دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰ ,6 December 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
مجتبی قزاق گفت: با پیروزی انقلاب اسلامی دستاوردهای زیادی به دست آوردیم که بزرگ‌ترین آنها استقلال و آزادی بوده است.
به گزارش عصرهامون، مجتبی قزاق کارشناس امور سیاسی در گفت و گو با خبرنگار چهاربهاران با اشاره به بررسی موفقیت و یا عدم موفقیت یک نظام سیاسی و ارائه تحلیل درست و منطبق با واقع مزیت‌های آن، بیان کرد: در مقایسه نظام سیاسی باید نسبت آن را با چند پارامتر مشخص از جمله؛ اهداف اعلامی نظام سیاسی در آغاز نهضت، مقایسه با نظام های سیاسی برخوردار از ویژگی‌های مشابه درمنطقه، امکانات و موانع پیش روی آن و بالاخره با نظام سیاسی قبل از نظام سیاسی موجود، به ضرورت کمی انجام پذیرد.

خدمات انقلاب قابل قیاس با دوران رژیم شاه نیست

وی افزود: اپوزیسیون با بهره گیری از فضای تردید و پرسش، تلاش دارد، تصویر ذهنی جامعه، در خصوص کارآمدی نظام اسلامی را تغییر دهد تا امید و اعتماد به توانمندی‌ها و قابلیت‌های اصلاح و پیشرفت در درون نظام را از بین ببرد و با طرح سوالاتی از جمله مقایسه نظام اسلامی با رژیم پهلوی که توده مردم با تکیه به محفوظات و خاطره گویی‌های نسل قدیمی و متأثر از رسانه‌های بیرونی، بدون لحاظ کردن ملاک‌ها و معیارهای علمی و عقلی به مقایسه نظام اسلامی با نظام سلطنتی پهلوی می‌پردازند.

این کارشناس سیاسی با اشاره به اینکه پاسخ به شبهات موجود، مستلزم مقايسه ميان دو حكومت اسلامي و رژیم منحط پهلوی بر اساس معیارهای کمی است تصریح کرد: کار مقایسه‌ای عملیات روانی کاری دشوار، زمان‌بر و حجیم است و بیان تمامی ابعاد هویتی و کارکردی دو نظام سیاسی که یکی با52 سال حکمرانی و دیگری با43سال سابقه مدیریتی می‌باشد، نیاز به بررسی دقیق در حوزه های مختلف دارد.

وی با اشاره به مقایسه بعضی از دستاوردهای ایران انقلابی را با ایران شاهنشاهی اذعان کرد: ایران بعد از انقلاب اسلامی با تمام سختی‌ها و موانع توسعه دهه‌های پیش را بشناسیم تا علت رشد بعضی حوزه‌ها و رکود بعضی دیگر را درک کنیم.

وی ادامه داد: یک ایرانی منصف باید بداند که هشت سال جنگ تحمیلی و تحریم‌های کشور‌های متخاصم علیه ملت و دولت ما، چقدر راه توسعه را ناهموار کرده و امروز حتی دشمنان، ما را تأثیرگذار در عرصه بین‌المللی به رسمیت می شناسند و این همه حاصل تکیه بر ظرفیت‌های درونی است که در شرایط سخت تحریم، تهدید و فشار بدست آمده است که با وجود محدودیت‌ها و موانع، در سطح وسیع تحصیل شده است.

قزاق با اشاره به بر نوع سیاست‌گذاری یك نظام؛ ماهیت، ساختار و شیوه اداره حكومت گفت: پیش از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران شیوه حكومتی بر پایه پادشاهی یا سلطنت فردی قرار داشت، در حكومت پادشاهی یك فرد با عنوان سلطان یا شاه تمام قدرت سیاسی جامعه را در اختیار می‌گیرد و اراده شخصی او مظهر اراده سیاسی و حاكمیت در جامعه تلقی می‌شود.
وی افزود: در52 سال سلطنت پهلوی، در واقع این شخص شاه بود كه به تنهایی تصمیمات حكومتی را اتخاذ می‌كرد، انتصاب یا بركناری نخست‌ وزیر، وزرا، صاحبان پست‌های بالا، استانداران و غیره تنها به وسیله شاه انجام می‌گرفت ولی در مقابل نظام جمهوری اسلامی ایران، نظامی است كه بر پایه سه ركن اساسی دین، مردم و رهبری استوار شده است.

این کارشناس سیاسی اظهار کرد: نخستین تفاوت درشکل نظام سیاسی در جنس حکومت و هویت ساختاری و تبارشناسانه از نوع حکومت‌های موجود درجهان است؛ جنس حکومت پهلوی ازنسل حکومت‌های کودتایی قابل دسته بندی است، در مقابل جمهوری اسلامی ایران، مولود یک انقلاب بزرگ و همه جانبه اجتماعی است که بنیادها و زیرساخت‌ها را دچارتغییرکرد.
 
مشروعيت الهي، مهمترين مزيت حكومت اسلامي نسبت به حكومت شاهنشاهی

وی ادامه داد: مهمترين و اصلي‌ترين مزيت حكومت اسلامي نسبت به حكومت شاهنشاهي نوع مشروعيت حكومت است كه مبتني بر مشروعيت الهي است كه درآن افراد صرفاً بر اساس داشتن ويژگي‌ها و لياقت‌هاي خاصي به حكومت می رسند.

قزاق بیان کرد: بررسی دستاوردهای انقلاب اسلامی در تمامی حوزه‌ها زمانی با قضاوتی منصفانه و به دور از پیش‌داوری همراه است که انقلاب را در بستر تاریخی و اجتماعی و با تمامی اتفاقات همراه آن ببینیم که تنها با تکیه بر ایمان خود و بدون حمایت هیچ کشورخارجی، بر نظامی غلبه می‌کند که از حمایت ابرقدرت‌های زمان خود بهره‌مند است.

پیشرفت در عرصه های مختلف به برکت انقلاب اسلامی

وی با اشاره به مقایسه پیشرفت های ایران اسلامی با دوره شاهنشاهی افزود: از مهم ترین شاخص های قابل مقایسه دستاوردهای عمرانی است که در زمان دوران حکومت شاه فقط تعداد 45 شهر دارای آب سالم بودند درصورتی که در دوران انقلاب اسلامی به 760 شهر افزایش پیدا کرده است، سد سازی در آن دوران صفر و در حال حاضر رتبه سوم جهان هستیم، تعداد کل فرودگاه ها 26 و در حال حاضر 62 فرودگاه در حال خدمت رسانی به مردم هستند، مخابرات روستایی 312 مورد در دوران حکومت شاه و 10429 مورد در دوران انقلاب اسلامی بوده است.

این کارشناس سیاسی با اشاره به دستاوردهای علمی تصریح کرد: سرعت رشد علمی در دوران حکومت شاه رتبه چهلم و در حال حاضر رتبه اول جهان هستیم، کشور ایران در زمینه چشم پزشکی و مغز و اعصاب در زمان حکومت شاه هیچ دستاوردی به همراه نداشت در حالی که ما رتبه نخست در خاورمیانه هستیم و تعداد پزشک ها هفت هزار بودند که در دوران انقلاب 84 هزار دکتر در حال خدمت رسانی به مردم هستند.
 
وی با اشاره به دستاوردهای دانشگاهی افزود: در دوران قبل از انقلاب حرفی از سلول های بنیادی و نانو تکنولوژی نبود ولی در حال حاضر ایران جز 10 کشور اول جهان در این زمینه فعالیت می کند.
 
وابستگي به دولت‌های بيگانه ویژگی بارز رژیم پهلوی

قزاق گفت: يكی از بارزترين صفات رژيم پهلوی، وابستگی به دولت‌های بيگانه و به ويژه آمريكا بود اين درحاليست يكی از اصول مهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ايران، استقلال حاكميت و تماميت ارضی كشور است.
 
این کارشناس سیاسی با اشاره به اینکه امام خمینی (ره) در آن زمان ضمن تأكيد بر ماهيت ضداستعماري نهضت، هدف انقلاب اسلامی را خارج‌شدن از مدار وابستگی به كشورهای امپرياليست و درنهايت، شكست ابرقدرت‌ها دانست و عنوان کرد: امام راحل كوتاه‌كردن دست جنايتكاران خارجی و به‌ انزواكشاندن قدرت‌های استعماری در جهان و نيز مقابله با ايادی منطقه‌ای امپرياليسم، به‌ويژه صهيونيسم، تأكيد بسيار كرده‌اند.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۴۱۷۷۳


ارسال