شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰ ,4 December 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۸ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۰۸
تضییع ۸۸ میلیاردی کالای دولتی؛
ماجرای فساد ۲ میلیون کیلوگرم شکرخام در گمرک چابهار چه بود؟/تعیین تکلیف کالاهای متوقف شده در دستور کار دولت
 
طبق اعلام اداره کل بنادر و دریانوردی تعیین تکلیف ۲ میلیون کیلوگرم شکرخامی که سازمان بازرسی کل کشور از فساد آن در گمرک چابهار خبر داد در دستور کار قرار دارد.
به گزارش عصرهامون؛ روز گذشته سازمان بازرسی کل کشور از فساد بیش از ۲ میلیون کیلوگرم شکرخام در گمرک چابهار خبر داد و اعلام کرد که در بازدید میدانی نمایندگی شهرستان چابهار بازرسی کل سیستان و بلوچستان از انبار سازمان بنادر و دریانوردی استان، میزان ۲ و ۴۲۳ هزار و ۶۴۵ کیلوگرم شکر خام متعلق به شرکت مادر تخصصی ایران کشف شد که در مهلت قانونی از انبارها ترخیص نشده است.

بر اساس این گزارش این محموله شکر که به مبلغ  ۳۰۵ هزار و ۵۰۹ یورو با ارز ترجیحی واردکشور شده به خاطر عدم ترخیص در مهلت قانونی و قرارگیری در مجاورت هوا و رطوبت دریا دچار آلایندگی شدید وخسارت شده و بر اساس اعلام «مدیریت غذا، دارو و سلامت منطقه آزاد» و «اداره استاندارد چابهار» قابلیت مصرف انسانی ندارد.

نکته حائز اهمیت اینکه به‌ رغم گذشت ۲ سال از زمان تخلیه آن در انبار اداره کل بنادر، اقدامی جهت تمدید بیمه‌نامه آن نشد و ازاین‌رو امکان دریافت خسارت ازاین طریق نیز وجود ندارد.

بازرسی کل استان سیستان و بلوچستان متروکه شدن این محموله از شکرهای خام و همچنین تضییع کالای دولتی به مبلغ ۸۸ میلیارد و ۲۱۸ میلیون و ۷۷۸ هزار و ۸۴۰ ریال را طی گزارشی به مراجع قضایی ارسال کرده است.

عدم حضور و مراجعه صاحب کالا با وجود گذشت ۲ سال

در همین راستا حسین شهدادی، معاون بندری اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان بیان کرد: سال ۹۸ محموله ۳۰ هزار تنی شکر خام وارد بندر چابهار شد و حدود ۲۷ هزار تن از این کالا بلافاصله پس از تخلیه، ترخیص و از این بندر خارج شد.

حدود ۲ هزار تن شکر خام در انبار بندر متوقف و سه ماه پس از ورود کالا، باقی مانده آن در انبار به عنوان کالای منقضی به اداره کل گمرک چابهار اعلام شد.

این مقام مسئول اضافه کرد: به علت عدم حضور و مراجعه صاحب کالا، به عنوان کالای بلاصاحب به سازمان اموال تملیکی گزارش شد، متاسفانه علی الرغم پیگیری ها و مکاتبات متعددی که با صاحب، فروشنده و حتی حمل کننده کالا صورت گرفت، اقدامی جهت ترخیص آن از بندر انجام نشد.

به گفته وی، در نهایت از طریق پیگیری مراجع قضایی و دادستان شهرستان جهت تعیین تکلیف، مجدد کالا به عنوان متروکه به سازمان اموال تملیکی گزارش شد که با اقدام هایی که در حال انجام است، فرایند مزایده و فروش کالا و در نهایت انتقال آن در دستور کار قرار دارد.

شهدادی خاطرنشان کرد: کالا مربوط به شرکت بازرگانی دولتی است و بر اساس گزارش سازمان غذا و دارو مصرف انسانی برای این کالا پیش بینی نشده است.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۴۲۵۰۵


ارسال