هجمه متخلفان به حیات پرندگان؛

شکارچیان غیر مجاز توسط مدیرکل حفاظت محیط زیست شکار شدند/شکار بی رویه؛ عامل اصلی تهدید حیات وحش در روزهای خشکسالی

3 مهر 1400 ساعت 12:23

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: شکارچیان غیرمجاز پس از تعقیب و گریز طولانی، توسط محیط زیست شکار شدند.


وحید پورمردان، مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان در گفت و گو با عصرهامون بیان کرد: در ساعات پایانی روز گذشته طی برنامه بازدید از سطح استان در مسیر منتهی به یکی از شهرستان ها، متوجه شدیم که یک خودروی سواری در حاشیه جاده اقدام به تیراندازی به سمت طبیعت و پرندگان می کند که بلافاصله با اخطار و ایست از سوی تیم محیط زیست مواجه شد.

وی ادامه داد: پس از اخطار عدم تیراندازی به سمت پرندگان، خودروی سواری که حامل پنج سرنشین بود با تغییر مسیر قصد متواری شدن داشت که با اقدام سریع و پس از تعقیب و گریز طولانی، بالاخره خودروی متخلف در کنار جاده متوقف شد و از داخل خودرو تعدادی اسلحه شکاری و تعداد 25 فشنگ شلیک نشده کشف شد، این امر قبل از هر گونه اقدام غیر قانونی و شکار صورت پذیرفت.

پورمردان گفت: پس از این مأموریت تعقیب و گریز که منجر به دستگیری متخلفان و ممانعت از شروع به شکار شد، از محسن ریگی محیط بانِ راننده به دلیل رعایت حداکثر قوانین و واکنش سریع و حرفه ای که منجر به دستگیری و متوقف شدن خودروی متواری شد، با اهدا لوح سپاس قدردانی کردیم.

وی تصریح کرد: شکار بی رویه یکی از عوامل مؤثر و تهدید کننده حیات وحش در چرخه طبیعت است، البته که با گسترش فرهنگ زیست محیطی دوستداران و علاقه مندان به طبیعت و مخلوقات خداوندی روز به روز بر تعدادشان افزوده می شود و همین گروه های دلسوز طبیعت و سمن های محیط زیست ضمن نظارت خودجوش، همراه و همیار محیط زیست هستند و در این خصوص مطالبه و پیگیری دارند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان خاطر نشان کرد: هیچ تخریبی مخرب تر از شکار نیست و در این راستا از تمامی هم استانی های عزیز و مالکان اسلحه تقاضا داریم در شرایط بحرانی بی آبی و خشکسالی به باقی مانده جمعیت ناچیز حیات وحش لطمه های جبران ناپذیر وارد نکنند، زیرا این خسارت دیگر به این راحتی جبران نمی شود و بدیهی است در صورت مشاهده هر گونه تخلف موضوع بدون هیچ گونه گذشتی از طریق مراجع قانونی پیگیری خواهد شد.

انتهای پیام/


کد مطلب: 142021

آدرس مطلب: http://www.asrehamoon.ir//fa/doc/news/142021/شکارچیان-غیر-مجاز-توسط-مدیرکل-حفاظت-محیط-زیست-شکار-شدند-بی-رویه-عامل-اصلی-تهدید-حیات-وحش-روزهای-خشکسالی

عصر هامون
  http://www.asrehamoon.ir/