه شب تا پایان هفته به ویژه در محور زاهدان-زابل توصیه نمی شود.

انتهای پیام/ 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۴۰۱۵۶


ارسال