پنجشنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰ ,20 January 2022
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : جمعه ۱۹ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۱۸
در خطبه های عبادی سیاسی نماز جمعه عنوان شد؛
اوضاع کنونی افغانستان نتیجه اشغال ۲۰ ساله آمریکا/ دستگاه قضا برای جلوگیری از تباه شدن سرمایه کشور ورود کند
 
خطیبان جمعه سیستان و بلوچستان در خطبه های این هفته نماز جمعه با اشاره به ایام عزای پیامبر اکرم (ص) و ائمه اطهار علیهم السلام استفاده از ظرفیت خیران در کمک های مومنانه، واکسیناسیون، سفر رئیس جمهور به استان، انتخاب استاندار قدرتمند برای سیستان و بلوچستان و اوضاع کنونی افغانستان تاکید کردند.
به گزارش عصرهامون؛ آیت الله مصطفی محامی امام جمعه زاهدان در خطبه های نماز جمعه بیان کرد: زنده نگاه داشتن یاد پیامبر و ائمه اطهار از راه های حصول تقواست، در ایام ماه صفر و عزای اهل بیت پیغمبر هستیم امروز به روایتی میلاد امام باقر(ع) است اما اندوه عزای امام حسین و اهل بیت فضای این ماه را حزن آلود کرده است.

وی افزود: مصیبت هایی بر کاروان اسرا بعد شهادت امام حسین(ع) آمد و رنج های بیشماری بر این خاندان گذشت و هنگامی که از امام سجاد(ع) پرسیدند کجا بر شما سخت تر گذشت فرمودند شام و توهین هایی که مردم قدر نشناس آن بر خاندان پیامبر روا داشتند و توهین هایی که بر اهل بیت کردند.

وی خاطرنشان کرد: براساس روایتی از پیغمبر اکرم (ص) که فرمود بعد از کشته شدن امام حسین(ع) و شهدا حرارتی در قلوب مومنان است که هرگز سرد نخواهد شد و دلها مشتاق او هستند و راه و رسم او را به پا می دارند و امروز در کشورهای اسلامی شاهد برپایی مراسم عزای امام حسین (ع) با وجود همه محدودیتهای کرونایی برگزار شد.

لزوم استفاده از ظرفیت خیران و مشارکت های مردمی در کمک های مومنانه

امام جمعه زاهدان تاکید کرد: همه ائمه اطهار در رسیدن به خداوند باب هستند اما فرموده اند در و راه امام حسین (ع) وسیع تر است همه ائمه اطهار کشتی نجات هستند اما بیان کردند که اباعبدالله الحسین سریعتر به ساحل نجات رهنمون می کند و چه بسیار افرادی که به خاطر امام حسین (ع) با خدا آشتی می کنند و با شرکت در مراسم عزای به راه خدا می آیند و نقطه عطفی در زندگی آنها ایجاد می شود و به ساحل نجات می رسند به همین دلیل مراسم عزای حسینی با شور بیشتر باید تداوم یابد.

وی ادامه داد: اربعین حسینی را در پیش داریم و سهمیه کمی را دولت عراق از طریق هوایی درنظر گرفته است که امیدواریم افزایش یابد و مردم بتوانند بیشتر و با هزینه کمتر از زیارت بهره مند شوند اما اگر هم راه بسته و محدود باشد زائران مشتاق اباعبدالله توفیق تشرف پیدا نکنند می توانند از راه زیارت از راه دور و اقتدا به سیره امام حسین(ع) و امام حسن(ع) به ثواب آن دست یابند.

وی اذعان کرد: مردم می توانند با تلاش برای رسیدگی به مشکلات نیازمندان و عزاداری و حضور در نهضت کمک مومنانه که رهبر انقلاب تاکید داشتند حضور یابند و به نیازمندان و اقشار آسیب دیده از کرونا کمک کنند، همان طور که مردم در ایام عاشورا به نیت امام حسین علیه السلام خون می دهند در این ایام نیز با همکاری با گروه های جهادی می توانند به نیازمندان و مبتلایان به کرونا کمک کنند‌.

وی تصریح کرد: مردم و نهادهای مختلف تلاش فراوانی در نهضت کمک مومنانه داشتند که باید از این خدمات قدردانی کرد از گروه های جهادی طلاب که در امر دفن اموات کرونایی مشارکت داشتند و احکام شرعی را به درستی انجام دادند تشکر می کنم.

وی ادامه داد: اما نیازها به مراتب بیشتر از خدمات است و باید تلاش کنیم با جلب مشارکت های مردمی و خیران خدمات بیشتری به خانواده های نیازمند استان در شهرهای مختلف و دورتر و روستاها ارائه شود و سامانه ای برای شناسایی خانواده های نیازمند و آبرومند داشته باشیم تا توزیع کمک عادلانه انجام شود.

مردم برای حفظ سلامت خود واکسن بزنند

محامی گفت: یکی از راه های تحصیل تقوا و حفظ خود و جامعه اجتماعی تلاش در جهت خدمت به خدا و کسب رضایت خداوند با خدمت به خلق و خشنود کردن مردم است، هفته دولت را پشت سر گذاشتیم که از خدمات همه مسئولان اجرایی که با اخلاص و روحیه جهادی خدمتگزاری کردند قدردانی می کنیم اگر چه جای گلایه از برخی ضعف ها و بی مسئولیت ها نیز وجود دارد.

وی ضمن قدردانی از تلاش پزشکان و کادر درمانی که مجاهدانه در ایام کرونا در خدمت مردم هستند، افزود: اگرچه با لطف خدا و همراهی مردم وضعیت استان بهتر شده اما شاهدیم کرونا هر روز قربانی می گیرد و لازم است همه ما به رعایت مقررات بهداشتی و استفاده از ماسک و واکسن زدن تاکید کنیم واکسن خیلی مورد استقبال قرار نگرفته که برای سلامتی خود مردم لازم است.

این خطیب جمعه تاکید کرد: دولت جدید در موقعیتی تشکیل شده که مشکلات کشور فراوان، محاصره اقتصادی دشمن شدید و مردم با مشکلات اقتصادی زیادی دست و پنجه نرم می کنند اما امیدوارند که با راهکارهای دولت گشایشی به دست آید، همراهی قوای سه گانه حمایت مقام معظم رهبری و حضور مردم در صحنه سرمایه های بزرگی برای دولت بوده و حجت را بر مسئولان تمام کرده است و باید جهت خدمت بیشتر به مردم و رفع مشکلات تلاش کنند.

امام جمعه زاهدان عنوان کرد: سفر رئیس جمهور و وزرا به استان قابل تقدیر است، وزیران اشراف خوبی به مشکلات داشتند و راه حل ها را بررسی و با نشاط جوانی و روحیه جوانی طرح ها را به رئیس جمهور ارائه می کردند و برخورد اخلاقی رئیس جمهور و پرهیز از تشریفات و حضور در میان مردم نیز جای قدردانی دارد.

استانداری قوی برای سیستان و بلوچستان انتخاب شود
وی افزود: انتخاب استاندار برای سیستان و بلوچستان از بحث ها بود که عنوان شد باید استانداری قوی و درحد وزیر و معاونان رئیس جمهور انتخاب شود و آزادانه آنچه که تشخیص می دهد عمل کند و تحت تاثیر فشارها و وسوسه ها قرار نگیرد، کاملا مورد اعتماد و شناخت رئیس جمهور باشد تا بتواند در استان مدیریت کند و حرف او را در مرکز قبول کنند و مجبور نباشد با هزار زحمت حرف خود را به کرسی بنشاند.

خطیب نماز جمعه زاهدان با اشاره به تحولات افغانستان ادامه داد: افغانستان کشور همسایه با مردمی مسلمان و هم زبان ما هستند و بیشترین شباهت را از حیث فرهنگی به مردم ما دارند و پیوند عمیقی بین دو ملت برقرار بوده است آنچه که امروز اتفاق افتاده طالبان بر این کشور مسلط شده اند و مردم مشکلاتی را با وجود درگیری ها دارند و هنوز دخالت آمریکایی ها و برخی کشورها در این کشور ادامه دارد و علی رقم وعده تشکیل دولت فراگیر توسط طالبان، هنوز افراد پیشنهادی از همه اقوام نیست.

وی اظهار کرد: ملت ایران و دولت نسبت به سرنوشت مردم افغانستان دغدغه مند هستند و عملکرد دولت جدید آن نسبت به مردم آن و کشور ایران را ارزیابی می کنند امیدواریم که طالبان تغییر کرده باشند و دولت فراگیر را تشکیل دهند و به معاهدات بین المللی مانند حق آبه سیستان را پایبند باشند.

دلگان از سوی مسئولان فراموش شده است/ اوضاع کنونی افغانستان نتیجه اشغال ۲۰ ساله از سوی آمریکا

حجت الاسلام یحیی جعفری در خطبه های نماز جمعه این هفته مرکز شهرستان دلگان، گفت: ما در این دنیا فانی هستیم و‌ همانطور که خداوند متعال در قرآن کریم وعده داده به سمت او باز می گردیم.

وی با اشاره به اینکه از لحظه مرگ در قرآن کریم با تعابیر مختلفی یاد شده است، تصریح کرد: این حسرت از دادن مال و اموال در لحظه مرگ به انسان هجوم می آورد.

امام جمعه موقت دلگان به سالگرد وفات مرحوم آیت الله طالقانی اشاره کرد و افزود: این شخصیت فردی انقلابی که قبل از انقلاب شکنجه و زندانی شد و نسبت به خدمتگزاری به مردم حساس بود.

جعفری ادامه داد: مرحوم طالقانی این شخصیت مبارز قبل از انقلاب از سوی امام خمینی (ره)، به ابوذر زمان خطاب شده است.

امام جمعه موقت دلگان به اوضاع افغانستان اشاره و ادامه داد: اوضاع کنونی و ناامنی های افغانستان نتیجه حضور و اشغال بیست ساله این کشور توسط آمریکا است.

وی گفت: آمریکا در خروج غیرمسئولانه اش از افغانستان نشان داد که خون مردم این کشور برایش اهمیتی ندارد، از نظر جمهوری اسلامی باید دولتی روی کار بیایید که مردمی و حاصل هم اندیشی تمام گروه های افغانستانی باشد.

جعفری در پایان خاطرنشان کرد: گویا شهرستان دلگان از سوی مسئولان سیستان و بلوچستان فراموش شده است، اغلب ادارات و نهادهای این شهرستان با کمبود امکانات مواجه هستند و مردم انتظار دارند که مشکلات این منطقه برطرف شود.
 
حفظ زبان و ادبیات فارسی برای آینده ایران ضروری است/ دستگاه قضا برای جلوگیری از تباه شدن سرمایه کشور و نیاز مردم ورود کند

حجت الاسلام احمدعلی قاسمی زاده؛ امام جمعه موقت چابهار در خطبه های نماز جمعه این هفته با اشاره به ۲۷ شهریور، روز شعر و ادب فارسی بیان کرد: زبان فارسی یکی از غنی ترین زبان ها در دنیا است، در کشورهایی که اعراب حمله و کشورگشایی کردند، زبان را به زور و اجبار از آنها گرفتند اما تنها کشوری که نتوانستند زبان آن منطقه را تغییر دهند، ایران بود و زبان فارسی، زبان دوم اسلام شد.

وی افزود: بزرگترین دانشمندان، فیلسوفان از اهمیت و جایگاه ادب و لغت فارسی مطلع شدند اما امروز براثر بی توجهی ها باید پرسید این جایگاه گذشته ما کجاست و چقدر به آن اهمیت می دهیم؟

قاسمی زاده اظهار کرد: نسل های قبل از ما کتاب های شاهنامه و حافظ را فقط در کتابخانه ها استفاده نمی کردند و کتاب اصلی آن ها برای خواندن بود اما باید این پرسش امروز مطرح شود که ما با جریان لغت فارسی برای حفاظت از زبان و آسیب شناسی این سرمایه گران قدر چقدر تلاش کردیم.

امام جمعه چابهار گفت: ما باید با ادبیات فارسی، عرفان و حماسه که دارای شور و شعور است مأنوس شویم و به نسل های آینده به درستی منتقل کنیم و مجموعه های ادبی که از گذشته به یادگار مانده را علاوه بر آموزش به نسل آینده حفظ و حراست کنیم، چون برای ما سرشار از نکات مهم و اساسی زندگی است.

وی با اشاره به ۲۰ شهریور روز دومین شهید محراب خاطر نشان کرد: در کشور ما بیش از ۱۷ هزار نفر از مردم بی دفاع توسط منافقین خونخوار در کمال خباثت به شهادت رسیدند و آدم کش های دیروز و فراری امروز در دامن غرب به عنوان ابزار استفاده می شوند.

وی افزود: شهید سید اسدالله مدنی دومین شهید محراب الگوی بی بدیل پارسایی، زهد و تقوا در زمان خودش و بین علمای حاضر بود که در کنار امام خمینی(ره) تلاش های فراوانی برای انقلاب کشیدند و باید الگو علما و روحانی امروز باشد.

حجت الاسلام قاسمی اذعان کرد: یکی از مهم ترین مباحثی که باید بصورت جدی مسئولین در دولت سیزدهم پیگیر شوند، رسوب کالا چه در بندر ما و در سایر بنادر کشور است که باعث ضرر به اقتصاد و سرمایه ما می شود.

وی تاکید کرد: در اخبار می بینیم که چندین تن شکر در بندر فاسد شده و جای سوال است که چرا باید ۲هزار و ۴۰۰ تن شکر فاسد شود در حالی که یکی از نیازهای ما است و در این زمینه باید علت و دلیل با پیگیری دستگاه قضا از صاحب این کالا برای پاسخگویی باشد.

امام جمعه موقت چابهار گفت: از دستگاه قضا درخواست داریم در این زمینه و سایر موارد ورود کنند تا عاملان خیانتکار به مردم و کشور شناسایی و مجازات شوند، چون این افراد مهم ترین مایحتاج های مردم را تباه می کنند و این ضایع شدن حق مسلم افراد جامعه ما است.
 
ترک فعل های انجام شده در منطقه سیستان باید بررسی شود/استاندار دستورات رئیس دولت را زودتر انجام دهد

حجت الاسلام ابراهیم گزمه امام جمعه هامون در خطبه های نماز جمعه گفت: پس از سه هفته که آمریکایی ها فرودگاه کابل را تحویل طالبان دادند آنها کابینه معرفی کرده اند.

وی افزود: وجود این کابینه باعث نگرانی هایی بین مردم شده است، امیدوار هستیم طالبان به وعده هایی که دادند وفادار باشند و برای دولت آینده رای گیری کنند همچنین در افغانستان برادر کشی، نا امنی و کشت و کشتار بوجود نیاید.

امام جمعه هامون بیان کرد: برخی ها می گویند چرا ایران جبهه مقاومت را تنها گذاشته است اولا اینکه ایران یک هفته با طالبان رایزنی کرد که جنگ بین آنها و نیروی مقاومت نشود، اما آنها زیر بار نرفتند دوما اینکه درخواست کمکی از سوی نیروهای مقاومت به ایران نشده است که ما برای کمک برویم، سوما اینکه ایران نمی خواهد یک طرف درگیری باشد می خواهد گروه های مختلف را نزدیک کند و یک دولت واحد تشکیل شود تا بعد از ۴۰ سال جنگ مردم امنیت پیدا کنند.

وی ادامه داد: نا آرامی های افغانستان آمریکا را خشنود می کند که بیخ گوش ایران گروه های تکفیری رشد کنند.

امام جمعه هامون بیان کرد: ریاست جمهوری در سیستان سنت همیشگی مسئولان را شکست، نفرات قبل از او در یک جایگاه و زیر باد کولر با مردم در آفتاب ایستاده صحبت می کردند اما رئیسی در نقطه صفر مرزی زیر آفتاب با مردم سخن گفت.

وی تصریح کرد: این حضور آقای رئیس جمهور بود ارزشمند است و به مردم امید می داد، ایشان دستور دادند که استاندار هرچه زودتر گذرهای مرزی را بازگشایی کنند.

امام جمعه هامون گفت: ترک فعل هایی که در سیستان انجام شده است باید پیگیری شود، پول هایی که در محیط زیست گرفته شده آیا صحیح برنامه ریزی شده است، در طرح آبیاری ۴۶ هزار هکتاری و سایر طرح ها که ترک فعل شده است باید بررسی و پاسخگو باشند.

گزمه گفت: مسئولانی که دارند جا به جا می شوند باید پاسخگو باشند، کسی هم که برای مردم کار کرده تشویق شود، بازارچه های مرزی اگر بازگشایی شود باز سنگینی از روی مردم برداشته می شود.

امام جمعه هامون خاطرنشان کرد: در دهه ۸۰ مرز تسهیل بود و همه کوله بری می کردند اگر این فضا اکنون ایجاد شود مردم قطعا بهره می برند، بجای اینکه عده ای خاص در مرز مشغول باشند باید سفره همه رنگی شود.

انتهای پیام/
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۴۱۶۳۴


ارسال