پنجشنبه ۲۹ مهر ۱۴۰۰ ,21 October 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۲ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۰۰:۰۰
پایان تنش آبی ۲۲۵ هزار روستایی در جنوب شرق کشور؛
مردم ۸۸۹ روستای سیستان و بلوچستان از آب پایدار بهره مند شدند
 
در پی پیگیری های رسانه ای و نگاه ویژه مسئولان به مشکلات آبی روستاهای سیستان و بلوچستان، ۸۸۹ روستای این استان با جمعیت ۲۲۵ هزار نفر آبرسانی و رفع تنش شد.
به گزارش عصرهامون؛ سال هاست روستاهای سیستان و بلوچستان با وجود ظرفیت بکری به نام دریای عمان و آب های مرزی با مشکلات بی آبی یا تنش آبی دست و پنجه نرم می کنند.

وضعیتی که طی دو سال اخیر با پیگیری های رسانه ای و نمایندگان مجلس و همت مسئولان امر در استان، مورد توجه قرار گرفت و بسیاری از مقام های مسئول و خیران برای پایان دادن به این مشکل پای کار آمدند. 

وابستگی برداشت های آبی به منابع ناپایدار

علیرضا قاسمی، مدیرعامل آبفای سیستان و بلوچستان در گفت و گو با خبرنگار ما بیان کرد: در سیستان و بلوچستان ۵۸ درصد برداشت های آب برای شهرها و روستاها به منابع زیرزمینی و ۴۲ درصد برداشت ها به آب های سطحی وابسته است که عمده آن به هیرمند و آب های مرزی بر می گردد.
 
وی با بیان اینکه تا پایان سال ۹۸ خدمات شرکت های آب و فاضلاب در حوزه شهری و روستایی مجزا بود، اظهار کرد: از ابتدای سال ۹۹ با استفاده از ظرفیت های قانونی موجود و تصمیماتی که در دولت گرفته شد، یکپارچه شدن شرکت های آب و فاضلاب شهری و روستایی با هدف تجمیع خدمات، استفاده از ظرفیت‌های مشترک برای هر دو دستگاه و ارتقای سطح خدمات به مردم وارد فاز اجرایی شد.
 
این مقام مسئول اضافه کرد: در حوزه روستایی با مقوله پراکندگی جمعیت مواجه هستیم که این پراکندگی در وسیع ترین استان کشور خدمات‌رسانی را دشوار کرده است.
 
به گفته وی، سیستان و بلوچستان کمتر از ۳.۵ درصد جمعیت کشور را در یک پهنه ۱۱.۴ درصدی در خود جای داده است و بالغ بر ۷ هزار روستا دارد که ۵ هزار و ۵۹۴ روستای آن کد دار و تحت پوشش خدمات آب روستایی قرار دارد.
 
قاسمی ادامه داد: با توجه به این مهم از همان ابتدای امر جلسات متعددی با مشاورین طرح‌ها، پیمانکاران و همکاران به منظور بررسی و تعیین تکلیف قرادادها با هدف تسریع در آبرسانی و احیای طرح‌های غیرفعال برگزار شد، این ۴۵ جلسه‌ آشنایی کامل با طرح‌ها، خاتمه بعضی از آن ها و به پیمان رفتن طرح های جایگزین را رقم زد.
 

انعقاد ۴۰۰ قرارداد کوچک و بزرگ برای رفع تنش آبی 
 

وی اضافه کرد: در نهایت بیش از ۴۰۰ قرارداد کوچک و بزرگ در استان ظرف مدت ۶ ماه منعقد شد و توانستیم به کارها سرعت ببخشیم و اقدامات خوبی در این حوزه صورت گرفت.
 
مدیرعامل آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان اذعان کرد: علیرغم اینکه سال ۹۹ با مشکلات و موانع زیادی دست به گریبان بودیم، از لحاظ مالی بدترین سال تخصیص را داشتیم و از لحاظ اقلیمی خشک‌ترین سال و گرم‌ترین سال طی ۵۲ سال گذشته را تجربه کردیم، اما موفق شدیم عملکرد بی‌سابقه ای را به نمایش بگذاریم، هرچند که مجموع این اقدامات ایده آل نیست و هنوز به نقطه مطلوب و قابل قبول نرسیدیم.

رشد ۴.۵ درصد شاخص بهره‌مندی روستاهای استان از آب شرب
 
وی افزود: طی بیش از یک سال گذشته ۳۸۹ روستا آبرسانی و ۱۱۵ هزار نفر از نعمت آب شرب سالم و پایدار بهره‌مند شدند و شاخص بهره‌مندی روستاهای استان از آب شرب ۴.۵ درصد رشد داشت، به طوری که این رشد شاخص با مجموع اقدامات ۴ سال شرکت آب و فاضلاب روستایی برابری می کند.
 
وی اضافه کرد: همچنین ۵۰۰ روستا با جمعیت ۱۱۰ هزار نفر گرفتار تنش آبی شدید بودند، به طوری که بخش اعظم روستاها به صورت تانکری آبرسانی می شد، این روستاها رفع تنش شد و در مجموع ۸۸۹ روستا با جمعیت ۲۲۵ هزار نفر آبرسانی و رفع تنش شدند که این اقدام با یاری مسئولان استانی و کشوری و تلاش‌های همکاران به ثمر نشست.
 

۶۱ روستا به همت خیران آبرسانی شد
 
قاسمی گفت: اتفاق مثبت دیگری که در سال گذشته با کمک فعالین عرصه رسانه و به واسطه انتشار کلیپ‌هایی در فضای مجازی رقم خورد، فعال شدن حوزه خیرین کشور برای آبرسانی به روستاهای استان بود که اقدامات بسیار خوبی در این حوزه انجام شد.
 
وی افزود: در همین راستا یک مسئول به منظور ساماندهی و برنامه ریزی در بخش خیرین تعیین کردیم و نتیجه جذب خیران و همکاری با آن ها انعقاد تفاهم نامه های متعدد برای آبرسانی به ۳۵۰ روستا بود و تاکنون ۶۱ روستا به همت خیران آبرسانی شدند و پیش بینی می شود، شبکه آب ۳۵ روستا در دو ماه آینده و ۴۰ روستا تا پایان سال مالی ۱۴۰۰ وارد مدار شود.

انتهای پیام/ 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۴۱۶۹۳


ارسال