چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰ ,8 December 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : جمعه ۲۳ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۰۶
در خطبه های نماز جمعه زاهدان عنوان شد؛
خودسازی و جامعه سازی لازمه آمادگی برای ظهور امام زمان(عج)/وحدت امت اسلامی از ضروری ترین مسائل برای احیای تمدن اسلامی است
 
آیت الله مصطفی محامی امام جمعه زاهدان گفت: وحدت امت اسلامی از ضروری ترین مسائل جامعه اسلامی برای حفظ استقلال و بازیابی شوکت دیرین و احیای تمدن اسلامی است.
به گزارش عصرهامون، به نقل از زاهدنیوز، آیت الله مصطفی محامی امام جمعه زاهدان در خطبه های این هفته نماز جمعه بیان کرد: آماده سازی جامعه شیعه برای ظهور یکی از کارهای امام حسن عسکری(ع) بود ایشان هم باید فرزندش را به عنوان حجت الهی به مردم معرفی  و هم نمی توانست حضور ایشان را به دلیل دستگاه جبار عباسی علنی کند.

وی افزود: دشمنان به دنبال دسترسی و به شهادت رساندن امام زمان بودند لذا امام یازدهم تنها به اصحاب خاص حضرت را به‌ عنوان حجت و امام نشان می دادند فضای نامناسب جامعه از ناحیه دستگاه ها و دولت های حاکم و چه از ناحیه فرهنگ و طرز فکر مردم تاثیر گذار است که آیا مردم از نعمت امام بهره مند باشند یا محروم؟

وی خاطرنشان کرد: اگر خداوند نعمتی را به قومی داد این نعمت همواره برای آنان خواهد بود مگر اینکه آنچه در درون آنهاست تغییر بدهند و کفران نعمت کنند خدا نعمتش را از آنان می گیرد فضای جامعه در آن دوران،  طوری بود که به دنبال شهادت رساندن ائمه بودند و امامان قبل را در سنین جوانی به شهادت رساندند و خدا نعمت حضور امام را از مردم گرفت.

آیت الله محامی تاکید کرد: سرنوشت چه بد، چه خوب تغییر نمی کند مگر اینکه مردم خود را تغییر دهند اگر امروز می خواهیم نعمت از دست رفته را بازیابی و از نعمت حضور امام بهره مند شویم و خدا در فرج امام عصر تعجیل کند لازمه آن تغییر من و شماست تا آماده ظهور آن حضرت شویم و خودمان را برای دوران ظهور آماده کنیم.

وی اذعان کرد: اگر می خواهیم زودتر از نعمت وجود مولایمان بهره مند شویم برای خودسازی و جامعه سازی تلاش کنیم به روایات مراجعه کنیم و ببینیم چه روایاتی برای یاران امام زمان(عج) بیان شده و این صفات و ویژگی ها را در خود و جامعه ایجاد کنیم تا جامعه برای حضور آماده شود.

وی ادامه داد: ایمان قوی یکی از صفات یاران مهدی موعود است انان که خدا آنچنان که شایسته است شناخته اند یاران مهدی آخرالزمان است دلهای آنان مانند تکه های آهن است و هیچ شبهه ای در راه خدا ندارند ودر مسیر دین محکم و استوار است، یاران مهدی در اوج عقلانیت و بصیرت و فهم هستند آنچنان بصیرت آنها فراوان و بالاست که آنچه در غیبت است که برای آنان مانند مشاهده است با عقلانیت و بصیرت وقایع جامعه را تحلیل و لایه های درونی آن را تشخیص می دهند.

لزوم حفظ تحکیم و تقویت انس و الفت جامعه اسلامی برای در امان ماندن از دشمنان

وی تصریح کرد: یاران مهدی با یکدیگر دوست و صمیمی هستند محبت و دوستی، نصیحت و خیرخواهی بین انان است مانندبرادرانی که از یک پدر و مادر هستند اگر می خواهیم جامعه مهدوی و زمینه ساز ظهور شویم باید این صفات را در خود ایجاد کنیم.

امام جمعه زاهدان گفت: یکی از راه های تحصیل تقوای فردی و اجتماعی تا از تعرض دشمن در امان بمانیم اقتدا به سیره رسول اکرم و ائمه هدی  و حفظ تحکیم و تقویت انس و الفت جامعه اسلامی است ۱۲ ربیع الاول به روایات اهل سنت سالروز تولد نبی اکرم است اگر چه به روایات شیعه سالروز ولادت ایشان در ۱۷ ربیع الاول است امام خمینی(ره) این فاصله را هفته وحدت نامیدند که نشان دهنده اهمیت مسله وحدت در جامعه اسلامی است این نامگداریها به دلیل اهمیت دادن مردم به این مهم است.

وی افزود: نامگذاری هفته انتظامی برای قدردانی از جانفشانی این عزیزان و هم توجه دادن مردم به جایگاه  و خدمات این خدمتگزاران ملت است، امروز روز عصای سفید نامگذاری شده که برای توجه جامعه به نابینایان است خداوند استعدادهای دیگری به انان داده که به بقیه نداده و اکر سختی را تحمل می کنند زندگی با کمک ها قابل گذر است اما خدا نکند که کور باطن شویم که سعادت انسانی را از انسان می گیرد.

وی خاطرنشان کرد: وحدت امت اسلامی از ضروری ترین مسائل جامعه اسلامی برای حفظ استقلال و بازیابی شوکت دیرین و احیای تمدن اسلامی و از مهمترین موارد است دشمن همواره در تقابل جبهه حق و باطل به دنبال ایجاد تفرقه در جبهه ایمان بوده است تا قدرت و شوکت جبهه ایمانی را از بین ببرند و جامعه ایمانی را تکه تکه کنند تا خودشان، خود را از بین ببرند و باید در برابرنقشه های شیطانی هوشیار باشیم تا در دام آنها نیفتیم.

آیت الله محامی ادامه داد: در زمان پیغمبر اکرم و ائمه(ع) نیز این توطئه ها بوده و تا قیامت ادامه دارد و ما باید هوشیار باشیم حضرت موسی به دیدار خداوند رفت و در این میان سامری گوساله ای ایجاد کرو و گفت این خدای شما و موسی است آن را بفرستید و بنی اسرائیل گوساله پرست شدند و حرف های هاروت برادر موسی را نپذیرفتند هنگامی که موسی بازگشت از مردم به واسطه گوساله پرستی و از برادرش برای اینکه جلوی انان را نگرفته است عصبانی شد و هارون عنوان کرد که ترسیدم بین انان دو دستگی ایجاد شود این اهمیت حفظ وحدت جامعه ایمانی است.

وی اظهار کرد: لزوم وحدت در جامعه اسلامی طوری است که خدا پیامبر را مامور می کند یک جبهه متحد از اهل کتاب ایجاد کند تا بر اصول و قواعد مشترک متحد شوند اصل دعوت پیامبر توحید و یگانگی است و بیایید بر این توحید متحد شویم.

وی ادامه داد: علی (ع) نیز بعد از رحلت پیامبر و جریان صحیفه به دلیل حفظ وحدت جامعه اسلامی دست به شمشیر نبرد و ۲۵ سال خانه نشین شد و حتی رای تقویت جامعه اسلامی به مخالفین نیز راهنمایی و هدایت کرد  البته حرفش را زد تا حق فراموش نشود اما  به دلیل حفظ وحدت جامعه اقدام عملی نکرد ائمه هدی نیز روش و سیره آنان این بوده که با مخالفان در مذهب رفتار اسلامی را رعایت کنید و اینها برای حفظ وحدت جامعه اسلامی است.

وی عنوان کرد: اصول دینی مشترک و متعددی با اهل سنت داریم که باید به آنها تکیه کنیم محبت پیامبر و اهل بیت ضرورت دین ، مورد وفاق همه مسلمانان و محور وحدت است کشورهای اسلامی با یکدیگر روابط مشترک و دشمن مشترک یعنی استکبار جهانی را دارند که به دنبال اختلاف بین جامعه اسلامی و از بین رفتن قدرت آنان است.

خطیب نماز جمعه زاهدان افزود: جامعه اسلامی باید یکدست شوند وگرنه تفرقه به نفع دشمن است شرایط حاکم بر افغانستان، عراق، سوریه و یمن و کشتار مسلمانان را شاهد هستیم دشمن برای جای جای جامعه اسلامی نقشه دارد اما با در سایه رهبری،  رهبر انقلاب و تلاش نیروهای نظامی در امنیت هستیم  و باید بر وحدت جامعه اسلامی تکیه کنیم و اگر جمعی بر وحدت جامعه اسلامی ضربه بزند باید با آنها مقابله کرد اینها یا خود مزدور هستند و یا از سر جهالت تحت تاثیر انان قرار گرفته و باید هوشیار باشیم.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۴۲۶۷۴


ارسال