شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰ ,16 October 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : جمعه ۱۶ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۴۳
در خطبه های عبادی سیاسی نماز جمعه عنوان شد؛
تامین امنیت پایدار کشور در سایه اسلام و امامین انقلاب/سردمداران آمریکا در افغانستان تحقیر شدند
 
تامین امنیت پایدار با رهبری امامین انقلاب، وفات حضرت ابوطالب، صدور قطعنامه ۵۸۸ شورای امنیت در سال ۶۵ مبنی بر ممنوعیت استفاده از سلاح شیمیایی توسط عراق، تاسیس مجمع تقریب مذاهب اسلامی به دستور رهبر انقلاب، سفرهای روزهای تعطیل ریاست جمهوری و واکسیناسیون کرونا از مهم ترین محورهای سخنان خطیبان جمعه سیستان و بلوچستان بود.
به گزارش عصرهامون؛ حجت الاسلام سید خلیل حسینی خطیب نماز حمعه زاهدان در خطبه های این هفته، بیان کرد: روزهای پایانی ماه صفر را با رحلت رسول اکرم و شهادت امام رضا(ع) و امام حسن(ع) را پشت سر گذاشتیم امیدواریم عزاداری همه مورد قبول باشد و توفیق زنده نگه داشتن شعائر الهی را در ادامه زندگی به ما عنایت کند.

وی افزود: دانش آموختگان دانشگاه های نظامی ما که فارغ التحصیل شدند و پذیرفته شدگان جدید در هفته اخیر از بیانات رهبر انقلاب استفاده کردند و در فرمایشات ایشان مسائل کلیدی بوجود داشت یکی از این کلید واژه ها مسئله امنیت بود و  بیان کردند که امنیت می تواند حقیقی و واقعی و یا عاریه ای باشد.

وی خاطرنشان کرد: خیلی از کشورهای اطراف به ظاهر قدرت و تجهیزاتی دارند اما امنیت آنها عاریه ای است، اگر ملت و کشوری بخواهد امنیت در سایه بیگانگان به دست آورد آن شکننده خواهد بود نمونه آن را در افغانستان دیدیم که ۲۰ سال آمریکا و کشورهای غربی آمدند تا در آنجا امنیت پایدار و قابل قبولی ایجاد کنند.

امام جمعه موقت زاهدان تاکید کرد:دولت گذشته افغانستان تمام و کمال به آمریکا تکیه کرد اما بعد از ۲۰ سال حتی قادر به حفظ خود نبودند و سردمداران آمریکا خود اعلام کردند در هیچ دوره ای اینقدر تحقیر نشدند و حتی تجهیزاتی که نتوانستند ببرند به دست خود خراب کردند.

وی ادامه داد: در دوره جنگ تحمیلی کشورهای حاشیه خلیج فارس امنیت را از بقیه عاریه می گرفتند این نهایت ذلت یک کشور است که بگوید پرچم من نمی تواند برایم امنیت بیاورد و کشور دیگری از آن سوی دنیا امنیت را تامین کند امنیت پایدار عزتی است که خداوند در سایه اسلام به برکت خون های پاک و رهبری امامین انقلاب به مردم ما عنایت کرده است.

وی گفت: امروز قایق های تندروی ما در برابر ناوهای بیگانه در خلیج فارس قد علم می کنند نیروی دریایی ما در تنگه باب المندب مقتدرانه حضور پیدا می کند و برای نعمت امنیت و این ارتش، نیروهای مسلح و رهبر بزرگوار شکرگزاریم.

خطیبب نماز جمعه زاهدان اذعان کرد: هفته پیش رو مناسبت های متعددی و مهمی دارد امروز اول ربیع الاول مصادف واقعه لیله المبیت است پس از سیزده سال که پیامبر سختی های مکه را تحمل کرد و دو حامی بزرگ یعنی همسر گرانقدر و عموی بزرگوارش را در یک سال از دست داد این واقعه آنقدر بر ایشان و مسلمانان سنگین بود که نام آن را عام الحزن گذاشتند.

وی تصریح کرد: جناب ابوطالب با موقعیت اجتماعی که داشت از پیامبر حمایت می کرد و بعد از وفات ایشان، کفار قریش به فکر ترور پیغمبر افتادند جبرئیل امین به ایشان از جانب خدا دستور ترک مکه داد اما اگر مشرکین متوجه می شدند از جان ایشان حفاظت نمی شد.

وی افزود: بنابراین قرار شد یک نفر در لباس پیامبر در بستر ایشان بخوابد که کفار گمان کنند ایشان در خانه هستند و پیامبر از مکه خارج شود کسی جز علی بن ابی طالب (ع) مناسب این کار نبود و این بار اول نبود که در بستر ایشان می خوابید، پیامبر به حضرت علی فرمود این خوابیدن معمولی نیست و قرار است که چهل شمشیر بر بدنه فرود بیاید اما امیرالمومنین فرمود اگر جان شما سالم می ماند مرگ برایم شیرین است.

حسینی عنوان کرد: روایات شیعه فراوانی در این باره وجود دارد پیغمبر در مسیر توقف کردند تا علی (ع) برسد و با همراهی او وارد مدینه شود حضرت علی باید امکاناتی که از مردم دست پیامبر بود به آنها بازمی گرداند و مسلمانان را که قصد هجرت داشتند سرپرستی کرده و محارم و تعدادی از زنان بنی هاشم را از مکه به مدینه ببرد.

وی ادامه داد: سالروز صدور قطعنامه ۵۸۸ شورای امنیت در سال ۶۵ مبنی بر ممنوعیت استفاده از سلاح شیمیایی توسط عراق را پیش رو داریم همچنین یورش لشکریان یزید به مکه در این ایام اتفاق افتاد یزید سه جنایت بزرگ در کربلا و واقعه حمله به مدینه و حمله به مکه را انجام داد.

وی گفت: سالروز تاسیس مجمع تقریب مذاهب اسلامی به دستور رهبر انقلاب در سال ۶۹ که برکات فراوانی داشت را در پیش رو داریم همچنین وفات حضرت سکینه دختر امام حسین (ع) و روز بزرگداشت حافظ را در این هفته پیش رو داریم و پسندیده است تا با شعر و شخصیت حافظ که لسان الغیب است بیشتر انس بگیریم چرا که همه اشعارش مضامین عرفانی دارد.

سفرهای روزهای تعطیل رئیس جمهور برکات فراوانی دارد

حجت الاسلام محمد تقی افضلی تبار، امام جمعه موقت ایرانشهر در خطبه های نماز جمعه این هفته در مصلی فاطمه الزهرا(س) این شهرستان بیان کرد: خودم و همه شما نمازگزاران عزیز را به رعایت تقوای الهی دعوت می کنم، در حقیقت تقوا یعنی خود نگهداری که به این وسیله انسان می تواند در درون خود نیرویی ایجاد کند که وقتی با گناه روبرو می شود مرتکب آن نشود.

وی افزود: حداقل فایده تقوا داشتن انسان این است که هیچ واجبی را بر زمین نگذارد و گناهی از وی سر نزند که در این هنگام او از نیکوکاران است.

امام جمعه موقت ایرانشهر با اشاره به سفرهای روزهای تعطیل ریاست جمهوری، تصریح کرد: این سفرها دارای خیر و برکات فراوان برای مردم ایران در نقاط مختلف است و این تفکر انقلابی حاکم که با توکل بر خدا شکل گرفته می تواند بسیاری از مشکلاتمان را حل کند و در واقع این تفکر علنی تاکنون جواب داده و از این به بعد هم مشکل گشا خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: یکی از تلاش های تفکر انقلابی و علنی فراگیری واکسن کرونا بوده که با این نوع حرکت بیشتر مردم واکسینه شدند.

این خطیب جمعه اذعان کرد: آمدن هئیت ها و دسته روی در خیابان نماد و حرکتی اسلامی است که باید این شعائر دینی حفظ شود و فرهنگ آن همچنان ترویج یابد و کمرنگ نشود.

وی با اشاره به گرامیداشت دهه وقف، عنوان کرد: در واقع وقف یکی از خدمات و خیرات ماندگار است که اندک خدمت ها و مشارکت ها ثبت و ضبط می شود.

ربیع الاول ماه از خودگذشتی، نور و‌برکت است

حجت الاسلام عظیم بامری در خطبه های نماز جمعه این هفته دلگان با اشاره به فرارسیدن ربیع الاول، گفت: ربیع الاول، ماهی است که ابتدای آن ایثار و ازخودگذشتگی، میانه آن نور و برکت و انتهای آن خیر است.

وی ادامه داد: شب اول ماه ربيع الاول «ليله المبيت» است كه نور فداكاری امام علی (ع) در حفظ جان رسول الله(ص) در زماني كه مشركان مكه قصد جان آن بزرگوار را داشتند نمايان می شود، آن امام در این شب با خوابیدن در رختخواب پیامبر، ایثار و ازخودگذشتگی را معنی کرد.

خطیب جمعه دلگان افزود: روز دهم ربیع الاول، ازدواج با بركت پيامبرگرامي اسلام با حضرت خديجه(س) است و بركاتي از آن حاصل شده است كه بزرگترين آن وجود ذيجود بانوي بزرگ دو عالم جده سادات فاطمه زهرا(س) مي باشد.

بامری تصريح كرد: شب دوازدهم به روایت اهل سنت و شب هفدهم ماه ربيع طبق روايات مشهور شيعه شب ولادت حضرت خاتم الانبياء(ص) محمد بن عبدالله(ص) و شب بسيار مباركي است. 

امام جمعه دلگان خاطرنشان کرد: همچنین در ۱۷ ربیع در سال ۸۳ هجری قمری، ولادت امام صادق(ع) واقع شده است و از این جهت نیز بر اهمیت این روز افزوده شده است.

کسانی که زندگی مردم سیستان را در مضیقه قرار دادند باید محاکمه شوند

حجت الاسلام محمود پارسا امام جمعه شهر بنجار در خطبه های نماز جمعه با اشاره به روز ملی کاهش اثرات و بلایای طبیعی گفت:مخاطرات و حوادث همیشه به‌عنوان تهدیدی برا جامعه بشریت بوده که با تدبیر و چاره اندیشی مسئولین و همکاری مردم می توانیم در مواقع خطرات آسیب را به کمترین حد ممکن تبدیل کنیم.

وی به روز جهانی استاندارد اشاره کرد و افزود: می طلبد دستگاه متولی نسبت به رعایت استاندارد در همه کالاها نظارت بیشتری داشته باشند چرا که در کالاهایی مثل خوراکی ها و لوازم ضروری مصرفی مردم سود جویان تخلفاتی انجام می دهند و نظارت جدی خلا اصلی در این موضوع است که باید با متخلفین برخورد جدی شود .

خطیب جمعه شهر بنجار به اقدامات انجام شده توسط دولت جدید در طول مدت کوتاه مسئولیت اشاره کرد و گفت: مبارزه بی امان با فاسد و مفسد از مهمترین شعارهای دکتر رییسی بوده که اميدواريم با تحقق آن مزه شیرین عدالت را مردم ما بچشند.

امام جمعه بنجار خاطرنشان کرد: در واکسیناسیون عموم مردم موفقیت چشمگیری داشتیم و در حوزه سیمان و مرغ و بورس و مبادلات تجاری ،ترخیص کالاهای دپو شده در گمرک ، عضویت دائم در شانگهای از مهمترین دستاوردهای دولت جدید بوده که امیدواریم با همدلی و همراهی همه دستگاه ها و مردم مشکلات بر طرف شود .‌

پارسا تصریح کرد: بازگشایی مرز یکی از مهمترین مطالبات مردم سیستان بود که تحقق یافت، رییس جمهور، استاندار کوشا و سایر ارگانها و دستگاهها که با انسجام تلاش کردند که مرز بازگشایی شود و باید تدبیر کنند که دست ویژه خواران و رانت خواران و سود جویان از مرز قطع شود.

وی خاطرنشان کرد:به عنوان ترک فعل از متصدیان و مجریان قبلی که باعث شدند امروز مردم سیستان از لحاظ اقتصادی و معیشتی در مضیقه قرار بگیرد در محاکم قضایی شکایت شود و محاکمه بشوند تا درس عبرتی برا دیگران شود و از این به بعد کسی جرات بازی کردن با منافع مشروع و قانونی مردم را نداشته باشد.

نیروی های انتظامی حافظان امنیت شهروندان و مرزها هستند/ هجرت نبی مکرم اسلام (ص) جهان را به سمت اسلام معطوف کرد

حجت الاسلام مراد نورایی یار امام جمعه موقت سراوان بیان کرد: از تمامی افراد، هیئت های مذهبی، شورای تامین و نیروهای نظامی و امنیتی که امنیت برگزاری مراسمات مذهبی را در ماه محرم و صفر ایجاد کردند تا با خیالی آسوده به عزاداری بپردازیم قدردانی می شود.

وی افزود: همچنین در هفته گرامیداشت ناجا قرار گرفته ایم که به دلیل تقارن با روزهای پایانی ماه صفر جشن برگزار نشد، اما این هفته را به نیروهای خدوم و زحمتکش نیروی انتظامی که به صورت شبانه روزی و در گرما و سرما و در کوه و برزن به حفظ و حراست از امنیت شهروندان و مرزها مشغول به فعالیت هستند تبریک می گوییم.

امام جمعه موقت سراوان با بیان اینکه ماه ربیع بهار ماه های قمری است، ادامه داد: در ماه ربیع الاول قرار گرفتیم که این ماه مناسبات مختلفی دارد که از جمله می‌توان به میلاد با سعادت نبی مکرم اسلام(ص)، آغاز امامت و ولایت امام زمان (ع)، پیوند آسمانی حضرت محمد (ص) و خدیجه (س) اشاره کرد.

نورایی یار اضافه کرد: علی رغم تمامی مشکلات و سختی ها حضرت محمد (ص) از مکه به مدینه هجرت کرد که مردم مدینه با دین مبین اسلام آشنا شدند و این هجرت آنچنان دارای برکت بود که انظار و افکار سلاطین و پادشاهان آن زمان را به سمت اسلام معطوف ساخت.

وی خاطرنشان کرد: کفار و مشرکین در آن زمان قصد داشتند پیامبر (ص) را به قتل برسانند که حضرت علی (ع) در بستر پیامبر خوابید و آن زمان بود که آیه نورایی ۲۰۷ سوره بقره به دلیل این واقعه نازل‌شد.

انتهای پیام/
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۴۲۴۲۵


ارسال