دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰ ,6 December 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
ضیاء خزایی گفت: دشمن با تحریم ها جلوی پیشرفت اقتصادی کشور را گرفته و تکیه بر تولید داخلی می تواند تحریم های دشمنان را بی اثر کند.
به گزارش عصرهامون؛ ضیاء خزایی کارشناس مسائل سیاسی در گفت و گو با زاهدنیوز، بیان کرد: اعتراف ظریف مبنی بر کاربرد اصطلاح تعلیق به جای لغو تحریم ها در برجام، نشان دهنده ضعف در سیستم وزارت امور خارجه دولت دوازدهم است کسانی که وارد وزارت امور خارجه می شوند باید به منافع ملی کشور خود معتقد باشد وگرنه نمی توانید توقع داشته باشید با جدیت قرارداد در برابر سایر کشورها را با دقت بررسی کند.

وی افزود: این موضوع عدم دقت در قراردادها را در اکثر حوزه ها داریم همانگونه که فدراسیون فوتبال با مربی خارجی قرارداد می بندد و بدون دقت به مفاد آن را لغو می کند و کشور ما باید چندین میلیون ریال خسارت را متحمل شود.

وی خاطرنشان کرد: کسی که با کشوری بیگانه قرار داد می بندد نماینده منافع 85 میلیون ایرانی است اما وقتی افرادی به منافع عموم مردم بی توجه هستند بی توجه چنین قرار دادهایی می بندند تامین منافع عموم مردم ایران یعنی ملی گرایی و مصالح عمومی ملت را باید در این موارد مورد توجه قراردهند.

خزایی تاکید کرد: وزیر امور خارجه نماینده 85 میلیون ایرانی است که باید مصالح عمومی همه آنان را حفظ و رعایت کند و اجازه ندهد تحت عناوین مختلف این منافع زیر سوال رود، مسئولان باید مصالح ملی عموم مردم را بر قوم گرایی یا افکار دیگر ترجیح دهند و هنگامی که قراردادی می بندند با استفاده از حقوق دان ها و مطالعه قوانین بین الملل جلوی این مسائل را بگیرند.

وی اذعان کرد: ما باید دنبال تامین مصالح عموم مردم در برجام باشیم و بازتعریفی از این قرارداد شود و ببنیم ایا منافع کشور ما را تامین می کند یا نه؟ اگر برجام به نفع ما نباشد باید فکری دیگری برای موضوع شود.

وی تصریح کرد: ضعف در تولید داخلی و تورم، کشور را دچار مشکلات زیادی کرده است که چنانچه حرکتی عمومی برای افزایش تولید در کشور ایجاد و تورم مهار شود می توانیم به پیشرفت برسیم همان گونه که حرکت جهادی در حوزه مسائل دفاعی داشتیم می توانیم آن را الگویی برای حوزه اقتصادی قرار دهیم دشمن با تحریم ها جلوی پیشرفت اقتصادی کشور را گرفته و تکیه بر تولید داخلی می تواند تحریم های دشمنان را بی اثر کند.

این کارشناس سیاسی با اشاره به عضویت ایران درکنفرانس شانگهای، افزود: کنفرانس شانگهای شامل کشورهای بسیاری است و بخش مهمی از جمعیت کره زمین را شامل می شود که استفاده از این ظرفیت در جهت دور زدن تحریم ها به نفع کشور ماست و باید از تمام ظرفیت های موجود این قرار داد برای کمک به پیشرفت اقتصادی و دور زدن تحریم ها استفاده کنیم.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۴۲۶۳۳


ارسال