دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰ ,6 December 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : جمعه ۲۳ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۳۰
در خطبه های نماز جمعه سیستان وبلوچستان مطرح شد؛
وحدت و مدیریت جهادی، دو شرط تداوم پیشرفت کشور/دینداری و انقلابی گری باید از شاخصه های انتخاب مدیران باشد
 
امامان جمعه شهرستان های مختلف سیستان وبلوچستان ضمن توصیه به دولت برای انتخاب مدیران انقلابی در سطوح مختلف مدیریتی کشور، وحدت امت اسلامی را از ضروری ترین مسائل جامعه اسلامی برای حفظ استقلال و بازیابی شوکت دیرین و احیای تمدن اسلامی دانستند.
به گزارش عصرهامون، آیت الله مصطفی محامی امام جمعه زاهدان در خطبه های این هفته نماز جمعه بیان کرد: آماده سازی جامعه شیعه برای ظهور یکی از کارهای امام حسن عسکری(ع) بود ایشان هم باید فرزندش را به عنوان حجت الهی به مردم معرفی  و هم نمی توانست حضور ایشان را به دلیل دستگاه جبار عباسی علنی کند.

وی افزود: دشمنان به دنبال دسترسی و به شهادت رساندن امام زمان بودند لذا امام یازدهم تنها به اصحاب خاص حضرت را به‌ عنوان حجت و امام نشان می دادند فضای نامناسب جامعه از ناحیه دستگاه ها و دولت های حاکم و چه از ناحیه فرهنگ و طرز فکر مردم تاثیر گذار است که آیا مردم از نعمت امام بهره مند باشند یا محروم؟

وی خاطرنشان کرد: اگر خداوند نعمتی را به قومی داد این نعمت همواره برای آنان خواهد بود مگر اینکه آنچه در درون آنهاست تغییر بدهند و کفران نعمت کنند خدا نعمتش را از آنان می گیرد فضای جامعه در آن دوران،  طوری بود که به دنبال شهادت رساندن ائمه بودند و امامان قبل را در سنین جوانی به شهادت رساندند و خدا نعمت حضور امام را از مردم گرفت.

آیت الله محامی تاکید کرد: سرنوشت چه بد، چه خوب تغییر نمی کند مگر اینکه مردم خود را تغییر دهند اگر امروز می خواهیم نعمت از دست رفته را بازیابی و از نعمت حضور امام بهره مند شویم و خدا در فرج امام عصر تعجیل کند لازمه آن تغییر من و شماست تا آماده ظهور آن حضرت شویم و خودمان را برای دوران ظهور آماده کنیم.

وی اذعان کرد: اگر می خواهیم زودتر از نعمت وجود مولایمان بهره مند شویم برای خودسازی و جامعه سازی تلاش کنیم به روایات مراجعه کنیم و ببینیم چه روایاتی برای یاران امام زمان(عج) بیان شده و این صفات و ویژگی ها را در خود و جامعه ایجاد کنیم تا جامعه برای حضور آماده شود.

وی ادامه داد: ایمان قوی یکی از صفات یاران مهدی موعود است انان که خدا آنچنان که شایسته است شناخته اند یاران مهدی آخرالزمان است دلهای آنان مانند تکه های آهن است و هیچ شبهه ای در راه خدا ندارند ودر مسیر دین محکم و استوار است، یاران مهدی در اوج عقلانیت و بصیرت و فهم هستند آنچنان بصیرت آنها فراوان و بالاست که آنچه در غیبت است که برای آنان مانند مشاهده است با عقلانیت و بصیرت وقایع جامعه را تحلیل و لایه های درونی آن را تشخیص می دهند.

لزوم حفظ تحکیم و تقویت انس و الفت جامعه اسلامی برای در امان ماندن از دشمنان

وی تصریح کرد: یاران مهدی با یکدیگر دوست و صمیمی هستند محبت و دوستی، نصیحت و خیرخواهی بین انان است مانندبرادرانی که از یک پدر و مادر هستند اگر می خواهیم جامعه مهدوی و زمینه ساز ظهور شویم باید این صفات را در خود ایجاد کنیم.

امام جمعه زاهدان گفت: یکی از راه های تحصیل تقوای فردی و اجتماعی تا از تعرض دشمن در امان بمانیم اقتدا به سیره رسول اکرم و ائمه هدی  و حفظ تحکیم و تقویت انس و الفت جامعه اسلامی است ۱۲ ربیع الاول به روایات اهل سنت سالروز تولد نبی اکرم است اگر چه به روایات شیعه سالروز ولادت ایشان در ۱۷ ربیع الاول است امام خمینی(ره) این فاصله را هفته وحدت نامیدند که نشان دهنده اهمیت مسله وحدت در جامعه اسلامی است این نامگداریها به دلیل اهمیت دادن مردم به این مهم است.

وی افزود: نامگذاری هفته انتظامی برای قدردانی از جانفشانی این عزیزان و هم توجه دادن مردم به جایگاه  و خدمات این خدمتگزاران ملت است، امروز روز عصای سفید نامگذاری شده که برای توجه جامعه به نابینایان است خداوند استعدادهای دیگری به انان داده که به بقیه نداده و اکر سختی را تحمل می کنند زندگی با کمک ها قابل گذر است اما خدا نکند که کور باطن شویم که سعادت انسانی را از انسان می گیرد.

وی خاطرنشان کرد: وحدت امت اسلامی از ضروری ترین مسائل جامعه اسلامی برای حفظ استقلال و بازیابی شوکت دیرین و احیای تمدن اسلامی و از مهمترین موارد است دشمن همواره در تقابل جبهه حق و باطل به دنبال ایجاد تفرقه در جبهه ایمان بوده است تا قدرت و شوکت جبهه ایمانی را از بین ببرند و جامعه ایمانی را تکه تکه کنند تا خودشان، خود را از بین ببرند و باید در برابرنقشه های شیطانی هوشیار باشیم تا در دام آنها نیفتیم.

آیت الله محامی ادامه داد: در زمان پیغمبر اکرم و ائمه(ع) نیز این توطئه ها بوده و تا قیامت ادامه دارد و ما باید هوشیار باشیم حضرت موسی به دیدار خداوند رفت و در این میان سامری گوساله ای ایجاد کرو و گفت این خدای شما و موسی است آن را بفرستید و بنی اسرائیل گوساله پرست شدند و حرف های هاروت برادر موسی را نپذیرفتند هنگامی که موسی بازگشت از مردم به واسطه گوساله پرستی و از برادرش برای اینکه جلوی انان را نگرفته است عصبانی شد و هارون عنوان کرد که ترسیدم بین انان دو دستگی ایجاد شود این اهمیت حفظ وحدت جامعه ایمانی است.

وی اظهار کرد: لزوم وحدت در جامعه اسلامی طوری است که خدا پیامبر را مامور می کند یک جبهه متحد از اهل کتاب ایجاد کند تا بر اصول و قواعد مشترک متحد شوند اصل دعوت پیامبر توحید و یگانگی است و بیایید بر این توحید متحد شویم.

وی ادامه داد: علی (ع) نیز بعد از رحلت پیامبر و جریان صحیفه به دلیل حفظ وحدت جامعه اسلامی دست به شمشیر نبرد و ۲۵ سال خانه نشین شد و حتی رای تقویت جامعه اسلامی به مخالفین نیز راهنمایی و هدایت کرد  البته حرفش را زد تا حق فراموش نشود اما  به دلیل حفظ وحدت جامعه اقدام عملی نکرد ائمه هدی نیز روش و سیره آنان این بوده که با مخالفان در مذهب رفتار اسلامی را رعایت کنید و اینها برای حفظ وحدت جامعه اسلامی است.

وی عنوان کرد: اصول دینی مشترک و متعددی با اهل سنت داریم که باید به آنها تکیه کنیم محبت پیامبر و اهل بیت ضرورت دین ، مورد وفاق همه مسلمانان و محور وحدت است کشورهای اسلامی با یکدیگر روابط مشترک و دشمن مشترک یعنی استکبار جهانی را دارند که به دنبال اختلاف بین جامعه اسلامی و از بین رفتن قدرت آنان است.

خطیب نماز جمعه زاهدان افزود: جامعه اسلامی باید یکدست شوند وگرنه تفرقه به نفع دشمن است شرایط حاکم بر افغانستان، عراق، سوریه و یمن و کشتار مسلمانان را شاهد هستیم دشمن برای جای جای جامعه اسلامی نقشه دارد اما با در سایه رهبری،  رهبر انقلاب و تلاش نیروهای نظامی در امنیت هستیم  و باید بر وحدت جامعه اسلامی تکیه کنیم و اگر جمعی بر وحدت جامعه اسلامی ضربه بزند باید با آنها مقابله کرد اینها یا خود مزدور هستند و یا از سر جهالت تحت تاثیر انان قرار گرفته و باید هوشیار باشیم.

شاخص انتخاب مدیران، انقلابی گری باشد

حجت السلام محمود پارسا در خطبه های نماز جمعه ضمن تسلیت سالروز شهادت امام حسن عسکری علیه السلام گفت: امروز همچنین آغاز امامت و تاجگذاری امام زمان (عج) که نقطه عطفی در تاریخ تشیع است.

وی افزود: تا زمانی که مسلمانان عالم خودشان را آماده نکنند آقا ظهور نخواهد کرد .

وی با اشاره به روز نابینایان گفت: هر خدمتی که بتوانیم برای نابینایان انجام دهیم چرا که آنها نیز از حقوق شهروندی برخوردار هستند و باید احترام و حرمت ها حفظ شود.

خطیب جمعه شهر بنجار در ادامه به روز پیوند اولیا و مربیان اشاره کرد و گفت: این روز نقش مهمی در تربیت دانش آموزان دارند و باید ارتباط اولیا با مدارس بیشتر شود تا شاهد شکوفایی و رشد دانش آموزان باشیم .

حجت الاسلام والمسلمین پارسا با اشاره به روز تربیت بدنی نیز گفت: همه باید همت کنیم که مطالبه و منویات مقام معظم رهبری را برای گسترش ورزش همگانی عملی کنیم.

وی ادامه داد: در همه رشته های ورزشی جوانان و نوجوانان تخصص پیدا کنند و افتخار آفرینی کنند تا در سطوح ملی و جهانی مقام کسب کنیم و باید همه تلاش کنند تا سرانه ورزشی را در منطقه افزایش دهند تا شاهد اعتیاد و بزهکاری نباشیم.

حاج آقا پارسا در ادامه به مسائل استان و سیستان اشاره کرد و اظهار کرد: نیاز اصلی امروز استان آرامش و اعتماد عمومی است، همه مسئولین در جهت خدمت رسانی همت مضاعف کنند چرا که سیستان تشنه خدمت و محرومیت زدایی و رفع مشکلات است.

وی بیان کرد: استاندار حتما در انتخاب مدیران و فرمانداران براساس شاخص ها و عملکردها و لیاقت ها و تخصص ها عمل کند و اینکه افراد ذی نفوذ و ذینفع با اعمال فشار و نفوذ براساس منافع شخصی و حزبی ، سهم خواهی و تقسیم بندی سیاسی و قومی و قبیله ای افرادی را تعیین و تحمیل کنند قطعا این اقدامات و تحرکات جایی در آموزه های دینی ما ندارد و در قاموس انقلاب و حکومت اسلامی مردود است.

امام جمعه بنجار گفت: مسئولی که انتخاب می شود باید انقلابی حزب اللهی ، ولایی محض و دارای بصیرت کافی و دلسوز و کارآمد و از قشر رنجدیده جامعه باشد.

وی گفت: اگر مسئولی که انتخاب شد در عملکرد آن ضعف و سستی دیدیم و مشاهده کردیم که بر خلاف راه شهدا و آرمان های امام راحل و منویات مقام معظم رهبری حرکت می کند باید با تمام قوا برا اصلاح و عزل و برکناری آن قدم برداریم که جلوی انحرافات بیشتر آن گرفته شود .

دولت جدید اشتباه برجام را تکرار نکند
 
حجت الاسلام والمسلمین محمد تقی افضلی تبار در خطبه های نماز جمعه این هفته بیان کرد: خودم و همه شما نمازگزاران عزیز را به رعایت تقوای الهی دعوت می کنم و تقوا همچون سپری در برابر گناهان است.

وی ضمن گرامیداشت هفته نیروی انتظامی افزود: یکی از نیروهای نظامی کشور که مداوم و به صورت مرتب در حال ارائه خدمت و خدمات رسانی فراوان به مردم بوده و زحمات زیادی را در گوشه و کنار در درون و برون شهرها و مرزها متحمل می شوند جان بر کفان نیروهای ناجا هستند.

این خطیب جمعه تصریح کرد: مقام معظم رهبری، فرمانده کل قوا از نیروهای انتظامی راضی هستند و رضایت خود را اعلام کرده که در حقیقت این مورد برای آنان مدل افتخار است و به نوعی ستون استوار امنیت در کشور محسوب می شوند.

وی اضافه کرد: در گذشته مسئله برجام نافرجام شد، چون در آن زمان دولتمردان به نصایحی که رهبری به آنان در این مورد داشتند عمل نکردند و این امر باعث شد که بسیاری از امتیازات را ایران اسلامی از دست بدهد.

وی خاطرنشان کرد: در مذاکرات جدید دولتمردان در دولت جدید باید حواسشان را کامل جمع کنند و به آمریکا باج ندهد و باید گفت دشمنان نظام اسلامی و آمریکائیان همچون ببر کاغذی و توخالی هستند که باید در مقابل شان ایستاد.

وی عنوان کرد: امروز هشتم ربیع الاول مصادف با شهادت امام حسن عسکری(ع) بوده که در سن ۲۸ سالگی به شهادت رسید و در آن زمان آن حضرت با مردم ارتباط کمتری داشت برای همین منظور جهت برقراری رابطه با آنان وکلایی در شهرهای مختلف انتخاب کرده بود.

 تفرقه افکنی میان قومیت ها؛ اهداف دشمنان در منطقه

 حجت الاسلام و المسلمین مختار سابکی امام جمعه موقت سراوان بیان کرد: بحث برجام و مذاکرات با کشورهای غربی این روزها در محافل و مجالس مطرح است که دیدگاه دولت جدید نسبت به این مسئله چه خواهد بود.

وی افزود: آیت الله رئیسی گفته است که برجام جزء برنامه های خارجی است اما نه همه برنامه ها و بسیاری از مسائل به برجام و مذاکرات مربوط نمی شود.

امام جمعه موقت سراوان ادامه داد: در هشت سال گذشته مشاهده کردیم که بسیاری از مسائل را به برجام گره می زدند حتی آب و نان را اما با روی کار آمدن دولت سیزدهم متوجه شدیم که بسیاری از برنامه ها هیچ ارتباطی به برجام نداشته است.

حجت الاسلام و المسلمین سابکی خاطر نشان کرد: غیر قابل اعتماد بودن آمریکا و غربی ها برای همه قابل لمس است که هرگز به عهد و وفای خود پایبند نیستند چرا که هدف غربی ها در برجام از بین بردن جمهوری اسلامی ایران بوده است.

وی اذعان کرد: در دولت جدید و ارتباط هایی که با کشورهای همسایه برگزار شد و همچنین عضویت جمهوری اسلامی ایران در شانگهای نشان داد که بسیاری  مسائل هیچ گونه ارتباطی با برجام ندارند.

امام جمعه موقت سراوان ضمن محکوم کردن حادثه تروریستی و به شهادت رسیدن شیعیان افغانستان، از دولت جدید خواستار برخورد قاطع به مسببان این حادثه برای جلوگیری از بروز حوادث دلخراش شد.

حجت الاسلام و المسلمین سابکی با بیان اینکه اختلاف افکنی و تفرقه افکنی از اهداف آمریکا، اسرائیل و برخی کشورهای عربی است، گفت: آمریکا بیست سال به بهانه پیشرفت در افغانستان حضور داشت اما نه تنها افغانستان پیشرفت نکرد بلکه در وضعیت بدتری نیز قرار گرفت.

وی ادامه داد: تامین امنیت برای تمام مردم افغانستان وظیفه دولت کنونی افغانستان است که این مورد را می توان برای آنها یک آزمون بزرگ برشمرد.

امام جمعه موقت سراوان خاطر نشان کرد: هشتم ربیع الاول مصادف با شهادت امام حسن عسکری (ع) است در عصر خود مورد هجمه و سختی های بسیاری قرار گرفت که شهادت این امام را تسلیت می گویم.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۴۲۶۷۳


ارسال