در خطبه های عبادی سیاسی نماز جمعه عنوان شد؛

آب شرب و کشاورزی بزرگترین مشکل مردم سیستان و بلوچستان/دولت سیزدهم دولتی سهل الوصول و مرد میدان است

12 شهريور 1400 ساعت 14:07

سفر رئیس جمهور به سیستان و بلوچستان، تاکید بر توصیه های مقام معظم رهبری به دولتمردان، مشکل آب شرب و کشاورزی در استان، شکست مفتضحانه آمریکا در افغانستان و سیره امام سجاد (ع) از مهم ترین بیانات خطیبان جمعه سیستان و بلوچستان بود.


به گزارش عصرهامون؛حجت الاسلام بارانی امام جمعه موقت زاهدان در خطبه های نماز جمعه این هفته بیان کرد: امیرالمومنین (ع) از فتنه بنی امیه به عنوان بزرگترین فتنه جامعه مسلمین یاد کرد، علامه مجلسی می گوید: پیامبر خدا در عالم رویا دید عده ای در شکل میمون بر منبر ایشان نشسته اند، آیه نازل شد رویایی که دیدید خبر از فتنه و شجره ملعونی بود که در عالم رویا نشان دادیم و رسول خدا فرمود این فتنه بنی امیه است.

وی افزود: وقتی این آیه را کنار آیات دیگر می گذاریم یهودی های صهیونیست نیز در کنار آنها قرار می گیرند، فتنه بنی امیه یک فتنه یهودی بوده است، امام سجاد(ع) در دوره این فتنه امامت کرد و توانست شیعیان آن جامعه را مدیریت کند و احکام دین را در این دوره پرخطر بیان کند.

امروز قاتلین امام حسین (ع) را در رژیم صهیونیستی پیدا می کنیم

وی خاطرنشان کرد: آنقدر نقشه یهودیان منحرف دقیق است که گاه ردپایی از آنها نیز دیده نمی شود، جامعه مسلمان آن روز را در مدینه به جایی رساندند که وقتی اباعبدالله الحسین (ع) تهدید می شود کسی برای دفاع برنمی خیزد و امام سجاد(ع) می فرماید ما در شهر پیامبر ۲۰ نفر محب اهل بیت نداریم جریان نفاق بنی امیه و یهود با مسلمانان چه کرده است.

بارانی تاکید کرد: در زیارتنامه از امام حسین (ع) نقل شده است که شهادت می دهم آنانی که خون تو را ریختند کسانی بودند که در زمان حضرت داوود و عیسی (ع) مورد لعن قرار گرفتند که همین یهودیان منحرف بودند جریان پشت عاشورا جریان یهودی است.

 وی ادامه داد: امروز قاتلین امام حسین (ع) را در رژیم صهیونیستی پیدا می کنیم، جریانی که امام سجاد (ع)باید دین را در آن نگاه دارد چنین حاکمانی دارد، امروز همین جریان اسلام را آزار می دهد و در چنین دوره ای باید مانند این امام همام روشنگری و توجه به آخرت گرایی داشت و نگاه آخرت محور را امام چهارم به جامعه آموزش می دهد.

خطیب نماز جمعه زاهدان اظهار کرد: سالروز مبارزه با استعمار انگلیس و قیام مردم در ۱۷ شهریور را در میدان شهدای تهران در پیش داریم، آنگاه که مردم از استبداد و خفتی که بر آن ها تحمیل کرده بود به ستوه آمدند وارد میدان شدند و نوکران آمریکا ملت مسلمانان را به رگبار بستند.

جامعه ما برپایه مردم سالاری دینی است

وی با اشاره به سفر رئیس جمهور به استان، تصریح کرد: رئیس جمهور دولت سیزدهم در آغازین روزها با حضوری امیدوارانه در میدان حاضر شد و سفری به استان ما انجام داد و باید از تلاش و همت مجاهدانه آنان تقدیر شود آنچه که مسئولان باید به آن توجه کنند فرمایشات رهبر معظم انقلاب است که فرمودند اعتماد مردم بزرگترین سرمایه دولت است و باید به مردم امیدواری داد.

وی گفت: ستون و پایه جامعه اسلامی ایران و نظام مقدس ما بر مردم سالاری دینی بنا شده که در این نگاه خدشه به اعتماد، امید و انگیزه مردم آگاهانه و ناآگاهانه ظلم بزرگی است و حرف اول را اعتماد مردم می زند اگر دولت به دنبال کسب موفقیت و حضور مردم در صحنه باشد باید مردم انقلابی را وارد میدان کند.

امام جمعه موقت زاهدان افزود: بدنه کارشناسی این مملکت زمانی با انگیزه وارد میدان می شود که ببیند مسئولان به دنبال کار خوب هستند آنچه که دولت باید انجام دهد همین بازسازی اعتماد مردم است.
مردم از انقلاب ناامید نشده اند و در انتخابات این موضوع را با حضور آگاهانه و با بصیرت نشان دادند که به نظام و انقلاب اعتماد دارند اما بخشی از بدنه مردم نگران هستند.

وی ادامه داد: راه حل این است که در این چالش باید کمبودهایی که باعث این بی اعتمادی و ناامیدی شده توسط دولت و هئیت وزیران باور شود و کسی گزارش کذب و وعده بی عمل ندهد و راهبردی واقع بینی فعالانه لازم است که دنبال اصلاح امور باشند همین که در این مدت کوتاه از دولت دیده می شود مردم را امیدوار می کند.

آب شرب و کشاورزی بزرگترین مشکل مردم استان است

بارانی اظهار کرد: وقتی جوانان و مردم روستایی با بلندترین مقام اجرایی کشور روبرو می شود امیدوارکننده است، بازسازی اعتماد عمومی حس امید را در مردم زنده می کند و خود مردم در رفع مشکلات کمک خواهند کرد، خدمات زیادی در سیستان و بلوچستان شده اما به دلیل محرومیت های موجود قبل از انقلاب و حرکات دشمن و مشکلاتی که برخی دولت ها ایجاد کرده اند کمبودها فراوان شده است.

وی عنوان کرد: اشتغال جوانان، مسکن و خدمات عمومی اولویت های این استان است امروز قیمت مسکن در زاهدان با شهرهای بزرگ کشور برابری می کند، آب شرب و کشاورزی در سیستان و جنوب استان بزرگترین مشکل مردم است و اینها با برنامه پیگیری شود تا مردم امیدوار شوند.

آمریکایی ها و اسرائیلی ها احمق های درجه یک هستند

وی تاکید کرد: آمریکایی ها و اسرائیلی ها که احمق های درجه یک هستند برای جهان نقشه می کشند و انسان های ذلیل و نادان تا دیروز نظام اسلامی و مقاومت را به حرکت های نظامی تهدید می کردند امروز به مرگ با هزاران چاقو تهدید می کنند اما کور خوانده اند آمریکا هژمونی خود را از دست داده و با وجود هزینه های فراوان در افغانستان با خفت از آن خارج شد و فرار کرد.

وی ادامه داد: وقتی افغانستان به اشغال آمریکا درآمد خود را ابرقدرت و کدخدا می دانست و امروز این کدخدایی از بین رفته و در وضع اسفناکی قرار دارد، هنوز اسرائیلی ها نتوانستند خفت و خواری که در جنگ ۱۲ روزه تحمل کرده اند را حل کنند، از آن طرف کشتی های نفتی ایران در راه لبنان است و این شکست بزرگتری برای آن هاست و برای توجیه این شکست طرح می نویسند و لفاظی های خنده دار دارند.

وی افزود: تهدید ایران اسلامی دیگر کارایی ندارد و این ضربات چاقویی که وعده می دهند بر پیکره اسرائیل وارد می شود، شکست مفتضحانه آمریکا در افغانستان مشهود است خروج آمریکایی ها شکست قطعی بود دولتی که وابسته به آمریکا بود با ذلت فرار کرد آنچه که برای جمهوری اسلامی اهمیت دارد امنیت و آسایش و اقتصاد موفق برای مردم افغانستان است جریان های موثر در افغانستان باید همت تلاش خود را برای آسایش و امنیت مردم انجام دهند.

دولت سیزدهم دولتی سهل الوصول و مرد میدان است/صحیفه سجادیه راه رسیدن به خداوند را هموار می کند

حجت الاسلام محمد تقی افضلی تبار، امام جمعه موقت ایرانشهر در خطبه های نماز جمعه ایرانشهر بیان کرد: خودم و شما برادران و خواهران ایمانی را به رعایت تقوای الهی دعوت می کنم، تقوا همچون سپری در برابر گناهان است. 

وی افزود: در حقیقت تقوا ترک محرمات و انجام واجبات است که در مقابل بسیاری از گناهان انسان را حفظ می کند.

امام جمعه موقت ایرانشهر تصریح کرد: امروز بیست و پنجم محرم مصادف با سالگرد شهادت اما سجاد (ع) است که از جمله ویژگی های بارز این شخصیت بزرگوار شکیبایی وی در برابر ناگواری ها و گذشت نسبت به کسانی بوده که به او بی حرمتی یا جفا کرده بودند.

افضلی تبار اظهار کرد: در طول تاریخ همیشه کسانی به دلیل نا آگاهی و زمانی برای دنیا پرستی و دنیا داری با اولیای الهی به ستیز برخاسته و آنان را آزار می دادند.

وی اضافه کرد: صحیفه سجادیه کتابی حاوی ۵۴ دعا از امام سجاد(ع) که این کتاب پس از قرآن و نهج البلاغه مهم‌ ترین میراث مکتوب شیعه به حساب می‌آید و به نام‌های خواهر قرآن و انجیل اهل بیت مشهور است.

این خطیب جمعه با اشاره به سفر ناگهانی رئیس جمهور جدید به سیستان و بلوچستان، عنوان کرد: در نامه امیر مؤمنان به مالک اشتر یکی از ویژگی های حاکمان، سهل الوصول بودن آن ها بیان شده که مردم به راحتی به او دسترسی و دست یابی داشته باشند و در حال حاضر یکی از ویژگی های دولت سیزدهم مردمی بودنش و پیگیر حل مشکلات و معضلات ملت با حضور در میدان است.

بقای نظام مبتنی بر اعتماد و رضایت مردم است/ خروج مفتضحانه نظامیان آمریکایی از افغانستان

حجت الاسلام مختار سابکی امام جمعه موقت سراوان نیز در خطبه های این هفته بیان کرد: یکی از توصیه های مهم رهبر انقلاب به دولت سیزدهم احیای اعتماد مردم بوده است که بزرگ ترین سرمایه به شمار می رود .

وی افزود: همانطور که مردم اعتماد کردند و انتخاب کردند، می طلبد دولت سیزدهم به قول هایی که در زمان انتخابات وعده داده در عمل اجرایی کند تا مردم مشاهده کنند و اعتماد آنها از نظام سلب نشود.

امام جمعه موقت سراوان ادامه داد: اگر مردم آنچه که گفته شد در عمل مشاهده کنند همراهی خواهند کرد، اما زمانی که عمل و گفتار متفاوت باشد اعتماد مردمی از بین خواهد رفت.

سابکی اضافه کرد: نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بر اساس مردم سالاری احیا شده است، زمانی که مردم همراهی نکنند و آسیب ببینند به ضرر حکومت است پس هرکجا احساس شد مردم بی اعتماد شدند باید برای احیای این موضوع حیاتی که تداوم نظام را در بر دارد تدبیر شود.

وی با اشاره به اینکه بقای نظام مبتنی بر اعتماد و رضایت مردم است، خاطرنشان کرد: یکی از سفارشات ویژه رهبر معظم انقلاب به دولت سیزدهم تقویت امید و اعتماد بود که سرمایه های اصلی نظام مقدس جمهوری اسلامی است .

امام جمعه موقت سراوان با اشاره به تحولات افغانستان، گفت: ریشه تمامی کشتارها، مشکلات و سختی ها در افغانستان به آمریکا باز می گردد که بیست سال است این کشور را اشغال کرده و تولید انواع مواد مخدر را در این منطقه رواج داد.

سابکی با اشاره به خروج مفتضحانه و فلاکت بار نظامیان آمریکایی از افغانستان، گفت: حضور آمریکا در هر کشور یا منطقه نه تنها باعث پیشرفت نمی شود بلکه موجب پسرفت می شود.

وی ادامه داد: انتظار می رود حکومتی در افغانستان تشکیل شود که ظلم و ستم را از این کشور بزداید و شاهد کشتار و جنایت در این منطقه نباشیم‌.

سابکی با بیان اینکه قیام ۱۷ شهریور نقطه عطف برای نظام مقدس ما بود، اذعان کرد: امروزه بعضی که خود را روشنفکر می دانند جنایات و ظلمی که حکومت دیکتار پهلوی انجام داده را نادیده می گیرند و نسبت نه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران که جهادگونه عمل می کنند جبهه گیری می کنند.

سوء ظن نسبت به خداوند متعال حرام است

حجت الاسلام وحید بامری، امام جمعه موقت بخش جلگه چاه هاشم در خطبه های این هفته گفت: سوء ظن داشتن نسبت به خداوند متعال مذموم و حرام و همچنین نهی شده است.

وی ادامه داد: شخصی که نسبت به خداوند متعال سو ظن دارد، قطعا خیر نمی بیند چون در باطن خود معتقد به ظالم بودن ذات مقدس باری تعالی است.

امام جمعه موقت بخش جلگه چاه هاشم افزود: همچنین داشتن سوء ظن نسبت به مردم خطا و اشتباه است چرا که مردم جامعه اگر نسبت به هم سوء ظن داشته باشند زندگی در جامعه بسیار سخت و دشوار است.

وی خاطرنشان کرد: اما سوءظن داشتن انسان به خود ممدوح و خوب است، حضرت امام على (ع) در این خصوص فرموده اند: افراد باتقوا نسبت به خودشان خوش بین نیستند.

انتهای پیام/ 


کد مطلب: 141384

آدرس مطلب: http://www.asrehamoon.ir//fa/doc/news/141384/آب-شرب-کشاورزی-بزرگترین-مشکل-مردم-سیستان-بلوچستان-دولت-سیزدهم-دولتی-سهل-الوصول-مرد-میدان

عصر هامون
  http://www.asrehamoon.ir/