دوشنبه ۵ مهر ۱۴۰۰ ,27 September 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۵ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۵۰
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان:
غلظت ذرات غبار در هوای زاهدان به 18 برابر حد مجاز رسید
 
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: با افزایش نفوذ توده غبار به زاهدان، غلظت ذرات معلق در هوای این شهر به 2704 میکروگرم بر مترمکعب یعنی حدود 18 برابر حد مجاز رسید.
محسن حیدری، مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان در گفت وگو با عصرهامون اظهار داشت: منشاء گردوغبار امروز زاهدان و سایر نواحی استان، چشمه های تولید گردوغبار شمال استان است که با خشک شدن کامل تالاب های هامون، بر وسعت این مناطق خشک و بیابانی افزوده شده است.

وی افزود: در حال حاضر توفان در شمال و گردوغبار در سایر مناطق استان، مهمترین پدیده های جوی استان هستند که جزو پدیده های پرمخاطره و پرتکرار استان نیز بشمار می روند.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان تصریح کرد: بر اساس خروجی نقشه های پیش یابی و مدل های جوی، حداقل تا پنج شنبه پیش رو وز بادهای شدید 120 روزه در شمال استان ادامه دارد که پیامدهای آن علاوه بر پنج شهرستان شمالی، شهرستان های جنوبی تراین منطقه را نیز درگیر می کند.

حیدری ادامه داد: امروز برای چندمین روز متوالی است که شرایط کیفی هوا در زاهدان برای تمام گروه های سنی ناسالم است.

وی اضافه کرد: شرایط کیفی هوا در شمال استان نیز بسیار ناسالم است که به دلیل خرابی دستگاه سنجش گردوغبار و هزینه بسیار بالای لوازم معیوب آن، در حال حاضر امکان دسترسی به داده های آن وجود ندارد.

عضو ستاد مدیریت بحران سیستان و بلوچستان گفت: هزینه تعمیر ایستگاه سنجش گردوغبار زابل معادل پنج سال اعتبارات اداره هواشناسی زابل است که به هیچ عنوان این اداره و این اداره کل با اعتبارات کنونی قادر به تأمین مالی آن نیستند.

حیدری عنوان کرد: پیگیری هایی از طریق ستاد مدیریت بحران و فرمانداری ویژه زابل درجریان است که با اعتبارات استانی به ویژه اعتبارات قوانین تشکیل مدیریت بحران و تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت تأمین شود.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۴۰۱۶۶


ارسال